Založ si blog

Jánovi Budajovi asi uleteli včely

Toto som si pomyslela, keď sa skončila nedeľná debata Na telo na TV Markíza. Zo sedemdesiatnika Jána Budaja sa stalo klbko nervov.

Nečudo, jeho život mi pripadá taký komplikovaný. Najprv chcel ujsť na západ, nepodarilo sa, skončil vo väzení. Potom začal študovať na Trnavskej univerzite, z politických dôvodov nedoštudoval. Ťažko prežíval roky normalizácie, ale nevzdával sa.

V roku 1987 vzniklo niečo, čo sa spája s menom Jána Budaja, čomu venoval pozornosť Hlas Ameriky, aj KSČ – samizdat Bratislava/nahlas s vyše 300 odporúčaniami ako zlepšiť ekologickú situáciu v Bratislave a na Slovensku.

Život plynul, prišiel november 1989 a on sa stal hviezdou veľkej zmeny, už nemusí na západ, západ prišiel za ním. Mal 37 rokov a doma západnú slobodu a demokraciu – radosť žiť!

Nuž a aký bol jeho život po roku 1989 – za ďalších 33 rokov? Začal aktívne politicky žiť, až sa z neho stal Minister životného prostredia Slovenskej republiky a môže realizovať projekt Bratislava/nahlas. Možno mal v pláne presťahovať Slovnaft do inej lokality, ako si to v roku 1987 predstavoval, ale v súčasnosti je to dosť diskutabilné.

A možno prišiel nato, že Gustáv Husák mal pravdu, keď na 4. obvodnej konferencii KSS v roku 1988 povedal: „Zažili ste v Bratislave senzáciu – zelená kniha ekológie! Sú ekologické problémy? Sú! Sú v Bratislave, sú v Československu, sú na celom svete, kde je priemyselný rozvoj. Miliardy na to dávame, aby sme to prekonali. Dobre je upozorňovať na to, že v tej a v tej fabrike nie sú vhodné podmienky, v tej a v tej, to je dobromyseľné. Ale tu niekto z toho robí demagógiu, zneužíva to! To je provokácia, nielen demagógia.“

Keď sa stal Ján Budaj ministrom životného prostredia, potešilo ma to, ale teraz, keď sa mu mnohé jeho plány vymykajú z rúk (možno nie vždy vlastnou vinou). Je mi to naozaj ľúto.

Honza Musil v Nebezpečných vzťahoch niekoľkokrát spomenul svoju babku, ktorá mu povedala, že človek začína starnúť po sedemdesiatke. Má pravdu, viem to, mám 73. Už ma ani Igor Matovič nevie vyviesť z miery. Porozmýšľajte o tom, ste legenda z roku 1989. Nekazte si imidž. Asi to neboli včely, čo vám v nedeľu uleteli, uletel vám život. Je čas premýšľať o ňom.

 

ZDROJE:

 

Slovensko v réžii Igora Matoviča

27.05.2022

S Igorom Matovičom sa človek nenudí. Jeho hlavou sa preháňa obrovské množstvo nápadov, ba aj spôsobov, ako ich dostať do života. Najprv som si myslela, že žije vo svojej virtuálnej realite, ale nie je to tak. Stále mocnejšie ovplyvňuje názory nielen svojich kolegov, ale aj opozičníkov, ba dokonca aj bežných ľudí. Niekedy sa zdajú jeho plány nereálne, ale nakoniec nás [...]

Osobnosť a či osoba Zuzana Čaputová?

21.05.2022

Keď stretnete akéhokoľvek človeka, niečo po ňom vo vás zostane. Možno iba na krátku chvíľu, možno aj na celý život. Rozhodla som sa napísať niekoľko riadkov o tom, ako sa postupne usádza v mojej duši prezidentka Zuzana Čaputová. Už sa nevytratí, lebo jej pôsobenie na poste prvej ženy sa zapíše do dejín. Nuž a bude sa príležitostne prehodnocovať. Vnímavá, [...]

Pózy a pozície premiéra Hegera

26.04.2022

Po dlhšom čase som sa vrátila k dianiu na slovenskej politickej scéne. Je neuveriteľné, ako sa zmenila nielen slovná zásoba členov vládnej koalície, ale aj spôsob ich komunikácie. Samozrejmé, že nie u všetkých. Sú výrečnejší, a ako šikovne vedia skrútiť reč na niečo iné, ak sú otázky nepríjemné. Jednoducho použijú zázračnú formulku: „Odpoviem vám, ale [...]

Dmitrij Medvedev

Medvedev: Nápad trestať krajinu s najväčším jadrovým arzenálom je absurdný, ohrozuje to ľudstvo

06.07.2022 20:32

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev v stredu varoval svet pred snahou postaviť Rusko pred tribunál za jeho inváziu na Ukrajine.

Richard Sulík, SaS

OĽaNO hrkútalo, Sulík bol tvrdý, Kollár rezolútny: Túto psychiatriu treba už ukončiť

06.07.2022 19:05

OĽaNO prišlo so zmierlivým tónom, SaS s ultimátom. Čo na to zvyšní koaliční partneri? Kollár poslal odkaz obom stranám.

rocco morabito interpol ndrangheta

Brazília vydala do Talianska významného bossa kalábrijskej mafie 'Ndrangheta

06.07.2022 17:32

Podľa vyšetrovateľov bol Rocco Morabito od 90. rokov jedným z hlavných organizátorov nelegálneho obchodu s kokaínom medzi Latinskou Amerikou a Talianskom.

Jozef Viskupič

Viskupič sa opäť uchádza o post trnavského župana, má podporu politických strán

06.07.2022 16:44

Pri hodnotení aktuálneho volebného obdobia Viskupič spomenul piešťanské letisko, ktoré podľa neho terajšie vedenie zobralo hrobárovi z lopaty.