Založ si blog

Fatamorgána z dôb minulých

Štátny sviatok – nesviatok a ďalšie štyri pamätné dni sa objavili ako fatamorgána, aby sme jasnejšie vnímali paralely s dobou, ktorú práve žijeme. A nakoniec jeden preštylizovaný pamätný deň, lebo poslanci chcú byť dôslední vo vyjadrovaní.

 

  1. október – Deň vzniku samostatného Česko-Slovenského štátu

V deň výročia Slovenskej republiky (1.1.1993) nadobudol účinnosť štátny sviatok, ktorý nebude dňom pracovného pokoja. Nelogické! Každý človek má v sebe zafixované, že vo sviatok sa nepracuje! Ako to vysvetlíme deťom? Je niečo medzi riadkami? Radšej to nebudem rozoberať.

 

Od 1.1.2021 nadobudli účinnosť aj štyri pamätné dni:

 

  1. jún – Deň pamiatky obetí komunistického režimu

Pamätný deň, ktorý nám má pripomínať 24. jún 1954 – súdny proces so Silvestrom Krčmérym v Trenčíne, kde povedal: : „Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu!“.

Aká aktuálna myšlienka! Igor Matovič má moc, a kto má dnes pravdu? Ten, kto je sofistikovanejší, intelektuál, ktorý pravdu podá tak, že sa na ňu dá pozerať z dvoch uhlov pohľadu? Pre menej vzdelaného je pravda tá, ktorú dokáže pochopiť.

 

  1. október – Deň samizdatu

„Má ísť o prejav úcty k odvahe a hrdinstvu tých, ktorí v akomkoľvek období neslobody, najmä v rokoch 1948 až 1989 počas komunizmu, riskovali perzekúciu zo strany štátnej moci alebo ňou priamo trpeli, a to len z dôvodu realizácie svojich základných ľudských práv a slobôd.“

V každom režime niekto intelektuálne trpí. Aj v tom súčasnom. Korigované alebo dokonca nezobrazované blogy a príspevky v debate, sú toho dôkazom.

 

  1. jún – Deň odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko – Slovenska v roku 1991

V roku 1991 sme žili v Českej a Slovenskej Federatívnej republike.

Pripomeniem ešte, že členským štátom Varšavskej zmluvy bola aj ČSSR. Teraz sme členským štátom NATO. Nie sme vojenská veľmoc a túžime mať nad sebou ochranné anjelské krídla silnejšieho, chceme niekam patriť. Predtým si nás vybral ZSSR, teraz USA.

 

  1. august – Deň obetí okupácie Česko – Slovenska v roku 1968

V roku 1968 sme žili v Československej socialistickej republike (ČSSR)

Prejde pár rôčkov a NR SR schváli ďalší pamätný deň venovaný obetiam iných režimov. Možno aj tomu kovidovému. Žeby to nebol režim? Je to predsa kovidový spôsob vládnutia, ktorý ovplyvňuje spôsob života obyčajných ľudí.

 

Deň zahraničných Slovákov sa premenuje na Deň Slovákov žijúcich v zahraničí.

„Má sa tak zosúladiť  názov pamätného dňa venovaného Slovákom žijúcim v zahraničí s formuláciou uvedenou v Ústave SR a v zákone o Slovákoch žijúcich v zahraničí. Oslavuje sa 5. júla.“

Aká dôslednosť vo vyjadrení myšlienky, čo sa mi páči, ale čo s ostatnými novoprijatými pamätnými dňami? V rokoch 1968 a 1991 sme nežili v Česko – Slovensku, ale v ČSSR a ČSFR.

 

Zdroj

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/573385-pribudol-jeden-statny-sviatok-nebude-dnom-pracovneho-volna/

Novela zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch nadobudla účinnosť práve dnes (1.1.2021)

https://www.youtube.com/watch?v=PXIZwBLfpj4

O prorockej vízii a odkaze Silvestra Krčméryho hovorí Prof. MUDr. Vladimír Krčméry, DrSc.

https://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_sviatkov_na_Slovensku – zoznam štátnych sviatkov

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sofistikovan%C3%BD

Sofisti boli v starovekom Grécku učiteľmi múdrosti. Zdôrazňovali, že je dôležité, ako je daný problém prezentovaný, že ho možno ukázať z dvoch protikladných pohľadov, pričom sa obe javia ako pravdivé. Išlo o to, kto dokázal urobiť jeden z týchto pohľadov slabším. Sofos = múdry.

 

Mrazivý kalkul

01.08.2022

Keď sa povie ruská zima, predstavím si ruskú trojku. Tri kone zapriahnuté vedľa seba – prostredný beží klusom, krajné kone cválajú, jeden na pravú a jeden na ľavú nohu. Tak dosiahnu rýchlosť až 50 km/h. Jazdilo sa nimi na veľkú vzdialenosť. Kone boli zapriahnuté v zime do saní, v lete do ľahkého koča. Toľko z wikipedie, toľko romantiky. Ešte dodám, že [...]

Jánovi Budajovi včely neuleteli, hynú

09.07.2022

Pred 75 rokmi kúpil môj otec dom a záhradu. Chcel z nej vytvoriť oázu, v ktorej sa jeho rodina a priatelia budú cítiť príjemne. Záhrada končila riečkou. Niekoľko metrov od nej zasadil 4 lipy a do záhrady umiestnil svoj prvý včelí úľ. Neskôr pribudli ďalšie úle, ďalšie stromy, aj ovocné, maliny, černice, ríbezle, egreše, …, zeleninové hriadky, kvety, ozdobné kríky [...]

Pán Sulík, staňte sa super mužom!

08.07.2022

Teraz prišla vhodná chvíľa. Na Slovensku to vrie. Využite šancu, ktorá sa vám núka. Boris Kolár je pre ľudí nečitateľný. Veronika Remišová si žije svoj virtuálny život dokonalej ministerky. Nuž a skvelý manipulátor Igor Matovič sa zabáva, ako vždy. Mňa nezaujíma, čo bolo za Mečiara, Dzurindu, Fica. Vtedy som žila v súlade s tým, čo som štátu dala, to mi [...]

Vladimir Putin / Sergej Šojgu /

Pre Putina je dôležitejšie udržanie okupovaného juhu Ukrajiny ako Luhansk

02.10.2022 09:48

Rozhodnutie nebrániť oslabený Lyman či Kupjansk prišlo takmer určite od Putina, nie od vojenského velenia.

Ian, hurikán, Florida, tropická búrka

Počet obetí hurikánu Ian na Floride stúpol na najmenej 47

02.10.2022 08:44

Biely dom oznámil, že americký prezident Joe Biden so svojou manželkou Jill v stredu navštívia Floridu.

vojna na Ukrajine, delo, vojaci

ONLINE: Ďalšie ukrajinské vlajky zavejú nad Donbasom, sľubuje Zelenskyj

02.10.2022 06:10, aktualizované: 10:05

"Počas týždňa sa objavilo na Donbase viacero ukrajinských vlajok. A o týždeň bude ich ešte viac," povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Lotyšsko / Parlametné voľby /

V parlamentných voľbách v Lotyšsku boli úspešní centristi premiéra Karinša

01.10.2022 21:27

Zo zverejnených odhadov tiež vyplýva neúspech strán zastupujúcich ruskojazyčnú menšinu v krajine.