Založ si blog

Kristove roky nežnej revolúcie

Verejnosť proti násiliu a Koordinačný výbor slovenských vysokoškolákov zverejnili v roku 1989 programové vyhlásenie s dvanástimi požiadavkami Treba si ich pripomenúť a s odstupom času o nich znovu popremýšľať.

 

 1. Žiadame vytvoriť zo Slovenskej národnej rady skutočný parlament slovenského národa, v ktorom budú mať zastúpenie všetky zložky našej spoločnosti.

Čo si pod pojmom všetky zložky spoločnosti predstavovali komunisti a čo VPN s vysokoškolákmi?

 

 1. Žiadame zaručiť úplnú slobodu tlače. Novinári, zvoľte si už dnes také vedenie redakcií, ktoré túto slobodu zaručia.

Vladimír Mečiar kedysi dávno odporúčal etickú samoreguláciu. Celý život sa eticky samoregulujem a musím skonštatovať, že komunisti mi žiaden môj článok z novín nevyhodili. A dnes? Facebook mi odstránil moje príspevky (blogy, ktoré uverejňujem aj na stránkach Pravdy). Slobodne som sa rozhodla a odstránila som facebook z môjho života.

 

 1. Žiadame zaručiť slobodu podnikania, zhromažďovania, spolčovania, pohybu, svedomia a ďalšie občianske práva a slobody.

Ako sa dá zaručiť sloboda svedomia – výhrada svedomia? U málo ľudí áno, u všetkých nie. Čo ak sa stane, že nikto nezoberie do rúk zbraň, lebo jeho svedomie mu to nedovolí. Minister Naď asi spokojný nebude.

 

 1. Žiadame zrušiť vedúcu úlohu KSS zakotvenú v ústave a v tomto zmysle zmeniť ústavu.

Dnes platí príslovie: Každý chvíľku ťahá pílku. Dúfam, že Igor Matovič to nebude meniť.

 

 1. Žiadame odideologizovať školstvo a kultúru a oddeliť kultúru od štátneho riadenia.

Čo mi prebehlo mysľou? SND – Matej Drlička – ministerka Milanová. (2)

 

 1. Žiadame zaručiť nestrannosť súdov a prokuratúry a vytvoriť skutočne právny štát.

Pred sudami ja visoke ploti hradzim, povedala by moja babka. Narodila sa v roku 1897. Dožila sa 93 rokov a nikdy sa s nikým nesúdila.

 

 1. Žiadame dôslednú odluku cirkvi od štátu.

Až cirkev prestane poslúchať, bude aj odluka od štátu. Nateraz máme zmluvu so Svätou stolicou podpísanú Mikulášom Dzurindom.

 

 1. Žiadame slobodné odborové hnutie a nezávislé študentské organizácie.

Aké boli odbory za socializmu? Ku všetkému sa mohli vyjadriť, ale nikto ich nebral vážne. Tak je to aj dnes.

 

 1. Žiadame zrovnoprávniť všetky formy vlastníctva.

Ako to dnes funguje, neviem posúdiť.

 

 1. Žiadame dôsledne demokratickú federáciu Čechov a Slovákov a zákonné upravenie práva postavenia národností na princípe plnej a faktickej rovnoprávnosti.

Václav Klaus: „To, co se odehrálo, … byl proces pŕirozený a domácí. Svět měl tehdy své starosti a my jsme měli mimořádnou  unikátní historickou příležitost, kde se nám do rozdělení nikdo nepletl.“ (3)

 

 1. Žiadame reálne zaručiť právo na zdravé životné prostredie.

Vo funkcii ministra životného prostredia máme toho najpovolanejšieho – Jána Budaja. Čo nemohol za komunistov, môže teraz.

 

 1. Žiadame zaručiť rovnakú šancu pre všetkých pri voľbe povolania a naplnení životnej dráhy.

Potrebujeme veľa vysokých škôl, aby všetci študovali to, čo ich baví. A možno takú školu, ktorá im zaručí, že ju ukončia a získajú titul. Koľko prognostikov a sociálnych pracovníkov sa realizuje v odbore, ktorý vyštudovali?

