Založ si blog

Virtuálna realita podľa Igora Matoviča

Také čudné slovné spojenie, rovnako čudné, ako je aj sám Igor Matovič. Čím žije, čo sa odohráva v jeho mysli v ostatnom čase, to vieme: Covid-19, pandémia, testovanie, vakcinácia, lockdown.

Slovo virtuálny znamená, že je to niečo, čo sa podobá skutočnosti – realite, ale skutočnosťou sa môže a nemusí stať. Niekedy mi to pripadá tak, že si zo Slovenska a jeho obyvateľov vytvoril počítačovú hru. Umiestnil si nás do nejakého svojho virtuálneho sveta, z ktorého si vždy niečo vyberie a zisťuje, ako to funguje v reálnom živote.

Za pochodu všeličo vylepší, zavedie nové pojmy. Hlavne nech sú cudzie, musí predsa vyzerať ako vzdelanec. Najnovšie už nehovorí o celoplošnom testovaní, ale skríningovom. Nuž ale screening neznie až tak cudzo, už má aj svoju slovenskú podobu – skríning. Musím uznať, že toto slovo je sofistikovanejšie, ako je slovo celoplošné, a je také variabilné!

„Skríning je označenie činnosti alebo činností, ktoré vyhľadávajú v populácii jedincov s chorobami, ktoré ešte nemajú klinické príznaky – sú bezpríznakové.“

Teraz sa vrátim z úvodnej virtuálnej reality do nášho bežného života. Začiatkom roka 2020 sme sa dozvedeli o nebezpečnej a rýchlo sa šíriacej smrteľnej chorobe. Kto by sa nebál? Kto nemusel, nevychádzal z domu. Tí, čo museli, nasadili si rúška, dezinfikovali si ruky, dodržiavali odstup dvoch metrov. Potom nám vláda zatvorila všetko, čo sa zatvoriť dalo: školy, kostoly, športoviská, reštaurácie, … A čo je najhoršie, spoločnosť sa začala trieštiť.

Prešiel rok a my sme zistili, že v počte úmrtí sa rok 2020 za ostatných desať rokov nevymykal z priemeru. Keď žijete na dedine, viete, že ani tu sa úmrtia nevymkli priemeru. A tak je to aj v susedných dedinách. Postupne zisťujeme, že to, čo sa vymklo priemeru, je naša vládnúca koalícia s hlavným manažérom Igorom Matovičom.

O skríningu: https://sk.wikipedia.org/wiki/Skr%C3%ADning_(medic%C3%ADna)

Blog už bol zverejnený pod trochu iným názvom: https://www.slovanskenoviny.sk/virtualna-realita-igora-matovica/

 

Osobnosť a či osoba Zuzana Čaputová?

21.05.2022

Keď stretnete akéhokoľvek človeka, niečo po ňom vo vás zostane. Možno iba na krátku chvíľu, možno aj na celý život. Rozhodla som sa napísať niekoľko riadkov o tom, ako sa postupne usádza v mojej duši prezidentka Zuzana Čaputová. Už sa nevytratí, lebo jej pôsobenie na poste prvej ženy sa zapíše do dejín. Nuž a bude sa príležitostne prehodnocovať. Vnímavá, [...]

Pózy a pozície premiéra Hegera

26.04.2022

Po dlhšom čase som sa vrátila k dianiu na slovenskej politickej scéne. Je neuveriteľné, ako sa zmenila nielen slovná zásoba členov vládnej koalície, ale aj spôsob ich komunikácie. Samozrejmé, že nie u všetkých. Sú výrečnejší, a ako šikovne vedia skrútiť reč na niečo iné, ak sú otázky nepríjemné. Jednoducho použijú zázračnú formulku: „Odpoviem vám, ale [...]

Sláva Európskej únii! … ?

07.04.2022

Slovné spojenie Sláva Ukrajine! sa rozletelo do celého sveta. Jedni ho velebia, iní zatracujú. Jeho význam sa ohýba s časom, ktorý nezastavíš. Človek číta, počúva a napadajú mu všelijaké myšlienky. Keď si Zuzana Čaputová telefonuje so svojim kolegom a priateľom Volodymirom Zelenskym, pravdepodobne sa lúčia slovami Sláva Ukrajine! Sláva Slovensku! … a možno ani [...]

Joe Biden

Moskva má čiernu listinu 963 Američanov. Biden tam je, Trump nie

22.05.2022 07:00

Rusko zakázalo vstup do krajiny takmer tisícke amerických občanov. Odvetné sankcie slúžia podľa Ruska na to, aby USA zmenili svoje správanie.

Bratislava, ZMOS, štrajk, Ružinov

Obce varujú, že úlohy od štátu budú plniť len kým budú mať na to peniaze

22.05.2022 06:30

Podľa šéfa kancelárie ZMOS Michala Kaliňáka štát dlhodobo porušuje pravidlá legislatívneho procesu a medzinárodné záväzky Slovenskej republiky.

Ukrajina, Mariupol, vojna na Ukrajine

ONLINE: Ukrajina je pri vyjednávaniach tvrdšia: Žiadne ústupky Rusku

22.05.2022 06:15

Ani prímerie, ani žiadnu dohodu, ktorá by znamenala odovzdanie časti územia Rusku. Ukrajina odmieta aj 'zvláštne' výzvy Západu na prímerie.

Čína, koronavírus, opatrenia, karanténa

Čína zavrela v Šanghaji obchodnú štvrť, nechce sa podvoliť koronavírusu

22.05.2022 06:00

Čínske úrady kvôli šíreniu koronaviru nariadili zavrieť všetky supermarkety a obchody v šanghajskej obchodnej štvrti Ťin-kan.