Založ si blog

Igorka

Už sme tu mali havlovky a budajku, tak prečo nie aj igorku – rúško. Náš premiér ju odporúča každému, lebo chce chrániť nielen seba, ale aj tých druhých. Koronavírus je pliaga.

Po dlhšom čase som sa rozhodla vyliezť spoza brány domu a Igorku som si nasadila až tesne pred našim dedinským obchodom. Zvládla som to bez ujmy na zdraví, zaradili ma medzi rizikové osoby, mám už 71 rokov.

Pred niekoľkými mesiacmi Igor Matovič medzi rečou spomenul, že kvôli koronavírusu si nemohol kúpiť topánky a stále musí chodiť v tých istých. Do podobnej situácie som sa dostala aj ja.

Syn ma zaviezol pred obchodné centrum v našom krajskom meste.  Asi som si trochu dlhšie vyberala, kým som natrafila na topánky podľa môjho vkusu. Nakúpila som aj potraviny, ktoré v našom dedinskom obchode nemajú. Zaujal ma aj iný tovar, ale na ten mi už nezostal čas. Pod rúškom sa začalo niečo diať.

Na moje veľké prekvapenie mi okolo nosa a úst pokožka sčervenala a objavili sa drobné svrbiace vyrážky, skôr to boli také malé pľuzgieriky, z ktorých vytekala číra tekutina, ktorú som si odsávala hygienickou vreckovkou.

Ponáhľali sme sa domov. Tvár som si umyla horúcou vodou, radšej bez mydla. Pľuzgieriky zmizli, ale pokožka zdrsnela. Postupne nadobúdala normálnu podobu.

Rúško – Igorka nie je všeliek na koronavírus. Každý človek je trochu iný a nemožno ho zaškatuľkovať podľa všeobecne platných noriem.

Demokraciu som si predstavovala trochu ináč. Nadobúdam pocit, že čím je úbohejšie naše školstvo, tým úbohejšia je aj naša demokracia. Banány, pomaranče a iný cudzokrajný tovar v obchodoch nás neposunú dopredu. Dopredu nás neposunú ani montážne haly na našej úrodnej pôde.

 

Aby som predišla zbytočnej diskusii ešte niekoľko poznámok:

  • rúško bolo nové, prežehlené
  • netrpím nadváhou
  • na tvár nepoužívam žiadne líčidlá
  • netrpím žiadnymi chronickými chorobami
  • pri práci v záhrade si ruky chránim rukavicami, ináč sú samá výražka

Kto má dnes moc a kto má pravdu pán profesor Krčméry?

13.07.2021

Vypočula som si, ba aj som si prečítala množstvo odporujúcich si vyjadrení Prof. MUDr. Krčméryho, DrSc. a z toho sa dá urobiť iba jeden záver, ktorý si radšej ponechám pre seba, aby ste ma neoznačili za hulváta. Spomenula som si na jeden svoj blog z 13. decembra 2020: „Profesor Krčméry je zdroj inšpirácie“ Bolo to v čase, keď moderátor TA3 Rastislav Iliev kládol [...]

Kto bude novým Gustávom Husákom?

23.06.2021

Včera ma navštívil človek, ktorého som dlhé roky nevidela. Vlastne si ani nepamätám, či sme sa za posledných šesťdesiat rokov stretli. Je lekár. Aj keď je dôchodca, má pacientov, o ktorých sa stará. Len tak, medzi rečou, som poznamenala, že sa mi nepáči táto nepokojná doba. Povedal, že bude ešte horšie. A len tak, medzi rečou, sa ma opýtal, či som zaočkovaná proti [...]

Vláda so zviazanými rukami

30.04.2021

Vraj je pán Heger nekonfliktný človek, problémy rieši pokojne. Zasadnutia vlády možno začína slovami, ktoré som v ostatnom čase počula z jeho úst s malými obmenami niekoľkokrát: Je to nepríjemné. Mne je to nepríjemné, vám je to nepríjemné, ľuďom je to nepríjemné. Budeme trpezlivo vysvetľovať, že inej cesty niet, ak chceme poraziť vírus. Rozhodovať sa budeme na [...]

búrka, počasie, blesky

SHMÚ varuje pred silnými búrkami i prívalovou povodňou

25.07.2021 21:35

Druhý stupeň výstrah pred povodňou platí pre okres Trnava.

belgicko voda záplavy povodeň

V dôsledku búrok a dažďov zaplavilo londýnske ulice, autá uviazli na cestách

25.07.2021 19:47

V niektorých oblastiach môže spadnúť do desať centimetrov zrážok, čiže takmer dvakrát toľko, ako je mesačný priemer na júl.

Mária Kolíková

Kolíková: V novele o COVID preukazoch ústavnoprávny problém nevidím

25.07.2021 18:03

Novela je podľa jej slov kľúčová pre ochranu verejného zdravia pri boji s pandémiou koronavírusu.

Rusko námorníctvo prehliadka Putin

Putin: Ruské námorníctvo má všetko potrebné na obranu krajiny

25.07.2021 17:42

Rusko svojimi loďami operuje prakticky vo všetkých oblastiach svetového oceánu, uviedol Putin.