Založ si blog

Plevel vo vláde Igora Matoviča

Nesúvisí to s tým, čo vám práve prebehlo mysľou. Nebude reč o tých, ktorí majú zvláštne pocity, keď sa spomenie akcia PLEVEL – po slovensky burina. Bude o našej ľubozvučnej slovenčine, ktorú súčasná vláda plevelí a plevelí.

S novou vládou sa objavil aj taký zvláštny (fenomén) úkaz – záľuba v používaní cudzích slov, ktoré nám potom Igor Matovič vysvetli. Najlepšie na tlačovke.

Kurzarbeitskrátený pracovný čas (SPČ). Keď sa udomácni, budeme ho písať ako kurcarbajt? Obyčajný človek je vynaliezavejší ako „obyčajný“ Igor Matovič a iste tento výraz zmení v duchu hesla: Na Slovensku po slovensky.

A čo so slovom lockdown? Ako by ho vysvetlil Igor Matovič, to neviem, ale slovník mi to preložil takto: obmedzenie pohybu väzňov. Aby nedochádzalo k nedorozumeniam, vhodnejší by bol výraz plošná karanténa.

https://slovnik.aktuality.sk/preklad/-/?q=lockdown

Kto je pendler, pendlér? Na internete som si našla, že je to človek, ktorý pravidelne dochádza za prácou do zahraničia. Slovo pendlovať je v slovníku slovenského jazyka už udomácnené, znamená chodiť sem a tam, ako kyvadlové hodiny pendlovky. Aj vlaky pendlujú tam a späť. Z Trnavy do Bratislavy a späť,  z Bardejova do Prešova a späť, …

Ako by pendlera nazvala moja babka (1887 – 1990)? Čavargoš. Vraj nech sa rozhodne, kde chce žiť, či tu alebo tam, len nech nečavarguje.

Nakoniec dištančné vzdelávanie. Sú rôzne druhy dištančného vzdelávania, dala by sa o nich napísať diplomová práca. Igor Matovič nám to iste rád vysvetlí, a možno už vysvetlil. Nazvala by som to štúdiom na diaľku, aby to nebolo „po socialisticky“ – diaľkové štúdium.

Ako na zavolanie sa z môjho televízora práve ozýva reklama upratovacej firmy RoomServis. Prečítam to po slovensky – RómServis, viac sa mi páči RumServis. Rozveselili ma.

 

Kto nemá rád v blogoch citáty, nech ich nečíta.

„Slová sú ako listy na strome, kde je ich najviac, tam je najmenej ovocia.“  J.W.Goethe

„Každá spoločnosť, ktorá sa vzdá časti slobody na to, aby si zabezpečila trochu bezpečia, si nezaslúži ani jedno a stratí oboje.“ Benjamin Franklin

 

Mrazivý kalkul

01.08.2022

Keď sa povie ruská zima, predstavím si ruskú trojku. Tri kone zapriahnuté vedľa seba – prostredný beží klusom, krajné kone cválajú, jeden na pravú a jeden na ľavú nohu. Tak dosiahnu rýchlosť až 50 km/h. Jazdilo sa nimi na veľkú vzdialenosť. Kone boli zapriahnuté v zime do saní, v lete do ľahkého koča. Toľko z wikipedie, toľko romantiky. Ešte dodám, že [...]

Jánovi Budajovi včely neuleteli, hynú

09.07.2022

Pred 75 rokmi kúpil môj otec dom a záhradu. Chcel z nej vytvoriť oázu, v ktorej sa jeho rodina a priatelia budú cítiť príjemne. Záhrada končila riečkou. Niekoľko metrov od nej zasadil 4 lipy a do záhrady umiestnil svoj prvý včelí úľ. Neskôr pribudli ďalšie úle, ďalšie stromy, aj ovocné, maliny, černice, ríbezle, egreše, …, zeleninové hriadky, kvety, ozdobné kríky [...]

Pán Sulík, staňte sa super mužom!

08.07.2022

Teraz prišla vhodná chvíľa. Na Slovensku to vrie. Využite šancu, ktorá sa vám núka. Boris Kolár je pre ľudí nečitateľný. Veronika Remišová si žije svoj virtuálny život dokonalej ministerky. Nuž a skvelý manipulátor Igor Matovič sa zabáva, ako vždy. Mňa nezaujíma, čo bolo za Mečiara, Dzurindu, Fica. Vtedy som žila v súlade s tým, čo som štátu dala, to mi [...]

caputova, zeman, cesky dom,

Deväť prezidentov, vrátane Zemana a Čaputovej, odmietlo ruskú anexiu

02.10.2022 11:01

Všetci, ktorí páchajú zločiny agresie, musia byť vzatí na zodpovednosť a čeliť spravodlivosti, uviedli prezidenti.

Vladimir Putin / Sergej Šojgu /

Pre Putina je dôležitejšie udržanie okupovaného juhu Ukrajiny ako Luhansk

02.10.2022 09:48

Rozhodnutie nebrániť oslabený Lyman či Kupjansk prišlo takmer určite od Putina, nie od vojenského velenia.

Ian, hurikán, Florida, tropická búrka

Počet obetí hurikánu Ian na Floride stúpol na najmenej 47

02.10.2022 08:44

Biely dom oznámil, že americký prezident Joe Biden so svojou manželkou Jill v stredu navštívia Floridu.

vojna na Ukrajine, delo, vojaci

ONLINE: Ďalšie ukrajinské vlajky zavejú nad Donbasom, sľubuje Zelenskyj

02.10.2022 06:10, aktualizované: 10:45

"Počas týždňa sa objavilo na Donbase viacero ukrajinských vlajok. A o týždeň bude ich ešte viac," povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.