Založ si blog

Koľko obetí treba na zmenu?

Čo sa dialo pred rokom, ako som to vnímala vtedy a ako to vnímam dnes? Postupom času všeličo nadobúda jasnejšie kontúry. Citujem zo svojho blogu:

Ulice plné zloby a nenávisti na čele s lídrami politických strán, modlitba pred parlamentom, sviečkový rituál pred úradom vlády, zneužitie drobunkých ľudských bytosti na vydieranie, arogancia poslancov individualistov, ktorí sa snažia zmariť rokovanie parlamentu. Taká bola predvolebná kampaň v roku 2020.

Zdalo sa, že je to len taká malá epizódka, ale s odstupom času to vidím inač. Pred rokom som ju popísala takto:

Sviečky majú pri náboženských rituáloch veľký význam. Zapaľujeme ich pri zomierajúcom a mŕtvom. Čo chcel Igor Matovič vyjadriť, keď zapálil sviečky pred úradom vlády? Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ! Vláda je mŕtva, nech žije vláda? Nechváľ deň pred večerom, radí ľudové príslovie. Sú aj výnimky. Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. Igor Matovič nám vládne. A po roku od tejto udalosti sú tu iní mŕtvi. „Zákon karmy je zákonom akcie a reakcie.“ Igor zorganizoval (vyvolal?) akciu a reakcia sa dostavila už do roka a do dňa. Mŕtvi mu strpčujú život.

Hovorí sa, že pohľad na plápolajúci plameň sviečky priaznivo vplýva na nervovú sústavu a pôsobí proti stresu. A čo Grétka? Toľko plastu, toľko dymu …  Pochopí, že je to za 5000 mŕtvych, ktorí mohli žiť? Vraj dym zo sviečok odnáša želanie človeka priamo do nebies. Čie želania budú vyslyšané? Želania Igora Matoviča? Nič nie je zadarmo. Mŕtvych treba nechať na pokoji. Využiť ich smrť na predvolebnú kampaň? Čo to prinieslo? Osud nehodno pokúšať.

A čo som napísala o druhom človeku, ktorý dostal ešte dôležitejšiu funkciu ako Igor Matovič? Je predsedom Národnej rady SR. Na čo vsadil, aby získal hlasy voličov? Tiež tu platí do roka a do dňa? Znovu text spred roka:

Vo vojnách a pri rôznych tragických udalostiach zomierajú tisíce ľudí. Ak je medzi nimi jediný, ktorého ste poznali, všetko je ešte hrozivejšie. Zrazu sa na katastrofu pozeráte inými očami. Zobrala vám niekoho, koho ste poznali a na toto sa nedá zabudnúť. Boris Kollár to iste vie. Vybral štyri konkrétne deti, ukázal nám ich a žiada milióny eur na ich záchranu. Koho by to nezasiahlo. Takúto formu predvolebného boja som od neho nečakala. Nenašiel iný spôsob, ako im pomôcť? Prekvapil ma. Je to morbídne, choré.

Aj on pokúšal osud, aj jeho karma sa naplnila? So smrťou sa nezahráva, lebo tá striehne nielen na každej križovatke. Mal by to vnímať ako výstrahu.

Som fatalistka, čo už. Verím v osud, ale aj v to, že mám slobodnú vôľu, aby som si svoj osud neskomplikovala. Jedna moja kamarátka – učiteľka mi rozprávala, že ju zaujíma, aké životy žijú jej bývalí žiaci, ak sa im niečo zvláštne prihodí, premýšľa, odkiaľ to pramení. Zistila, že každý je strojcom svojho osudu.

Toto tvrdila aj moja mama. Na konkrétnych príkladoch, osudoch konkrétnych ľudí z našej dediny, ma presvedčila, že je to tak. Viete, čo bolo pre mňa v živote najťažšie? Odpustiť všetkým tým, ktorí mi ublížili. Odpustiť a ponechať ich svojmu osudu, ak sa im nedá pomôcť.

