Založ si blog

Privilegovaní narúšajú rovnováhu

Na východe, kde nič nie je, sa dejú čudné veci. Vybuchne gadžovská bytovka. Naruší sa tenučká hranica medzi Rómami a gadžami, dochádza k útokom. A kto to dá dokopy?

Keď zhorí „dom“, v ktorom žijú Rómovia, nič sa nedeje. Keď vybuchne gadžovská bytovka, republika je na nohách. Pomáha každý, kto môže. Viete, čo sa v takej chvíli odohráva v duši Róma?

Róbert Fico povedal na plnú hubu to, čo si myslí veľká časť Slovenska, a je za to trestne stíhaný. Možno mal „trimac pisk a šicko bi bulo na poradku.“ Viete, čo sa odohráva v duši človeka, ktorý si uvedomí, že je privilegovaný? A je jedno, či je to Róm alebo gadžo.

Tenučké hranice sa trhajú a nikto tomu nerozumie? Bratislavčan sa na rómsky problém pozerá úplne inými očami, ako sa naň pozerá človek, ktorý žije v blízkosti rómskej osady. Existujú tajomstvá medzi nebom a zemou, ktoré východniar nevyzradí za žiadnu cenu. „Ani ftaček še o nich nedozna“, povedala by moja nebohá babka.

Na východe republiky platia nepísané zákony, o ktorých zvyšok Slovenska nemá ani tušenie. Rešpektujú ich Rómovia aj gadžovia. Ak sa dodržiavajú, všetko je v súlade so všeobecne platnými zákonmi. Ak sa do toho zamieša niekto, kto o nich nič nevie, rovnováha je v kýbli. A to sa práve stalo.

Zajtra máme prvý zimný deň. Zimný slnovrat nás prebúdza do nového života. Dni sa budú predlžovať a noci skracovať. Tma a Chaos ustúpi Svetlu a Poriadku.

  • Na Nový rok o kurí krok. (1. január)
  • Na Tri krále o krok dále. (6. január)
  • Na Hromnice o hodinu více. (2. február)

A potom príde tentoraz víťazný 29. február a všetko sa zmení k lepšiemu.

 

Sto rokov bez zmeny

24.01.2023

Čo vlastne je vojenská služba? Tak to je toto: Len čo mladý človek vyrastie, zosilnie a už môže pomáhať svojim rodičom, privedú ho do prijímacej miestnosti, rozkážu mu, aby sa vyzliekol, prehliadnu ho, potom mu prikážu na sv. Písmo prisahať, že bude vo všetkom poslúchať svojich predstavených a bude zabíjať všetkých, ktorých mu rozkážu zabiť. Keď urobí to, čo sa [...]

Fašisti a mafiáni v slovenskej politike

20.12.2022

Poslanci vládnej koalície v ostatnom čase kopú do každého ako taká zdochýnajúca kobyla. Ak by tí, ktorých označujú za fašistov a mafiánov, boli skutočnými fašistami a mafiánmi, tak už tu mnohí koaličníci nie sú. Iste sa čudujú, že im nikto neoponuje, neháda sa s nimi. Opozícia sa asi drží slov Jana Wericha: Ak sa človek háda s hlupákom viac ako pol minúty, [...]

Šanca pre prezidentku

17.12.2022

Kráľ je mŕtvy. Nech žije kráľovná! Za tou prvou vetou je bodka, ale mne z nej vytŕča malý ohnutý výhonok, žeby otáznik? Požijeme, uvidíme. Zvyknú hovoriť Rusi. George Friedman vo svojej knihe Nasledujúce desaťročie s podtitulkom Kde sme… kam sa uberáme (Vydavateľstvo IKAR 2011), medzi iným píše aj o amerických prezidentoch, ktorí tvorili dejiny USA, aj o ich [...]

Ondrej Lunter, predseda BBSK

Banskobystrická župa usporila na energiách milión eur. Ako sú na tom ostatné?

01.04.2023 17:49

Vo svojich úradoch a inštitúciách menej kúrili či svietili, teraz žnú v Banskej Bystrici úspech. Kam pôjdu ušetrené peniaze?

nehoda

Nezastavila na stopke, zlisoval ju kamión. Pri Dunajskej Strede zahynula žena

01.04.2023 15:52

Vozidlo sa pri Dunajskej Strede na križovatke ciest I/63 a III/1418 od Kostolných Kračian zrazilo s maďarským kamiónom.

naď

Slovensko rokuje s Ukrajinou o spoločnej výrobe munície

01.04.2023 15:00

Slovensko ako jedna z troch krajín, ktoré podporujú Ukrajinu, vyrába 152-milimetrovú muníciu.

Stredná odborná škola / Mária Katreniaková /

Dve stredné školy v Bratislave končia. Stovky detí si budú musieť nájsť novú

01.04.2023 14:00

Petíciu podpísalo už viac ako 5-tisíc ľudí. Župan Juraj Droba argumentuje presunutím školstva do 21. storočia.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 602503x
Priemerná čítanosť článkov: 6549x

Autor blogu

Kategórie