Založ si blog

Virtuálna realita podľa Igora Matoviča

Také čudné slovné spojenie, rovnako čudné, ako je aj sám Igor Matovič. Čím žije, čo sa odohráva v jeho mysli v ostatnom čase, to vieme: Covid-19, pandémia, testovanie, vakcinácia, lockdown.

Slovo virtuálny znamená, že je to niečo, čo sa podobá skutočnosti – realite, ale skutočnosťou sa môže a nemusí stať. Niekedy mi to pripadá tak, že si zo Slovenska a jeho obyvateľov vytvoril počítačovú hru. Umiestnil si nás do nejakého svojho virtuálneho sveta, z ktorého si vždy niečo vyberie a zisťuje, ako to funguje v reálnom živote.

Za pochodu všeličo vylepší, zavedie nové pojmy. Hlavne nech sú cudzie, musí predsa vyzerať ako vzdelanec. Najnovšie už nehovorí o celoplošnom testovaní, ale skríningovom. Nuž ale screening neznie až tak cudzo, už má aj svoju slovenskú podobu – skríning. Musím uznať, že toto slovo je sofistikovanejšie, ako je slovo celoplošné, a je také variabilné!

„Skríning je označenie činnosti alebo činností, ktoré vyhľadávajú v populácii jedincov s chorobami, ktoré ešte nemajú klinické príznaky – sú bezpríznakové.“

Teraz sa vrátim z úvodnej virtuálnej reality do nášho bežného života. Začiatkom roka 2020 sme sa dozvedeli o nebezpečnej a rýchlo sa šíriacej smrteľnej chorobe. Kto by sa nebál? Kto nemusel, nevychádzal z domu. Tí, čo museli, nasadili si rúška, dezinfikovali si ruky, dodržiavali odstup dvoch metrov. Potom nám vláda zatvorila všetko, čo sa zatvoriť dalo: školy, kostoly, športoviská, reštaurácie, … A čo je najhoršie, spoločnosť sa začala trieštiť.

Prešiel rok a my sme zistili, že v počte úmrtí sa rok 2020 za ostatných desať rokov nevymykal z priemeru. Keď žijete na dedine, viete, že ani tu sa úmrtia nevymkli priemeru. A tak je to aj v susedných dedinách. Postupne zisťujeme, že to, čo sa vymklo priemeru, je naša vládnúca koalícia s hlavným manažérom Igorom Matovičom.

O skríningu: https://sk.wikipedia.org/wiki/Skr%C3%ADning_(medic%C3%ADna)

Blog už bol zverejnený pod trochu iným názvom: https://www.slovanskenoviny.sk/virtualna-realita-igora-matovica/

 

Koľko obetí treba na zmenu?

19.02.2021

Čo sa dialo pred rokom, ako som to vnímala vtedy a ako to vnímam dnes? Postupom času všeličo nadobúda jasnejšie kontúry. Citujem zo svojho blogu: Ulice plné zloby a nenávisti na čele s lídrami politických strán, modlitba pred parlamentom, sviečkový rituál pred úradom vlády, zneužitie drobunkých ľudských bytosti na vydieranie, arogancia poslancov individualistov, ktorí [...]

Róbert Fico nepotrebuje bradu, aby …

21.01.2021

Konečne som rozlúštila záhadu, prečo je brada pre mužov taká dôležitá! Jeden článok mi odhalil posvätné tajomstvo chlpatej brady u Slovanov. Toto tajomstvo je zakorenené v mnohých mužoch, ktovie či si to uvedomujú, alebo si bradu nechávajú rásť inštinktívne, pudovo. Viac sa mi páči české slovo plnovous, po slovenský plnofúz? Také slovo v našom slovníku [...]

O Milanovi Lučanskom z druhej strany

10.01.2021

Odišiel náhle a zostali otázky, na ktoré treba odpovedať. Neodolal svetlu na konci tunela, alebo sa jeho nepokojná duša túla po tomto svete, aby si počkala na chvíľu, kedy sa všetky nejasností v súvislosti s jeho životom a smrťou vysvetlia? V jednom svojom blogu som napísala: … klinická smrť. Tí, ktorí ju okúsili a vrátili sa späť, rozprávajú, že v okamihu [...]

Brhlík obyčajný / Vták / Vtáci /

Populácie vtáctva na Slovensku klesajú, niektorým druhom hrozí vyhynutie

11.04.2021 20:09

V krajine žije niekoľko desiatok druhov, ktorých počet je nižší, ako 50 párov, pri niektorých druhoch by sa dal počet párov spočítať na prstoch jednej alebo dvoch rúk.

Veľká Lodina

V obci Veľká Lodina bolo nájdené telo ženy bez známok života

11.04.2021 19:26

Polícia na mieste vykonáva prvotné úkony, dokumentuje udalosť.

ČR koronavírus očkovacie centrum skúška

Česi dali bodku za núdzovým stavom

11.04.2021 18:24

Po dvesto päťdesiatich dňoch sa v Česku končí núdzový stav. Opatrenia proti šíreniu koronavírusu sa po novom budú riadiť pandemickým zákonom.

Mjanmarsko / Protesty / Tri prsty /

Násilie, represie i delostrelecká munícia proti civilom. Vojenský puč v Mjanmarsku má už 700 obetí

11.04.2021 17:57

Od prevratu z 1. februára bolo v krajine zadržaných, obvinených alebo odsúdených 3 012 osôb. Vlna protestov však v krajine neutícha.