Založ si blog

Nielen o „novinároch“

Ako sa budeme rozprávať o niekoľko rokov? Prečítajte si ukážku. Zvýraznené slová som počula na vlastné uši. Zneli z úst redaktorov, novinárov, politikov a ďalších hostí – účastníkov rôznych televíznych a rozhlasových debát. Usporiadala som ich do krátkeho príbehu.

Aj dnes večer bude moderátor privítať svojho hosťa XY. Hosť už ide prísť. Moderátor ho požiada, aby vzal miesto a začal sa sústrediť, lebo  bude informovať o čom sa bavili na vláde. Moderátor sa spýtal otázky a minister mu odpovedal odpovede. O chvíľu ide prísť aj ďalší hosť. Minister znervóznie, lebo nemá v ňom dôveru. Druhý hosť tomu chápe.

Ak by niekto textu nerozumel, upravila som ho:

Aj dnes večer moderátor privíta svojho hosťa XY. Hosť prichádza. Moderátor ho požiada, aby si sadol (zaujal svoje miesto) a sústredil sa, lebo bude informovať, o čom rokovali na zasadnutí vlády. Moderátor sa pýtal (kládol otázky) a minister odpovedal. O chvíľu prichádza ďalší hosť. Minister znervóznie, lebo mu nedôveruje. Druhý hosť to chápe (tomu rozumie).

Nepotrebovala som žiadne cudzie slovo, len som nakopila slovné spojenia, ktoré sa stále častejšie objavujú vo vyjadrovaní niektorých novinárov, politikov, ba aj niektorých umelcov. Nemám nič proti cudzím slovám, ktoré zdomácneli a sú zaradené do slovníka slovenského jazyka. Nemám nič proti nárečovým slovám, ktoré dokážu spestriť náš spisovný jazyk.

oOo

Julo Satinský kedysi dávno vysvetľoval, že človek by sa mal s deťmi rozprávať ináč, ako sa vyjadruje v rozhovore s dospelými. Uviedol príklad. Dospelým ľuďom jednoducho poviete, že niekto spadol. Dieťaťu treba povedať, že sa prekoprcol. Prekoprcol sa, to znie veselo. Slovo spadol vzbudzuje obavy, že si človek ublížil a toto musíme dieťaťu vysvetliť.

Všetci rodičia vedia, že detská dušička je jemná a zlé veci jej musia prideľovať po malých dávkach, aby ich dokázalo spracovať. Ale ako si majú rodičia poradiť s tým, čo sa dostáva do uší ich detí dnes? Tie strašidelné prognózy o nebezpečnom víruse musia spôsobovať riadny zmätok v ich malých hlavičkách, … a ešte k tomu rúškami zastavený prívod kyslíka do pľúc a mozgu, nedostatok pohybu, zavreté školy, … Toto všetko sa musí odzrkadliť na ich psychickom i fyzickom vývine.

„Ak sa človek zaoberá sledovaním svojho organizmu alebo morálneho rozpoloženia, bude sa určite cítiť chorým.“ – J. W. Goethe

Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/autori/johann-wolfgang-von-goethe/

 

Heger má z Fica strach

21.05.2023

Predtým obyčajný človek, dnes hrdý demokrat Eduard Heger tvrdí, že Róbert Fico už nechce priamu voľbu prezidenta, ale chce, aby prezidenta volil parlament. Vyhrá voľby, zmení ústavu, nechá sa v NR SR zvoliť za prezidenta a tak získa beztrestnosť. Bude udeľovať amnestie, ale bude aj trestať. Otázkou je, koľkým voličom udelí amnestiu a koľkých, presnejšie koho bude [...]

Aj taká je naša prezidentka

11.05.2023

Zuzana Čaputová tvrdí, že ju vraj Róbert Fico ohovára. Vybrala som pre ňu myšlienku, ktorá jej možno pomôže poradiť si s týmto problémom, ktorý ju až tak zožiera, že sa v tejto situácii prejavila ako bežná občianka a nie ako prezidentka – hlava štátu. Nes svoje bremeno a vedz, že v tom je tvoje blaho. Vytiahni z neho to, čo potrebuješ k rozumnému životu, tak [...]

Sto rokov bez zmeny

24.01.2023

Čo vlastne je vojenská služba? Tak to je toto: Len čo mladý človek vyrastie, zosilnie a už môže pomáhať svojim rodičom, privedú ho do prijímacej miestnosti, rozkážu mu, aby sa vyzliekol, prehliadnu ho, potom mu prikážu na sv. Písmo prisahať, že bude vo všetkom poslúchať svojich predstavených a bude zabíjať všetkých, ktorých mu rozkážu zabiť. Keď urobí to, čo sa [...]

británia, letisko, heathrow

Cestujúci pre technický problém čakajú hodiny na britských letiskách

27.05.2023 20:39

Technický problém má za následok uzavretie elektronických príletových brán na letiskách naprieč krajinou.

HZS, záchranári, vrátna dolina,

Tragédia vo Vrátnej doline: Žena neprežila pád do rokliny. Na turistickom chodníku zostali tri malé deti

27.05.2023 19:34

38-ročná slovenská turistka zomrela po páde zo Zbojníckeho chodníka.

Rusko, Ukrajina, vojna, Bachmut, vojenský konflikt

Moskva oznámila požiadavky pre mier s Ukrajinou. Kyjev odpovedal svojimi podmienkami

27.05.2023 19:10, aktualizované: 22:06

Uznanie ruštiny za štátny jazyk či vzdanie sa snahy Ukrajiny o vstup do NATO a do EÚ, tak vidí koniec vojny Rusko.

krymský most

Ukrajinská rozviedka priznala svoju úlohu pri útoku na krymský most

27.05.2023 18:33

K výbuchu na Kerčskom moste spájajúcom Rusko s okupovaným Krymom došlo pred siedmimi mesiacmi.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 93
Celková čítanosť: 614918x
Priemerná čítanosť článkov: 6612x

Autor blogu

Kategórie