Založ si blog

Kristove roky nežnej revolúcie

Verejnosť proti násiliu a Koordinačný výbor slovenských vysokoškolákov zverejnili v roku 1989 programové vyhlásenie s dvanástimi požiadavkami Treba si ich pripomenúť a s odstupom času o nich znovu popremýšľať.

 

 1. Žiadame vytvoriť zo Slovenskej národnej rady skutočný parlament slovenského národa, v ktorom budú mať zastúpenie všetky zložky našej spoločnosti.

Čo si pod pojmom všetky zložky spoločnosti predstavovali komunisti a čo VPN s vysokoškolákmi?

 

 1. Žiadame zaručiť úplnú slobodu tlače. Novinári, zvoľte si už dnes také vedenie redakcií, ktoré túto slobodu zaručia.

Vladimír Mečiar kedysi dávno odporúčal etickú samoreguláciu. Celý život sa eticky samoregulujem a musím skonštatovať, že komunisti mi žiaden môj článok z novín nevyhodili. A dnes? Facebook mi odstránil moje príspevky (blogy, ktoré uverejňujem aj na stránkach Pravdy). Slobodne som sa rozhodla a odstránila som facebook z môjho života.

 

 1. Žiadame zaručiť slobodu podnikania, zhromažďovania, spolčovania, pohybu, svedomia a ďalšie občianske práva a slobody.

Ako sa dá zaručiť sloboda svedomia – výhrada svedomia? U málo ľudí áno, u všetkých nie. Čo ak sa stane, že nikto nezoberie do rúk zbraň, lebo jeho svedomie mu to nedovolí. Minister Naď asi spokojný nebude.

 

 1. Žiadame zrušiť vedúcu úlohu KSS zakotvenú v ústave a v tomto zmysle zmeniť ústavu.

Dnes platí príslovie: Každý chvíľku ťahá pílku. Dúfam, že Igor Matovič to nebude meniť.

 

 1. Žiadame odideologizovať školstvo a kultúru a oddeliť kultúru od štátneho riadenia.

Čo mi prebehlo mysľou? SND – Matej Drlička – ministerka Milanová. (2)

 

 1. Žiadame zaručiť nestrannosť súdov a prokuratúry a vytvoriť skutočne právny štát.

Pred sudami ja visoke ploti hradzim, povedala by moja babka. Narodila sa v roku 1897. Dožila sa 93 rokov a nikdy sa s nikým nesúdila.

 

 1. Žiadame dôslednú odluku cirkvi od štátu.

Až cirkev prestane poslúchať, bude aj odluka od štátu. Nateraz máme zmluvu so Svätou stolicou podpísanú Mikulášom Dzurindom.

 

 1. Žiadame slobodné odborové hnutie a nezávislé študentské organizácie.

Aké boli odbory za socializmu? Ku všetkému sa mohli vyjadriť, ale nikto ich nebral vážne. Tak je to aj dnes.

 

 1. Žiadame zrovnoprávniť všetky formy vlastníctva.

Ako to dnes funguje, neviem posúdiť.

 

 1. Žiadame dôsledne demokratickú federáciu Čechov a Slovákov a zákonné upravenie práva postavenia národností na princípe plnej a faktickej rovnoprávnosti.

Václav Klaus: „To, co se odehrálo, … byl proces pŕirozený a domácí. Svět měl tehdy své starosti a my jsme měli mimořádnou  unikátní historickou příležitost, kde se nám do rozdělení nikdo nepletl.“ (3)

 

 1. Žiadame reálne zaručiť právo na zdravé životné prostredie.

Vo funkcii ministra životného prostredia máme toho najpovolanejšieho – Jána Budaja. Čo nemohol za komunistov, môže teraz.

 

 1. Žiadame zaručiť rovnakú šancu pre všetkých pri voľbe povolania a naplnení životnej dráhy.

Potrebujeme veľa vysokých škôl, aby všetci študovali to, čo ich baví. A možno takú školu, ktorá im zaručí, že ju ukončia a získajú titul. Koľko prognostikov a sociálnych pracovníkov sa realizuje v odbore, ktorý vyštudovali?

 

oOo

 

Ak sú Kristove roky medzníkom v živote človeka, prečo nie aj štátu? Za 33 rokov sme niečo prežili, pochopili, zmúdreli? Či nastanú dôležité zmeny v našich životoch, dozvieme sa už čoskoro. Do roka a do dňa, ako sa zvykne hovoriť.

