Založ si blog

Mrazivý kalkul

Keď sa povie ruská zima, predstavím si ruskú trojku. Tri kone zapriahnuté vedľa seba – prostredný beží klusom, krajné kone cválajú, jeden na pravú a jeden na ľavú nohu. Tak dosiahnu rýchlosť až 50 km/h. Jazdilo sa nimi na veľkú vzdialenosť. Kone boli zapriahnuté v zime do saní, v lete do ľahkého koča. Toľko z wikipedie, toľko romantiky. Ešte dodám, že vycvičiť kone, aby cválali práve takto, to nedokáže hocikto.

Niektorí sa pozerajú na ruskú zimu z iného uhla pohľadu. Vidia obrovskú Napoleonovu armádu, ktorú porazila ruská zima. Vidia skvelo vyzbrojenú nemeckú armádu a Adolfa Hitlera, ktorý sa nepoučil, lebo aj jeho armádu porazila ruská zima. Presnejšie, Rusi v týchto vojnách využili svoje prírodné podmienky a zdravý rozum, preto zvíťazili.

Poučí sa Európska únia? Bude trikrát a dosť? Poučená Ukrajina chce vyhrať vojnu proti Rusku do začiatku zimy. O ruskej zime vie svoje. Iste, sú tu aj  iné dôvody.

Ukrajinci žiadajú zbrane, veľa zbraní. Ak sa západní spojenci nebudú snažiť, tiež okúsia zimu, ale bez ruského plynu. Nuž a ako vo všetkom, aj tu sa môžu pripliesť do cesty všelijaké nepredvídateľné okolností, ako býva zvykom.

A čo na to USA – strážcovia svetového poriadku? Chcú zostať na pomyselnom tróne a vládnuť svetu!

Ibaže sa javí, že v súčasnosti vládne svetu 44-ročný ukrajinský prezident Volodymyr Olexandrovyč Zelenskyj.

Žeby sa všetkým tým skrýval 69-ročný Vladimir Vladimirovič Putin? A možno 79-ročný Joe Biden? Budeme posudzovať ich intelekt?

Žeby u všetkých troch zohrávali dôležitú úlohu ich šedé eminencie?

A čo ak je za tým niečo úplne iné. Bola by som rada, keby ste si vypočuli, čo o súčasnosti hovorí slovenský ekonóm a prognostik Prof. Ing. Peter Staněk, CSc.:

https://www.youtube.com/watch?v=E49KYkwrDiw

Peter Staněk 1. díl: Model založený na konzumu a zadlužování končí – jsme na prahu civilizační změny.

 

POZNÁMKA:

Peter Staněk je mojím kandidátom na prezidenta Slovenskej republiky v najbližších voľbách, ale to je asi len moje zbožné želanie.

 

Jánovi Budajovi včely neuleteli, hynú

09.07.2022

Pred 75 rokmi kúpil môj otec dom a záhradu. Chcel z nej vytvoriť oázu, v ktorej sa jeho rodina a priatelia budú cítiť príjemne. Záhrada končila riečkou. Niekoľko metrov od nej zasadil 4 lipy a do záhrady umiestnil svoj prvý včelí úľ. Neskôr pribudli ďalšie úle, ďalšie stromy, aj ovocné, maliny, černice, ríbezle, egreše, …, zeleninové hriadky, kvety, ozdobné kríky [...]

Pán Sulík, staňte sa super mužom!

08.07.2022

Teraz prišla vhodná chvíľa. Na Slovensku to vrie. Využite šancu, ktorá sa vám núka. Boris Kolár je pre ľudí nečitateľný. Veronika Remišová si žije svoj virtuálny život dokonalej ministerky. Nuž a skvelý manipulátor Igor Matovič sa zabáva, ako vždy. Mňa nezaujíma, čo bolo za Mečiara, Dzurindu, Fica. Vtedy som žila v súlade s tým, čo som štátu dala, to mi [...]

Jánovi Budajovi asi uleteli včely

06.06.2022

Toto som si pomyslela, keď sa skončila nedeľná debata Na telo na TV Markíza. Zo sedemdesiatnika Jána Budaja sa stalo klbko nervov. Nečudo, jeho život mi pripadá taký komplikovaný. Najprv chcel ujsť na západ, nepodarilo sa, skončil vo väzení. Potom začal študovať na Trnavskej univerzite, z politických dôvodov nedoštudoval. Ťažko prežíval roky normalizácie, ale [...]

Vladimir Putin / Sergej Šojgu /

Pre Putina je dôležitejšie udržanie okupovaného juhu Ukrajiny ako Luhansk

02.10.2022 09:48

Rozhodnutie nebrániť oslabený Lyman či Kupjansk prišlo takmer určite od Putina, nie od vojenského velenia.

Ian, hurikán, Florida, tropická búrka

Počet obetí hurikánu Ian na Floride stúpol na najmenej 47

02.10.2022 08:44

Biely dom oznámil, že americký prezident Joe Biden so svojou manželkou Jill v stredu navštívia Floridu.

vojna na Ukrajine, delo, vojaci

ONLINE: Ďalšie ukrajinské vlajky zavejú nad Donbasom, sľubuje Zelenskyj

02.10.2022 06:10, aktualizované: 10:45

"Počas týždňa sa objavilo na Donbase viacero ukrajinských vlajok. A o týždeň bude ich ešte viac," povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Lotyšsko / Parlametné voľby /

V parlamentných voľbách v Lotyšsku boli úspešní centristi premiéra Karinša

01.10.2022 21:27

Zo zverejnených odhadov tiež vyplýva neúspech strán zastupujúcich ruskojazyčnú menšinu v krajine.