Založ si blog

Má aj Zuzana Čaputová svojho Potemkina?

Keďže dejiny bývalého ZSSR (Zväzu sovietskych socialistických republík) poznám o niečo lepšie, ako dejiny iných západných štátov, paralely hľadám práve tam. Medzi tými, čo nám dnes vládnu, nachádzam Stalina, Beriju i Chruščova, ktorý daroval ruský Krym Ukrajine.

Teraz sa Slovensko chystá privítať pápeža. V strede záujmu sú Košice. Presnejšie Sídlisko Lunik IX. Predpokladám, že slovo Lunik je odvodené od slova Luna, sovietskej družice, … alebo žeby od luny, Mesiaca žiariaceho na nočnej oblohe?

Vrátim sa do histórie. V roku 1787 navštívila Katarína II., rakúsky cisár Jozef II. a diplomati z rôznych krajín sveta Krym. Cárovná chcela ukázať nielen bohatstvo a moc Ruska, ale aj to, že nové územia pripojené k Rusku, prekvitajú rovnako, ako celé jej cárstvo. Cestu na Krym plánovala niekoľko rokov. Našla skvelého človeka, ktorý dokázal zrealizovať jej plány.

Knieža Grigorij Alexandrovič Potemkin (1739 -1791), obľúbenec Kataríny II. (1729 – 1796), bol veľmi vynachádzavý človek. Aj z mala dokázal vytvoriť ilúziu prosperujúceho Krymu, ktorý sa stal súčasťou Ruska v roku 1783.

Z Petrohradu si pozval štyridsať maliarov, ktorí pozdĺž Dnepru, po ktorom sa plavila cárovná a jej hostia, vytvorili kulisy dedín, pred ktorými sviatočne vyobliekaní dedinčania – prezlečení vojaci, zdravili vzácnych hostí. Okolo sa pásol dobytok, ktorý niekoľkokrát presúvali z miesta na miesto, aby sa znovu a znovu ukázal vzácnym hosťom, rovnako tiež vozy naložené obilím – pieskom, ba aj nedojedené pečené husi.

Pri námornej prehliadke v Sevastopole boli pravé iba prvé rady vojnových lodí. Obchodné lode v pozadí sa premenili na bojové. O to sa už postarali zruční umelci.

Ktovie, ako premýšľajú tí, ktorí nám dnes vládnu. Napriek ilúziám, alebo vďaka ilúziám, ktoré vytvárajú, je Slovensko také, aké je – rozhádané, choré, nešťastné.

 

Zdroje:

Podrobnejšie informácie o Potemkinovej dedine:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pot%C4%9Bmkinova_vesnice

 

Z Histórie Krymu:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Grigorij_Alexandrovi%C4%8D_Po%C5%A5omkin

 

Množstvo zaujímavých informácií o Kryme:

https://www.mundo.cz/krym/historie

 

Luník IX sa mení. Môže za to aj pápež

https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/597485-lunik-ix-sa-meni-moze-za-to-aj-papez/

 

Pesnička o Mesiaci

https://www.youtube.com/watch?v=uHfia2FxO3Y&t=38s

 

Jánovi Budajovi asi uleteli včely

06.06.2022

Toto som si pomyslela, keď sa skončila nedeľná debata Na telo na TV Markíza. Zo sedemdesiatnika Jána Budaja sa stalo klbko nervov. Nečudo, jeho život mi pripadá taký komplikovaný. Najprv chcel ujsť na západ, nepodarilo sa, skončil vo väzení. Potom začal študovať na Trnavskej univerzite, z politických dôvodov nedoštudoval. Ťažko prežíval roky normalizácie, ale [...]

Slovensko v réžii Igora Matoviča

27.05.2022

S Igorom Matovičom sa človek nenudí. Jeho hlavou sa preháňa obrovské množstvo nápadov, ba aj spôsobov, ako ich dostať do života. Najprv som si myslela, že žije vo svojej virtuálnej realite, ale nie je to tak. Stále mocnejšie ovplyvňuje názory nielen svojich kolegov, ale aj opozičníkov, ba dokonca aj bežných ľudí. Niekedy sa zdajú jeho plány nereálne, ale nakoniec nás [...]

Osobnosť a či osoba Zuzana Čaputová?

21.05.2022

Keď stretnete akéhokoľvek človeka, niečo po ňom vo vás zostane. Možno iba na krátku chvíľu, možno aj na celý život. Rozhodla som sa napísať niekoľko riadkov o tom, ako sa postupne usádza v mojej duši prezidentka Zuzana Čaputová. Už sa nevytratí, lebo jej pôsobenie na poste prvej ženy sa zapíše do dejín. Nuž a bude sa príležitostne prehodnocovať. Vnímavá, [...]

Dmitrij Medvedev

Medvedev: Nápad trestať krajinu s najväčším jadrovým arzenálom je absurdný, ohrozuje to ľudstvo

06.07.2022 20:32

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev v stredu varoval svet pred snahou postaviť Rusko pred tribunál za jeho inváziu na Ukrajine.

Richard Sulík, SaS

OĽaNO hrkútalo, Sulík bol tvrdý, Kollár rezolútny: Túto psychiatriu treba už ukončiť

06.07.2022 19:05

OĽaNO prišlo so zmierlivým tónom, SaS s ultimátom. Čo na to zvyšní koaliční partneri? Kollár poslal odkaz obom stranám.

rocco morabito interpol ndrangheta

Brazília vydala do Talianska významného bossa kalábrijskej mafie 'Ndrangheta

06.07.2022 17:32

Podľa vyšetrovateľov bol Rocco Morabito od 90. rokov jedným z hlavných organizátorov nelegálneho obchodu s kokaínom medzi Latinskou Amerikou a Talianskom.

Jozef Viskupič

Viskupič sa opäť uchádza o post trnavského župana, má podporu politických strán

06.07.2022 16:44

Pri hodnotení aktuálneho volebného obdobia Viskupič spomenul piešťanské letisko, ktoré podľa neho terajšie vedenie zobralo hrobárovi z lopaty.