Nielen o „novinároch“

16. decembra 2020, Hedviga Imrová, Nezaradené

Ako sa budeme rozprávať o niekoľko rokov? Prečítajte si ukážku. Zvýraznené slová som počula na vlastné uši. Zneli z úst redaktorov, novinárov, politikov a ďalších hostí – účastníkov rôznych televíznych a rozhlasových debát. Usporiadala som ich do krátkeho príbehu.

Aj dnes večer bude moderátor privítať svojho hosťa XY. Hosť už ide prísť. Moderátor ho požiada, aby vzal miesto a začal sa sústrediť, lebo  bude informovať o čom sa bavili na vláde. Moderátor sa spýtal otázky a minister mu odpovedal odpovede. O chvíľu ide prísť aj ďalší hosť. Minister znervóznie, lebo nemá v ňom dôveru. Druhý hosť tomu chápe.

Ak by niekto textu nerozumel, upravila som ho:

Aj dnes večer moderátor privíta svojho hosťa XY. Hosť prichádza. Moderátor ho požiada, aby si sadol (zaujal svoje miesto) a sústredil sa, lebo bude informovať, o čom rokovali na zasadnutí vlády. Moderátor sa pýtal (kládol otázky) a minister odpovedal. O chvíľu prichádza ďalší hosť. Minister znervóznie, lebo mu nedôveruje. Druhý hosť to chápe (tomu rozumie).

Nepotrebovala som žiadne cudzie slovo, len som nakopila slovné spojenia, ktoré sa stále častejšie objavujú vo vyjadrovaní niektorých novinárov, politikov, ba aj niektorých umelcov. Nemám nič proti cudzím slovám, ktoré zdomácneli a sú zaradené do slovníka slovenského jazyka. Nemám nič proti nárečovým slovám, ktoré dokážu spestriť náš spisovný jazyk.

oOo

Julo Satinský kedysi dávno vysvetľoval, že človek by sa mal s deťmi rozprávať ináč, ako sa vyjadruje v rozhovore s dospelými. Uviedol príklad. Dospelým ľuďom jednoducho poviete, že niekto spadol. Dieťaťu treba povedať, že sa prekoprcol. Prekoprcol sa, to znie veselo. Slovo spadol vzbudzuje obavy, že si človek ublížil a toto musíme dieťaťu vysvetliť.

Všetci rodičia vedia, že detská dušička je jemná a zlé veci jej musia prideľovať po malých dávkach, aby ich dokázalo spracovať. Ale ako si majú rodičia poradiť s tým, čo sa dostáva do uší ich detí dnes? Tie strašidelné prognózy o nebezpečnom víruse musia spôsobovať riadny zmätok v ich malých hlavičkách, … a ešte k tomu rúškami zastavený prívod kyslíka do pľúc a mozgu, nedostatok pohybu, zavreté školy, … Toto všetko sa musí odzrkadliť na ich psychickom i fyzickom vývine.

„Ak sa človek zaoberá sledovaním svojho organizmu alebo morálneho rozpoloženia, bude sa určite cítiť chorým.“ – J. W. Goethe

Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/autori/johann-wolfgang-von-goethe/