Založ si blog

Plevel vo vláde Igora Matoviča

Nesúvisí to s tým, čo vám práve prebehlo mysľou. Nebude reč o tých, ktorí majú zvláštne pocity, keď sa spomenie akcia PLEVEL – po slovensky burina. Bude o našej ľubozvučnej slovenčine, ktorú súčasná vláda plevelí a plevelí.

S novou vládou sa objavil aj taký zvláštny (fenomén) úkaz – záľuba v používaní cudzích slov, ktoré nám potom Igor Matovič vysvetli. Najlepšie na tlačovke.

Kurzarbeitskrátený pracovný čas (SPČ). Keď sa udomácni, budeme ho písať ako kurcarbajt? Obyčajný človek je vynaliezavejší ako „obyčajný“ Igor Matovič a iste tento výraz zmení v duchu hesla: Na Slovensku po slovensky.

A čo so slovom lockdown? Ako by ho vysvetlil Igor Matovič, to neviem, ale slovník mi to preložil takto: obmedzenie pohybu väzňov. Aby nedochádzalo k nedorozumeniam, vhodnejší by bol výraz plošná karanténa.

https://slovnik.aktuality.sk/preklad/-/?q=lockdown

Kto je pendler, pendlér? Na internete som si našla, že je to človek, ktorý pravidelne dochádza za prácou do zahraničia. Slovo pendlovať je v slovníku slovenského jazyka už udomácnené, znamená chodiť sem a tam, ako kyvadlové hodiny pendlovky. Aj vlaky pendlujú tam a späť. Z Trnavy do Bratislavy a späť,  z Bardejova do Prešova a späť, …

Ako by pendlera nazvala moja babka (1887 – 1990)? Čavargoš. Vraj nech sa rozhodne, kde chce žiť, či tu alebo tam, len nech nečavarguje.

Nakoniec dištančné vzdelávanie. Sú rôzne druhy dištančného vzdelávania, dala by sa o nich napísať diplomová práca. Igor Matovič nám to iste rád vysvetlí, a možno už vysvetlil. Nazvala by som to štúdiom na diaľku, aby to nebolo „po socialisticky“ – diaľkové štúdium.

Ako na zavolanie sa z môjho televízora práve ozýva reklama upratovacej firmy RoomServis. Prečítam to po slovensky – RómServis, viac sa mi páči RumServis. Rozveselili ma.

 

Kto nemá rád v blogoch citáty, nech ich nečíta.

„Slová sú ako listy na strome, kde je ich najviac, tam je najmenej ovocia.“  J.W.Goethe

„Každá spoločnosť, ktorá sa vzdá časti slobody na to, aby si zabezpečila trochu bezpečia, si nezaslúži ani jedno a stratí oboje.“ Benjamin Franklin

 

Úplatkár minister Drucker 2.

17.03.2024

Minister Drucker plánuje rozdeliť 60 miliónov eur pedagogickým a odborným zamestnancom, aby pracovali tam, kde si on želá. Nazývam to podplácaním. Môj včerajší blog nepresvedčil. Dnes začnem z iného konca. Minister Drucker vyriešil dôsledok. Hľadá aj dôvody, prečo je to tak, prečo učiteľov vo veľkých mestách ubúda? Začala by som prieskumom so správne položenými [...]

Úplatkár minister Drucker

15.03.2024

Minister Drucker plánuje rozdeliť 60 miliónov eur pedagogickým a odborným zamestnancom, aby pracovali tam, kde si on želá. Nazývam to podplácaním. Najprv niekoľko faktov: Dane a odvody platíš podľa všeobecne stanovených kritérií ceny výrobkov v obchodných centrách sú rovnaké na celom Slovensku (dedinčan si priplatí cenu za dopravu do mesta) Na dedine si totiž [...]

Čím vyššie emócie, tým viac energie pre Satana

29.02.2024

Neviem, či ja – žena, si môžem dovoliť o tom písať. Dostala sa mi totiž do rúk kniha, ktorej obsahom sú filozofické a psychologické teórie Pavla Petra Kysuckého: DEMOKRACIA je totálny NEZMYSEL (Obroda Slovanov, občianske združenie 2022). Priznám sa, že pre mňa to bolo neuveriteľne zaujímavé čítanie. Začnem stranou 13. Základná duchovná hierarchia od najnižšieho [...]

macron

Svetoví darcovia prisľúbili Sudánu pomoc vo výške dvoch miliárd eur. Už rok tam zúri občianska vojna

15.04.2024 23:46

Macron to oznámil na záver medzinárodnej konferencie v Paríži. Jej cieľom bolo získať podporu pre Sudáncov.

Biden, fiala

USA aj Európa musia aktívne pomáhať Ukrajine, povedal Fiala po stretnutí s Bidenom

15.04.2024 22:25, aktualizované: 16.04.2024 00:20

Biden podľa Fialu opakovane ocenil úlohu Českej republiky v súčasnom svete, okrem iného českú iniciatívu nakúpiť muníciu pre Ukrajinu, aj vzájomné vzťahy.

Trump, súd

Začal sa proces s Trumpom v kauze podplácania pornoherečky. Zatiaľ sa nedarí vybrať porotcov

15.04.2024 22:14, aktualizované: 23:26

Donald Trump sa ako prvý exprezident v dejinách USA postaví pred súd v trestnom konaní.

maryland, baltimore, most, fbi, loď

Tragický pád mosta v Baltimore vyšetruje FBI

15.04.2024 19:41

Vyšetrovatelia skúmajú najmä elektrický systém lode ale i to, či boli dodržané všetky federálne zákony.