Založ si blog

Fatamorgána z dôb minulých

Štátny sviatok – nesviatok a ďalšie štyri pamätné dni sa objavili ako fatamorgána, aby sme jasnejšie vnímali paralely s dobou, ktorú práve žijeme. A nakoniec jeden preštylizovaný pamätný deň, lebo poslanci chcú byť dôslední vo vyjadrovaní.

 

  1. október – Deň vzniku samostatného Česko-Slovenského štátu

V deň výročia Slovenskej republiky (1.1.1993) nadobudol účinnosť štátny sviatok, ktorý nebude dňom pracovného pokoja. Nelogické! Každý človek má v sebe zafixované, že vo sviatok sa nepracuje! Ako to vysvetlíme deťom? Je niečo medzi riadkami? Radšej to nebudem rozoberať.

 

Od 1.1.2021 nadobudli účinnosť aj štyri pamätné dni:

 

  1. jún – Deň pamiatky obetí komunistického režimu

Pamätný deň, ktorý nám má pripomínať 24. jún 1954 – súdny proces so Silvestrom Krčmérym v Trenčíne, kde povedal: : „Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu!“.

Aká aktuálna myšlienka! Igor Matovič má moc, a kto má dnes pravdu? Ten, kto je sofistikovanejší, intelektuál, ktorý pravdu podá tak, že sa na ňu dá pozerať z dvoch uhlov pohľadu? Pre menej vzdelaného je pravda tá, ktorú dokáže pochopiť.

 

  1. október – Deň samizdatu

„Má ísť o prejav úcty k odvahe a hrdinstvu tých, ktorí v akomkoľvek období neslobody, najmä v rokoch 1948 až 1989 počas komunizmu, riskovali perzekúciu zo strany štátnej moci alebo ňou priamo trpeli, a to len z dôvodu realizácie svojich základných ľudských práv a slobôd.“

V každom režime niekto intelektuálne trpí. Aj v tom súčasnom. Korigované alebo dokonca nezobrazované blogy a príspevky v debate, sú toho dôkazom.

 

  1. jún – Deň odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko – Slovenska v roku 1991

V roku 1991 sme žili v Českej a Slovenskej Federatívnej republike.

Pripomeniem ešte, že členským štátom Varšavskej zmluvy bola aj ČSSR. Teraz sme členským štátom NATO. Nie sme vojenská veľmoc a túžime mať nad sebou ochranné anjelské krídla silnejšieho, chceme niekam patriť. Predtým si nás vybral ZSSR, teraz USA.

 

  1. august – Deň obetí okupácie Česko – Slovenska v roku 1968

V roku 1968 sme žili v Československej socialistickej republike (ČSSR)

Prejde pár rôčkov a NR SR schváli ďalší pamätný deň venovaný obetiam iných režimov. Možno aj tomu kovidovému. Žeby to nebol režim? Je to predsa kovidový spôsob vládnutia, ktorý ovplyvňuje spôsob života obyčajných ľudí.

 

Deň zahraničných Slovákov sa premenuje na Deň Slovákov žijúcich v zahraničí.

„Má sa tak zosúladiť  názov pamätného dňa venovaného Slovákom žijúcim v zahraničí s formuláciou uvedenou v Ústave SR a v zákone o Slovákoch žijúcich v zahraničí. Oslavuje sa 5. júla.“

Aká dôslednosť vo vyjadrení myšlienky, čo sa mi páči, ale čo s ostatnými novoprijatými pamätnými dňami? V rokoch 1968 a 1991 sme nežili v Česko – Slovensku, ale v ČSSR a ČSFR.

 

Zdroj

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/573385-pribudol-jeden-statny-sviatok-nebude-dnom-pracovneho-volna/

Novela zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch nadobudla účinnosť práve dnes (1.1.2021)

https://www.youtube.com/watch?v=PXIZwBLfpj4

O prorockej vízii a odkaze Silvestra Krčméryho hovorí Prof. MUDr. Vladimír Krčméry, DrSc.

https://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_sviatkov_na_Slovensku – zoznam štátnych sviatkov

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sofistikovan%C3%BD

Sofisti boli v starovekom Grécku učiteľmi múdrosti. Zdôrazňovali, že je dôležité, ako je daný problém prezentovaný, že ho možno ukázať z dvoch protikladných pohľadov, pričom sa obe javia ako pravdivé. Išlo o to, kto dokázal urobiť jeden z týchto pohľadov slabším. Sofos = múdry.

 

Koľko obetí treba na zmenu?

19.02.2021

Čo sa dialo pred rokom, ako som to vnímala vtedy a ako to vnímam dnes? Postupom času všeličo nadobúda jasnejšie kontúry. Citujem zo svojho blogu: Ulice plné zloby a nenávisti na čele s lídrami politických strán, modlitba pred parlamentom, sviečkový rituál pred úradom vlády, zneužitie drobunkých ľudských bytosti na vydieranie, arogancia poslancov individualistov, ktorí [...]

Róbert Fico nepotrebuje bradu, aby …

21.01.2021

Konečne som rozlúštila záhadu, prečo je brada pre mužov taká dôležitá! Jeden článok mi odhalil posvätné tajomstvo chlpatej brady u Slovanov. Toto tajomstvo je zakorenené v mnohých mužoch, ktovie či si to uvedomujú, alebo si bradu nechávajú rásť inštinktívne, pudovo. Viac sa mi páči české slovo plnovous, po slovenský plnofúz? Také slovo v našom slovníku [...]

Virtuálna realita podľa Igora Matoviča

20.01.2021

Také čudné slovné spojenie, rovnako čudné, ako je aj sám Igor Matovič. Čím žije, čo sa odohráva v jeho mysli v ostatnom čase, to vieme: Covid-19, pandémia, testovanie, vakcinácia, lockdown. Slovo virtuálny znamená, že je to niečo, čo sa podobá skutočnosti – realite, ale skutočnosťou sa môže a nemusí stať. Niekedy mi to pripadá tak, že si zo Slovenska [...]

Igor Matovič, Boris Kollár, Richard Sulík

Vypne vláda Slovensko? Možno už budúci týždeň príde drsný lockdown

26.02.2021 00:00

Uzavretie krajiny, aj časti priemyselných podnikov. Vojaci a policajti v uliciach. Zatvorené školy. Aj tak môže čoskoro vyzerať Slovensko.

Alexandr Lukašenko

EÚ o rok predĺžila sankcie voči Lukašenkovi a predstaviteľom jeho režimu

25.02.2021 22:51

EÚ uvažuje o rozšírení sankcií na ďalších bieloruských predstaviteľov.

Virus Outbreak Mexico

EMA: Nemôžeme Rusko prinútiť, aby nám poslalo dáta k Sputniku

25.02.2021 22:30

Hmm... Takto znela odpoveď Hansa-Georga Eichlera, vedúceho lekárskeho poradcu EMA, či by sa dal zaočkovať vakcínou, ktorú jeho organizácia neschválila.

Ide o pravdu, Peter Kmec

Kmec (Hlas) v Ide o pravdu: Matovič nevie riešiť drámu, do ktorej nás dostal

25.02.2021 21:50

Peniaze z Plánu obnovy musíme dať na riešenie demografie „Generácia nad 55 rokov a seniori majú byť prioritou,“ povedal v relácii Ide o pravdu Peter Kmec (Hlas).