Založ si blog

Aké má kto mravy, takú robí politiku

Toľko hádok o tom, kto je a kto nie je politik. Je v súčasnosti lepším politikom Igor Matovič, Róbert Fico, Peter Pellegrini, a či politikom je aj Jozef Pročko.

Slovenské príslovie hovorí: „Aká gramatika, taká politika“. Mnohí naši „politici“ sa naučili ovládať slová, ktoré používajú vo svojom politickom žargóne. Pre tých súčasných koaličných tam asi patrí aj Ňu-ňu-ňu.

 

Slovenský básnik, prozaik, dramatik a autor rozhlasových hier Peter Gregor (1944 -2014) by takým politikom asi odporučil:

Nemusíte nevyhnutne prejsť od slov k činom, budeme vďační, ak prejdete od drístov k slovám.“

Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/temy/politika/?page=2

 

Správne ovládaná politická terminológia pridáva na vážnosti politika. Svoju terminológiu majú aj právnici, lekári, policajti, …

 

Na internete sa mi nepodarilo nájsť vysvetlenie niektorých základných pojmov z politiky podľa mojich predstáv, preto som siahla po Veľkom slovníku cudzích slov, ktorý vyšiel vo Vydavateľstve SAMO z roku 1997. Autormi sú: Samo Šaling, Mária Ivanová – Šalingová a Zuzana Maníková.

 

Kto je teda politik, politička? Slovo pochádza z gréčtiny a má dva významy:

  1. ten, kto sa zaoberá politikou
  2. taktik, prefíkanec (pejoratívne – hanlivo)

 

Čo znamená slovo politika? Má tri významy:

  1. Verejná činnosť zamierená na uplatnenie sociálnych a politických celospoločenských záujmov, na zachovanie, rozvíjanie a upevnenie politickej moci.
  2. Určitý smer a metódy v tejto činnosti; prenesene – spôsob, obsah a forma dajakej činnosti.
  3. Taktika, prefíkanosť, taktizovanie (pejoratívne) 

 

Medzi slovami politik a politikár je rovnaký rozdiel ako medzi slovami politika a politikárčenie. Žiaľ, mnohí súčasní „politici“ v tom ale nevidia žiaden rozdiel a iba politikárčia – podriaďujú zásadné politické otázky, úlohy a ciele malicherným, neraz i osobným cieľom.

 

Politológov máme veľa. Sú takí i onakí. Vyštudovali odbor politológia, ktorý sa zaoberá

  • štúdiom politickej teórie
  • politických systémov, pravidiel a zákonitostí politického riadenia
  • cieľmi, funkciami a štruktúrou politických inštitúcií, štátnych i neštátnych organizácií
  • medzinárodnej politiky a jej inštitúcií
  • politických vzťahov medzi štátmi.

Mnohí z nich brali štúdium na vysokej škole povrchne a tak politikárčia a politikárčia.

 

A nakoniec ešte jeden výraz – politikumnadobúdanie politického rázu, dodávanie politického rázu dačomu.

Ako by sme nazvali politický ráz (obraz, punc, charakteristický znak), ktorý dáva našej republike Igor Matovič. Nuž a aký politický obraz o nás vytvoril vo svete Róbert Fico? Myslím si, že to vidí každý.

 

Teraz o dvoch politikoch, ktorí stáli pred dôležitými rozhodnutiami a zvažovali, aký osud majú pripraviť Slovákom v dvoch krízových obdobiach v histórii nášho národa, kedy Slovensko okúsilo cudzie vojská na našom území:

 

Najprv kresťan s politik Jozef Tiso (1887 – 1947), ktorý vdýchol Slovensku charakteristický znak – fašistické Slovensko:

„Štátna politika môže byť úspešná iba vtedy, keď vychádza z reality a nezamieňa reálne možnosti s fikciou.“ —  Jozef Tiso slovenský kňaz a politik (1887 – 1947)
Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/temy/politika/

 

Zhruba o dvadsať rokov neskôr komunista a politik Gustáv Husák (1913 – 1991), ktorý neskôr dostal prívlastok normalizátor, povedal o svojom konaní v roku 1968 toto:

Vedel som, že sovietskych vojakov z republiky vytlačiť nemôžeme. Ale štát bolo treba udržať, museli sme žiť, potrebovali sme pokoj. Tak som rozmýšľal nielen ja, ale aj ostatní ľudia vo vedení. V tomto zmysle som robil konsolidáciu s Dubčekom. Kadár mi rozprával, koľko hrôz, obetí na životoch, krvi a potom popráv zažilo Maďarsko od roku 1956. Takým hrôzam u nás sme chceli zabrániť. Chceli sme zabrániť zatváraniu ľudí a politickým procesom. Preto sme sa obávali demonštrácií, násilia z našej strany. Bol som presvedčený, že keď sa to podarí, odídu aj vojská.“
Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/autori/gustav-husak/?page=2

 

Obaja stáli pred dôležitým rozhodnutím – bojovať, alebo sa zmieriť s osudom. Ako to dopadlo, vieme.

