Založ si blog

Aké má kto mravy, takú robí politiku

Toľko hádok o tom, kto je a kto nie je politik. Je v súčasnosti lepším politikom Igor Matovič, Róbert Fico, Peter Pellegrini, a či politikom je aj Jozef Pročko.

Slovenské príslovie hovorí: „Aká gramatika, taká politika“. Mnohí naši „politici“ sa naučili ovládať slová, ktoré používajú vo svojom politickom žargóne. Pre tých súčasných koaličných tam asi patrí aj Ňu-ňu-ňu.

 

Slovenský básnik, prozaik, dramatik a autor rozhlasových hier Peter Gregor (1944 -2014) by takým politikom asi odporučil:

Nemusíte nevyhnutne prejsť od slov k činom, budeme vďační, ak prejdete od drístov k slovám.“

Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/temy/politika/?page=2

 

Správne ovládaná politická terminológia pridáva na vážnosti politika. Svoju terminológiu majú aj právnici, lekári, policajti, …

 

Na internete sa mi nepodarilo nájsť vysvetlenie niektorých základných pojmov z politiky podľa mojich predstáv, preto som siahla po Veľkom slovníku cudzích slov, ktorý vyšiel vo Vydavateľstve SAMO z roku 1997. Autormi sú: Samo Šaling, Mária Ivanová – Šalingová a Zuzana Maníková.

 

Kto je teda politik, politička? Slovo pochádza z gréčtiny a má dva významy:

  1. ten, kto sa zaoberá politikou
  2. taktik, prefíkanec (pejoratívne – hanlivo)

 

Čo znamená slovo politika? Má tri významy:

  1. Verejná činnosť zamierená na uplatnenie sociálnych a politických celospoločenských záujmov, na zachovanie, rozvíjanie a upevnenie politickej moci.
  2. Určitý smer a metódy v tejto činnosti; prenesene – spôsob, obsah a forma dajakej činnosti.
  3. Taktika, prefíkanosť, taktizovanie (pejoratívne) 

 

Medzi slovami politik a politikár je rovnaký rozdiel ako medzi slovami politika a politikárčenie. Žiaľ, mnohí súčasní „politici“ v tom ale nevidia žiaden rozdiel a iba politikárčia – podriaďujú zásadné politické otázky, úlohy a ciele malicherným, neraz i osobným cieľom.

 

Politológov máme veľa. Sú takí i onakí. Vyštudovali odbor politológia, ktorý sa zaoberá

  • štúdiom politickej teórie
  • politických systémov, pravidiel a zákonitostí politického riadenia
  • cieľmi, funkciami a štruktúrou politických inštitúcií, štátnych i neštátnych organizácií
  • medzinárodnej politiky a jej inštitúcií
  • politických vzťahov medzi štátmi.

Mnohí z nich brali štúdium na vysokej škole povrchne a tak politikárčia a politikárčia.

 

A nakoniec ešte jeden výraz – politikumnadobúdanie politického rázu, dodávanie politického rázu dačomu.

Ako by sme nazvali politický ráz (obraz, punc, charakteristický znak), ktorý dáva našej republike Igor Matovič. Nuž a aký politický obraz o nás vytvoril vo svete Róbert Fico? Myslím si, že to vidí každý.

 

Teraz o dvoch politikoch, ktorí stáli pred dôležitými rozhodnutiami a zvažovali, aký osud majú pripraviť Slovákom v dvoch krízových obdobiach v histórii nášho národa, kedy Slovensko okúsilo cudzie vojská na našom území:

 

Najprv kresťan s politik Jozef Tiso (1887 – 1947), ktorý vdýchol Slovensku charakteristický znak – fašistické Slovensko:

„Štátna politika môže byť úspešná iba vtedy, keď vychádza z reality a nezamieňa reálne možnosti s fikciou.“ —  Jozef Tiso slovenský kňaz a politik (1887 – 1947)
Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/temy/politika/

 

Zhruba o dvadsať rokov neskôr komunista a politik Gustáv Husák (1913 – 1991), ktorý neskôr dostal prívlastok normalizátor, povedal o svojom konaní v roku 1968 toto:

Vedel som, že sovietskych vojakov z republiky vytlačiť nemôžeme. Ale štát bolo treba udržať, museli sme žiť, potrebovali sme pokoj. Tak som rozmýšľal nielen ja, ale aj ostatní ľudia vo vedení. V tomto zmysle som robil konsolidáciu s Dubčekom. Kadár mi rozprával, koľko hrôz, obetí na životoch, krvi a potom popráv zažilo Maďarsko od roku 1956. Takým hrôzam u nás sme chceli zabrániť. Chceli sme zabrániť zatváraniu ľudí a politickým procesom. Preto sme sa obávali demonštrácií, násilia z našej strany. Bol som presvedčený, že keď sa to podarí, odídu aj vojská.“
Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/autori/gustav-husak/?page=2

 

Obaja stáli pred dôležitým rozhodnutím – bojovať, alebo sa zmieriť s osudom. Ako to dopadlo, vieme.

