Pred desiatimi rokmi mal každý úplne jasno v tom, že strana MOST – HÍD vznikla preto, aby spojila dva brehy Dunaja. Béla Bugár založil liberálno-konzervatívnu, regionálnu, občiansku pravicovú politickú stranu.
Teraz to vezmem pragmaticky. Poslúži mi myšlienka, ktorú vyslovil Nikita Sergejevič Chruščov (1894 – 1971) a je pre našu politickú scénu ako stvorená: „Politik je človek, ktorý sľúbi, že postaví most i tam, kde nie je ani rieka.“
Výnimka potvrdzuje pravidlo a Béla Bugár postavil most cez Dunaj, ktorý sa vydaril. Vzťahy medzi oboma brehmi Dunaja sa upokojili. Občas niečo zaškrípe, ale most je pevný a iste ešte dlho vydrží, ak sa o neho bude jeho projektant a staviteľ dobre starať.
Žiaľ, nepomyslel na ľudskú fantáziu a ľudskú obmedzenosť. Napadajú mi mnohé myšlienky, ale žiadna neprekonala myšlienku českého filozofa Tomáša Halíka: „ Ak ste na moste, tak ľudia, ktorí poznajú výlučne iba jeden breh – či pravý, alebo ľavý – vás spravidla považujú za nepriateľského agenta tej druhej strany.“
Obmedzených ľudí – voličov, politikov, novinárov, ktorí miešajú karty, je veľa. Pán Bugár ich načisto poplietol. Ocitol sa na moste a z ľavého i pravého brehu sa na neho pozerajú a akosi ho nespoznávajú. Zasial semienko pochybností do hláv fantastov: S kým sa stretáva, s kým sa rozpráva, o čom asi spolu hovoria, a čo z toho vzíde?
Pre koho sú tieto otázky dôležité, komu poslúžia, kto z toho vytlčie politický kapitál? Takéto úvahy zapôsobia len na toho, kto pána Bugára pokladá za nováčika na politickej scéne. On je ale skúsený politik. Prečo ho tie otázky vyviedli z miery? Ak sa niekomu podarí podnietiť fantáziu jeho voličov, tá sa potom dokáže uberať neuveriteľnými smermi.
ZDROJ:
https://citaty-slavnych.sk/temy/most/
https://sk.wikipedia.org/wiki/MOST_%E2%80%93_H%C3%8DD
no, kto by Bugara nepoznal, mozno by aj na tuto ...
Celá debata | RSS tejto debaty