 

Teraz sa vrátim do nedávnej minulosti. V období svojej predvolebnej kampane povedal Andrej Kiska (1963) toto:

„Pokiaľ vláda, a podotýkam, že akákoľvek, sa rozhodne navrhovať zákon, ktorý je proti záujmu občanov, určite by som sa ako prezident jasne a verejne k tomu vyjadril. Jedným z hlavných dôvodov, prečo kandidujem, je aj to, že tradiční politici sa obklopili vysokými múrmi a nepočúvajú problémy ľudí na SR.“

Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/temy/politika/?page=2

 

Dnes sa nám prezidentka a predseda vlády zliali do jednej osoby. A kam sme sa s výberom politikov, ktorí dnes majú spravovať veci verejné dopracovali? Dúfam, že u nás neplatia slová rumunského básnika a spisovateľa Valeria Butulesca (1953), ktorý sa o súčasných politikoch vyjadril takto:

„Už nemáme politických väzňov v psychiatrických ústavoch. Dnes môže ísť do politiky každý, bez ohľadu na jeho duševné zdravie.“

Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/temy/politika/?page=4

 

A nakoniec myšlienka najobľúbenejšieho československého prezidenta T. G. Masaryka (1850 – 1865)

„Nesmieme robiť rozdiel medzi politikou a morálkou. Aké má kto mravy, takú robí politiku.“
Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/temy/politika/

 

Koľko obetí treba na zmenu?

19.02.2021

Čo sa dialo pred rokom, ako som to vnímala vtedy a ako to vnímam dnes? Postupom času všeličo nadobúda jasnejšie kontúry. Citujem zo svojho blogu: Ulice plné zloby a nenávisti na čele s lídrami politických strán, modlitba pred parlamentom, sviečkový rituál pred úradom vlády, zneužitie drobunkých ľudských bytosti na vydieranie, arogancia poslancov individualistov, ktorí [...]

Róbert Fico nepotrebuje bradu, aby …

21.01.2021

Konečne som rozlúštila záhadu, prečo je brada pre mužov taká dôležitá! Jeden článok mi odhalil posvätné tajomstvo chlpatej brady u Slovanov. Toto tajomstvo je zakorenené v mnohých mužoch, ktovie či si to uvedomujú, alebo si bradu nechávajú rásť inštinktívne, pudovo. Viac sa mi páči české slovo plnovous, po slovenský plnofúz? Také slovo v našom slovníku [...]

Virtuálna realita podľa Igora Matoviča

20.01.2021

Také čudné slovné spojenie, rovnako čudné, ako je aj sám Igor Matovič. Čím žije, čo sa odohráva v jeho mysli v ostatnom čase, to vieme: Covid-19, pandémia, testovanie, vakcinácia, lockdown. Slovo virtuálny znamená, že je to niečo, čo sa podobá skutočnosti – realite, ale skutočnosťou sa môže a nemusí stať. Niekedy mi to pripadá tak, že si zo Slovenska [...]

Igor Matovič, Boris Kollár, Richard Sulík

Vypne vláda Slovensko? Možno už budúci týždeň príde drsný lockdown

26.02.2021 00:00

Uzavretie krajiny, aj časti priemyselných podnikov. Vojaci a policajti v uliciach. Zatvorené školy. Aj tak môže čoskoro vyzerať Slovensko.

Alexandr Lukašenko

EÚ o rok predĺžila sankcie voči Lukašenkovi a predstaviteľom jeho režimu

25.02.2021 22:51

EÚ uvažuje o rozšírení sankcií na ďalších bieloruských predstaviteľov.

Virus Outbreak Mexico

EMA: Nemôžeme Rusko prinútiť, aby nám poslalo dáta k Sputniku

25.02.2021 22:30

Hmm... Takto znela odpoveď Hansa-Georga Eichlera, vedúceho lekárskeho poradcu EMA, či by sa dal zaočkovať vakcínou, ktorú jeho organizácia neschválila.

Ide o pravdu, Peter Kmec

Kmec (Hlas) v Ide o pravdu: Matovič nevie riešiť drámu, do ktorej nás dostal

25.02.2021 21:50

Peniaze z Plánu obnovy musíme dať na riešenie demografie „Generácia nad 55 rokov a seniori majú byť prioritou,“ povedal v relácii Ide o pravdu Peter Kmec (Hlas).