Založ si blog

O vlasti, Biblii, burčiaku a hlúposti

K aktuálnym udalostiam dnešných dní sa možno vyjadriť všelijakým spôsobom. Vybrala som tri myšlienky, o ktorých hodno popremýšľať.

oOo

Desmond Mpilo Tutu (1931 – 2021) – juhoafrický anglikánsky arcibiskup, oponent apartheidu a nositeľ Nobelovej ceny za mier za rok 1984 povedal:

Keď prišli misionári do Afriky, oni mali Bibliu a my sme mali pozemky. Povedali: „Pomodlime sa!“ Zavreli sme oči. Keď sme ich otvorili, mali sme Bibliu a oni mali pozemky.

Poznámka: … a Ukrajinci budú mať demokraciu na západný spôsob.

oOo

Karl Gustav Jung (1875 – 1961) – švajčiarsky psychiater, zakladateľ analytickej psychológie… povedal:

Rodíme sa v určitý okamih a na určitom mieste. Podobne ako ročník vína, aj my máme vlastnosti podľa roku a sezóny, v ktorej sme sa narodili. Astrológia netvrdí nič iné.

Poznámka: Aj tak sa to dá povedať. Burčiaku je momentálne priveľa a zrelého vína začleneného podľa roku a sezóny každým rokom ubúda.

oOo

Rudyard Kipling (1865 – 1936) – anglický spisovateľ,  nositeľ Nobelovej ceny za literatúru za rok 1907 povedal:

Ázia sa necivilizuje podľa západných metód. Je na to príliš veľká a stará.

Poznámka: Ruská federácia je najväčším štátom sveta, okrem veľkej časti východnej Európy zaberá takmer celú severnú Áziu (17 128 426 km²). Na tento fakt netreba zabúdať.

oOo

Jan Werich (1905 – 1980), český herec a spisovateľ sa spýtal aj si hneď odpovedal:

Keď človek zvíťazí nad vlastnou hlúposťou, je víťazom alebo porazeným? V každom prípade je to dobré.

Poznámka: Štvrtý citát je bodka na záver.

 

oOo

 

Blízko Volgogradu sa nachádza mohyla chána tatárskej Zlatej hordy – Mamajova mohyla. Zohrala dôležitú úlohu v bitke o Stalingrad (dnes Volgograd). Po vojne na nej vybudovali rozsiahly areál, v ktorom dominuje socha Matka Vlasť, ktorá meria 85 metrov. Autorom stavby, ktorá bola dokončená v roku 1967, je Jevgenij Viktorovič Vučetič.

Podrobnejšie informácie nájdete tu:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Mamajova_mohyla

oOo

A teraz pieseň, ktorá núti skloniť hlavu a vzdať úctu všetkým, ktorí zahynuli v boji proti fašizmu v Druhej svetovej vojne a možnosť prezrieť si sochu Matka Vlasť:

https://www.youtube.com/watch?v=sIDdYLgODHI

 

 

 

Jánovi Budajovi asi uleteli včely

06.06.2022

Toto som si pomyslela, keď sa skončila nedeľná debata Na telo na TV Markíza. Zo sedemdesiatnika Jána Budaja sa stalo klbko nervov. Nečudo, jeho život mi pripadá taký komplikovaný. Najprv chcel ujsť na západ, nepodarilo sa, skončil vo väzení. Potom začal študovať na Trnavskej univerzite, z politických dôvodov nedoštudoval. Ťažko prežíval roky normalizácie, ale [...]

Slovensko v réžii Igora Matoviča

27.05.2022

S Igorom Matovičom sa človek nenudí. Jeho hlavou sa preháňa obrovské množstvo nápadov, ba aj spôsobov, ako ich dostať do života. Najprv som si myslela, že žije vo svojej virtuálnej realite, ale nie je to tak. Stále mocnejšie ovplyvňuje názory nielen svojich kolegov, ale aj opozičníkov, ba dokonca aj bežných ľudí. Niekedy sa zdajú jeho plány nereálne, ale nakoniec nás [...]

Osobnosť a či osoba Zuzana Čaputová?

21.05.2022

Keď stretnete akéhokoľvek človeka, niečo po ňom vo vás zostane. Možno iba na krátku chvíľu, možno aj na celý život. Rozhodla som sa napísať niekoľko riadkov o tom, ako sa postupne usádza v mojej duši prezidentka Zuzana Čaputová. Už sa nevytratí, lebo jej pôsobenie na poste prvej ženy sa zapíše do dejín. Nuž a bude sa príležitostne prehodnocovať. Vnímavá, [...]

Dmitrij Medvedev

Medvedev: Nápad trestať krajinu s najväčším jadrovým arzenálom je absurdný, ohrozuje to ľudstvo

06.07.2022 20:32

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev v stredu varoval svet pred snahou postaviť Rusko pred tribunál za jeho inváziu na Ukrajine.

Richard Sulík, SaS

OĽaNO hrkútalo, Sulík bol tvrdý, Kollár rezolútny: Túto psychiatriu treba už ukončiť

06.07.2022 19:05

OĽaNO prišlo so zmierlivým tónom, SaS s ultimátom. Čo na to zvyšní koaliční partneri? Kollár poslal odkaz obom stranám.

rocco morabito interpol ndrangheta

Brazília vydala do Talianska významného bossa kalábrijskej mafie 'Ndrangheta

06.07.2022 17:32

Podľa vyšetrovateľov bol Rocco Morabito od 90. rokov jedným z hlavných organizátorov nelegálneho obchodu s kokaínom medzi Latinskou Amerikou a Talianskom.

Jozef Viskupič

Viskupič sa opäť uchádza o post trnavského župana, má podporu politických strán

06.07.2022 16:44

Pri hodnotení aktuálneho volebného obdobia Viskupič spomenul piešťanské letisko, ktoré podľa neho terajšie vedenie zobralo hrobárovi z lopaty.