Založ si blog

To nem dopadne dobre

Prečo Smer dokázal vládnuť do konca volebného obdobia? Je to jednoduché. Riadil sa fyzikálnymi zákonmi. Vysvetlím, ako to myslím. Fyziku som vždy ponímala z filozofického hľadiska, preto boli pre mňa mnohé poučky ľahko zapamätateľné.

Pripomeňme si tretí Newtonov pohybový zákon: Dva hmotné body pôsobia na seba rovnako veľkými silami opačného smeru, ktoré súčasne vznikajú a súčasne aj zanikajú. Jedna sila je akcia a druhá reakcia.

Jednoducho povedané: každá akcia vyvolá rovnako silnú reakciu. Igor Matovič = akcia, Róbert Fico = reakcia. Dá sa tento zákon na našej politickej scéne eliminovať? Vlastne sa ani nič nedeje – mnoho hluku pre nič.

Uvediem jeden príklad zo života. Niekto udrel kladivom po pneumatike. Chvalabohu, že nie dosť silno, aby odraz kladiva fyzicky zasiahol jeho hlavu. Zákon akcie a reakcie ale spôsobil šok a v hlave sa rozjasnilo.

Igor Matovič udiera kladivom a Róbert Fico reaguje – vracia mu to. Neustále sa to opakuje. Zdá sa, že vznikla neriešiteľná situácia.

Róbert Fico sa narodil v znamení Panny, Igor Matovič v znamení Býka. Výrečné, čo poviete? Netreba to hlboko študovať – Býk útočí a Panna sa bráni.

Podpredsedovia Smeru Raši – Baran, Kaliňák – Baran, Blanár – Býk, Žiga – Lev. No postavte proti Býkovi Matovičovi Barana, Býka alebo Leva. Akcie a reakcie by neprestali. Róbert Fico si svojich ľudí pozná. Už na sklonku predchádzajúceho volebného obdobia sa rozhodol, že ho vystrieda Peter Pellegrini, ktorý dokáže účinnejšie udržiavať rovnováhu medzi dvoma súpermi. Možno preto, lebo sa narodil v znamení Váh.

A čo bude s Pannou? Je tajomná? Neprečítaná? Býk ju chce dostať za každú cenu a oskalpovať. Nedarí sa mu a  prestáva zvládať svoje pudy. Oči mu, zatiaľ občas, sčervenajú, aj slzu vyroní. Panna na neho pôsobí ako červené súkno v rukách matadora v koride. Niektorí chovatelia zvierat tvrdia, že ak ku rozzúrenému býkovi privediete kozu, príde na iné myšlienky a upokojí sa. Lenže kde tu kozu nájdeme?

Postaviť svoju politiku na riešení vymyslených problémov, ktoré potom sám nedokáže vyriešiť, keď sa dostane k moci, to nem dopadne dobre, povedala by Ildikó z populárneho televízneho seriálu Susedia.

 

Mrazivý kalkul

01.08.2022

Keď sa povie ruská zima, predstavím si ruskú trojku. Tri kone zapriahnuté vedľa seba – prostredný beží klusom, krajné kone cválajú, jeden na pravú a jeden na ľavú nohu. Tak dosiahnu rýchlosť až 50 km/h. Jazdilo sa nimi na veľkú vzdialenosť. Kone boli zapriahnuté v zime do saní, v lete do ľahkého koča. Toľko z wikipedie, toľko romantiky. Ešte dodám, že [...]

Jánovi Budajovi včely neuleteli, hynú

09.07.2022

Pred 75 rokmi kúpil môj otec dom a záhradu. Chcel z nej vytvoriť oázu, v ktorej sa jeho rodina a priatelia budú cítiť príjemne. Záhrada končila riečkou. Niekoľko metrov od nej zasadil 4 lipy a do záhrady umiestnil svoj prvý včelí úľ. Neskôr pribudli ďalšie úle, ďalšie stromy, aj ovocné, maliny, černice, ríbezle, egreše, …, zeleninové hriadky, kvety, ozdobné kríky [...]

Pán Sulík, staňte sa super mužom!

08.07.2022

Teraz prišla vhodná chvíľa. Na Slovensku to vrie. Využite šancu, ktorá sa vám núka. Boris Kolár je pre ľudí nečitateľný. Veronika Remišová si žije svoj virtuálny život dokonalej ministerky. Nuž a skvelý manipulátor Igor Matovič sa zabáva, ako vždy. Mňa nezaujíma, čo bolo za Mečiara, Dzurindu, Fica. Vtedy som žila v súlade s tým, čo som štátu dala, to mi [...]

Austrália NJW kríže hákové štát druhý zákaz

Po Viktórii aj Nový Južný Wales zakázal hákové kríže na verejnosti

11.08.2022 23:01

Ďalšie austrálske štáty už naznačili, že sa chystajú prijať obdobnú legislatívu.

Merrick Garland

Americký šéf spravodlivosti: Raziu u Trumpa som osobne schválil

11.08.2022 22:01

Podľa Garlanda existovalo podozrenie, že exprezident sa dopustil nezákonného postupu.

Legoland

Nehoda v nemeckom Legolande si vyžiadala 34 zranených

11.08.2022 21:37

Dvaja ľudia sú po nehode na horskej dráhe v kritickom stave.

Christopher Wray

Do budovy FBI sa pokúsil dostať ozbrojený muž, je na úteku

11.08.2022 20:48

V meste Clinton sa dostal do prestrelky s políciou. Útočník pálil na z klincovačky, mal ale aj pušku typu AR-15.