Založ si blog

Jánovi Budajovi asi uleteli včely

Toto som si pomyslela, keď sa skončila nedeľná debata Na telo na TV Markíza. Zo sedemdesiatnika Jána Budaja sa stalo klbko nervov.

Nečudo, jeho život mi pripadá taký komplikovaný. Najprv chcel ujsť na západ, nepodarilo sa, skončil vo väzení. Potom začal študovať na Trnavskej univerzite, z politických dôvodov nedoštudoval. Ťažko prežíval roky normalizácie, ale nevzdával sa.

V roku 1987 vzniklo niečo, čo sa spája s menom Jána Budaja, čomu venoval pozornosť Hlas Ameriky, aj KSČ – samizdat Bratislava/nahlas s vyše 300 odporúčaniami ako zlepšiť ekologickú situáciu v Bratislave a na Slovensku.

Život plynul, prišiel november 1989 a on sa stal hviezdou veľkej zmeny, už nemusí na západ, západ prišiel za ním. Mal 37 rokov a doma západnú slobodu a demokraciu – radosť žiť!

Nuž a aký bol jeho život po roku 1989 – za ďalších 33 rokov? Začal aktívne politicky žiť, až sa z neho stal Minister životného prostredia Slovenskej republiky a môže realizovať projekt Bratislava/nahlas. Možno mal v pláne presťahovať Slovnaft do inej lokality, ako si to v roku 1987 predstavoval, ale v súčasnosti je to dosť diskutabilné.

A možno prišiel nato, že Gustáv Husák mal pravdu, keď na 4. obvodnej konferencii KSS v roku 1988 povedal: „Zažili ste v Bratislave senzáciu – zelená kniha ekológie! Sú ekologické problémy? Sú! Sú v Bratislave, sú v Československu, sú na celom svete, kde je priemyselný rozvoj. Miliardy na to dávame, aby sme to prekonali. Dobre je upozorňovať na to, že v tej a v tej fabrike nie sú vhodné podmienky, v tej a v tej, to je dobromyseľné. Ale tu niekto z toho robí demagógiu, zneužíva to! To je provokácia, nielen demagógia.“

Keď sa stal Ján Budaj ministrom životného prostredia, potešilo ma to, ale teraz, keď sa mu mnohé jeho plány vymykajú z rúk (možno nie vždy vlastnou vinou). Je mi to naozaj ľúto.

Honza Musil v Nebezpečných vzťahoch niekoľkokrát spomenul svoju babku, ktorá mu povedala, že človek začína starnúť po sedemdesiatke. Má pravdu, viem to, mám 73. Už ma ani Igor Matovič nevie vyviesť z miery. Porozmýšľajte o tom, ste legenda z roku 1989. Nekazte si imidž. Asi to neboli včely, čo vám v nedeľu uleteli, uletel vám život. Je čas premýšľať o ňom.

 

ZDROJE:

 

Kristove roky nežnej revolúcie

17.11.2022

Verejnosť proti násiliu a Koordinačný výbor slovenských vysokoškolákov zverejnili v roku 1989 programové vyhlásenie s dvanástimi požiadavkami Treba si ich pripomenúť a s odstupom času o nich znovu popremýšľať. Žiadame vytvoriť zo Slovenskej národnej rady skutočný parlament slovenského národa, v ktorom budú mať zastúpenie všetky zložky našej [...]

Náhoda? Zámer?

04.11.2022

Dnes nám pani prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že sa budeme môcť v referende vyjadriť, či chceme skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením Národnej rady SR. Má to zabezpečiť zmena Ústavy SR. Referendum o možnosti skrátiť volebné obdobie sa uskutoční v sobotu 21. januára 2023. Aký zaujímavý termín. Presne v tento deň uplynie 99 rokov od smrti [...]

Horúci kalkul

26.10.2022

Švédska trojka – sex v trojke. Niekde som sa dočítala, že s malou obmenou existuje aj fínska trojka. Aká zhoda náhod, že práve Švédsko a Fínsko. K čomu to len prirovnať? Žeby Švédsko + Fínsko + USA? Švédsko a Fínsko iste vnesú do fungovania NATO niečo nové. Ešte tam nie sú a už vytvorili trochu nebezpečného tepla. Ukrajina o tom premýšľa a ticho [...]

Turecko / Bitka v parlamente /

Po bitke v tureckom parlamente je jeden poslanec v kritickom stave

06.12.2022 21:45

Niekoľko ďalších poslancov sa pri bitke ocitlo na zemi.

Turecko, Sýria

Turecko podmieňuje súhlas so vstupom Fínska do NATO zrušením zbrojeného embarga

06.12.2022 21:16

Okrem Turecka prístupové protokoly Švédska a Fínska dosiaľ z 30 členských krajín NATO neratifikovalo Maďarsko.

Bombardér / Vojenské lietadlo /

Drony, ktoré zasiahli armádne letiská v Rusku, leteli z Ukrajiny. Prešli asi 500 km

06.12.2022 20:35

Ukrajinským útokom hlboko v ruskom území sa tak mení geografia vojny.

Zuzana Čaputová

Prezidentke Čaputovej udelia Cenu za demokraciu Madeleine Albrightovej

06.12.2022 19:28

Ocenenie prezidentka získa za neúnavné úsilie o presadzovanie a ochranu demokracie.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 88
Celková čítanosť: 580726x
Priemerná čítanosť článkov: 6599x

Autor blogu

Kategórie