 

oOo

 

Ak sú Kristove roky medzníkom v živote človeka, prečo nie aj štátu? Za 33 rokov sme niečo prežili, pochopili, zmúdreli? Či nastanú dôležité zmeny v našich životoch, dozvieme sa už čoskoro. Do roka a do dňa, ako sa zvykne hovoriť.

„Náboženskí predstavitelia a historici úzkostlivo vypočítali, že Ježiš bol ukrižovaný vo veku 33 rokov. Ale záležitosť sa neobmedzuje len na toto. V deň ukrižovania nastalo zatmenie Slnka. Podľa astronómov sa to stalo v roku 33 nášho letopočtu. A potom skonštatovali, že Spasiteľ zomrel v piatok 3. apríla o 15. hodine a v tom čase mal Ježiš Kristus 33 rokov.“ (4)

 

ZDROJE:

(1) Požiadavky nežnej revolúcie:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Ne%C5%BEn%C3%A1_revol%C3%BAcia

 

(2) Matej Drlička:

https://kultura.pravda.sk/divadlo/clanok/645878-odvolany-generalny-riaditel-snd-matej-drlicka-ma-silnu-medzinarodnu-podporu/

 

(3) Václav Klaus:

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2314651-ceskoslovensko-nebyl-pro-slovaky-jejich-stat-jen-unie-rozdeleni-proslo-pred-25-lety

 

(4) Kristove roky:

https://optolov.ru/sk/vidy-komnatnyh-rastenijj/chto-oznachaet-vozrast-33-goda-dlya-zhenshchiny-vozrast-hrista-chto-dlya.html

 

 

 

Náhoda? Zámer?

04.11.2022

Dnes nám pani prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že sa budeme môcť v referende vyjadriť, či chceme skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením Národnej rady SR. Má to zabezpečiť zmena Ústavy SR. Referendum o možnosti skrátiť volebné obdobie sa uskutoční v sobotu 21. januára 2023. Aký zaujímavý termín. Presne v tento deň uplynie 99 rokov od smrti [...]

Horúci kalkul

26.10.2022

Švédska trojka – sex v trojke. Niekde som sa dočítala, že s malou obmenou existuje aj fínska trojka. Aká zhoda náhod, že práve Švédsko a Fínsko. K čomu to len prirovnať? Žeby Švédsko + Fínsko + USA? Švédsko a Fínsko iste vnesú do fungovania NATO niečo nové. Ešte tam nie sú a už vytvorili trochu nebezpečného tepla. Ukrajina o tom premýšľa a ticho [...]

Mrazivý kalkul

01.08.2022

Keď sa povie ruská zima, predstavím si ruskú trojku. Niektorí sa pozerajú na ruskú zimu z iného uhla pohľadu. Vidia obrovskú Napoleonovu armádu, ktorú porazila ruská zima. Vidia skvelo vyzbrojenú nemeckú armádu a Adolfa Hitlera, ktorý sa nepoučil, lebo aj jeho armádu porazila ruská zima. Presnejšie, Rusi v týchto vojnách využili svoje prírodné podmienky a zdravý [...]

Bombardér / Vojenské lietadlo /

Drony, ktoré zasiahli armádne letiská v Rusku, leteli z Ukrajiny. Prešli asi 500 km

06.12.2022 20:35

Ukrajinským útokom hlboko v ruskom území sa tak mení geografia vojny.

Zuzana Čaputová

Prezidentke Čaputovej udelia Cenu za demokraciu Madeleine Albrightovej

06.12.2022 19:28

Ocenenie prezidentka získa za neúnavné úsilie o presadzovanie a ochranu demokracie.

Albánsko EÚ Západný Balkán summit Rama Michel

Lídri EÚ v Tirane ocenili pokrok krajín západného Balkánu

06.12.2022 19:15

Pozitívnym výsledkom je aj prepojenie z hľadiska cestovného ruchu, uviedol po summite premiér Heger.

Slatina

Do rieky Slatina sa vyliali ropné produkty

06.12.2022 19:08

Hasiči na mieste vytvorili nornú stenu, ktorá má zachytávať nečistoty na hladine.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 88
Celková čítanosť: 580718x
Priemerná čítanosť článkov: 6599x

Autor blogu

Kategórie