Osobnosť a či osoba Zuzana Čaputová?

21. mája 2022, Hedviga Imrová, Nezaradené

Keď stretnete akéhokoľvek človeka, niečo po ňom vo vás zostane. Možno iba na krátku chvíľu, možno aj na celý život. Rozhodla som sa napísať niekoľko riadkov o tom, ako sa postupne usádza v mojej duši prezidentka Zuzana Čaputová. Už sa nevytratí, lebo jej pôsobenie na poste prvej ženy sa zapíše do dejín. Nuž a bude sa príležitostne prehodnocovať.

Vnímavá, pokojná, citlivá žena. Prívlastkov by sa našlo neúrekom. Keď sa na ňu pozerám a počúvam ju, pripadá mi taká monotónna, jednotvárna. Mám rada ľudí, u ktorých viem, na čom som, nech už je pravda akákoľvek.

Viete si predstaviť výstražné znamenie POZOR! napísané ozdobným písmom? Nuž a naša prezidentka je taká, ako to len vyjadriť … ozdobná.

Chce krajinu, v ktorej sa ľudia nebudú báť umierať. Myšlienka, ktorou sa pravdepodobne zaoberá aj dnes, lebo národ jej ju neustále pripomína. Rada by som vedela, čo nám ňou chcela povedať. Vyvolala mnoho otázok a vysvetlenia sme sa doteraz nedočkali.

Pri návšteve pápeža vo Vatikáne sa zahalila do čierneho závoja v tvare Slovenska, na ktorom nájdeme všetky väčšie mestá našej republiky. Symboly majú veľkú moc a módny návrhár Hanečka to iste vie. Zvýraznené ramená na šatách pravdepodobné dodávajú silu jej jemnému vystupovaniu na verejnosti.

O tom, ako sa Zuzana Čaputová správa na verejnosti, do istej miery zodpovedajú jej poradcovia. Žeby tu platila ľudová múdrosť Komu niet rady, tomu niet pomoci? Pripomeňme si fotenie v prezidentskom paláci. Fotograf Kimlička o ňom povedal toto: „Mohol som jej povedať, aby si sadla na zem, do okna, s ničím nemala žiadny problém. Bolo to také ľudské. Sadla si na tú zem a myslím si, že tie fotky vyzerajú dobre“ Čo by jej asi nato povedal gróf Anton Grasalkovič, právnik, poradca Márie Terézie a pôvodný majiteľ slovenského prezidentského paláca.

Na záver načriem do spomienok. Svidník, pamätník Ludvika Svobodu a  skromná kytička vedľa honosného venca. Kvety boli čerstvé, akoby ich niekto len pred chvíľou odtrhol zo svojej záhradky a položil k nohám z úcty k človeku, ktorý vzbudzoval rešpekt všade, kde sa objavil. Bol a zostane našim múdrym, dôstojným a milovaným československým prezidentom.

 

ZDROJE:

https://zena.pravda.sk/krasa-a-moda/clanok/571834-caputova-u-papeza-v-satach-od-borisa-hanecku-takto-ste-ju-este-nevideli/

https://www1.pluska.sk/soubiznis/domaci-soubiznis/foto-znamy-fotograf-ktoremu-pozovala-caputova-poviem-vam-ako-nam-prezidentka-spravala