Pani Malinová mi v debate pod blogom napísala:

Každých 20 rokov stačí jedna obeť na zmenu. Keď to zaberá, tak aj nabudúce niekoho zavraždia, aby dostali ľudí do ulíc.

Myslím si, že sa treba nad jej slovami zamyslieť. Po vražde novinára prišiel Igor Matovič. Kto vraždil? Teraz niekoľko „samovrážd“, kto príde po tejto vláde „odborníkov“? Boli to samovraždy? Boli to vraždy? Je dôležité, kto vraždil? Ten, kto vraždí, túži po zmene? V jedno verím, pokiaľ nie je vražda alebo samovražda vysvetlená, nemôže nikto, koho sa to týka, pokojne spávať. Karma mu to spočíta.

 

Zdroj:

https://www.biela-magia.eu/texty/karma.html

Môj blog spred roka:

https://hedviga49.blog.pravda.sk/2020/02/19/kolko-novinarov-musi-zomriet-aby-sa-toto-nedialo/

 

Osobnosť a či osoba Zuzana Čaputová?

21.05.2022

Keď stretnete akéhokoľvek človeka, niečo po ňom vo vás zostane. Možno iba na krátku chvíľu, možno aj na celý život. Rozhodla som sa napísať niekoľko riadkov o tom, ako sa postupne usádza v mojej duši prezidentka Zuzana Čaputová. Už sa nevytratí, lebo jej pôsobenie na poste prvej ženy sa zapíše do dejín. Nuž a bude sa príležitostne prehodnocovať. Vnímavá, [...]

Pózy a pozície premiéra Hegera

26.04.2022

Po dlhšom čase som sa vrátila k dianiu na slovenskej politickej scéne. Je neuveriteľné, ako sa zmenila nielen slovná zásoba členov vládnej koalície, ale aj spôsob ich komunikácie. Samozrejmé, že nie u všetkých. Sú výrečnejší, a ako šikovne vedia skrútiť reč na niečo iné, ak sú otázky nepríjemné. Jednoducho použijú zázračnú formulku: „Odpoviem vám, ale [...]

Sláva Európskej únii! … ?

07.04.2022

Slovné spojenie Sláva Ukrajine! sa rozletelo do celého sveta. Jedni ho velebia, iní zatracujú. Jeho význam sa ohýba s časom, ktorý nezastavíš. Človek číta, počúva a napadajú mu všelijaké myšlienky. Keď si Zuzana Čaputová telefonuje so svojim kolegom a priateľom Volodymirom Zelenskym, pravdepodobne sa lúčia slovami Sláva Ukrajine! Sláva Slovensku! … a možno ani [...]

NR SR parlament

OĽANO nemá problém so zrušením potreby súhlasu NR SR s väzbou poslanca

21.05.2022 18:23

Úvahy o zrušení tohto ustanovenia naznačil Matovič po tom, ako plénum NR SR neschválilo žiadosť prokuratúry o vydanie Fica do väzby.

ZOO, medveď, hnedý medveď,

Pod kolesami tatranskej električky zahynul približne desaťročný medveď

21.05.2022 17:26

Z viac ako 200-kilogramového medveďa bude zrejme muzeálny exponát, ostatky poslúžia i na výskumné účely.

Opičie kiahne

Španielsko vyšetruje možné šírenie opičích kiahní z festivalu na Gran Canarii

21.05.2022 15:28, aktualizované: 21:14

Vírus sa môže prenášať kvapôčkami vo vzduchu, ale aj kontaktom s telesnými tekutinami, krvou alebo vriedkami postihnutého.

Michal Simecka Dominik Jursa

Šimečka: Zobrať samosprávam 500 miliónov eur je od vlády cynické a devastačné

21.05.2022 15:04

Samosprávy sú podľa Šimečku v našej krajine jedna z mála inštitúcií, ktoré ešte ako-tak fungujú a poskytujú ľuďom kvalitné služby.