Založ si blog

Profesor Krčméry je zdroj inšpirácie

Moderátor Rastislav Iliev sa so svojimi hosťami pozrel na to, ako vyzerá lockdown na slovenský spôsob a nielen lockdown. Otázky, ktoré kládol, sa mi páčili, lebo vyprovokoval svojich hostí k odpovediam, ktoré ich možno samých prekvapili.

Najviac ma zaujali myšlienky profesora Vladimíra Krčméryho, preto budem venovať svoju pozornosť práve jemu. Jeho slová parafrázujem, a ak som jeho myšlienky zle pochopila, je to aj jeho chyba. Toto vo mne zanechal:

Odborníci nemôžu žiadať od politikov niečo, čo presiahne možnosť ich chápania. Niekedy odborníci čušia, lebo je taká atmosféra, v ktorej sa niektoré vecí ani nedajú pochopiť. Nevie sa, čo bude zajtra. Tak nejako sa vyjadril pán profesor Krčméry a ja si kladiem otázku, prečo to odborníci nevysvetlia priamo nám, bežným smrteľníkom, možno ich prekvapíme a na rozdiel od politikov, my to pochopíme, my tomu budeme rozumieť.

Ďalej skonštatoval, že vláda nekomunikuje len to, čo je racionálne, komunikuje tie opatrenia, ktoré sú ľudia schopní pochopiť a ktoré dokážu dodržať. Mám si to vysvetliť tak, že odborníci vedia všetko, vláda vie trochu menej a my ostatní sme hlúpi a pochopíme len to, čo nám premiér Matovič zoširoka vysvetlí?

Vraj odborníci sa tvária, že sa nevedia dohodnúť, ale každý z nich hľadá tú správnu cestu, každý chce to isté, len spôsoby sú rozličné, duch je ten istý, len spôsoby sú rozličné. To, čo si medzi sebou povedia, nie je pre neho smerodajné, dôležitý je kontext. Tvrdí pán profesor. To asi preto nemôžu zverejniť všetko, o čom toľko rokujú. Ba ani komisia nie je dôležitá. Kontext je hotový, zostáva len dohodnúť sa na tom, kto, kedy, kde a ako to ľuďom povie, aby to malo ten správny efekt.

Len tak na margo, profesora Krčméryho prekvapuje, že zatiaľ stretol len jedného bezdomovca, ktorý bol nakazený corona vírusom. No nie je to zaujímavé zistenie? Asi by sa tým mala zaoberať pandemická komisia, ale tá už asi má jasný program s jasnými cieľmi.

Pán profesor Krčméry, myslím si, že múdrych a hlúpych ľudí nájdete nielen medzi politikmi, ale aj medzi lekármi, sestričkami, policajtmi, učiteľmi, podnikateľmi, robotníkmi, …

 

Zdroj:

https://www.ta3.com/clanok/1198615/lockdown-na-slovensky-sposob.html

 

Mrazivý kalkul

01.08.2022

Keď sa povie ruská zima, predstavím si ruskú trojku. Tri kone zapriahnuté vedľa seba – prostredný beží klusom, krajné kone cválajú, jeden na pravú a jeden na ľavú nohu. Tak dosiahnu rýchlosť až 50 km/h. Jazdilo sa nimi na veľkú vzdialenosť. Kone boli zapriahnuté v zime do saní, v lete do ľahkého koča. Toľko z wikipedie, toľko romantiky. Ešte dodám, že [...]

Jánovi Budajovi včely neuleteli, hynú

09.07.2022

Pred 75 rokmi kúpil môj otec dom a záhradu. Chcel z nej vytvoriť oázu, v ktorej sa jeho rodina a priatelia budú cítiť príjemne. Záhrada končila riečkou. Niekoľko metrov od nej zasadil 4 lipy a do záhrady umiestnil svoj prvý včelí úľ. Neskôr pribudli ďalšie úle, ďalšie stromy, aj ovocné, maliny, černice, ríbezle, egreše, …, zeleninové hriadky, kvety, ozdobné kríky [...]

Pán Sulík, staňte sa super mužom!

08.07.2022

Teraz prišla vhodná chvíľa. Na Slovensku to vrie. Využite šancu, ktorá sa vám núka. Boris Kolár je pre ľudí nečitateľný. Veronika Remišová si žije svoj virtuálny život dokonalej ministerky. Nuž a skvelý manipulátor Igor Matovič sa zabáva, ako vždy. Mňa nezaujíma, čo bolo za Mečiara, Dzurindu, Fica. Vtedy som žila v súlade s tým, čo som štátu dala, to mi [...]

caputova, zeman, cesky dom,

Deväť prezidentov, vrátane Zemana a Čaputovej, odmietlo ruskú anexiu

02.10.2022 11:01

Všetci, ktorí páchajú zločiny agresie, musia byť vzatí na zodpovednosť a čeliť spravodlivosti, uviedli prezidenti.

Vladimir Putin / Sergej Šojgu /

Pre Putina je dôležitejšie udržanie okupovaného juhu Ukrajiny ako Luhansk

02.10.2022 09:48

Rozhodnutie nebrániť oslabený Lyman či Kupjansk prišlo takmer určite od Putina, nie od vojenského velenia.

Ian, hurikán, Florida, tropická búrka

Počet obetí hurikánu Ian na Floride stúpol na najmenej 47

02.10.2022 08:44

Biely dom oznámil, že americký prezident Joe Biden so svojou manželkou Jill v stredu navštívia Floridu.

vojna na Ukrajine, delo, vojaci

ONLINE: Ďalšie ukrajinské vlajky zavejú nad Donbasom, sľubuje Zelenskyj

02.10.2022 06:10, aktualizované: 10:45

"Počas týždňa sa objavilo na Donbase viacero ukrajinských vlajok. A o týždeň bude ich ešte viac," povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.