Založ si blog

Mystický Rasputin fascinuje aj dnes

Meno, s ktorým sa dá rôzne pohrávať, dá sa rozdeľovať i znovu spájať. Premýšľať napríklad aj o tom, či má niečo spoločné Rasputin s Putinom. Dvaja Rusi, ktorých si svet zapamätá.

A čo zabudnuté slovko ras – šarha? V prenesenom význame krutý človek. Bol Rasputin, vo svojej podstate, krutým človekom?

Pozrime sa radšej na súčasných vládnucich slovenských politikov. Možno túžia byť ako Rasputin, ale mať všetky jeho schopností je pre nich naozaj nemožné. Napriek tomu si ich Slovensko zapamätá.

Vybrala som tri mimoriadne schopnosti Grigorija Jefimoviča Rasputina (1869 – 1916) a hľadala som, ktorý z našich vodcov sa nimi môže popýšiť.

Rasputin bol zvodcom. Vo wikipedii píšu, že mal nadpriemernú sexuálnu žiadostivosť a mnoho žien mu nedokázalo odolať.

Rasputin bol kazateľom. Veľa sa modlil. Medzi iným tvrdil, že najprv musíme zhrešiť, aby sme sa potom mohli kajať.

Rasputin bol liečiteľom. Mladý cárovič Alexej, ktorý trpel hemofíliou, sa v jeho prítomnosti cítil omnoho lepšie. Vraj ho liečil hypnózou. Na Slovensku sa mnoho liečiteľov krúti okolo tých, ktorí nám vládnu. Len neviem rozlíšiť, kto hypnotizuje a kto koná v hypnóze.

Čo dodať na záver? Rasputin neskončil ako bežný smrteľník, zavraždili ho. Doteraz sa nevie ako. Niekto tvrdí, že ho otrávili, iný, že ho zastrelili, a sú aj takí, ktorí si myslia, že ho utopili.

 

Z DEBATY:

Meno Rasputin nemá nič spoločné so zastaralým bohemizmom ras, po slovensky šarha. Je odvodené od slovíčka распутье (rasputie), čo po rusky znamená rázcestie. Spozabukakuk

Tak ja pridám príbeh o jeho zavraždení … Pozvali ho na večierok, ponúkli ho otrávenými koláčikmi, o ktorých sa vedelo, že ich zbožňuje, zjedol všetky a … nič. Tak ho (tuším to bolo veľkoknieža Jusupov) zastrelili. Potom ho spiklenci odtiahli a hodili do rieky. Keď telo objavili, zistili, že má vodu v pľúcach. Takže bol zastrelený, otrávený a aj utopený. wladyka

 

ZDROJE:

Zaujímavý článok Dávida Sulíka:

Rasputin, svätý zhýralec, alebo posol ruskej národnej duše?

https://duchovna-veda.webnode.sk/vychodoslovanska-spiritualita-/rasputin/

 

Pre upokojenie duše:

https://www.youtube.com/watch?v=75BWLuvklyQ

https://www.youtube.com/watch?v=mmIURIHP3a4

 

Význam slova ras:

https://kdojeto.superia.cz/historie/ras.php

https://slovnik.aktuality.sk/pravopis/slovnik-sj/?q=ras

 

Sto rokov bez zmeny

24.01.2023

Čo vlastne je vojenská služba? Tak to je toto: Len čo mladý človek vyrastie, zosilnie a už môže pomáhať svojim rodičom, privedú ho do prijímacej miestnosti, rozkážu mu, aby sa vyzliekol, prehliadnu ho, potom mu prikážu na sv. Písmo prisahať, že bude vo všetkom poslúchať svojich predstavených a bude zabíjať všetkých, ktorých mu rozkážu zabiť. Keď urobí to, čo sa [...]

Fašisti a mafiáni v slovenskej politike

20.12.2022

Poslanci vládnej koalície v ostatnom čase kopú do každého ako taká zdochýnajúca kobyla. Ak by tí, ktorých označujú za fašistov a mafiánov, boli skutočnými fašistami a mafiánmi, tak už tu mnohí koaličníci nie sú. Iste sa čudujú, že im nikto neoponuje, neháda sa s nimi. Opozícia sa asi drží slov Jana Wericha: Ak sa človek háda s hlupákom viac ako pol minúty, [...]

Šanca pre prezidentku

17.12.2022

Kráľ je mŕtvy. Nech žije kráľovná! Za tou prvou vetou je bodka, ale mne z nej vytŕča malý ohnutý výhonok, žeby otáznik? Požijeme, uvidíme. Zvyknú hovoriť Rusi. George Friedman vo svojej knihe Nasledujúce desaťročie s podtitulkom Kde sme… kam sa uberáme (Vydavateľstvo IKAR 2011), medzi iným píše aj o amerických prezidentoch, ktorí tvorili dejiny USA, aj o ich [...]

poland military base

USA majú v Poľsku prvú stálu základňu na východe: Sme tu, aby sme zostali

21.03.2023 20:29

Spojené štáty v utorok slávnostne začali prevádzku svojej prvej stálej vojenskej posádky v Poľsku a na východnom krídle NATO.

Dračí dub z Lozorna

Európskym stromom roka je poľský dub Fabrykant, druhý skončil slovenský Dračí dub z Lozorna

21.03.2023 19:46

Majestátny dub Fabrykant z poľského mesta Lodž zvíťazil s veľkým náskokom v ankete o Európsky strom roka. Druhý je slovenský Dračí dub.

Andrej Stančík

Slovensko vypočúvali v Bruseli o stave právneho štátu, kritika podľa Stančika nezaznela

21.03.2023 19:16

Päť členských krajín EÚ vrátane Slovenska podstúpilo v utorok v Bruseli vypočúvanie v rámci každoročného dialógu o právnom štáte.

vojenské cvičenie, Slovenský štít 2023, vojaci, armáda, vo

Na Slovensku sú vojaci zo siedmich krajín NATO. Armáda simulovala aktiváciu Článku 5. Rusko je hrozba, vyhlásil Naď

21.03.2023 18:27

Rusko je hrozba, ale spojenci nás chránia, vyhlásil Naď na vojenskom cvičení Slovenský štít 2023.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 601390x
Priemerná čítanosť článkov: 6537x

Autor blogu

Kategórie