Založ si blog

Život je zmena

Neviem, či novoročný príhovor prezidentky Zuzany Čaputovej a následné udeľovanie štátnych vyznamenaní je pre mňa až taká dôležitá vec, ale akosi mi stále vŕtajú v hlave, preto o tom niečo napíšem.

Čím dlhšie je naša prezidentka vo funkcii, tým viac nám o sebe prezrádza. Po každom jej čine, ktorý zaregistrujem, si kladiem  otázku, či som urobila dobre, že som ju nevolila.

Keď udelila štátne vyznamenanie Ferkovi Mikloškovi, svojmu rivalovi v prezidentských voľbách, premýšľala som, či by ju aj on vyznamenal, keby vyhral prezidentské voľby.

Prečo také dôverné oslovenie Ferko? Pre jeho humor ho mali radi nielen jeho voliči, ale aj my ostatní. Problémy, ktoré sa odohrávali na pôde parlamentu, riešil pokojne. Konflikty, ktoré sa zdali neriešiteľné, zažehnal vtipnou poznámkou.

Bolo to zvláštne obdobie. Niektorí ešte stále verili vo vylepšený socializmus, iní sa nevedeli dočkať skutočného kapitalizmu.

Odvtedy ubehlo veľa času. Zmenilo sa Slovensko, zmenilo sa aj Česko, ba i ľudia v oboch republikách. Je s takými zmenami spokojný politik, ktorý výrazne prispel k pádu totality, bývalý predseda Slovenskej národnej rady (1990 – 1992) František Mikloško, ktorý si od prezidentky SR prevzal Rad Ľudovíta Štúra I. triedy?

Prezidentka, srdcom Európanka, udelila vyznamenanie pri príležitosti vzniku Slovenskej republiky Čechoslovakistovi, ktorý už trikrát kandidoval v slovenských prezidentských voľbách (2004, 2008, 2018), preto som mu namiesto gratulácie vybrala pesničku, aby svet videl aj očami bežného Čechoslováka. A keď ju zaspieva Moravan z Ostravy …

https://www.youtube.com/watch?v=hyc0cZIZ_Z8

 

 

 

Mrazivý kalkul

01.08.2022

Keď sa povie ruská zima, predstavím si ruskú trojku. Tri kone zapriahnuté vedľa seba – prostredný beží klusom, krajné kone cválajú, jeden na pravú a jeden na ľavú nohu. Tak dosiahnu rýchlosť až 50 km/h. Jazdilo sa nimi na veľkú vzdialenosť. Kone boli zapriahnuté v zime do saní, v lete do ľahkého koča. Toľko z wikipedie, toľko romantiky. Ešte dodám, že [...]

Jánovi Budajovi včely neuleteli, hynú

09.07.2022

Pred 75 rokmi kúpil môj otec dom a záhradu. Chcel z nej vytvoriť oázu, v ktorej sa jeho rodina a priatelia budú cítiť príjemne. Záhrada končila riečkou. Niekoľko metrov od nej zasadil 4 lipy a do záhrady umiestnil svoj prvý včelí úľ. Neskôr pribudli ďalšie úle, ďalšie stromy, aj ovocné, maliny, černice, ríbezle, egreše, …, zeleninové hriadky, kvety, ozdobné kríky [...]

Pán Sulík, staňte sa super mužom!

08.07.2022

Teraz prišla vhodná chvíľa. Na Slovensku to vrie. Využite šancu, ktorá sa vám núka. Boris Kolár je pre ľudí nečitateľný. Veronika Remišová si žije svoj virtuálny život dokonalej ministerky. Nuž a skvelý manipulátor Igor Matovič sa zabáva, ako vždy. Mňa nezaujíma, čo bolo za Mečiara, Dzurindu, Fica. Vtedy som žila v súlade s tým, čo som štátu dala, to mi [...]

Austrália NJW kríže hákové štát druhý zákaz

Po Viktórii aj Nový Južný Wales zakázal hákové kríže na verejnosti

11.08.2022 23:01

Ďalšie austrálske štáty už naznačili, že sa chystajú prijať obdobnú legislatívu.

Merrick Garland

Americký šéf spravodlivosti: Raziu u Trumpa som osobne schválil

11.08.2022 22:01

Podľa Garlanda existovalo podozrenie, že exprezident sa dopustil nezákonného postupu.

Legoland

Nehoda v nemeckom Legolande si vyžiadala 34 zranených

11.08.2022 21:37

Dvaja ľudia sú po nehode na horskej dráhe v kritickom stave.

Christopher Wray

Do budovy FBI sa pokúsil dostať ozbrojený muž, je na úteku

11.08.2022 20:48

V meste Clinton sa dostal do prestrelky s políciou. Útočník pálil na z klincovačky, mal ale aj pušku typu AR-15.