Založ si blog

Igorka

Už sme tu mali havlovky a budajku, tak prečo nie aj igorku – rúško. Náš premiér ju odporúča každému, lebo chce chrániť nielen seba, ale aj tých druhých. Koronavírus je pliaga.

Po dlhšom čase som sa rozhodla vyliezť spoza brány domu a Igorku som si nasadila až tesne pred našim dedinským obchodom. Zvládla som to bez ujmy na zdraví, zaradili ma medzi rizikové osoby, mám už 71 rokov.

Pred niekoľkými mesiacmi Igor Matovič medzi rečou spomenul, že kvôli koronavírusu si nemohol kúpiť topánky a stále musí chodiť v tých istých. Do podobnej situácie som sa dostala aj ja.

Syn ma zaviezol pred obchodné centrum v našom krajskom meste.  Asi som si trochu dlhšie vyberala, kým som natrafila na topánky podľa môjho vkusu. Nakúpila som aj potraviny, ktoré v našom dedinskom obchode nemajú. Zaujal ma aj iný tovar, ale na ten mi už nezostal čas. Pod rúškom sa začalo niečo diať.

Na moje veľké prekvapenie mi okolo nosa a úst pokožka sčervenala a objavili sa drobné svrbiace vyrážky, skôr to boli také malé pľuzgieriky, z ktorých vytekala číra tekutina, ktorú som si odsávala hygienickou vreckovkou.

Ponáhľali sme sa domov. Tvár som si umyla horúcou vodou, radšej bez mydla. Pľuzgieriky zmizli, ale pokožka zdrsnela. Postupne nadobúdala normálnu podobu.

Rúško – Igorka nie je všeliek na koronavírus. Každý človek je trochu iný a nemožno ho zaškatuľkovať podľa všeobecne platných noriem.

Demokraciu som si predstavovala trochu ináč. Nadobúdam pocit, že čím je úbohejšie naše školstvo, tým úbohejšia je aj naša demokracia. Banány, pomaranče a iný cudzokrajný tovar v obchodoch nás neposunú dopredu. Dopredu nás neposunú ani montážne haly na našej úrodnej pôde.

 

Aby som predišla zbytočnej diskusii ešte niekoľko poznámok:

  • rúško bolo nové, prežehlené
  • netrpím nadváhou
  • na tvár nepoužívam žiadne líčidlá
  • netrpím žiadnymi chronickými chorobami
  • pri práci v záhrade si ruky chránim rukavicami, ináč sú samá výražka

Mrazivý kalkul

01.08.2022

Keď sa povie ruská zima, predstavím si ruskú trojku. Tri kone zapriahnuté vedľa seba – prostredný beží klusom, krajné kone cválajú, jeden na pravú a jeden na ľavú nohu. Tak dosiahnu rýchlosť až 50 km/h. Jazdilo sa nimi na veľkú vzdialenosť. Kone boli zapriahnuté v zime do saní, v lete do ľahkého koča. Toľko z wikipedie, toľko romantiky. Ešte dodám, že [...]

Jánovi Budajovi včely neuleteli, hynú

09.07.2022

Pred 75 rokmi kúpil môj otec dom a záhradu. Chcel z nej vytvoriť oázu, v ktorej sa jeho rodina a priatelia budú cítiť príjemne. Záhrada končila riečkou. Niekoľko metrov od nej zasadil 4 lipy a do záhrady umiestnil svoj prvý včelí úľ. Neskôr pribudli ďalšie úle, ďalšie stromy, aj ovocné, maliny, černice, ríbezle, egreše, …, zeleninové hriadky, kvety, ozdobné kríky [...]

Pán Sulík, staňte sa super mužom!

08.07.2022

Teraz prišla vhodná chvíľa. Na Slovensku to vrie. Využite šancu, ktorá sa vám núka. Boris Kolár je pre ľudí nečitateľný. Veronika Remišová si žije svoj virtuálny život dokonalej ministerky. Nuž a skvelý manipulátor Igor Matovič sa zabáva, ako vždy. Mňa nezaujíma, čo bolo za Mečiara, Dzurindu, Fica. Vtedy som žila v súlade s tým, čo som štátu dala, to mi [...]

Austrália NJW kríže hákové štát druhý zákaz

Po Viktórii aj Nový Južný Wales zakázal hákové kríže na verejnosti

11.08.2022 23:01

Ďalšie austrálske štáty už naznačili, že sa chystajú prijať obdobnú legislatívu.

Merrick Garland

Americký šéf spravodlivosti: Raziu u Trumpa som osobne schválil

11.08.2022 22:01

Podľa Garlanda existovalo podozrenie, že exprezident sa dopustil nezákonného postupu.

Legoland

Nehoda v nemeckom Legolande si vyžiadala 34 zranených

11.08.2022 21:37

Dvaja ľudia sú po nehode na horskej dráhe v kritickom stave.

Christopher Wray

Do budovy FBI sa pokúsil dostať ozbrojený muž, je na úteku

11.08.2022 20:48

V meste Clinton sa dostal do prestrelky s políciou. Útočník pálil na z klincovačky, mal ale aj pušku typu AR-15.