Založ si blog

Slobodný a solidárny Richard Sulík

V strane sa to hýbe, to znamená, že ešte žije. Neodvážim sa hodnotiť situáciu v SaS. Nemôžem sa však zbaviť pocitu, že slová, ktoré som počula z úst Richarda Sulíka, som už kedysi dávno počula.

Vyriekol ich komunista a normalizátor Gustáv Husák:

„Prežívali sme obdobia, keď sa veľmi ťažko pracovalo a keď statoční vydržali. Nech odpadne, čo je kolísavé, nech odpadne, čo je oportunistické, ale nech v tej strane zostane, čo je pevné, čo je charakterné, čo chce za tento národ zápasiť.“

Je Richard Sulík takou osobnosťou, ktorá dokáže upratať nielen vo svojej strane, ale aj v Slovenskej republike? Pokúšam sa zhrnúť všetko, čo Sulíkovci doteraz pre Slovensko urobili, ale v spomienkach sa mi vynára iba jediná úloha: odstaviť Smer–SD. Ostatné body z doterajších volebných programov zanikli v hluku boja proti nepriateľom z vládnej koalície. Najhoršie je, že sa v tomto boji riadili heslom: „Účel svätí prostriedky.“

Napadla mi ešte jedna myšlienka Gustáva Husáka:

„Ja tento národ musím zachrániť, aj keby mi mali všetci napľuť do očí.“

Je Richard Sulík politikom, ktorý bude tento národ chrániť, aj keby mu pľuli do očí? A čo sú vlastne pľuvance v ústach niektorých politikov?

Kedysi dávno som čítala, že existujú štáty, ktorým pľuvanec na zemi neprekáža. Považujú ho síce za niečo nečisté, čo bolo v ich organizme, čo vypľuli na zem. My v Európe hodnotíme podľa pľuvancov na zemi čistotu kraja a životnú úroveň ľudí, ktorí na danom území žijú, v niektorých prípadoch aj celý štát.

Tejto nečistoty sa dá zbaviť rôznym spôsobom. Ešte existujú ľudia, ktorí si pľuvanec zabalia do textilnej vreckovky, odložia do vrecka, prinesú domov a vyperú. Iní použijú papierovú vreckovku, ktorej sa dá ľahko zbaviť. Koše na odpadky sú všade. Nuž a tretí najhnusnejší spôsob zbavenia sa vlastnej špiny je vypľuť ju na nepriateľa, ktorý sa jej potom tiež musí nejakým spôsobom zbaviť.

Nebudem v tejto téme pokračovať, aj keď sa dá rozvíjať z rôznych uhlov pohľadu: medicínskeho, filozofického i politického …  Už len drobnôstka. Moji spolužiaci na základnej škole súťažili v pľuvaní nielen na diaľku, ale aj na výšku – na stenu, čo nie vždy dobre dopadlo. Nielen preto, že stena bola samý pľuvanec a súdruh riaditeľ  musel vyšetrovať a hľadať vinníkov. Ich rodičia potom museli stenu poumývať prípadne vybieliť. Toho sa asi na našej politickej scéne nedočkáme.

 

Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/autori/gustav-husak/

Sto rokov bez zmeny

24.01.2023

Čo vlastne je vojenská služba? Tak to je toto: Len čo mladý človek vyrastie, zosilnie a už môže pomáhať svojim rodičom, privedú ho do prijímacej miestnosti, rozkážu mu, aby sa vyzliekol, prehliadnu ho, potom mu prikážu na sv. Písmo prisahať, že bude vo všetkom poslúchať svojich predstavených a bude zabíjať všetkých, ktorých mu rozkážu zabiť. Keď urobí to, čo sa [...]

Fašisti a mafiáni v slovenskej politike

20.12.2022

Poslanci vládnej koalície v ostatnom čase kopú do každého ako taká zdochýnajúca kobyla. Ak by tí, ktorých označujú za fašistov a mafiánov, boli skutočnými fašistami a mafiánmi, tak už tu mnohí koaličníci nie sú. Iste sa čudujú, že im nikto neoponuje, neháda sa s nimi. Opozícia sa asi drží slov Jana Wericha: Ak sa človek háda s hlupákom viac ako pol minúty, [...]

Šanca pre prezidentku

17.12.2022

Kráľ je mŕtvy. Nech žije kráľovná! Za tou prvou vetou je bodka, ale mne z nej vytŕča malý ohnutý výhonok, žeby otáznik? Požijeme, uvidíme. Zvyknú hovoriť Rusi. George Friedman vo svojej knihe Nasledujúce desaťročie s podtitulkom Kde sme… kam sa uberáme (Vydavateľstvo IKAR 2011), medzi iným píše aj o amerických prezidentoch, ktorí tvorili dejiny USA, aj o ich [...]

poland military base

USA majú v Poľsku prvú stálu základňu na východe: Sme tu, aby sme zostali

21.03.2023 20:29

Spojené štáty v utorok slávnostne začali prevádzku svojej prvej stálej vojenskej posádky v Poľsku a na východnom krídle NATO.

Dračí dub z Lozorna

Európskym stromom roka je poľský dub Fabrykant, druhý skončil slovenský Dračí dub z Lozorna

21.03.2023 19:46

Majestátny dub Fabrykant z poľského mesta Lodž zvíťazil s veľkým náskokom v ankete o Európsky strom roka. Druhý je slovenský Dračí dub.

Andrej Stančík

Slovensko vypočúvali v Bruseli o stave právneho štátu, kritika podľa Stančika nezaznela

21.03.2023 19:16

Päť členských krajín EÚ vrátane Slovenska podstúpilo v utorok v Bruseli vypočúvanie v rámci každoročného dialógu o právnom štáte.

vojenské cvičenie, Slovenský štít 2023, vojaci, armáda, vo

Na Slovensku sú vojaci zo siedmich krajín NATO. Armáda simulovala aktiváciu Článku 5. Rusko je hrozba, vyhlásil Naď

21.03.2023 18:27

Rusko je hrozba, ale spojenci nás chránia, vyhlásil Naď na vojenskom cvičení Slovenský štít 2023.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 601392x
Priemerná čítanosť článkov: 6537x

Autor blogu

Kategórie