Založ si blog

Šedá eminencia

Opozičné strany sa boria s jedným veľmi zložitým problémom. Za každú cenu musia vyhrať voľby, zostaviť vládu a vládnuť nám. A my ich musíme zvoliť, lebo iba tak sa zbavíme bremena, ktoré na nás uvalila súčasná vláda.

Ak ich nezvolíme, asi vyjdú do ulíc a odvolajú našu novú legitímne zvolenú vládu. Nemusia z nej odísť všetci naraz, ale postupne. Nedokážem si predstaviť, že aj ďalšie volebné obdobie bude také, ako toto, ktoré práve žijeme.

Všetci poznáme príbeh troch mušketierov. Vieme tiež, kto bol vojvoda Richelieu – francúzsky kardinál a štátnik, ktorý vzbudzoval nielen rešpekt, ale aj strach. Prečo? Možno aj pre túto jeho myšlienku: „Dajte mi šesť riadkov napísaných rukou toho najpoctivejšieho človeka a ja v nich nájdem niečo, za čo ho môžeme obesiť.“

Koná niekto na našej politickej scéne podobne ako kardinál Richelieu? Sú viacerí. Viac hláv, viac rozumu, hovorí ľudová múdrosť. A možno je len jeden z nich dôležitý, ostatní iba zapĺňajú priestor, aby politická scéna nebola prázdna. Treba rozptýliť pozornosť diváka – voliča. Kto je tou dôležitou bábkou na politickej scéne a kto je jej režisérom – šedou eminenciou v pozadí, ktorú nikto nezvolil, ale má obrovský vplyv na všetkých a na všetko?

Šedé eminencie existovali v každej dobe, v každom režime a iste ju má aj naša demokratická spoločnosť. Človeka v pozadí, ktorý vidí lepšie a jasnejšie ako tí, ktorí hrajú svoje roly na politickom javisku.

 

Zdroj: http://the.cz/citaty/index.php?page=citaty&kategorie=54

 

Úplatkár minister Drucker 2.

17.03.2024

Minister Drucker plánuje rozdeliť 60 miliónov eur pedagogickým a odborným zamestnancom, aby pracovali tam, kde si on želá. Nazývam to podplácaním. Môj včerajší blog nepresvedčil. Dnes začnem z iného konca. Minister Drucker vyriešil dôsledok. Hľadá aj dôvody, prečo je to tak, prečo učiteľov vo veľkých mestách ubúda? Začala by som prieskumom so správne položenými [...]

Úplatkár minister Drucker

15.03.2024

Minister Drucker plánuje rozdeliť 60 miliónov eur pedagogickým a odborným zamestnancom, aby pracovali tam, kde si on želá. Nazývam to podplácaním. Najprv niekoľko faktov: Dane a odvody platíš podľa všeobecne stanovených kritérií ceny výrobkov v obchodných centrách sú rovnaké na celom Slovensku (dedinčan si priplatí cenu za dopravu do mesta) Na dedine si totiž [...]

Čím vyššie emócie, tým viac energie pre Satana

29.02.2024

Neviem, či ja – žena, si môžem dovoliť o tom písať. Dostala sa mi totiž do rúk kniha, ktorej obsahom sú filozofické a psychologické teórie Pavla Petra Kysuckého: DEMOKRACIA je totálny NEZMYSEL (Obroda Slovanov, občianske združenie 2022). Priznám sa, že pre mňa to bolo neuveriteľne zaujímavé čítanie. Začnem stranou 13. Základná duchovná hierarchia od najnižšieho [...]

Kirjat Šmona / Izrael / Libanon /

Hizballáh zaútočil kaťušami na Izrael. Mieril na delostrelecké pozície

12.04.2024 23:26

Iránom podporované libanonské hnutie uviedlo, že išlo o odvetu za izraelské údery na juhu Libanonu.

Transgender /

Nemecko schválilo zákon, ktorý uľahčuje zmenu krstného mena a rodovej identity

12.04.2024 22:29

Zmeny sa týkajú predovšetkým transrodových, intersexuálnych a nebinárnych osôb, z ktorých mnohé sa zasadzovali za tieto reformy.

Election 2024 Trump

Trump zradil Ukrajincov. Myslí si, že časť ich štátu by mala patriť Putinovi

12.04.2024 21:50

Bývalá poradkyňa Donalda Trumpa tvrdí o americkom exprezidentovi, že sa nevedel zmieriť s tým, že Ukrajina je suverénny štát.

jadrová zbraň strela nuclear

Rusko oznámilo test medzikontinentálnej rakety. Podľa Moskvy bol úspešný, o aký typ rakety išlo, neprezradila

12.04.2024 21:04

Raketu alebo stopy po nej zaznamenali obyvatelia Volgogradskej, Astrachanskej alebo Orenburskej oblasti na juhu Ruska.