Založ si blog

Má aj Zuzana Čaputová svojho Potemkina?

Keďže dejiny bývalého ZSSR (Zväzu sovietskych socialistických republík) poznám o niečo lepšie, ako dejiny iných západných štátov, paralely hľadám práve tam. Medzi tými, čo nám dnes vládnu, nachádzam Stalina, Beriju i Chruščova, ktorý daroval ruský Krym Ukrajine.

Teraz sa Slovensko chystá privítať pápeža. V strede záujmu sú Košice. Presnejšie Sídlisko Lunik IX. Predpokladám, že slovo Lunik je odvodené od slova Luna, sovietskej družice, … alebo žeby od luny, Mesiaca žiariaceho na nočnej oblohe?

Vrátim sa do histórie. V roku 1787 navštívila Katarína II., rakúsky cisár Jozef II. a diplomati z rôznych krajín sveta Krym. Cárovná chcela ukázať nielen bohatstvo a moc Ruska, ale aj to, že nové územia pripojené k Rusku, prekvitajú rovnako, ako celé jej cárstvo. Cestu na Krym plánovala niekoľko rokov. Našla skvelého človeka, ktorý dokázal zrealizovať jej plány.

Knieža Grigorij Alexandrovič Potemkin (1739 -1791), obľúbenec Kataríny II. (1729 – 1796), bol veľmi vynachádzavý človek. Aj z mala dokázal vytvoriť ilúziu prosperujúceho Krymu, ktorý sa stal súčasťou Ruska v roku 1783.

Z Petrohradu si pozval štyridsať maliarov, ktorí pozdĺž Dnepru, po ktorom sa plavila cárovná a jej hostia, vytvorili kulisy dedín, pred ktorými sviatočne vyobliekaní dedinčania – prezlečení vojaci, zdravili vzácnych hostí. Okolo sa pásol dobytok, ktorý niekoľkokrát presúvali z miesta na miesto, aby sa znovu a znovu ukázal vzácnym hosťom, rovnako tiež vozy naložené obilím – pieskom, ba aj nedojedené pečené husi.

Pri námornej prehliadke v Sevastopole boli pravé iba prvé rady vojnových lodí. Obchodné lode v pozadí sa premenili na bojové. O to sa už postarali zruční umelci.

Ktovie, ako premýšľajú tí, ktorí nám dnes vládnu. Napriek ilúziám, alebo vďaka ilúziám, ktoré vytvárajú, je Slovensko také, aké je – rozhádané, choré, nešťastné.

 

Zdroje:

Podrobnejšie informácie o Potemkinovej dedine:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pot%C4%9Bmkinova_vesnice

 

Z Histórie Krymu:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Grigorij_Alexandrovi%C4%8D_Po%C5%A5omkin

 

Množstvo zaujímavých informácií o Kryme:

https://www.mundo.cz/krym/historie

 

Luník IX sa mení. Môže za to aj pápež

https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/597485-lunik-ix-sa-meni-moze-za-to-aj-papez/

 

Pesnička o Mesiaci

https://www.youtube.com/watch?v=uHfia2FxO3Y&t=38s

 

Sto rokov bez zmeny

24.01.2023

Čo vlastne je vojenská služba? Tak to je toto: Len čo mladý človek vyrastie, zosilnie a už môže pomáhať svojim rodičom, privedú ho do prijímacej miestnosti, rozkážu mu, aby sa vyzliekol, prehliadnu ho, potom mu prikážu na sv. Písmo prisahať, že bude vo všetkom poslúchať svojich predstavených a bude zabíjať všetkých, ktorých mu rozkážu zabiť. Keď urobí to, čo sa [...]

Fašisti a mafiáni v slovenskej politike

20.12.2022

Poslanci vládnej koalície v ostatnom čase kopú do každého ako taká zdochýnajúca kobyla. Ak by tí, ktorých označujú za fašistov a mafiánov, boli skutočnými fašistami a mafiánmi, tak už tu mnohí koaličníci nie sú. Iste sa čudujú, že im nikto neoponuje, neháda sa s nimi. Opozícia sa asi drží slov Jana Wericha: Ak sa človek háda s hlupákom viac ako pol minúty, [...]

Šanca pre prezidentku

17.12.2022

Kráľ je mŕtvy. Nech žije kráľovná! Za tou prvou vetou je bodka, ale mne z nej vytŕča malý ohnutý výhonok, žeby otáznik? Požijeme, uvidíme. Zvyknú hovoriť Rusi. George Friedman vo svojej knihe Nasledujúce desaťročie s podtitulkom Kde sme… kam sa uberáme (Vydavateľstvo IKAR 2011), medzi iným píše aj o amerických prezidentoch, ktorí tvorili dejiny USA, aj o ich [...]

nehoda

Obrovský hazard. S 1,65 promile viezol dcéru, havaroval

01.04.2023 19:45

42-ročný vodič s vozidlom narazil do odstaveného auta a prevrátil sa.

Tunel Ľudovíta II.

Jazdia tadiaľ aj formuly. Pri nehode v Monaku prišli o život traja ľudia

01.04.2023 19:20

Do steny tunela Ľudovíta II. v centre mesta narazilo auto, ktoré sa následne vznietilo.

asad, putin

Sýria myslí na návrat do Ligy arabských štátov. Hľadá spojencov

01.04.2023 18:22

Reuters objasnil, že prezidentovi Asadovi sa viac ako desaťročie vyhýbali mnohé západné a arabské štáty kvôli občianskej vojne.

Ondrej Lunter, predseda BBSK

Banskobystrická župa usporila na energiách milión eur. Ako sú na tom ostatné?

01.04.2023 17:49

Vo svojich úradoch a inštitúciách menej kúrili či svietili, teraz žnú v Banskej Bystrici úspech. Kam pôjdu ušetrené peniaze?

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 602506x
Priemerná čítanosť článkov: 6549x

Autor blogu

Kategórie