Založ si blog

Privilegovaní narúšajú rovnováhu

Na východe, kde nič nie je, sa dejú čudné veci. Vybuchne gadžovská bytovka. Naruší sa tenučká hranica medzi Rómami a gadžami, dochádza k útokom. A kto to dá dokopy?

Keď zhorí „dom“, v ktorom žijú Rómovia, nič sa nedeje. Keď vybuchne gadžovská bytovka, republika je na nohách. Pomáha každý, kto môže. Viete, čo sa v takej chvíli odohráva v duši Róma?

Róbert Fico povedal na plnú hubu to, čo si myslí veľká časť Slovenska, a je za to trestne stíhaný. Možno mal „trimac pisk a šicko bi bulo na poradku.“ Viete, čo sa odohráva v duši človeka, ktorý si uvedomí, že je privilegovaný? A je jedno, či je to Róm alebo gadžo.

Tenučké hranice sa trhajú a nikto tomu nerozumie? Bratislavčan sa na rómsky problém pozerá úplne inými očami, ako sa naň pozerá človek, ktorý žije v blízkosti rómskej osady. Existujú tajomstvá medzi nebom a zemou, ktoré východniar nevyzradí za žiadnu cenu. „Ani ftaček še o nich nedozna“, povedala by moja nebohá babka.

Na východe republiky platia nepísané zákony, o ktorých zvyšok Slovenska nemá ani tušenie. Rešpektujú ich Rómovia aj gadžovia. Ak sa dodržiavajú, všetko je v súlade so všeobecne platnými zákonmi. Ak sa do toho zamieša niekto, kto o nich nič nevie, rovnováha je v kýbli. A to sa práve stalo.

Zajtra máme prvý zimný deň. Zimný slnovrat nás prebúdza do nového života. Dni sa budú predlžovať a noci skracovať. Tma a Chaos ustúpi Svetlu a Poriadku.

  • Na Nový rok o kurí krok. (1. január)
  • Na Tri krále o krok dále. (6. január)
  • Na Hromnice o hodinu více. (2. február)

A potom príde tentoraz víťazný 29. február a všetko sa zmení k lepšiemu.

 

Jánovi Budajovi asi uleteli včely

06.06.2022

Toto som si pomyslela, keď sa skončila nedeľná debata Na telo na TV Markíza. Zo sedemdesiatnika Jána Budaja sa stalo klbko nervov. Nečudo, jeho život mi pripadá taký komplikovaný. Najprv chcel ujsť na západ, nepodarilo sa, skončil vo väzení. Potom začal študovať na Trnavskej univerzite, z politických dôvodov nedoštudoval. Ťažko prežíval roky normalizácie, ale [...]

Slovensko v réžii Igora Matoviča

27.05.2022

S Igorom Matovičom sa človek nenudí. Jeho hlavou sa preháňa obrovské množstvo nápadov, ba aj spôsobov, ako ich dostať do života. Najprv som si myslela, že žije vo svojej virtuálnej realite, ale nie je to tak. Stále mocnejšie ovplyvňuje názory nielen svojich kolegov, ale aj opozičníkov, ba dokonca aj bežných ľudí. Niekedy sa zdajú jeho plány nereálne, ale nakoniec nás [...]

Osobnosť a či osoba Zuzana Čaputová?

21.05.2022

Keď stretnete akéhokoľvek človeka, niečo po ňom vo vás zostane. Možno iba na krátku chvíľu, možno aj na celý život. Rozhodla som sa napísať niekoľko riadkov o tom, ako sa postupne usádza v mojej duši prezidentka Zuzana Čaputová. Už sa nevytratí, lebo jej pôsobenie na poste prvej ženy sa zapíše do dejín. Nuž a bude sa príležitostne prehodnocovať. Vnímavá, [...]

Dmitrij Medvedev

Medvedev: Nápad trestať krajinu s najväčším jadrovým arzenálom je absurdný, ohrozuje to ľudstvo

06.07.2022 20:32

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev v stredu varoval svet pred snahou postaviť Rusko pred tribunál za jeho inváziu na Ukrajine.

Richard Sulík, SaS

OĽaNO hrkútalo, Sulík bol tvrdý, Kollár rezolútny: Túto psychiatriu treba už ukončiť

06.07.2022 19:05

OĽaNO prišlo so zmierlivým tónom, SaS s ultimátom. Čo na to zvyšní koaliční partneri? Kollár poslal odkaz obom stranám.

rocco morabito interpol ndrangheta

Brazília vydala do Talianska významného bossa kalábrijskej mafie 'Ndrangheta

06.07.2022 17:32

Podľa vyšetrovateľov bol Rocco Morabito od 90. rokov jedným z hlavných organizátorov nelegálneho obchodu s kokaínom medzi Latinskou Amerikou a Talianskom.

Jozef Viskupič

Viskupič sa opäť uchádza o post trnavského župana, má podporu politických strán

06.07.2022 16:44

Pri hodnotení aktuálneho volebného obdobia Viskupič spomenul piešťanské letisko, ktoré podľa neho terajšie vedenie zobralo hrobárovi z lopaty.