Založ si blog

Osobnosť a či osoba Zuzana Čaputová?

Keď stretnete akéhokoľvek človeka, niečo po ňom vo vás zostane. Možno iba na krátku chvíľu, možno aj na celý život. Rozhodla som sa napísať niekoľko riadkov o tom, ako sa postupne usádza v mojej duši prezidentka Zuzana Čaputová. Už sa nevytratí, lebo jej pôsobenie na poste prvej ženy sa zapíše do dejín. Nuž a bude sa príležitostne prehodnocovať.

Vnímavá, pokojná, citlivá žena. Prívlastkov by sa našlo neúrekom. Keď sa na ňu pozerám a počúvam ju, pripadá mi taká monotónna, jednotvárna. Mám rada ľudí, u ktorých viem, na čom som, nech už je pravda akákoľvek.

Viete si predstaviť výstražné znamenie POZOR! napísané ozdobným písmom? Nuž a naša prezidentka je taká, ako to len vyjadriť … ozdobná.

Chce krajinu, v ktorej sa ľudia nebudú báť umierať. Myšlienka, ktorou sa pravdepodobne zaoberá aj dnes, lebo národ jej ju neustále pripomína. Rada by som vedela, čo nám ňou chcela povedať. Vyvolala mnoho otázok a vysvetlenia sme sa doteraz nedočkali.

Pri návšteve pápeža vo Vatikáne sa zahalila do čierneho závoja v tvare Slovenska, na ktorom nájdeme všetky väčšie mestá našej republiky. Symboly majú veľkú moc a módny návrhár Hanečka to iste vie. Zvýraznené ramená na šatách pravdepodobné dodávajú silu jej jemnému vystupovaniu na verejnosti.

O tom, ako sa Zuzana Čaputová správa na verejnosti, do istej miery zodpovedajú jej poradcovia. Žeby tu platila ľudová múdrosť Komu niet rady, tomu niet pomoci? Pripomeňme si fotenie v prezidentskom paláci. Fotograf Kimlička o ňom povedal toto: „Mohol som jej povedať, aby si sadla na zem, do okna, s ničím nemala žiadny problém. Bolo to také ľudské. Sadla si na tú zem a myslím si, že tie fotky vyzerajú dobre“ Čo by jej asi nato povedal gróf Anton Grasalkovič, právnik, poradca Márie Terézie a pôvodný majiteľ slovenského prezidentského paláca.

Na záver načriem do spomienok. Svidník, pamätník Ludvika Svobodu a  skromná kytička vedľa honosného venca. Kvety boli čerstvé, akoby ich niekto len pred chvíľou odtrhol zo svojej záhradky a položil k nohám z úcty k človeku, ktorý vzbudzoval rešpekt všade, kde sa objavil. Bol a zostane našim múdrym, dôstojným a milovaným československým prezidentom.

 

ZDROJE:

https://zena.pravda.sk/krasa-a-moda/clanok/571834-caputova-u-papeza-v-satach-od-borisa-hanecku-takto-ste-ju-este-nevideli/

https://www1.pluska.sk/soubiznis/domaci-soubiznis/foto-znamy-fotograf-ktoremu-pozovala-caputova-poviem-vam-ako-nam-prezidentka-spravala

Jánovi Budajovi asi uleteli včely

06.06.2022

Toto som si pomyslela, keď sa skončila nedeľná debata Na telo na TV Markíza. Zo sedemdesiatnika Jána Budaja sa stalo klbko nervov. Nečudo, jeho život mi pripadá taký komplikovaný. Najprv chcel ujsť na západ, nepodarilo sa, skončil vo väzení. Potom začal študovať na Trnavskej univerzite, z politických dôvodov nedoštudoval. Ťažko prežíval roky normalizácie, ale [...]

Slovensko v réžii Igora Matoviča

27.05.2022

S Igorom Matovičom sa človek nenudí. Jeho hlavou sa preháňa obrovské množstvo nápadov, ba aj spôsobov, ako ich dostať do života. Najprv som si myslela, že žije vo svojej virtuálnej realite, ale nie je to tak. Stále mocnejšie ovplyvňuje názory nielen svojich kolegov, ale aj opozičníkov, ba dokonca aj bežných ľudí. Niekedy sa zdajú jeho plány nereálne, ale nakoniec nás [...]

Pózy a pozície premiéra Hegera

26.04.2022

Po dlhšom čase som sa vrátila k dianiu na slovenskej politickej scéne. Je neuveriteľné, ako sa zmenila nielen slovná zásoba členov vládnej koalície, ale aj spôsob ich komunikácie. Samozrejmé, že nie u všetkých. Sú výrečnejší, a ako šikovne vedia skrútiť reč na niečo iné, ak sú otázky nepríjemné. Jednoducho použijú zázračnú formulku: „Odpoviem vám, ale [...]

Dmitrij Medvedev

Medvedev: Nápad trestať krajinu s najväčším jadrovým arzenálom je absurdný, ohrozuje to ľudstvo

06.07.2022 20:32

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev v stredu varoval svet pred snahou postaviť Rusko pred tribunál za jeho inváziu na Ukrajine.

Richard Sulík, SaS

OĽaNO hrkútalo, Sulík bol tvrdý, Kollár rezolútny: Túto psychiatriu treba už ukončiť

06.07.2022 19:05

OĽaNO prišlo so zmierlivým tónom, SaS s ultimátom. Čo na to zvyšní koaliční partneri? Kollár poslal odkaz obom stranám.

rocco morabito interpol ndrangheta

Brazília vydala do Talianska významného bossa kalábrijskej mafie 'Ndrangheta

06.07.2022 17:32

Podľa vyšetrovateľov bol Rocco Morabito od 90. rokov jedným z hlavných organizátorov nelegálneho obchodu s kokaínom medzi Latinskou Amerikou a Talianskom.

Jozef Viskupič

Viskupič sa opäť uchádza o post trnavského župana, má podporu politických strán

06.07.2022 16:44

Pri hodnotení aktuálneho volebného obdobia Viskupič spomenul piešťanské letisko, ktoré podľa neho terajšie vedenie zobralo hrobárovi z lopaty.