„Náboženskí predstavitelia a historici úzkostlivo vypočítali, že Ježiš bol ukrižovaný vo veku 33 rokov. Ale záležitosť sa neobmedzuje len na toto. V deň ukrižovania nastalo zatmenie Slnka. Podľa astronómov sa to stalo v roku 33 nášho letopočtu. A potom skonštatovali, že Spasiteľ zomrel v piatok 3. apríla o 15. hodine a v tom čase mal Ježiš Kristus 33 rokov.“ (4)

 

ZDROJE:

(1) Požiadavky nežnej revolúcie:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Ne%C5%BEn%C3%A1_revol%C3%BAcia

 

(2) Matej Drlička:

https://kultura.pravda.sk/divadlo/clanok/645878-odvolany-generalny-riaditel-snd-matej-drlicka-ma-silnu-medzinarodnu-podporu/

 

(3) Václav Klaus:

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2314651-ceskoslovensko-nebyl-pro-slovaky-jejich-stat-jen-unie-rozdeleni-proslo-pred-25-lety

 

(4) Kristove roky:

https://optolov.ru/sk/vidy-komnatnyh-rastenijj/chto-oznachaet-vozrast-33-goda-dlya-zhenshchiny-vozrast-hrista-chto-dlya.html

 

 

 

Sto rokov bez zmeny

24.01.2023

Čo vlastne je vojenská služba? Tak to je toto: Len čo mladý človek vyrastie, zosilnie a už môže pomáhať svojim rodičom, privedú ho do prijímacej miestnosti, rozkážu mu, aby sa vyzliekol, prehliadnu ho, potom mu prikážu na sv. Písmo prisahať, že bude vo všetkom poslúchať svojich predstavených a bude zabíjať všetkých, ktorých mu rozkážu zabiť. Keď urobí to, čo sa [...]

Fašisti a mafiáni v slovenskej politike

20.12.2022

Poslanci vládnej koalície v ostatnom čase kopú do každého ako taká zdochýnajúca kobyla. Ak by tí, ktorých označujú za fašistov a mafiánov, boli skutočnými fašistami a mafiánmi, tak už tu mnohí koaličníci nie sú. Iste sa čudujú, že im nikto neoponuje, neháda sa s nimi. Opozícia sa asi drží slov Jana Wericha: Ak sa človek háda s hlupákom viac ako pol minúty, [...]

Šanca pre prezidentku

17.12.2022

Kráľ je mŕtvy. Nech žije kráľovná! Za tou prvou vetou je bodka, ale mne z nej vytŕča malý ohnutý výhonok, žeby otáznik? Požijeme, uvidíme. Zvyknú hovoriť Rusi. George Friedman vo svojej knihe Nasledujúce desaťročie s podtitulkom Kde sme… kam sa uberáme (Vydavateľstvo IKAR 2011), medzi iným píše aj o amerických prezidentoch, ktorí tvorili dejiny USA, aj o ich [...]

asad, putin

Sýria myslí na návrat do Ligy arabských štátov. Hľadá spojencov

01.04.2023 18:22

Reuters objasnil, že prezidentovi Asadovi sa viac ako desaťročie vyhýbali mnohé západné a arabské štáty kvôli občianskej vojne.

Ondrej Lunter, predseda BBSK

Banskobystrická župa usporila na energiách milión eur. Ako sú na tom ostatné?

01.04.2023 17:49

Vo svojich úradoch a inštitúciách menej kúrili či svietili, teraz žnú v Banskej Bystrici úspech. Kam pôjdu ušetrené peniaze?

nehoda

Nezastavila na stopke, zlisoval ju kamión. Pri Dunajskej Strede zahynula žena

01.04.2023 15:52

Vozidlo sa pri Dunajskej Strede na križovatke ciest I/63 a III/1418 od Kostolných Kračian zrazilo s maďarským kamiónom.

naď

Slovensko rokuje s Ukrajinou o spoločnej výrobe munície

01.04.2023 15:00

Slovensko ako jedna z troch krajín, ktoré podporujú Ukrajinu, vyrába 152-milimetrovú muníciu.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 602505x
Priemerná čítanosť článkov: 6549x

Autor blogu

Kategórie