Založ si blog

Druhé pohlavie

Potrat. Slovo, ktoré podľa potreby roznecuje vášne. Vždy som bola hrdá na to, že v tejto oblasti sa naša republika prepracovala do štádia rozumného riešenia.

Dodnes u nás platí Interrupčný zákon č. 73/1986 Zb., ktorý vymedzuje, na základe akých okolností môže žena požiadať o prerušenie tehotenstva a za akých okolností jej prerušenie tehotenstva môže odporučiť lekár. Zákon je jasný a každému zrozumiteľný.

Ľudová Strana Naše Slovensko chce zákon sprísniť a zároveň povoliť výnimky. Žeby prvé krôčiky tejto strany do čias, kedy postavenie ženy v spoločnosti bolo stotožňované s heslom: „Deti, kostol, kuchyňa“?

Keď Simone de Beauvoir napísala knihu Druhé pohlavie, podráždila mnohých. Na Slovensku vyšla vo vydavateľstve Obzor v roku 1968.

Krátky citát z 1. dielu knihy Druhé pohlavie (strana 97). Tu sa autorka vrátila do primitívnych dôb, kedy si muž – zberač úrody prvýkrát uvedomuje, že rovnako ako do zeme, aj do tela ženy zasial semeno. Nie žena, ale on splodil dieťa. „ … matka je ponížená na úroveň dojky, slúžky a zvrchovanosť otca rastie; on má v rukách právo a diktuje ho.“ Žena „je iba dojkou zárodku, ktorý jej bol vložený do lona.“ V mnohých hlavách to pretrváva dodnes.

Dieťa naozaj čerpá živiny z tela matky. Od ktorého týždňa tehotenstva prežíva dieťatko spolu s matkou radosť, strach, obavy, kedy sa začne vytvárať medzi nimi silné puto, vedia lekári a hlboko v podvedomí aj matka.

Odoberte dieťa matke, ktorá nemá podmienky na to, aby sa o neho postarala a do konca života sa s tým nezmieri. Dovoľte jej, aby sa sama rozhodla, či jej jej fyzické a psychické danosti dovolia, aby rodila, odhliadnuc od potrieb spoločnosti.

Ešte jedna myšlienka z 2. dielu knihy Druhé pohlavie (strana 271): „Praktické dôvody vymýšľané proti legalizácii umelých potratov vôbec nezavážia. Pokiaľ ide o dôvody morálne, redukujú sa na dávny katolícky argument – plod má dušu, ktorej sa zatvoria brány raja tým, že sa usmrtí bez krstu.“

Prikázať ženám, aby rodili za každú cenu, lebo semeno (plod) v lone ženy má dušu, s tým nemôžem súhlasiť. Žiaľ, kresťanskí politici to vidia inač, aj keď žijeme v 21. storočí.

 

POZNÁMKA:

Ďakujem za zaujímavú debatu pod blogom. Odkryla mi mnohé otázky, na ktoré si ešte neviem odpovedať. Je to naozaj veľmi zložitá téma. Snáď sa k nej ešte niekedy vrátim.

Koľko obetí treba na zmenu?

19.02.2021

Čo sa dialo pred rokom, ako som to vnímala vtedy a ako to vnímam dnes? Postupom času všeličo nadobúda jasnejšie kontúry. Citujem zo svojho blogu: Ulice plné zloby a nenávisti na čele s lídrami politických strán, modlitba pred parlamentom, sviečkový rituál pred úradom vlády, zneužitie drobunkých ľudských bytosti na vydieranie, arogancia poslancov individualistov, ktorí [...]

Róbert Fico nepotrebuje bradu, aby …

21.01.2021

Konečne som rozlúštila záhadu, prečo je brada pre mužov taká dôležitá! Jeden článok mi odhalil posvätné tajomstvo chlpatej brady u Slovanov. Toto tajomstvo je zakorenené v mnohých mužoch, ktovie či si to uvedomujú, alebo si bradu nechávajú rásť inštinktívne, pudovo. Viac sa mi páči české slovo plnovous, po slovenský plnofúz? Také slovo v našom slovníku [...]

Virtuálna realita podľa Igora Matoviča

20.01.2021

Také čudné slovné spojenie, rovnako čudné, ako je aj sám Igor Matovič. Čím žije, čo sa odohráva v jeho mysli v ostatnom čase, to vieme: Covid-19, pandémia, testovanie, vakcinácia, lockdown. Slovo virtuálny znamená, že je to niečo, čo sa podobá skutočnosti – realite, ale skutočnosťou sa môže a nemusí stať. Niekedy mi to pripadá tak, že si zo Slovenska [...]

Veľká Lodina

V obci Veľká Lodina bolo nájdené telo ženy bez známok života

11.04.2021 19:26

Polícia na mieste vykonáva prvotné úkony, dokumentuje udalosť.

ČR koronavírus očkovacie centrum skúška

Česi dali bodku za núdzovým stavom

11.04.2021 18:24

Po dvesto päťdesiatich dňoch sa v Česku končí núdzový stav. Opatrenia proti šíreniu koronavírusu sa po novom budú riadiť pandemickým zákonom.

Mjanmarsko / Protesty / Tri prsty /

Násilie, represie i delostrelecká munícia proti civilom. Vojenský puč v Mjanmarsku má už 700 obetí

11.04.2021 17:57

Od prevratu z 1. februára bolo v krajine zadržaných, obvinených alebo odsúdených 3 012 osôb. Vlna protestov však v krajine neutícha.

pocasie-12-4-2021

Zase bude po jari. Vráti sa pľušť, mráz, sneženie

11.04.2021 17:12

Ešte jeden pekný deň a potom si zase počasie s nami zahrá hru na zimu. Teploty spadnú o dvojciferné hodnoty. Dokedy to potrvá?