Založ si blog

Vynútime si črepinový súd?

Vecne, jasne a stručne – toto by malo byť krédo nášho nového premiéra. Pán Matovič sa rád počúva, rozpráva zoširoka, až sa nakoniec stráca vo vlastných myšlienkach a novinári sa musia veľa pýtať, aby si boli istí, že ich správne pretlmočia bežnému človeku.

Po dnešnej predpoludňajšej tlačovej besede som pochopila, prečo dni a noci trávi rokovaním. Zvyšok času osobne kontroluje, či sú správni ľudia na správnych miestach, či ich netreba odvolať a nakoniec tlačovkuje. Samozrejme, že mu neostane veľa času na spánok a regeneráciu síl.

Zaujalo ma, že premiér Igor Matovič na svojej tlačovej besede uviedol do praxe slovo z čias starovekých Atén. Slina mu ho priniesla na jazyk niekoľkokrát. „Čo na srdci, to na jazyku“, hovorí ľudová múdrosť.

Bolo to slovo ostrakizovať. Po slovensky vylúčiť niekoho zo spoločnosti, odsunúť ho stranou, ignorovať, zbaviť sa ho.

Koronavírusu ostrakizmus neprospieva. Koronavírus nás chce mať všetkých pekne pohromade. Žiadne vylučovanie zo spoločnosti, bola by to pre neho cesta do pekla.

Novej vláde ostrakizmus zrejme prospieva. Aj keď zbaviť sa niekoho v civilizovanej demokratickej spoločnosti nie je až také jednoduché. Zákon je zákon, ale paragrafy vie prekrúcať ten, kto sa v nich vyzná.

Zle s nami bude, keď nebudeme vedieť rozlíšiť, kedy sa ostrakizuje kvôli koronavírusu a kedy ostrakizuje nová vláda. Nejako to začalo splývať. Už nám premiér vysvetlil, prečo pán JUDr. Kičera nepatrí do štátnych hmotných rezerv, prečo ho treba ostrakizovať – zbaviť sa ho. Pomôžu aj novinári? Neviem, či tých 10 miliónov eur ešte platí.

Vrátim sa k tlačovej besede. Vypočula som si ju až do konca. Bola to unavujúca tlačová beseda. Ten vypracuje taký plán, onen prehľadnú tabuľku, zmapujeme si ešte toto a tamto, lebo začíname od nuly, … až potom vypracujeme plán, lebo bez dobrého plánu sa nič nevydarí. Keď horí dom, hasiči zasadnú, vyžiadajú si rôzne stanoviská a na základe nich vypracujú plán, ako treba hasiť?

Zo znechutenia po tlačovej besede premiéra a jeho suity ma vytrhla moderátorka TA3. Niekoľkými vetami zhrnula všetko nové a podstatné, o čom sa včera do noci rokovalo. Vecne, jasne a stručne. Nuž a vecnosť, jasnosť a stručnosť – aj toto sú veľké rezervy Igora Matoviča.

Ak vás zaujíma, ako prebiehal Ostrakizmus – črepinový súd v starovekých Aténach, ktorý ich zbavil ľudí nebezpečných pre štát, nájdete si to tu: https://sk.wikipedia.org/wiki/Ostrakizmus

 

Mrazivý kalkul

01.08.2022

Keď sa povie ruská zima, predstavím si ruskú trojku. Tri kone zapriahnuté vedľa seba – prostredný beží klusom, krajné kone cválajú, jeden na pravú a jeden na ľavú nohu. Tak dosiahnu rýchlosť až 50 km/h. Jazdilo sa nimi na veľkú vzdialenosť. Kone boli zapriahnuté v zime do saní, v lete do ľahkého koča. Toľko z wikipedie, toľko romantiky. Ešte dodám, že [...]

Jánovi Budajovi včely neuleteli, hynú

09.07.2022

Pred 75 rokmi kúpil môj otec dom a záhradu. Chcel z nej vytvoriť oázu, v ktorej sa jeho rodina a priatelia budú cítiť príjemne. Záhrada končila riečkou. Niekoľko metrov od nej zasadil 4 lipy a do záhrady umiestnil svoj prvý včelí úľ. Neskôr pribudli ďalšie úle, ďalšie stromy, aj ovocné, maliny, černice, ríbezle, egreše, …, zeleninové hriadky, kvety, ozdobné kríky [...]

Pán Sulík, staňte sa super mužom!

08.07.2022

Teraz prišla vhodná chvíľa. Na Slovensku to vrie. Využite šancu, ktorá sa vám núka. Boris Kolár je pre ľudí nečitateľný. Veronika Remišová si žije svoj virtuálny život dokonalej ministerky. Nuž a skvelý manipulátor Igor Matovič sa zabáva, ako vždy. Mňa nezaujíma, čo bolo za Mečiara, Dzurindu, Fica. Vtedy som žila v súlade s tým, čo som štátu dala, to mi [...]

Austrália NJW kríže hákové štát druhý zákaz

Po Viktórii aj Nový Južný Wales zakázal hákové kríže na verejnosti

11.08.2022 23:01

Ďalšie austrálske štáty už naznačili, že sa chystajú prijať obdobnú legislatívu.

Merrick Garland

Americký šéf spravodlivosti: Raziu u Trumpa som osobne schválil

11.08.2022 22:01

Podľa Garlanda existovalo podozrenie, že exprezident sa dopustil nezákonného postupu.

Legoland

Nehoda v nemeckom Legolande si vyžiadala 34 zranených

11.08.2022 21:37

Dvaja ľudia sú po nehode na horskej dráhe v kritickom stave.

Christopher Wray

Do budovy FBI sa pokúsil dostať ozbrojený muž, je na úteku

11.08.2022 20:48

V meste Clinton sa dostal do prestrelky s políciou. Útočník pálil na z klincovačky, mal ale aj pušku typu AR-15.