Založ si blog

Druhé pohlavie

Potrat. Slovo, ktoré podľa potreby roznecuje vášne. Vždy som bola hrdá na to, že v tejto oblasti sa naša republika prepracovala do štádia rozumného riešenia.

Dodnes u nás platí Interrupčný zákon č. 73/1986 Zb., ktorý vymedzuje, na základe akých okolností môže žena požiadať o prerušenie tehotenstva a za akých okolností jej prerušenie tehotenstva môže odporučiť lekár. Zákon je jasný a každému zrozumiteľný.

Ľudová Strana Naše Slovensko chce zákon sprísniť a zároveň povoliť výnimky. Žeby prvé krôčiky tejto strany do čias, kedy postavenie ženy v spoločnosti bolo stotožňované s heslom: „Deti, kostol, kuchyňa“?

Keď Simone de Beauvoir napísala knihu Druhé pohlavie, podráždila mnohých. Na Slovensku vyšla vo vydavateľstve Obzor v roku 1968.

Krátky citát z 1. dielu knihy Druhé pohlavie (strana 97). Tu sa autorka vrátila do primitívnych dôb, kedy si muž – zberač úrody prvýkrát uvedomuje, že rovnako ako do zeme, aj do tela ženy zasial semeno. Nie žena, ale on splodil dieťa. „ … matka je ponížená na úroveň dojky, slúžky a zvrchovanosť otca rastie; on má v rukách právo a diktuje ho.“ Žena „je iba dojkou zárodku, ktorý jej bol vložený do lona.“ V mnohých hlavách to pretrváva dodnes.

Dieťa naozaj čerpá živiny z tela matky. Od ktorého týždňa tehotenstva prežíva dieťatko spolu s matkou radosť, strach, obavy, kedy sa začne vytvárať medzi nimi silné puto, vedia lekári a hlboko v podvedomí aj matka.

Odoberte dieťa matke, ktorá nemá podmienky na to, aby sa o neho postarala a do konca života sa s tým nezmieri. Dovoľte jej, aby sa sama rozhodla, či jej jej fyzické a psychické danosti dovolia, aby rodila, odhliadnuc od potrieb spoločnosti.

Ešte jedna myšlienka z 2. dielu knihy Druhé pohlavie (strana 271): „Praktické dôvody vymýšľané proti legalizácii umelých potratov vôbec nezavážia. Pokiaľ ide o dôvody morálne, redukujú sa na dávny katolícky argument – plod má dušu, ktorej sa zatvoria brány raja tým, že sa usmrtí bez krstu.“

Prikázať ženám, aby rodili za každú cenu, lebo semeno (plod) v lone ženy má dušu, s tým nemôžem súhlasiť. Žiaľ, kresťanskí politici to vidia inač, aj keď žijeme v 21. storočí.

 

POZNÁMKA:

Ďakujem za zaujímavú debatu pod blogom. Odkryla mi mnohé otázky, na ktoré si ešte neviem odpovedať. Je to naozaj veľmi zložitá téma. Snáď sa k nej ešte niekedy vrátim.

Mrazivý kalkul

01.08.2022

Keď sa povie ruská zima, predstavím si ruskú trojku. Tri kone zapriahnuté vedľa seba – prostredný beží klusom, krajné kone cválajú, jeden na pravú a jeden na ľavú nohu. Tak dosiahnu rýchlosť až 50 km/h. Jazdilo sa nimi na veľkú vzdialenosť. Kone boli zapriahnuté v zime do saní, v lete do ľahkého koča. Toľko z wikipedie, toľko romantiky. Ešte dodám, že [...]

Jánovi Budajovi včely neuleteli, hynú

09.07.2022

Pred 75 rokmi kúpil môj otec dom a záhradu. Chcel z nej vytvoriť oázu, v ktorej sa jeho rodina a priatelia budú cítiť príjemne. Záhrada končila riečkou. Niekoľko metrov od nej zasadil 4 lipy a do záhrady umiestnil svoj prvý včelí úľ. Neskôr pribudli ďalšie úle, ďalšie stromy, aj ovocné, maliny, černice, ríbezle, egreše, …, zeleninové hriadky, kvety, ozdobné kríky [...]

Pán Sulík, staňte sa super mužom!

08.07.2022

Teraz prišla vhodná chvíľa. Na Slovensku to vrie. Využite šancu, ktorá sa vám núka. Boris Kolár je pre ľudí nečitateľný. Veronika Remišová si žije svoj virtuálny život dokonalej ministerky. Nuž a skvelý manipulátor Igor Matovič sa zabáva, ako vždy. Mňa nezaujíma, čo bolo za Mečiara, Dzurindu, Fica. Vtedy som žila v súlade s tým, čo som štátu dala, to mi [...]

caputova, zeman, cesky dom,

Deväť prezidentov, vrátane Zemana a Čaputovej, odmietlo ruskú anexiu

02.10.2022 11:01

Všetci, ktorí páchajú zločiny agresie, musia byť vzatí na zodpovednosť a čeliť spravodlivosti, uviedli prezidenti.

Vladimir Putin / Sergej Šojgu /

Pre Putina je dôležitejšie udržanie okupovaného juhu Ukrajiny ako Luhansk

02.10.2022 09:48

Rozhodnutie nebrániť oslabený Lyman či Kupjansk prišlo takmer určite od Putina, nie od vojenského velenia.

Ian, hurikán, Florida, tropická búrka

Počet obetí hurikánu Ian na Floride stúpol na najmenej 47

02.10.2022 08:44

Biely dom oznámil, že americký prezident Joe Biden so svojou manželkou Jill v stredu navštívia Floridu.

vojna na Ukrajine, delo, vojaci

ONLINE: Ďalšie ukrajinské vlajky zavejú nad Donbasom, sľubuje Zelenskyj

02.10.2022 06:10, aktualizované: 10:45

"Počas týždňa sa objavilo na Donbase viacero ukrajinských vlajok. A o týždeň bude ich ešte viac," povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.