Založ si blog

Fatamorgána z dôb minulých

Štátny sviatok – nesviatok a ďalšie štyri pamätné dni sa objavili ako fatamorgána, aby sme jasnejšie vnímali paralely s dobou, ktorú práve žijeme. A nakoniec jeden preštylizovaný pamätný deň, lebo poslanci chcú byť dôslední vo vyjadrovaní.

 

  1. október – Deň vzniku samostatného Česko-Slovenského štátu

V deň výročia Slovenskej republiky (1.1.1993) nadobudol účinnosť štátny sviatok, ktorý nebude dňom pracovného pokoja. Nelogické! Každý človek má v sebe zafixované, že vo sviatok sa nepracuje! Ako to vysvetlíme deťom? Je niečo medzi riadkami? Radšej to nebudem rozoberať.

 

Od 1.1.2021 nadobudli účinnosť aj štyri pamätné dni:

 

  1. jún – Deň pamiatky obetí komunistického režimu

Pamätný deň, ktorý nám má pripomínať 24. jún 1954 – súdny proces so Silvestrom Krčmérym v Trenčíne, kde povedal: : „Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu!“.

Aká aktuálna myšlienka! Igor Matovič má moc, a kto má dnes pravdu? Ten, kto je sofistikovanejší, intelektuál, ktorý pravdu podá tak, že sa na ňu dá pozerať z dvoch uhlov pohľadu? Pre menej vzdelaného je pravda tá, ktorú dokáže pochopiť.

 

  1. október – Deň samizdatu

„Má ísť o prejav úcty k odvahe a hrdinstvu tých, ktorí v akomkoľvek období neslobody, najmä v rokoch 1948 až 1989 počas komunizmu, riskovali perzekúciu zo strany štátnej moci alebo ňou priamo trpeli, a to len z dôvodu realizácie svojich základných ľudských práv a slobôd.“

V každom režime niekto intelektuálne trpí. Aj v tom súčasnom. Korigované alebo dokonca nezobrazované blogy a príspevky v debate, sú toho dôkazom.

 

  1. jún – Deň odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko – Slovenska v roku 1991

V roku 1991 sme žili v Českej a Slovenskej Federatívnej republike.

Pripomeniem ešte, že členským štátom Varšavskej zmluvy bola aj ČSSR. Teraz sme členským štátom NATO. Nie sme vojenská veľmoc a túžime mať nad sebou ochranné anjelské krídla silnejšieho, chceme niekam patriť. Predtým si nás vybral ZSSR, teraz USA.

 

  1. august – Deň obetí okupácie Česko – Slovenska v roku 1968

V roku 1968 sme žili v Československej socialistickej republike (ČSSR)

Prejde pár rôčkov a NR SR schváli ďalší pamätný deň venovaný obetiam iných režimov. Možno aj tomu kovidovému. Žeby to nebol režim? Je to predsa kovidový spôsob vládnutia, ktorý ovplyvňuje spôsob života obyčajných ľudí.

 

Deň zahraničných Slovákov sa premenuje na Deň Slovákov žijúcich v zahraničí.

„Má sa tak zosúladiť  názov pamätného dňa venovaného Slovákom žijúcim v zahraničí s formuláciou uvedenou v Ústave SR a v zákone o Slovákoch žijúcich v zahraničí. Oslavuje sa 5. júla.“

Aká dôslednosť vo vyjadrení myšlienky, čo sa mi páči, ale čo s ostatnými novoprijatými pamätnými dňami? V rokoch 1968 a 1991 sme nežili v Česko – Slovensku, ale v ČSSR a ČSFR.

 

Zdroj

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/573385-pribudol-jeden-statny-sviatok-nebude-dnom-pracovneho-volna/

Novela zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch nadobudla účinnosť práve dnes (1.1.2021)

https://www.youtube.com/watch?v=PXIZwBLfpj4

O prorockej vízii a odkaze Silvestra Krčméryho hovorí Prof. MUDr. Vladimír Krčméry, DrSc.

https://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_sviatkov_na_Slovensku – zoznam štátnych sviatkov

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sofistikovan%C3%BD

Sofisti boli v starovekom Grécku učiteľmi múdrosti. Zdôrazňovali, že je dôležité, ako je daný problém prezentovaný, že ho možno ukázať z dvoch protikladných pohľadov, pričom sa obe javia ako pravdivé. Išlo o to, kto dokázal urobiť jeden z týchto pohľadov slabším. Sofos = múdry.

 

Sto rokov bez zmeny

24.01.2023

Čo vlastne je vojenská služba? Tak to je toto: Len čo mladý človek vyrastie, zosilnie a už môže pomáhať svojim rodičom, privedú ho do prijímacej miestnosti, rozkážu mu, aby sa vyzliekol, prehliadnu ho, potom mu prikážu na sv. Písmo prisahať, že bude vo všetkom poslúchať svojich predstavených a bude zabíjať všetkých, ktorých mu rozkážu zabiť. Keď urobí to, čo sa [...]

Fašisti a mafiáni v slovenskej politike

20.12.2022

Poslanci vládnej koalície v ostatnom čase kopú do každého ako taká zdochýnajúca kobyla. Ak by tí, ktorých označujú za fašistov a mafiánov, boli skutočnými fašistami a mafiánmi, tak už tu mnohí koaličníci nie sú. Iste sa čudujú, že im nikto neoponuje, neháda sa s nimi. Opozícia sa asi drží slov Jana Wericha: Ak sa človek háda s hlupákom viac ako pol minúty, [...]

Šanca pre prezidentku

17.12.2022

Kráľ je mŕtvy. Nech žije kráľovná! Za tou prvou vetou je bodka, ale mne z nej vytŕča malý ohnutý výhonok, žeby otáznik? Požijeme, uvidíme. Zvyknú hovoriť Rusi. George Friedman vo svojej knihe Nasledujúce desaťročie s podtitulkom Kde sme… kam sa uberáme (Vydavateľstvo IKAR 2011), medzi iným píše aj o amerických prezidentoch, ktorí tvorili dejiny USA, aj o ich [...]

poland military base

USA majú v Poľsku prvú stálu základňu na východe: Sme tu, aby sme zostali

21.03.2023 20:29

Spojené štáty v utorok slávnostne začali prevádzku svojej prvej stálej vojenskej posádky v Poľsku a na východnom krídle NATO.

Dračí dub z Lozorna

Európskym stromom roka je poľský dub Fabrykant, druhý skončil slovenský Dračí dub z Lozorna

21.03.2023 19:46

Majestátny dub Fabrykant z poľského mesta Lodž zvíťazil s veľkým náskokom v ankete o Európsky strom roka. Druhý je slovenský Dračí dub.

Andrej Stančík

Slovensko vypočúvali v Bruseli o stave právneho štátu, kritika podľa Stančika nezaznela

21.03.2023 19:16

Päť členských krajín EÚ vrátane Slovenska podstúpilo v utorok v Bruseli vypočúvanie v rámci každoročného dialógu o právnom štáte.

vojenské cvičenie, Slovenský štít 2023, vojaci, armáda, vo

Na Slovensku sú vojaci zo siedmich krajín NATO. Armáda simulovala aktiváciu Článku 5. Rusko je hrozba, vyhlásil Naď

21.03.2023 18:27

Rusko je hrozba, ale spojenci nás chránia, vyhlásil Naď na vojenskom cvičení Slovenský štít 2023.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 601378x
Priemerná čítanosť článkov: 6537x

Autor blogu

Kategórie