Minister Drucker plánuje rozdeliť 60 miliónov eur pedagogickým a odborným zamestnancom, aby pracovali tam, kde si on želá. Nazývam to podplácaním.
Najprv niekoľko faktov:
- Dane a odvody platíš podľa všeobecne stanovených kritérií
- ceny výrobkov v obchodných centrách sú rovnaké na celom Slovensku (dedinčan si priplatí cenu za dopravu do mesta) Na dedine si totiž nekúpiš všetko, čo k životu potrebuješ
- chceš na kúpalisko, chceš na lyžovačku do Tatier, na dovolenku do zahraničia? Ceny sú rovnaké pre každého
- cena nafty a benzínu je tiež rovnaká pre všetkých
- aj elektrárne a plynárne sa riadia všeobecne platnými kritériami
Vo všetkom je systém.
Teraz otázka:
Ak chýba učiteľ na základnej škole v malej dedinke, či v menšom meste, problém si riešia vo vlastnej réžii. Chýbajú učitelia v Bratislave? Minister Drucker to vyrieši, aj keď to bude to na úkor zvyšku Slovenska.
Dnes sa na dedinách žije trochu ináč, ako sa žilo ešte pred niekoľkými rokmi. Z mojej zeleninovej a ovocnej záhrady sa postupne stáva meditačná. Rastú v nej lipy, brezy, smreky, okrasné kríky a pôdy určenej na zeleninu ubúda adekvátne môjmu veku.
Vidiek, ktorý kedysi pomáhal mestu, už nie je. V dedine existujú malé rodinné firmy a živnostníci. Nechápem, prečo by zo svojich daní mali prispievať učiteľom v Bratislave.
Ako to funguje v malej obci? Poslanci sa na zasadnutí obecného zastupiteľstva poradia a rozhodnú, čo treba urobiť, aby učiteľ v dedine zostal.
Moja, už nebohá, sesternica bývala v meste, ja som sa presťahovala na dedinu. V jednom rozhovore mi jedného dňa povedala: „Teraz žiješ na dedine. Zasadíš a budeme mať všetci.“ Zrazu som pochopila ten priepastný rozdiel medzi mešťanmi, ktorí na dedine nikdy nežili a dedinčanmi.
ZDROJ:
Ceny nie sú rovnaké, jednotné štátne... ...
Celé zle. Minister rieši nedostatok učiteľov,... ...
Pochybujem, že by vyšiel tento blog, ak by... ...
Celá debata | RSS tejto debaty