Založ si blog

Profesor Krčméry je zdroj inšpirácie

Moderátor Rastislav Iliev sa so svojimi hosťami pozrel na to, ako vyzerá lockdown na slovenský spôsob a nielen lockdown. Otázky, ktoré kládol, sa mi páčili, lebo vyprovokoval svojich hostí k odpovediam, ktoré ich možno samých prekvapili.

Najviac ma zaujali myšlienky profesora Vladimíra Krčméryho, preto budem venovať svoju pozornosť práve jemu. Jeho slová parafrázujem, a ak som jeho myšlienky zle pochopila, je to aj jeho chyba. Toto vo mne zanechal:

Odborníci nemôžu žiadať od politikov niečo, čo presiahne možnosť ich chápania. Niekedy odborníci čušia, lebo je taká atmosféra, v ktorej sa niektoré vecí ani nedajú pochopiť. Nevie sa, čo bude zajtra. Tak nejako sa vyjadril pán profesor Krčméry a ja si kladiem otázku, prečo to odborníci nevysvetlia priamo nám, bežným smrteľníkom, možno ich prekvapíme a na rozdiel od politikov, my to pochopíme, my tomu budeme rozumieť.

Ďalej skonštatoval, že vláda nekomunikuje len to, čo je racionálne, komunikuje tie opatrenia, ktoré sú ľudia schopní pochopiť a ktoré dokážu dodržať. Mám si to vysvetliť tak, že odborníci vedia všetko, vláda vie trochu menej a my ostatní sme hlúpi a pochopíme len to, čo nám premiér Matovič zoširoka vysvetlí?

Vraj odborníci sa tvária, že sa nevedia dohodnúť, ale každý z nich hľadá tú správnu cestu, každý chce to isté, len spôsoby sú rozličné, duch je ten istý, len spôsoby sú rozličné. To, čo si medzi sebou povedia, nie je pre neho smerodajné, dôležitý je kontext. Tvrdí pán profesor. To asi preto nemôžu zverejniť všetko, o čom toľko rokujú. Ba ani komisia nie je dôležitá. Kontext je hotový, zostáva len dohodnúť sa na tom, kto, kedy, kde a ako to ľuďom povie, aby to malo ten správny efekt.

Len tak na margo, profesora Krčméryho prekvapuje, že zatiaľ stretol len jedného bezdomovca, ktorý bol nakazený corona vírusom. No nie je to zaujímavé zistenie? Asi by sa tým mala zaoberať pandemická komisia, ale tá už asi má jasný program s jasnými cieľmi.

Pán profesor Krčméry, myslím si, že múdrych a hlúpych ľudí nájdete nielen medzi politikmi, ale aj medzi lekármi, sestričkami, policajtmi, učiteľmi, podnikateľmi, robotníkmi, …

 

Zdroj:

https://www.ta3.com/clanok/1198615/lockdown-na-slovensky-sposob.html

 

O čom asi Róbert Fico zatiaľ nepremýšľa

14.09.2023

O čom by mal Róbert Fico premýšľať? Mám na mysli dôležitú vec. Nie vec, je to človek – osobnosť. Som zvedavá, koho si v pravý čas vyberie. Niekto by možno vylúčil: dámu z JOJ: Janu Krescanko Dibákovu (Na hrane), pána z Markízy: Michala Kovačiča (Na telo), pána z RTVS: Marka Makaru (O päť minút 12) a pánov z TA3: Richarda Dírera a Rastislava Ilieva (V [...]

Heger má z Fica strach

21.05.2023

Predtým obyčajný človek, dnes hrdý demokrat Eduard Heger tvrdí, že Róbert Fico už nechce priamu voľbu prezidenta, ale chce, aby prezidenta volil parlament. Vyhrá voľby, zmení ústavu, nechá sa v NR SR zvoliť za prezidenta a tak získa beztrestnosť. Bude udeľovať amnestie, ale bude aj trestať. Otázkou je, koľkým voličom udelí amnestiu a koľkých, presnejšie koho bude [...]

Aj taká je naša prezidentka

11.05.2023

Zuzana Čaputová tvrdí, že ju vraj Róbert Fico ohovára. Vybrala som pre ňu myšlienku, ktorá jej možno pomôže poradiť si s týmto problémom, ktorý ju až tak zožiera, že sa v tejto situácii prejavila ako bežná občianka a nie ako prezidentka – hlava štátu. Nes svoje bremeno a vedz, že v tom je tvoje blaho. Vytiahni z neho to, čo potrebuješ k rozumnému životu, tak [...]

vojna na Ukrajine, Andrijivka

The Economist: Ukrajinu čaká dlhá vojna, zmeny sú nutné. Kyjev ani spojenci zatiaľ nie sú pripravení

22.09.2023 00:30

Podporovatelia Ukrajiny by sa mali modliť za rýchle víťazstvo, ale pripraviť sa na dlhý boj. Je potrebná zmena kurzu, napísal britský magazín The Economist.

fico, pellegrini, šimečka, sulík

Šimečka a Pellegrini sa zhodli. Na Slovensku je potrebné dobudovať tri špičkové nemocnice

22.09.2023 00:20

Lídri politických strán sa stretli v predvolebných debatách TV Joj. V prvej Kollár, Uhrík, Matovič, Majerský a Danko. V druhej Fico, Šimečka, Pellegrini a Sulík.

polícia, policajná páska

Všetkých obvinených z akcie Crassus proti takáčovcom prepustili

21.09.2023 23:40

Viacerým osobám bolo vznesené obvinenie pre trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

Marine Le Penová.

Le Penová vráti europarlamentu 330-tisíc eur za fiktívnych asistentov

21.09.2023 20:49

Francúzska politička Marine Le Penová, ktorá bola poslankyňou EP v rokoch 2004 - 2017, bola podozrivá, že cez fiktívnych asistentov využívala zdroje EÚ v prospech svojej strany.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 94
Celková čítanosť: 624650x
Priemerná čítanosť článkov: 6645x

Autor blogu

Kategórie