Založ si blog

Jánovi Budajovi včely neuleteli, hynú

Pred 75 rokmi kúpil môj otec dom a záhradu. Chcel z nej vytvoriť oázu, v ktorej sa jeho rodina a priatelia budú cítiť príjemne. Záhrada končila riečkou. Niekoľko metrov od nej zasadil 4 lipy a do záhrady umiestnil svoj prvý včelí úľ. Neskôr pribudli ďalšie úle, ďalšie stromy, aj ovocné, maliny, černice, ríbezle, egreše, …, zeleninové hriadky, kvety, ozdobné kríky a všeličo iné. Záhrada začala žiť svoj vlastný život. V knižnici mu pribudlo množstvo kníh o včelách, stromoch, … jednoducho o záhrade a tom, ako z nej vytvoriť raj.

Po 75. rokoch sa stalo niečo neuveriteľné. Lipy, ktoré v čase kvitnutia boli obsypané včelami a ktorých bzučanie bolo počuť široko-ďaleko, zmĺkli. Ticho. Lipy rozkvitli, ako každý rok, ale na kvetoch nebola ani jedna včielka. Zľakla som sa. Albert Einstein povedal, že ľudia prežijú včely len o štyri roky. Máme teda 4 roky života pred sebou?

Jedna moja spolužiačka, s ktorou som sa nejako zvlášť nekamarátila, ani sme sa nenavštevovali, stretli sme sa občas v obchode, ma jedného dňa, niekoľko týždňov pred svojou smrťou, navštívila a doniesla mi korene nejakej rastliny. Vraj, aby som mala na ňu pamiatku. Rastlinke sa darí, už som ju rozmnožila, aj darovala kamarátkam. Vždy, keď zakvitla, bolo na jej kvetoch množstvo včiel. Jednoducho – medonosná. Práve teraz kvitne. Predvčerom bola na nej jedna včielka, včera dve a dnes ani jedna. Kde sa podeli?

Dozvedela som sa, že v niektorých dedinách v mojom okolí včelárom uhynuli včely a nepoznajú dôvod. Vie mi niekto vysvetliť, čo sa s našimi včielkami deje?

Len tak, na okraj. Keď som ako dieťa povedala otcovi, že som videla zdochnutú včielku, prísne ma poučil, že včielka nie je zdochnutá, že uhynula, že je pre človeka nesmierne dôležitá, lebo bez nej človek neprežije. Bol to dlhý rozhovor, na ktorý sa nezabúda. Preto mám z toho takú hrôzu … štyri roky života …

 

Sto rokov bez zmeny

24.01.2023

Čo vlastne je vojenská služba? Tak to je toto: Len čo mladý človek vyrastie, zosilnie a už môže pomáhať svojim rodičom, privedú ho do prijímacej miestnosti, rozkážu mu, aby sa vyzliekol, prehliadnu ho, potom mu prikážu na sv. Písmo prisahať, že bude vo všetkom poslúchať svojich predstavených a bude zabíjať všetkých, ktorých mu rozkážu zabiť. Keď urobí to, čo sa [...]

Fašisti a mafiáni v slovenskej politike

20.12.2022

Poslanci vládnej koalície v ostatnom čase kopú do každého ako taká zdochýnajúca kobyla. Ak by tí, ktorých označujú za fašistov a mafiánov, boli skutočnými fašistami a mafiánmi, tak už tu mnohí koaličníci nie sú. Iste sa čudujú, že im nikto neoponuje, neháda sa s nimi. Opozícia sa asi drží slov Jana Wericha: Ak sa človek háda s hlupákom viac ako pol minúty, [...]

Šanca pre prezidentku

17.12.2022

Kráľ je mŕtvy. Nech žije kráľovná! Za tou prvou vetou je bodka, ale mne z nej vytŕča malý ohnutý výhonok, žeby otáznik? Požijeme, uvidíme. Zvyknú hovoriť Rusi. George Friedman vo svojej knihe Nasledujúce desaťročie s podtitulkom Kde sme… kam sa uberáme (Vydavateľstvo IKAR 2011), medzi iným píše aj o amerických prezidentoch, ktorí tvorili dejiny USA, aj o ich [...]

ProMaya

ProMaya

08.02.2023 02:39

ProMaya je občianske združenie, ktorého cieľom je podpora a rozvíjanie aktivít zameraných na popularizáciu mezoamerických kultúr s dôrazom na mayskú kultúru.

Autistické centrum Andreas n.o.

Autistické centrum Andreas

08.02.2023 02:34

Autistické centrum Andreas predstavuje komplexný prístup k riešeniu problematiky porúch autistického spektra s dôrazom na rodinu s autistickým členom.

Zjednotení za mier

Zjednotení za mier

08.02.2023 02:30

Presadzujeme prehlbovanie mierových vzťahov a priateľstva medzi národmi, porozumenie, toleranciu, podporu kultúry mieru vrátane mierovej výchovy a vzdelávania.

OZ Misia úsmev a nádej

OZ Misia úsmev a nádej

08.02.2023 02:24

OZ Misia úsmev a nádej pomáha sociálne slabým rodinám s deťmi, zdravotne znevýhodneným a seniorom, ktorí sa ocitli v ťažkej životnej situácii.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 596935x
Priemerná čítanosť článkov: 6488x

Autor blogu

Kategórie