Založ si blog

O vlasti, Biblii, burčiaku a hlúposti

K aktuálnym udalostiam dnešných dní sa možno vyjadriť všelijakým spôsobom. Vybrala som tri myšlienky, o ktorých hodno popremýšľať.

oOo

Desmond Mpilo Tutu (1931 – 2021) – juhoafrický anglikánsky arcibiskup, oponent apartheidu a nositeľ Nobelovej ceny za mier za rok 1984 povedal:

Keď prišli misionári do Afriky, oni mali Bibliu a my sme mali pozemky. Povedali: „Pomodlime sa!“ Zavreli sme oči. Keď sme ich otvorili, mali sme Bibliu a oni mali pozemky.

Poznámka: … a Ukrajinci budú mať demokraciu na západný spôsob.

oOo

Karl Gustav Jung (1875 – 1961) – švajčiarsky psychiater, zakladateľ analytickej psychológie… povedal:

Rodíme sa v určitý okamih a na určitom mieste. Podobne ako ročník vína, aj my máme vlastnosti podľa roku a sezóny, v ktorej sme sa narodili. Astrológia netvrdí nič iné.

Poznámka: Aj tak sa to dá povedať. Burčiaku je momentálne priveľa a zrelého vína začleneného podľa roku a sezóny každým rokom ubúda.

oOo

Rudyard Kipling (1865 – 1936) – anglický spisovateľ,  nositeľ Nobelovej ceny za literatúru za rok 1907 povedal:

Ázia sa necivilizuje podľa západných metód. Je na to príliš veľká a stará.

Poznámka: Ruská federácia je najväčším štátom sveta, okrem veľkej časti východnej Európy zaberá takmer celú severnú Áziu (17 128 426 km²). Na tento fakt netreba zabúdať.

oOo

Jan Werich (1905 – 1980), český herec a spisovateľ sa spýtal aj si hneď odpovedal:

Keď človek zvíťazí nad vlastnou hlúposťou, je víťazom alebo porazeným? V každom prípade je to dobré.

Poznámka: Štvrtý citát je bodka na záver.

 

oOo

 

Blízko Volgogradu sa nachádza mohyla chána tatárskej Zlatej hordy – Mamajova mohyla. Zohrala dôležitú úlohu v bitke o Stalingrad (dnes Volgograd). Po vojne na nej vybudovali rozsiahly areál, v ktorom dominuje socha Matka Vlasť, ktorá meria 85 metrov. Autorom stavby, ktorá bola dokončená v roku 1967, je Jevgenij Viktorovič Vučetič.

Podrobnejšie informácie nájdete tu:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Mamajova_mohyla

oOo

A teraz pieseň, ktorá núti skloniť hlavu a vzdať úctu všetkým, ktorí zahynuli v boji proti fašizmu v Druhej svetovej vojne a možnosť prezrieť si sochu Matka Vlasť:

https://www.youtube.com/watch?v=sIDdYLgODHI

 

 

 

Osobnosť a či osoba Zuzana Čaputová?

21.05.2022

Keď stretnete akéhokoľvek človeka, niečo po ňom vo vás zostane. Možno iba na krátku chvíľu, možno aj na celý život. Rozhodla som sa napísať niekoľko riadkov o tom, ako sa postupne usádza v mojej duši prezidentka Zuzana Čaputová. Už sa nevytratí, lebo jej pôsobenie na poste prvej ženy sa zapíše do dejín. Nuž a bude sa príležitostne prehodnocovať. Vnímavá, [...]

Pózy a pozície premiéra Hegera

26.04.2022

Po dlhšom čase som sa vrátila k dianiu na slovenskej politickej scéne. Je neuveriteľné, ako sa zmenila nielen slovná zásoba členov vládnej koalície, ale aj spôsob ich komunikácie. Samozrejmé, že nie u všetkých. Sú výrečnejší, a ako šikovne vedia skrútiť reč na niečo iné, ak sú otázky nepríjemné. Jednoducho použijú zázračnú formulku: „Odpoviem vám, ale [...]

Sláva Európskej únii! … ?

07.04.2022

Slovné spojenie Sláva Ukrajine! sa rozletelo do celého sveta. Jedni ho velebia, iní zatracujú. Jeho význam sa ohýba s časom, ktorý nezastavíš. Človek číta, počúva a napadajú mu všelijaké myšlienky. Keď si Zuzana Čaputová telefonuje so svojim kolegom a priateľom Volodymirom Zelenskym, pravdepodobne sa lúčia slovami Sláva Ukrajine! Sláva Slovensku! … a možno ani [...]

Čína, koronavírus, opatrenia, karanténa

Čína zavrela v Šanghaji obchodnú štvrť, nechce sa podvoliť koronavírusu

22.05.2022 06:00

Čínske úrady kvôli šíreniu koronaviru nariadili zavrieť všetky supermarkety a obchody v šanghajskej obchodnej štvrti Ťin-kan.

NR SR parlament

OĽANO nemá problém so zrušením potreby súhlasu NR SR s väzbou poslanca

21.05.2022 18:23

Úvahy o zrušení tohto ustanovenia naznačil Matovič po tom, ako plénum NR SR neschválilo žiadosť prokuratúry o vydanie Fica do väzby.

ZOO, medveď, hnedý medveď,

Pod kolesami tatranskej električky zahynul približne desaťročný medveď

21.05.2022 17:26

Z viac ako 200-kilogramového medveďa bude zrejme muzeálny exponát, ostatky poslúžia i na výskumné účely.

Opičie kiahne

Španielsko vyšetruje možné šírenie opičích kiahní z festivalu na Gran Canarii

21.05.2022 15:28, aktualizované: 21:14

Vírus sa môže prenášať kvapôčkami vo vzduchu, ale aj kontaktom s telesnými tekutinami, krvou alebo vriedkami postihnutého.