Založ si blog

Plevel vo vláde Igora Matoviča

Nesúvisí to s tým, čo vám práve prebehlo mysľou. Nebude reč o tých, ktorí majú zvláštne pocity, keď sa spomenie akcia PLEVEL – po slovensky burina. Bude o našej ľubozvučnej slovenčine, ktorú súčasná vláda plevelí a plevelí.

S novou vládou sa objavil aj taký zvláštny (fenomén) úkaz – záľuba v používaní cudzích slov, ktoré nám potom Igor Matovič vysvetli. Najlepšie na tlačovke.

Kurzarbeitskrátený pracovný čas (SPČ). Keď sa udomácni, budeme ho písať ako kurcarbajt? Obyčajný človek je vynaliezavejší ako „obyčajný“ Igor Matovič a iste tento výraz zmení v duchu hesla: Na Slovensku po slovensky.

A čo so slovom lockdown? Ako by ho vysvetlil Igor Matovič, to neviem, ale slovník mi to preložil takto: obmedzenie pohybu väzňov. Aby nedochádzalo k nedorozumeniam, vhodnejší by bol výraz plošná karanténa.

https://slovnik.aktuality.sk/preklad/-/?q=lockdown

Kto je pendler, pendlér? Na internete som si našla, že je to človek, ktorý pravidelne dochádza za prácou do zahraničia. Slovo pendlovať je v slovníku slovenského jazyka už udomácnené, znamená chodiť sem a tam, ako kyvadlové hodiny pendlovky. Aj vlaky pendlujú tam a späť. Z Trnavy do Bratislavy a späť,  z Bardejova do Prešova a späť, …

Ako by pendlera nazvala moja babka (1887 – 1990)? Čavargoš. Vraj nech sa rozhodne, kde chce žiť, či tu alebo tam, len nech nečavarguje.

Nakoniec dištančné vzdelávanie. Sú rôzne druhy dištančného vzdelávania, dala by sa o nich napísať diplomová práca. Igor Matovič nám to iste rád vysvetlí, a možno už vysvetlil. Nazvala by som to štúdiom na diaľku, aby to nebolo „po socialisticky“ – diaľkové štúdium.

Ako na zavolanie sa z môjho televízora práve ozýva reklama upratovacej firmy RoomServis. Prečítam to po slovensky – RómServis, viac sa mi páči RumServis. Rozveselili ma.

 

Kto nemá rád v blogoch citáty, nech ich nečíta.

„Slová sú ako listy na strome, kde je ich najviac, tam je najmenej ovocia.“  J.W.Goethe

„Každá spoločnosť, ktorá sa vzdá časti slobody na to, aby si zabezpečila trochu bezpečia, si nezaslúži ani jedno a stratí oboje.“ Benjamin Franklin

 

Vláda so zviazanými rukami

30.04.2021

Vraj je pán Heger nekonfliktný človek, problémy rieši pokojne. Zasadnutia vlády možno začína slovami, ktoré som v ostatnom čase počula z jeho úst s malými obmenami niekoľkokrát: Je to nepríjemné. Mne je to nepríjemné, vám je to nepríjemné, ľuďom je to nepríjemné. Budeme trpezlivo vysvetľovať, že inej cesty niet, ak chceme poraziť vírus. Rozhodovať sa budeme na [...]

Koľko obetí treba na zmenu?

19.02.2021

Čo sa dialo pred rokom, ako som to vnímala vtedy a ako to vnímam dnes? Postupom času všeličo nadobúda jasnejšie kontúry. Citujem zo svojho blogu: Ulice plné zloby a nenávisti na čele s lídrami politických strán, modlitba pred parlamentom, sviečkový rituál pred úradom vlády, zneužitie drobunkých ľudských bytosti na vydieranie, arogancia poslancov individualistov, ktorí [...]

Róbert Fico nepotrebuje bradu, aby …

21.01.2021

Konečne som rozlúštila záhadu, prečo je brada pre mužov taká dôležitá! Jeden článok mi odhalil posvätné tajomstvo chlpatej brady u Slovanov. Toto tajomstvo je zakorenené v mnohých mužoch, ktovie či si to uvedomujú, alebo si bradu nechávajú rásť inštinktívne, pudovo. Viac sa mi páči české slovo plnovous, po slovenský plnofúz? Také slovo v našom slovníku [...]

Eduard Heger

Heger: Buďme optimisti, čakajú nás dobré roky. Máme peniaze aj plán

08.05.2021 08:00

Túžim po tom, aby Slovensko bola úspešná krajina. Aj v minulosti sme videli, že to dokážeme, verí premiér Eduard Heger v úspešný príbeh Slovenska.

koronavírus, Vietnam

ONLINE: WHO varuje lídrov, aby sa nespoliehali len na očkovanie

08.05.2021 07:45, aktualizované: 08:38

Len očkovanie podľa WHO nestačí na zastavenie pandémie. Stále je potrebné obmedziť kontakty medzi ľuďmi.

Kremeľ, Moskva

Ako storočný zomrel Jegor Ligačov. Stál pri Gorbačovovi aj proti nemu

08.05.2021 06:17

V 100 rokoch zomrel v Jegor Ligačov, bývalý tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany Sovietskeho zväzu pre ideológiu.

Pocuvajte pravdu, podcast, pravda, počúvajte Pravdu

Matovičove eskapády potápajú Hegera. Stiahnu ku dnu aj koalíciu?

08.05.2021 06:00

Opozičné strany Smer a Hlas získali 600 tisíc ľudí na podporu referenda o predčasných voľbách. Ak chceli zmobilizovať voličov, tak sa im to podarilo. Chcú aj referendum?