Založ si blog

Verejné tajomstvá Gadžov

Rómovia sú roztrúsení po celom svete. Majú bohatú históriu, vlastné tradície, kultúru, chutné jedlá a osobitý pohľad na život. A hudbu, ktorú máme všetci radi.

Načala to Mária Terézia? Rozhodla sa pre násilnú formu prevýchovy. Etnológ Arne Mann v denníku Pravda z 8. apríla 2008 o tom hovorí: „Rómovia sa mohli sobášiť len so súhlasom vrchnosti. Tá odoberala deti rodičom a dávala na prevýchovu sedliakom. Za používanie rómskeho jazyka bolo až 30 palíc – veľmi tvrdý trest. … Už vtedy sa ukázalo, že to nie je cesta k integrácii Rómov do spoločnosti, skôr naopak. Veď každý, na koho niekto útočí, sa skôr uzavrie do seba a chráni si to svoje.“

Komunistická strana Československa sa z toho nepoučila a v päťdesiatych rokoch minulého storočia prijala uznesenie, podľa ktorého rozptýlila Rómov medzi ostatné obyvateľstvo. Táto asimilácia mala potlačiť všetko rómske. Najťažšie vraj niesli zákaz kočovania.

Mária Terézia a po nej komunisti nám zanechali kolektívne dedičstvo – spôsob jednania s Rómami. Väčšina Rómov gadžovský spôsob života nikdy neprijala a ten rómsky je v ruinách.

Poznám len jediný spôsob, ako to zmeniť. Nech na každého, kto žije na území Slovenskej republiky, platí rovnaký meter.

Rómovia by sa mali držať príslovia: „Kto chce s vlkmi žiť, musí s vlkmi vyť.“ Ak im to nevyhovuje, treba skúšať žiť v iných regiónoch. Veď im je sťahovanie vlastné. Čo tak v Bratislave, tam vraj gadžovia žijú na vyššej úrovni ako gadžovia na východe republiky.

Ešte by som chcela upozorniť na jednu dôležitú vec – pôsobenie je obojstranné. Gadžovia z Bratislavy budú pôsobiť na Rómov, ale aj Rómovia z východu budú pôsobiť na Bratislavčanov. Bratislavčania všeličo pochopia a prestanú odsudzovať výroky, ktoré aj tak každý chápe po svojom. Podľa toho, čo do jeho duše naukladal život.

Verejné tajomstvá o Rómoch existujú, ale keď ich niekto vysloví nahlas, v nesprávny čas, na nesprávnom mieste, je z toho problém.

Bodaj by si toto indiánske príslovie zobrali k srdcu tí, ktorí nám vládnu:

„Počúvaj! Inak ťa tvoj vlastný jazyk urobí hluchým.“

 

https://www.youtube.com/watch?v=8edhIqIa8a0

Koľko obetí treba na zmenu?

19.02.2021

Čo sa dialo pred rokom, ako som to vnímala vtedy a ako to vnímam dnes? Postupom času všeličo nadobúda jasnejšie kontúry. Citujem zo svojho blogu: Ulice plné zloby a nenávisti na čele s lídrami politických strán, modlitba pred parlamentom, sviečkový rituál pred úradom vlády, zneužitie drobunkých ľudských bytosti na vydieranie, arogancia poslancov individualistov, ktorí [...]

Róbert Fico nepotrebuje bradu, aby …

21.01.2021

Konečne som rozlúštila záhadu, prečo je brada pre mužov taká dôležitá! Jeden článok mi odhalil posvätné tajomstvo chlpatej brady u Slovanov. Toto tajomstvo je zakorenené v mnohých mužoch, ktovie či si to uvedomujú, alebo si bradu nechávajú rásť inštinktívne, pudovo. Viac sa mi páči české slovo plnovous, po slovenský plnofúz? Také slovo v našom slovníku [...]

Virtuálna realita podľa Igora Matoviča

20.01.2021

Také čudné slovné spojenie, rovnako čudné, ako je aj sám Igor Matovič. Čím žije, čo sa odohráva v jeho mysli v ostatnom čase, to vieme: Covid-19, pandémia, testovanie, vakcinácia, lockdown. Slovo virtuálny znamená, že je to niečo, čo sa podobá skutočnosti – realite, ale skutočnosťou sa môže a nemusí stať. Niekedy mi to pripadá tak, že si zo Slovenska [...]

Veľká Lodina

V obci Veľká Lodina bolo nájdené telo ženy bez známok života

11.04.2021 19:26

Polícia na mieste vykonáva prvotné úkony, dokumentuje udalosť.

ČR koronavírus očkovacie centrum skúška

Česi dali bodku za núdzovým stavom

11.04.2021 18:24

Po dvesto päťdesiatich dňoch sa v Česku končí núdzový stav. Opatrenia proti šíreniu koronavírusu sa po novom budú riadiť pandemickým zákonom.

Mjanmarsko / Protesty / Tri prsty /

Násilie, represie i delostrelecká munícia proti civilom. Vojenský puč v Mjanmarsku má už 700 obetí

11.04.2021 17:57

Od prevratu z 1. februára bolo v krajine zadržaných, obvinených alebo odsúdených 3 012 osôb. Vlna protestov však v krajine neutícha.

pocasie-12-4-2021

Zase bude po jari. Vráti sa pľušť, mráz, sneženie

11.04.2021 17:12

Ešte jeden pekný deň a potom si zase počasie s nami zahrá hru na zimu. Teploty spadnú o dvojciferné hodnoty. Dokedy to potrvá?