 

Teraz sa vrátim do nedávnej minulosti. V období svojej predvolebnej kampane povedal Andrej Kiska (1963) toto:

„Pokiaľ vláda, a podotýkam, že akákoľvek, sa rozhodne navrhovať zákon, ktorý je proti záujmu občanov, určite by som sa ako prezident jasne a verejne k tomu vyjadril. Jedným z hlavných dôvodov, prečo kandidujem, je aj to, že tradiční politici sa obklopili vysokými múrmi a nepočúvajú problémy ľudí na SR.“

Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/temy/politika/?page=2

 

Dnes sa nám prezidentka a predseda vlády zliali do jednej osoby. A kam sme sa s výberom politikov, ktorí dnes majú spravovať veci verejné dopracovali? Dúfam, že u nás neplatia slová rumunského básnika a spisovateľa Valeria Butulesca (1953), ktorý sa o súčasných politikoch vyjadril takto:

„Už nemáme politických väzňov v psychiatrických ústavoch. Dnes môže ísť do politiky každý, bez ohľadu na jeho duševné zdravie.“

Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/temy/politika/?page=4

 

A nakoniec myšlienka najobľúbenejšieho československého prezidenta T. G. Masaryka (1850 – 1865)

„Nesmieme robiť rozdiel medzi politikou a morálkou. Aké má kto mravy, takú robí politiku.“
Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/temy/politika/

 

O Milanovi Lučanskom z druhej strany

10.01.2021

Odišiel náhle a zostali otázky, na ktoré treba odpovedať. Neodolal svetlu na konci tunela, alebo sa jeho nepokojná duša túla po tomto svete, aby si počkala na chvíľu, kedy sa všetky nejasností v súvislosti s jeho životom a smrťou vysvetlia? V jednom svojom blogu som napísala: … klinická smrť. Tí, ktorí ju okúsili a vrátili sa späť, rozprávajú, že v okamihu [...]

Fatamorgána z dôb minulých

03.01.2021

Štátny sviatok – nesviatok a ďalšie štyri pamätné dni sa objavili ako fatamorgána, aby sme jasnejšie vnímali paralely s dobou, ktorú práve žijeme. A nakoniec jeden preštylizovaný pamätný deň, lebo poslanci chcú byť dôslední vo vyjadrovaní. október – Deň vzniku samostatného Česko-Slovenského štátu V deň výročia Slovenskej republiky (1.1.1993) [...]

Nielen o „novinároch“

16.12.2020

Ako sa budeme rozprávať o niekoľko rokov? Prečítajte si ukážku. Zvýraznené slová som počula na vlastné uši. Zneli z úst redaktorov, novinárov, politikov a ďalších hostí – účastníkov rôznych televíznych a rozhlasových debát. Usporiadala som ich do krátkeho príbehu. Aj dnes večer bude moderátor privítať svojho hosťa XY. Hosť už ide prísť. Moderátor ho [...]

Kapitol USA

V blízkosti Kapitolu vo Washingtone zadržali ozbrojeného muža

17.01.2021 09:18

Muž mal pri sebe nabitú zbraň, viac ako 500 kusov munície a sfalšované oprávnenie na vstup na Bidenovu inauguráciu.

Karol Kleinmann

Psychológ Kleimann: Vo vláde vidím neuveriteľne silné egá

17.01.2021 08:10

Problematické vládnutie koalície je podľa psychológa Kleinmanna spôsobené najmä egoizmom niektorých jej predstaviteľov.

koronavírus, protest, Rakúsko

ONLINE: Rakúsko sprísni a predĺži lockdown, obáva sa mutácie

17.01.2021 08:00, aktualizované: 09:47

Rakúšania zrejme budú "zamknutí" až do 7. februára. Dovtedy by mali byť zatvorené aj školy či obchody.

irán rakety

Irán otestoval balistické rakety

16.01.2021 21:35

Rakety vystrelili z centrálnej časti Iránu na ciele nachádzajúce sa na severe Indického oceánu.