Založ si blog

Slobodný a solidárny Richard Sulík

V strane sa to hýbe, to znamená, že ešte žije. Neodvážim sa hodnotiť situáciu v SaS. Nemôžem sa však zbaviť pocitu, že slová, ktoré som počula z úst Richarda Sulíka, som už kedysi dávno počula.

Vyriekol ich komunista a normalizátor Gustáv Husák:

„Prežívali sme obdobia, keď sa veľmi ťažko pracovalo a keď statoční vydržali. Nech odpadne, čo je kolísavé, nech odpadne, čo je oportunistické, ale nech v tej strane zostane, čo je pevné, čo je charakterné, čo chce za tento národ zápasiť.“

Je Richard Sulík takou osobnosťou, ktorá dokáže upratať nielen vo svojej strane, ale aj v Slovenskej republike? Pokúšam sa zhrnúť všetko, čo Sulíkovci doteraz pre Slovensko urobili, ale v spomienkach sa mi vynára iba jediná úloha: odstaviť Smer–SD. Ostatné body z doterajších volebných programov zanikli v hluku boja proti nepriateľom z vládnej koalície. Najhoršie je, že sa v tomto boji riadili heslom: „Účel svätí prostriedky.“

Napadla mi ešte jedna myšlienka Gustáva Husáka:

„Ja tento národ musím zachrániť, aj keby mi mali všetci napľuť do očí.“

Je Richard Sulík politikom, ktorý bude tento národ chrániť, aj keby mu pľuli do očí? A čo sú vlastne pľuvance v ústach niektorých politikov?

Kedysi dávno som čítala, že existujú štáty, ktorým pľuvanec na zemi neprekáža. Považujú ho síce za niečo nečisté, čo bolo v ich organizme, čo vypľuli na zem. My v Európe hodnotíme podľa pľuvancov na zemi čistotu kraja a životnú úroveň ľudí, ktorí na danom území žijú, v niektorých prípadoch aj celý štát.

Tejto nečistoty sa dá zbaviť rôznym spôsobom. Ešte existujú ľudia, ktorí si pľuvanec zabalia do textilnej vreckovky, odložia do vrecka, prinesú domov a vyperú. Iní použijú papierovú vreckovku, ktorej sa dá ľahko zbaviť. Koše na odpadky sú všade. Nuž a tretí najhnusnejší spôsob zbavenia sa vlastnej špiny je vypľuť ju na nepriateľa, ktorý sa jej potom tiež musí nejakým spôsobom zbaviť.

Nebudem v tejto téme pokračovať, aj keď sa dá rozvíjať z rôznych uhlov pohľadu: medicínskeho, filozofického i politického …  Už len drobnôstka. Moji spolužiaci na základnej škole súťažili v pľuvaní nielen na diaľku, ale aj na výšku – na stenu, čo nie vždy dobre dopadlo. Nielen preto, že stena bola samý pľuvanec a súdruh riaditeľ  musel vyšetrovať a hľadať vinníkov. Ich rodičia potom museli stenu poumývať prípadne vybieliť. Toho sa asi na našej politickej scéne nedočkáme.

 

Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/autori/gustav-husak/

Mystický Rasputin fascinuje aj dnes

08.09.2021

Meno, s ktorým sa dá rôzne pohrávať, dá sa rozdeľovať i znovu spájať. Premýšľať napríklad aj o tom, či má niečo spoločné Rasputin s Putinom. Dvaja Rusi, ktorých si svet zapamätá. A čo zabudnuté slovko ras – šarha? V prenesenom význame krutý človek. Bol Rasputin, vo svojej podstate, krutým človekom? Pozrime sa radšej na súčasných vládnucich slovenských [...]

Má aj Zuzana Čaputová svojho Potemkina?

03.09.2021

Keďže dejiny bývalého ZSSR (Zväzu sovietskych socialistických republík) poznám o niečo lepšie, ako dejiny iných západných štátov, paralely hľadám práve tam. Medzi tými, čo nám dnes vládnu, nachádzam Stalina, Beriju i Chruščova, ktorý daroval ruský Krym Ukrajine. Teraz sa Slovensko chystá privítať pápeža. V strede záujmu sú Košice. Presnejšie Sídlisko Lunik [...]

Igor Matovič nie je môj obľúbený politik, ale …

26.08.2021

… jedno mu nemožno uprieť, je predsedom víťaznej politickej strany, ktorá dostala mandát na zostavenie Vlády SR. Práve on vo veľkej miere ovplyvňuje aj to, kto a akú funkciu bude vo vláde zastávať, s kým bude jeho hnutie spolupracovať a s kým nie, po akých cestách musia kráčať, aby nesklamali svojich voličov. Iste ste si všimli úsmev predsedu vlády, keď sa [...]

Taliban, bojovník, Kábul

Taliban nedostane šancu vystúpiť v OSN

26.09.2021 06:00

Radikálne islamistické hnutie Taliban napriek svojej žiadosti nedostalo možnosť vystúpiť na súčasnom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.

Koloseum / Rím /

Taliansko má oficiálne ďalšiu mafiánsku organizáciu, rímsky klan Casamonica

25.09.2021 21:36

Taliansky súd klan Casamonica tento týždeň postavil na úroveň známejších mafiánskych zoskupení ako sú sicílska Cosa Nostra, neapolská Camorra či pôvodne kalábrijská 'Ndrangheta.

Notebook / Mobil / Internet /

Belgická krajná pravica chce získavať voliča pomocou mobilnej aplikácie s "nefiltrovanými informáciami"

25.09.2021 21:04

Experti upozorňujú, že tretia najsilnejšia strana v Belgicku môže týmto spôsobom získavať o ľuďoch informácie a využívať ich na získavanie nových sympatizantov.

Juraj Šeliga

Šeliga: Som jeden z posledných, komu by bol ponúknutý ministerský post

25.09.2021 20:37

Podpredseda strany Za ľudí tak reagoval na kuloárne informácie o tom, že by mohol byť jedným z kandidátov na post ministra spravodlivosti.