Založ si blog

Verejné tajomstvá Gadžov

Rómovia sú roztrúsení po celom svete. Majú bohatú históriu, vlastné tradície, kultúru, chutné jedlá a osobitý pohľad na život. A hudbu, ktorú máme všetci radi.

Načala to Mária Terézia? Rozhodla sa pre násilnú formu prevýchovy. Etnológ Arne Mann v denníku Pravda z 8. apríla 2008 o tom hovorí: „Rómovia sa mohli sobášiť len so súhlasom vrchnosti. Tá odoberala deti rodičom a dávala na prevýchovu sedliakom. Za používanie rómskeho jazyka bolo až 30 palíc – veľmi tvrdý trest. … Už vtedy sa ukázalo, že to nie je cesta k integrácii Rómov do spoločnosti, skôr naopak. Veď každý, na koho niekto útočí, sa skôr uzavrie do seba a chráni si to svoje.“

Komunistická strana Československa sa z toho nepoučila a v päťdesiatych rokoch minulého storočia prijala uznesenie, podľa ktorého rozptýlila Rómov medzi ostatné obyvateľstvo. Táto asimilácia mala potlačiť všetko rómske. Najťažšie vraj niesli zákaz kočovania.

Mária Terézia a po nej komunisti nám zanechali kolektívne dedičstvo – spôsob jednania s Rómami. Väčšina Rómov gadžovský spôsob života nikdy neprijala a ten rómsky je v ruinách.

Poznám len jediný spôsob, ako to zmeniť. Nech na každého, kto žije na území Slovenskej republiky, platí rovnaký meter.

Rómovia by sa mali držať príslovia: „Kto chce s vlkmi žiť, musí s vlkmi vyť.“ Ak im to nevyhovuje, treba skúšať žiť v iných regiónoch. Veď im je sťahovanie vlastné. Čo tak v Bratislave, tam vraj gadžovia žijú na vyššej úrovni ako gadžovia na východe republiky.

Ešte by som chcela upozorniť na jednu dôležitú vec – pôsobenie je obojstranné. Gadžovia z Bratislavy budú pôsobiť na Rómov, ale aj Rómovia z východu budú pôsobiť na Bratislavčanov. Bratislavčania všeličo pochopia a prestanú odsudzovať výroky, ktoré aj tak každý chápe po svojom. Podľa toho, čo do jeho duše naukladal život.

Verejné tajomstvá o Rómoch existujú, ale keď ich niekto vysloví nahlas, v nesprávny čas, na nesprávnom mieste, je z toho problém.

Bodaj by si toto indiánske príslovie zobrali k srdcu tí, ktorí nám vládnu:

„Počúvaj! Inak ťa tvoj vlastný jazyk urobí hluchým.“

 

https://www.youtube.com/watch?v=8edhIqIa8a0

Mobbing na pôde NR SR

14.09.2019

Jednosmerná letenka do Grécka – dar pre predsedu parlamentu od poslanca Igora Matoviča. Je to šikana? Nie. Je to niečo iné. Andrej Danko predsa nie je slabý jedinec. Ani podľa poslanca Matoviča viac »

Nielen o chápadlách chobotnice

10.09.2019

Včera som si našla v schránke ďalšie číslo najčítanejších regionálnych novín BARDEJOVSKO - SVIDNÍCKO – STROPKOVSKO (č. 36/ 6. SEPTEMBER 1919), vydavateľ: REGIONPRESS, s.r.o. Trnava. Pán viac »

Igorov dom pre Pavlínku

05.09.2019

Hnutie Obyčajní Ľudia a Nezávislé Osobnosti vzniklo 11.11.2011. Pekný dátum. Prvé kroky obyčajného človeka na politickej scéne nám pripravili zaujímavé divadelné predstavenie. Ledabolo viac »

Izrael, Benjamin Netanjahu

Izraelský premiér Netanjahu čaká na výsledky voliev, no chcel by zostaviť silnú sionistickú vládu

18.09.2019 06:23

Na základe dvoch exit pollov získal Gancov blok Modrá a biela 33 až 34 kresiel, Netanjahuov Likud 31 až 33.

Benzín, nafta

Ceny ropy sa spamätávajú zo šoku

18.09.2019 06:00

Svetové finančné trhy sa postupne spamätávajú z nečakaného sobotňajšieho útoku na najväčšie ropné zariadenie Saudskej Arábie.

Ján Figeľ

Figeľ: Droga progresivizmu nie je liek pre Slovensko

18.09.2019 06:00

Bývalý predseda KDH Ján Figeľ kritizuje Alojza Hlinu za dohodu s PS/Spolu. „Strana sa dostala do škodlivej defenzívy,“ povedal pre TV Pravda.

Žilina

Žilina vstúpi do Únie miest Slovenska na začiatku roka 2020

17.09.2019 23:03

Vstup mesta do ÚMS podporilo 23 poslancov, proti nebol nikto.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 19677x
Priemerná čítanosť článkov: 1968x

Autor blogu

Kategórie