Založ si blog

Mystický Rasputin fascinuje aj dnes

Meno, s ktorým sa dá rôzne pohrávať, dá sa rozdeľovať i znovu spájať. Premýšľať napríklad aj o tom, či má niečo spoločné Rasputin s Putinom. Dvaja Rusi, ktorých si svet zapamätá.

A čo zabudnuté slovko ras – šarha? V prenesenom význame krutý človek. Bol Rasputin, vo svojej podstate, krutým človekom?

Pozrime sa radšej na súčasných vládnucich slovenských politikov. Možno túžia byť ako Rasputin, ale mať všetky jeho schopností je pre nich naozaj nemožné. Napriek tomu si ich Slovensko zapamätá.

Vybrala som tri mimoriadne schopnosti Grigorija Jefimoviča Rasputina (1869 – 1916) a hľadala som, ktorý z našich vodcov sa nimi môže popýšiť.

Rasputin bol zvodcom. Vo wikipedii píšu, že mal nadpriemernú sexuálnu žiadostivosť a mnoho žien mu nedokázalo odolať.

Rasputin bol kazateľom. Veľa sa modlil. Medzi iným tvrdil, že najprv musíme zhrešiť, aby sme sa potom mohli kajať.

Rasputin bol liečiteľom. Mladý cárovič Alexej, ktorý trpel hemofíliou, sa v jeho prítomnosti cítil omnoho lepšie. Vraj ho liečil hypnózou. Na Slovensku sa mnoho liečiteľov krúti okolo tých, ktorí nám vládnu. Len neviem rozlíšiť, kto hypnotizuje a kto koná v hypnóze.

Čo dodať na záver? Rasputin neskončil ako bežný smrteľník, zavraždili ho. Doteraz sa nevie ako. Niekto tvrdí, že ho otrávili, iný, že ho zastrelili, a sú aj takí, ktorí si myslia, že ho utopili.

 

Z DEBATY:

Meno Rasputin nemá nič spoločné so zastaralým bohemizmom ras, po slovensky šarha. Je odvodené od slovíčka распутье (rasputie), čo po rusky znamená rázcestie. Spozabukakuk

Tak ja pridám príbeh o jeho zavraždení … Pozvali ho na večierok, ponúkli ho otrávenými koláčikmi, o ktorých sa vedelo, že ich zbožňuje, zjedol všetky a … nič. Tak ho (tuším to bolo veľkoknieža Jusupov) zastrelili. Potom ho spiklenci odtiahli a hodili do rieky. Keď telo objavili, zistili, že má vodu v pľúcach. Takže bol zastrelený, otrávený a aj utopený. wladyka

 

ZDROJE:

Zaujímavý článok Dávida Sulíka:

Rasputin, svätý zhýralec, alebo posol ruskej národnej duše?

https://duchovna-veda.webnode.sk/vychodoslovanska-spiritualita-/rasputin/

 

Pre upokojenie duše:

https://www.youtube.com/watch?v=75BWLuvklyQ

https://www.youtube.com/watch?v=mmIURIHP3a4

 

Význam slova ras:

https://kdojeto.superia.cz/historie/ras.php

https://slovnik.aktuality.sk/pravopis/slovnik-sj/?q=ras

 

Jánovi Budajovi asi uleteli včely

06.06.2022

Toto som si pomyslela, keď sa skončila nedeľná debata Na telo na TV Markíza. Zo sedemdesiatnika Jána Budaja sa stalo klbko nervov. Nečudo, jeho život mi pripadá taký komplikovaný. Najprv chcel ujsť na západ, nepodarilo sa, skončil vo väzení. Potom začal študovať na Trnavskej univerzite, z politických dôvodov nedoštudoval. Ťažko prežíval roky normalizácie, ale [...]

Slovensko v réžii Igora Matoviča

27.05.2022

S Igorom Matovičom sa človek nenudí. Jeho hlavou sa preháňa obrovské množstvo nápadov, ba aj spôsobov, ako ich dostať do života. Najprv som si myslela, že žije vo svojej virtuálnej realite, ale nie je to tak. Stále mocnejšie ovplyvňuje názory nielen svojich kolegov, ale aj opozičníkov, ba dokonca aj bežných ľudí. Niekedy sa zdajú jeho plány nereálne, ale nakoniec nás [...]

Osobnosť a či osoba Zuzana Čaputová?

21.05.2022

Keď stretnete akéhokoľvek človeka, niečo po ňom vo vás zostane. Možno iba na krátku chvíľu, možno aj na celý život. Rozhodla som sa napísať niekoľko riadkov o tom, ako sa postupne usádza v mojej duši prezidentka Zuzana Čaputová. Už sa nevytratí, lebo jej pôsobenie na poste prvej ženy sa zapíše do dejín. Nuž a bude sa príležitostne prehodnocovať. Vnímavá, [...]

Dmitrij Medvedev

Medvedev: Nápad trestať krajinu s najväčším jadrovým arzenálom je absurdný, ohrozuje to ľudstvo

06.07.2022 20:32

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev v stredu varoval svet pred snahou postaviť Rusko pred tribunál za jeho inváziu na Ukrajine.

Richard Sulík, SaS

OĽaNO hrkútalo, Sulík bol tvrdý, Kollár rezolútny: Túto psychiatriu treba už ukončiť

06.07.2022 19:05

OĽaNO prišlo so zmierlivým tónom, SaS s ultimátom. Čo na to zvyšní koaliční partneri? Kollár poslal odkaz obom stranám.

rocco morabito interpol ndrangheta

Brazília vydala do Talianska významného bossa kalábrijskej mafie 'Ndrangheta

06.07.2022 17:32

Podľa vyšetrovateľov bol Rocco Morabito od 90. rokov jedným z hlavných organizátorov nelegálneho obchodu s kokaínom medzi Latinskou Amerikou a Talianskom.

Jozef Viskupič

Viskupič sa opäť uchádza o post trnavského župana, má podporu politických strán

06.07.2022 16:44

Pri hodnotení aktuálneho volebného obdobia Viskupič spomenul piešťanské letisko, ktoré podľa neho terajšie vedenie zobralo hrobárovi z lopaty.