Založ si blog

Druhé pohlavie

Potrat. Slovo, ktoré podľa potreby roznecuje vášne. Vždy som bola hrdá na to, že v tejto oblasti sa naša republika prepracovala do štádia rozumného riešenia.

Dodnes u nás platí Interrupčný zákon č. 73/1986 Zb., ktorý vymedzuje, na základe akých okolností môže žena požiadať o prerušenie tehotenstva a za akých okolností jej prerušenie tehotenstva môže odporučiť lekár. Zákon je jasný a každému zrozumiteľný.

Ľudová Strana Naše Slovensko chce zákon sprísniť a zároveň povoliť výnimky. Žeby prvé krôčiky tejto strany do čias, kedy postavenie ženy v spoločnosti bolo stotožňované s heslom: „Deti, kostol, kuchyňa“?

Keď Simone de Beauvoir napísala knihu Druhé pohlavie, podráždila mnohých. Na Slovensku vyšla vo vydavateľstve Obzor v roku 1968.

Krátky citát z 1. dielu knihy Druhé pohlavie (strana 97). Tu sa autorka vrátila do primitívnych dôb, kedy si muž – zberač úrody prvýkrát uvedomuje, že rovnako ako do zeme, aj do tela ženy zasial semeno. Nie žena, ale on splodil dieťa. „ … matka je ponížená na úroveň dojky, slúžky a zvrchovanosť otca rastie; on má v rukách právo a diktuje ho.“ Žena „je iba dojkou zárodku, ktorý jej bol vložený do lona.“ V mnohých hlavách to pretrváva dodnes.

Dieťa naozaj čerpá živiny z tela matky. Od ktorého týždňa tehotenstva prežíva dieťatko spolu s matkou radosť, strach, obavy, kedy sa začne vytvárať medzi nimi silné puto, vedia lekári a hlboko v podvedomí aj matka.

Odoberte dieťa matke, ktorá nemá podmienky na to, aby sa o neho postarala a do konca života sa s tým nezmieri. Dovoľte jej, aby sa sama rozhodla, či jej jej fyzické a psychické danosti dovolia, aby rodila, odhliadnuc od potrieb spoločnosti.

Ešte jedna myšlienka z 2. dielu knihy Druhé pohlavie (strana 271): „Praktické dôvody vymýšľané proti legalizácii umelých potratov vôbec nezavážia. Pokiaľ ide o dôvody morálne, redukujú sa na dávny katolícky argument – plod má dušu, ktorej sa zatvoria brány raja tým, že sa usmrtí bez krstu.“

Prikázať ženám, aby rodili za každú cenu, lebo semeno (plod) v lone ženy má dušu, s tým nemôžem súhlasiť. Žiaľ, kresťanskí politici to vidia inač, aj keď žijeme v 21. storočí.

 

POZNÁMKA:

Ďakujem za zaujímavú debatu pod blogom. Odkryla mi mnohé otázky, na ktoré si ešte neviem odpovedať. Je to naozaj veľmi zložitá téma. Snáď sa k nej ešte niekedy vrátim.

Slobodný a solidárny Richard Sulík

11.10.2019

V strane sa to hýbe, to znamená, že ešte žije. Neodvážim sa hodnotiť situáciu v SaS. Nemôžem sa však zbaviť pocitu, že slová, ktoré som počula z úst Richarda Sulíka, som už kedysi dávno viac »

Mobbing na pôde NR SR

14.09.2019

Jednosmerná letenka do Grécka – dar pre predsedu parlamentu od poslanca Igora Matoviča. Je to šikana? Nie. Je to niečo iné. Andrej Danko predsa nie je slabý jedinec. Ani podľa poslanca Matoviča viac »

Nielen o chápadlách chobotnice

10.09.2019

Včera som si našla v schránke ďalšie číslo najčítanejších regionálnych novín BARDEJOVSKO - SVIDNÍCKO – STROPKOVSKO (č. 36/ 6. SEPTEMBER 1919), vydavateľ: REGIONPRESS, s.r.o. Trnava. Pán viac »

francúzsko, protest, žlté vesty

V poradí 49. protest žltých viest sprevádzala nízka účasť

19.10.2019 20:05

Vo francúzskych mestách sa zišlo len niekoľko stoviek ľudí.

Recyklácia, ekológia

Nemcom zdražie elektrina, pre vyššie ekologické aj sieťové poplatky

19.10.2019 17:09

Nemeckí odberatelia elektrickej energie sa musia okrem vyšších príplatkov za obnoviteľné zdroje energie pripraviť aj na rastúce sieťové poplatky.

Eduard Chmelár

Predsedom hnutia Socialisti.sk sa stal Eduard Chmelár

19.10.2019 15:13

Za podpredsedov boli zvolení Martin Sarvaš, Artur Bekmatov, Beáta Janočková, Daniel Patkoš a Alica Mihale Razgyelová.

Andrej Danko

SNS chce presadiť ďalší nápad. Podnikové nájomné byty

19.10.2019 14:08

Po novele zákona o sociálnom poistení, ktorou sa zmení systém výpočtu minimálneho dôchodku, avizuje Andrej Danko ďalšie opatrenia.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 24796x
Priemerná čítanosť článkov: 2066x

Autor blogu

Kategórie