Založ si blog

Nielen o „novinároch“

Ako sa budeme rozprávať o niekoľko rokov? Prečítajte si ukážku. Zvýraznené slová som počula na vlastné uši. Zneli z úst redaktorov, novinárov, politikov a ďalších hostí – účastníkov rôznych televíznych a rozhlasových debát. Usporiadala som ich do krátkeho príbehu.

Aj dnes večer bude moderátor privítať svojho hosťa XY. Hosť už ide prísť. Moderátor ho požiada, aby vzal miesto a začal sa sústrediť, lebo  bude informovať o čom sa bavili na vláde. Moderátor sa spýtal otázky a minister mu odpovedal odpovede. O chvíľu ide prísť aj ďalší hosť. Minister znervóznie, lebo nemá v ňom dôveru. Druhý hosť tomu chápe.

Ak by niekto textu nerozumel, upravila som ho:

Aj dnes večer moderátor privíta svojho hosťa XY. Hosť prichádza. Moderátor ho požiada, aby si sadol (zaujal svoje miesto) a sústredil sa, lebo bude informovať, o čom rokovali na zasadnutí vlády. Moderátor sa pýtal (kládol otázky) a minister odpovedal. O chvíľu prichádza ďalší hosť. Minister znervóznie, lebo mu nedôveruje. Druhý hosť to chápe (tomu rozumie).

Nepotrebovala som žiadne cudzie slovo, len som nakopila slovné spojenia, ktoré sa stále častejšie objavujú vo vyjadrovaní niektorých novinárov, politikov, ba aj niektorých umelcov. Nemám nič proti cudzím slovám, ktoré zdomácneli a sú zaradené do slovníka slovenského jazyka. Nemám nič proti nárečovým slovám, ktoré dokážu spestriť náš spisovný jazyk.

oOo

Julo Satinský kedysi dávno vysvetľoval, že človek by sa mal s deťmi rozprávať ináč, ako sa vyjadruje v rozhovore s dospelými. Uviedol príklad. Dospelým ľuďom jednoducho poviete, že niekto spadol. Dieťaťu treba povedať, že sa prekoprcol. Prekoprcol sa, to znie veselo. Slovo spadol vzbudzuje obavy, že si človek ublížil a toto musíme dieťaťu vysvetliť.

Všetci rodičia vedia, že detská dušička je jemná a zlé veci jej musia prideľovať po malých dávkach, aby ich dokázalo spracovať. Ale ako si majú rodičia poradiť s tým, čo sa dostáva do uší ich detí dnes? Tie strašidelné prognózy o nebezpečnom víruse musia spôsobovať riadny zmätok v ich malých hlavičkách, … a ešte k tomu rúškami zastavený prívod kyslíka do pľúc a mozgu, nedostatok pohybu, zavreté školy, … Toto všetko sa musí odzrkadliť na ich psychickom i fyzickom vývine.

„Ak sa človek zaoberá sledovaním svojho organizmu alebo morálneho rozpoloženia, bude sa určite cítiť chorým.“ – J. W. Goethe

Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/autori/johann-wolfgang-von-goethe/

 

Koľko obetí treba na zmenu?

19.02.2021

Čo sa dialo pred rokom, ako som to vnímala vtedy a ako to vnímam dnes? Postupom času všeličo nadobúda jasnejšie kontúry. Citujem zo svojho blogu: Ulice plné zloby a nenávisti na čele s lídrami politických strán, modlitba pred parlamentom, sviečkový rituál pred úradom vlády, zneužitie drobunkých ľudských bytosti na vydieranie, arogancia poslancov individualistov, ktorí [...]

Róbert Fico nepotrebuje bradu, aby …

21.01.2021

Konečne som rozlúštila záhadu, prečo je brada pre mužov taká dôležitá! Jeden článok mi odhalil posvätné tajomstvo chlpatej brady u Slovanov. Toto tajomstvo je zakorenené v mnohých mužoch, ktovie či si to uvedomujú, alebo si bradu nechávajú rásť inštinktívne, pudovo. Viac sa mi páči české slovo plnovous, po slovenský plnofúz? Také slovo v našom slovníku [...]

Virtuálna realita podľa Igora Matoviča

20.01.2021

Také čudné slovné spojenie, rovnako čudné, ako je aj sám Igor Matovič. Čím žije, čo sa odohráva v jeho mysli v ostatnom čase, to vieme: Covid-19, pandémia, testovanie, vakcinácia, lockdown. Slovo virtuálny znamená, že je to niečo, čo sa podobá skutočnosti – realite, ale skutočnosťou sa môže a nemusí stať. Niekedy mi to pripadá tak, že si zo Slovenska [...]

Brhlík obyčajný / Vták / Vtáci /

Populácie vtáctva na Slovensku klesajú, niektorým druhom hrozí vyhynutie

11.04.2021 20:09

V krajine žije niekoľko desiatok druhov, ktorých počet je nižší, ako 50 párov, pri niektorých druhoch by sa dal počet párov spočítať na prstoch jednej alebo dvoch rúk.

Veľká Lodina

V obci Veľká Lodina bolo nájdené telo ženy bez známok života

11.04.2021 19:26

Polícia na mieste vykonáva prvotné úkony, dokumentuje udalosť.

ČR koronavírus očkovacie centrum skúška

Česi dali bodku za núdzovým stavom

11.04.2021 18:24

Po dvesto päťdesiatich dňoch sa v Česku končí núdzový stav. Opatrenia proti šíreniu koronavírusu sa po novom budú riadiť pandemickým zákonom.

Mjanmarsko / Protesty / Tri prsty /

Násilie, represie i delostrelecká munícia proti civilom. Vojenský puč v Mjanmarsku má už 700 obetí

11.04.2021 17:57

Od prevratu z 1. februára bolo v krajine zadržaných, obvinených alebo odsúdených 3 012 osôb. Vlna protestov však v krajine neutícha.