Založ si blog

Verejné tajomstvá Gadžov

Rómovia sú roztrúsení po celom svete. Majú bohatú históriu, vlastné tradície, kultúru, chutné jedlá a osobitý pohľad na život. A hudbu, ktorú máme všetci radi.

Načala to Mária Terézia? Rozhodla sa pre násilnú formu prevýchovy. Etnológ Arne Mann v denníku Pravda z 8. apríla 2008 o tom hovorí: „Rómovia sa mohli sobášiť len so súhlasom vrchnosti. Tá odoberala deti rodičom a dávala na prevýchovu sedliakom. Za používanie rómskeho jazyka bolo až 30 palíc – veľmi tvrdý trest. … Už vtedy sa ukázalo, že to nie je cesta k integrácii Rómov do spoločnosti, skôr naopak. Veď každý, na koho niekto útočí, sa skôr uzavrie do seba a chráni si to svoje.“

Komunistická strana Československa sa z toho nepoučila a v päťdesiatych rokoch minulého storočia prijala uznesenie, podľa ktorého rozptýlila Rómov medzi ostatné obyvateľstvo. Táto asimilácia mala potlačiť všetko rómske. Najťažšie vraj niesli zákaz kočovania.

Mária Terézia a po nej komunisti nám zanechali kolektívne dedičstvo – spôsob jednania s Rómami. Väčšina Rómov gadžovský spôsob života nikdy neprijala a ten rómsky je v ruinách.

Poznám len jediný spôsob, ako to zmeniť. Nech na každého, kto žije na území Slovenskej republiky, platí rovnaký meter.

Rómovia by sa mali držať príslovia: „Kto chce s vlkmi žiť, musí s vlkmi vyť.“ Ak im to nevyhovuje, treba skúšať žiť v iných regiónoch. Veď im je sťahovanie vlastné. Čo tak v Bratislave, tam vraj gadžovia žijú na vyššej úrovni ako gadžovia na východe republiky.

Ešte by som chcela upozorniť na jednu dôležitú vec – pôsobenie je obojstranné. Gadžovia z Bratislavy budú pôsobiť na Rómov, ale aj Rómovia z východu budú pôsobiť na Bratislavčanov. Bratislavčania všeličo pochopia a prestanú odsudzovať výroky, ktoré aj tak každý chápe po svojom. Podľa toho, čo do jeho duše naukladal život.

Verejné tajomstvá o Rómoch existujú, ale keď ich niekto vysloví nahlas, v nesprávny čas, na nesprávnom mieste, je z toho problém.

Bodaj by si toto indiánske príslovie zobrali k srdcu tí, ktorí nám vládnu:

„Počúvaj! Inak ťa tvoj vlastný jazyk urobí hluchým.“

 

https://www.youtube.com/watch?v=8edhIqIa8a0

Vodca Pellegrini?

12.01.2020

Zo strany Smer – sociálna demokracia je už nový SMER. To si žiada vysvetlenie. Sú to viacmenej otázky, na ktoré nepoznám odpovede. Viem, že každý pozná význam slov sociálny a demokracia, viac »

Život je zmena

05.01.2020

Neviem, či novoročný príhovor prezidentky Zuzany Čaputovej a následné udeľovanie štátnych vyznamenaní je pre mňa až taká dôležitá vec, ale akosi mi stále vŕtajú v hlave, preto o tom viac »

Naša pani prezidentka

27.12.2019

Obyčajný človek by sa na ňu rád pozeral tak, ako sa Angličan pozerá na svoju kráľovnú. Vznešenú, dôstojnú, ktorá zastáva svoj úrad s plnou zodpovednosťou, ktorá si uvedomuje svoju moc viac »

lacnejšie potraviny, Kaufland

Potraviny mierne zlacneli, nie nadlho

20.01.2020 00:00

Lacnejšia bryndza, med, jablká, jogurty aj rajčiny. Teda aspoň naoko. Od začiatku nového roka sa totiž znížila z 20 na 10 percent DPH na ďalšie potraviny.

Gerhard Sabathil čína špiónáž

Robil vraj špióna pre Čínu. Chodil aj na Slovensko

19.01.2020 21:00

Bývalého vysokopostaveného diplomata EÚ z Nemecka Gerharda Sabathila vyšetrujú pre podozrenie, že robil špionáž pre Čínu.

Voľby2020 Smer FICO konferencia programová BBX

Smer pýta školné od medikov, ktorí odchádzajú do zahraničia

19.01.2020 20:30

Študenti odmietajú zneužívanie ich štúdia a budúceho povolania ako prostriedku na polarizovanie spoločnosti a politickej kampane.

proces, Kuciak, Marek Para, marian Kočner

Kauza Kuciak: Vypovedať má aj Haščák s Bödörom

19.01.2020 19:11, aktualizované: 22:37

Od pondelka pokračujú pojednávania vo veci vrážd novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a kolárovského podnikateľa Petra Molnára.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 54111x
Priemerná čítanosť článkov: 2353x

Autor blogu

Kategórie