Založ si blog

Motýľ – symbol života a smrti

Častejšie ako inokedy si v týchto dňoch spomíname na blízkych, ktorí sa presunuli na miesto, o ktorom nič nevieme. Nedokonalé telá im prestali slúžiť a ich duše sa presunuli nevedno kam. Keď moja mama umierala, videla motýle. Keď som jej naprávala paplón, neustále ma upozorňovala, aby som im neublížila. Videla ich odpočívať aj na paplóne v nemocnici. Zdalo sa mi to zvláštne a začala som pátrať.

Zistila som, že na všetkých kontinentoch sa nájdu ľudia, pre ktorých je motýľ symbolom života a smrti, symbolom duše.

Kelti považovali motýľa za symbol smrti. Keď ho videli lietať v noci, verili, že veští smrť.

V gréckej mytológii zobrazovali Psyché – Dušu ako krásne dievča s motýlími krídlami. Jej príbeh je naozaj dojímavý.

Austrálčania veria, že duše mŕtvych sa vracajú medzi živých v podobe motýľov.

Pre Japoncov sú dva motýle trepotajúce krídelkami symbolom manželského šťastia. Biely motýľ je spájaný s mŕtvymi.

Astékovia pomenovali ženu, ktorá zomrela pri pôrode, motýľom.

V Latinskej Amerike pokladajú motýľa za prelietavého tvora a označujú ním prostitútky. Toto, ako keby sem nepatrilo, ale iste to rozvinulo vašu fantáziu a prenieslo ju do našich zemepisných šírok.

Metamorfóza – premena, vieme o nej už od základnej školy: Vajíčko – húsenica – kukla – motýľ – vajíčko – húsenica –  

Symbol motýľa nájdeme aj u kresťanov (Ježiš, ako dieťa bol zobrazovaný s motýľom v ruke). Predstavme si vajíčko ako počiatok. Vykľuje sa z neho húsenica, ktorá, ak chce existovať, musí žrať. Rovnako je to aj s človekom. Príde na tento svet a musí nájsť spôsob, aby uživil svoje fyzické telo a adekvátne k tomu rozvíjal aj svoju dušu. Duševné a fyzické schopností človeka majú byť v rovnováhe, ak nie, prídu problémy.

Keď toto človek zvládne a príde jeho čas, zakuklí sa – pochovajú ho do hrobu, lebo svoje poslanie v tomto hmotnom svete splnil. Jeho duša sa premení na motýľa, ktorý sa živí iba nektárom a ambróziou – pokrmom Bohov.

Aká zaujímavá symbolika! Premietnime si ju do nášho pozemského života.

Vajíčko je myšlienka. Larva – človek, ktorý  hľadá potravu – informácie, aby myšlienku rozvinul. Informácií je dosť, zostáva len nájsť medzi nimi  súvislostí a dospieť k nejakým záverom. Je čas zakukliť sa, aby sme mohli v pokoji popremýšľať, z myšlienok namaľovať obrázok v podobe krásneho motýľa. Až potom ho ukázať svetu.

Je nedeľa a zákaz vychádzania. Je vhodné prezrieť si zbierku motýľov – duší, ktoré v nás zanechali stopy.

 

Ján Nagajda: PRI HROBE

 

Na hroboch ležia živé chryzantémy.

Spomienky clivo trú sa o pamäť.

V tom pietnom tichu na chvíľu sme nemí.

A všetci mŕtvi vracajú sa späť.

 

Cez tiene sviečok dívajú sa oči,

tých, čo nám v srdci ostali.

Hranice času človek neprekročí.

Neviem, čo vedia mŕtvi o žiali.

 

Bolesť i láska je údelom živých.

Tak strašne málo po nás ostane.

Ak Boh je s nami, potom je aj pri nich.

Možno tiež skrýva slzy do dlane.

 

 

Zdroje:

 

 

 

 

Vláda so zviazanými rukami

30.04.2021

Vraj je pán Heger nekonfliktný človek, problémy rieši pokojne. Zasadnutia vlády možno začína slovami, ktoré som v ostatnom čase počula z jeho úst s malými obmenami niekoľkokrát: Je to nepríjemné. Mne je to nepríjemné, vám je to nepríjemné, ľuďom je to nepríjemné. Budeme trpezlivo vysvetľovať, že inej cesty niet, ak chceme poraziť vírus. Rozhodovať sa budeme na [...]

Koľko obetí treba na zmenu?

19.02.2021

Čo sa dialo pred rokom, ako som to vnímala vtedy a ako to vnímam dnes? Postupom času všeličo nadobúda jasnejšie kontúry. Citujem zo svojho blogu: Ulice plné zloby a nenávisti na čele s lídrami politických strán, modlitba pred parlamentom, sviečkový rituál pred úradom vlády, zneužitie drobunkých ľudských bytosti na vydieranie, arogancia poslancov individualistov, ktorí [...]

Róbert Fico nepotrebuje bradu, aby …

21.01.2021

Konečne som rozlúštila záhadu, prečo je brada pre mužov taká dôležitá! Jeden článok mi odhalil posvätné tajomstvo chlpatej brady u Slovanov. Toto tajomstvo je zakorenené v mnohých mužoch, ktovie či si to uvedomujú, alebo si bradu nechávajú rásť inštinktívne, pudovo. Viac sa mi páči české slovo plnovous, po slovenský plnofúz? Také slovo v našom slovníku [...]

Joe Biden

Biden o Putinovi: Je to bystrý, tvrdý a dôstojný protivník. Rusku však vytýči "červené čiary"

14.06.2021 23:33

"Nehľadám konflikt s Ruskom, ale budeme reagovať, ak bude Rusko pokračovať v škodlivých činnostiach," uviedol americký prezident pred stretnutím s ruským prezidentom.

Hranice / Hranica / Kontrola /

Slováci budú môcť do ČR cestovať bez testu aj po očkovaní vakcínou Sputnik V

14.06.2021 21:58

Potvrdil to český minister zdravotníctva Adam Vojtěch. Ešte pred týždňom pritom Vojtěch trval na tom, že Česko sa otvorí len pre osoby zaočkované vakcínami schválenými Európskou liekovou agentúrou.

Marian Kočner

Kolíková je pripravená zvrátiť rozhodnutie v kauze Kuciak

14.06.2021 21:42

Ministerka spravodlivosti uviedla, že mimoriadny opravný prostriedok v kauze Kuciak by podala v prípade, ak by po prípadnom oboznámení sa s obsahom spisu očakávala zásadne iné rozhodnutie súdu.

Zuzana Čaputová

Čaputová sa stretla s Bidenom. Ten ocenil pokrok, ktorý Slovensko v poslednom čase dosiahlo

14.06.2021 19:39, aktualizované: 22:43

"Hovorili sme o dôležitosti hodnôt, ktoré nás spájajú a ktoré zdieľame. Sú to hodnoty demokracie a právneho štátu," opísala prezidentka stretnutie s prezidentom USA.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 433768x
Priemerná čítanosť článkov: 6474x

Autor blogu

Kategórie