Založ si blog

Nielen o „novinároch“

Ako sa budeme rozprávať o niekoľko rokov? Prečítajte si ukážku. Zvýraznené slová som počula na vlastné uši. Zneli z úst redaktorov, novinárov, politikov a ďalších hostí – účastníkov rôznych televíznych a rozhlasových debát. Usporiadala som ich do krátkeho príbehu.

Aj dnes večer bude moderátor privítať svojho hosťa XY. Hosť už ide prísť. Moderátor ho požiada, aby vzal miesto a začal sa sústrediť, lebo  bude informovať o čom sa bavili na vláde. Moderátor sa spýtal otázky a minister mu odpovedal odpovede. O chvíľu ide prísť aj ďalší hosť. Minister znervóznie, lebo nemá v ňom dôveru. Druhý hosť tomu chápe.

Ak by niekto textu nerozumel, upravila som ho:

Aj dnes večer moderátor privíta svojho hosťa XY. Hosť prichádza. Moderátor ho požiada, aby si sadol (zaujal svoje miesto) a sústredil sa, lebo bude informovať, o čom rokovali na zasadnutí vlády. Moderátor sa pýtal (kládol otázky) a minister odpovedal. O chvíľu prichádza ďalší hosť. Minister znervóznie, lebo mu nedôveruje. Druhý hosť to chápe (tomu rozumie).

Nepotrebovala som žiadne cudzie slovo, len som nakopila slovné spojenia, ktoré sa stále častejšie objavujú vo vyjadrovaní niektorých novinárov, politikov, ba aj niektorých umelcov. Nemám nič proti cudzím slovám, ktoré zdomácneli a sú zaradené do slovníka slovenského jazyka. Nemám nič proti nárečovým slovám, ktoré dokážu spestriť náš spisovný jazyk.

oOo

Julo Satinský kedysi dávno vysvetľoval, že človek by sa mal s deťmi rozprávať ináč, ako sa vyjadruje v rozhovore s dospelými. Uviedol príklad. Dospelým ľuďom jednoducho poviete, že niekto spadol. Dieťaťu treba povedať, že sa prekoprcol. Prekoprcol sa, to znie veselo. Slovo spadol vzbudzuje obavy, že si človek ublížil a toto musíme dieťaťu vysvetliť.

Všetci rodičia vedia, že detská dušička je jemná a zlé veci jej musia prideľovať po malých dávkach, aby ich dokázalo spracovať. Ale ako si majú rodičia poradiť s tým, čo sa dostáva do uší ich detí dnes? Tie strašidelné prognózy o nebezpečnom víruse musia spôsobovať riadny zmätok v ich malých hlavičkách, … a ešte k tomu rúškami zastavený prívod kyslíka do pľúc a mozgu, nedostatok pohybu, zavreté školy, … Toto všetko sa musí odzrkadliť na ich psychickom i fyzickom vývine.

„Ak sa človek zaoberá sledovaním svojho organizmu alebo morálneho rozpoloženia, bude sa určite cítiť chorým.“ – J. W. Goethe

Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/autori/johann-wolfgang-von-goethe/

 

Kto má dnes moc a kto má pravdu pán profesor Krčméry?

13.07.2021

Vypočula som si, ba aj som si prečítala množstvo odporujúcich si vyjadrení Prof. MUDr. Krčméryho, DrSc. a z toho sa dá urobiť iba jeden záver, ktorý si radšej ponechám pre seba, aby ste ma neoznačili za hulváta. Spomenula som si na jeden svoj blog z 13. decembra 2020: „Profesor Krčméry je zdroj inšpirácie“ Bolo to v čase, keď moderátor TA3 Rastislav Iliev kládol [...]

Kto bude novým Gustávom Husákom?

23.06.2021

Včera ma navštívil človek, ktorého som dlhé roky nevidela. Vlastne si ani nepamätám, či sme sa za posledných šesťdesiat rokov stretli. Je lekár. Aj keď je dôchodca, má pacientov, o ktorých sa stará. Len tak, medzi rečou, som poznamenala, že sa mi nepáči táto nepokojná doba. Povedal, že bude ešte horšie. A len tak, medzi rečou, sa ma opýtal, či som zaočkovaná proti [...]

Vláda so zviazanými rukami

30.04.2021

Vraj je pán Heger nekonfliktný človek, problémy rieši pokojne. Zasadnutia vlády možno začína slovami, ktoré som v ostatnom čase počula z jeho úst s malými obmenami niekoľkokrát: Je to nepríjemné. Mne je to nepríjemné, vám je to nepríjemné, ľuďom je to nepríjemné. Budeme trpezlivo vysvetľovať, že inej cesty niet, ak chceme poraziť vírus. Rozhodovať sa budeme na [...]

búrka, počasie, blesky

SHMÚ varuje pred silnými búrkami i prívalovou povodňou

25.07.2021 21:35

Druhý stupeň výstrah pred povodňou platí pre okres Trnava.

belgicko voda záplavy povodeň

V dôsledku búrok a dažďov zaplavilo londýnske ulice, autá uviazli na cestách

25.07.2021 19:47

V niektorých oblastiach môže spadnúť do desať centimetrov zrážok, čiže takmer dvakrát toľko, ako je mesačný priemer na júl.

Mária Kolíková

Kolíková: V novele o COVID preukazoch ústavnoprávny problém nevidím

25.07.2021 18:03

Novela je podľa jej slov kľúčová pre ochranu verejného zdravia pri boji s pandémiou koronavírusu.

Rusko námorníctvo prehliadka Putin

Putin: Ruské námorníctvo má všetko potrebné na obranu krajiny

25.07.2021 17:42

Rusko svojimi loďami operuje prakticky vo všetkých oblastiach svetového oceánu, uviedol Putin.