Komunisti – dilema Igora Matoviča

14. mája 2020, Hedviga Imrová, Nezaradené

K napísaniu blogu ma inšpiroval Igor Matovič, premiér Slovenskej republiky nielen myšlienkou, ktorú povedal 8. mája 2020  pri pamätníku na vojenskom cintoríne v Liptovskom Mikuláši: „Každý národ, ktorý zabudne na svoju minulosť, je odkázaný prežiť ju znova.“

Sú to slová amerického spisovateľa a filozofa španielskeho pôvodu Georgea Santayanu (1863 – 1952): „Tí, ktorí si nepamätajú minulosť, sú odsúdení k tomu, aby si ju zopakovali.“

Tento citát sa dá pochopiť aj ináč – jednoducho nemyslieť na dejiny sveta, ale na človeka. Tu sa vnucuje otázka: Na ktoré obdobie svojho života Igor Matovič zabudol a musí si ho zopakovať? Možno mu ho raz jeho priatelia pripomenú

Teraz z iného súdka:

 „Dňa 21. februára 2015 Komunistická strana Slovenska odhalila Vasilovi Biľakovi pamätník s bustou a s nápisom pod ňou „Pravda zostane pravdou“ v jeho rodnej obci Krajná Bystrá pri príležitosti prvého výročia jeho úmrtia.

V ten istý deň v nočných hodinách bustu dvaja občianskí aktivisti z Košíc, výtvarník Peter Kalmus a Ľuboš Lorenz, na protest obliali červenou farbou, a na pamätník napísali červenou farbou nápis „SVIŇA“, k čomu sa aj verejne priznali.“

Ako sa v roku 2016 vyjadril o pamätníkoch pre komunistických funkcionárov Igor Matovič?

„Je to presne to isté, ako keď nejaký bláznivý kotlebovec povie, že šesť miliónov židovských obetí je len rozprávka. Keď už sa stavať voči extrémistom, tak presne tak isto voči fašistickým aj komunistickým. Keď štát nebude zasahovať voči hajlujúcim ľuďom na ulici, tak potom by nemal zasahovať ani voči umiestňovaniu takýchto tabúľ. Myslím si však, že je verejná objednávka, že hajlovať sa nemá, a keď niekto velebí akéhokoľvek komunistického pohlavára, tak je to presne to isté, ako keď niekto hajluje. Určite by sme to nemali dovoliť. Akýkoľvek občiansky čin, ktorý upozorňuje na takúto zvrátenosť, že zrazu je nám tu táto totalitná ideológia bližšia ako fašistická, je vítaný.“

Vasilovi Biľakovi prejavujú úctu jeho rodáci aj v tejto rozvíjajúcej sa kapitalistickej spoločnosti, lebo si uvedomujú, že pre svoju rodnú obec, jej občanov a kraj pod Duklou urobil veľmi veľa. S tým si ani Igor Matovič neporadí, lebo je to v nich.

Kto vie, či raz bude odhalená busta Igora Matoviča v Trnave. Kto dnes vie, či ju niekto v budúcnosti niečím nepooblieva a nenapíše SVIŇA, lebo bude mať iný názor ako Igor Matovič a jeho stúpenci.

Viem, že vám v súvislosti s Vasilom Biľakom preblesla hlavou spomienka na august 1968. O tomto období povedal:

„Stará múdrosť nám pripomína, že vlk zostane vlkom, nech sa zahalí hoci do najkrajšej baranej kože. Heslo Socializmus s ľudskou tvárou bolo v skutočnosti maskou, ktorá mala zakryť pravú tvár kontrarevolúcie u nás.“

„K ničomu, čo som neurobil, sa nemôžem priznať. Pozývací list na vstup vojsk som Leonidovi Brežnevovi neodovzdal. To môžem odprisahať po kresťansky, občiansky i hocijako.“

Ešte sa vrátim k 75.výročiu konca 2. svetovej vojny.

Slavín – pamätník  slávnostne odhalili v roku 1960. Je národnou kultúrnou pamiatkou. Autorom výtvarného riešenia pamätníka je slovenský sochár a architekt Ján Svetlík.

V šiestich masových a v 278 individuálnych hroboch je pochovaných 6 845 vojakov Červenej armády, ktorí padli na území západného Slovenska a pri oslobodzovaní Bratislavy.

Koľkí z nich boli komunisti? Koľkí z nich si ctili Gruzínca Josifa Dźugašviliho – generalissima Josifa Vissarionoviča Stalina? Koľkí z nich hrdinsky bojovali za svoju vlasť ZSSR – Zväz sovietskych socialistických republík? Doba sa zmenila, treba zmeniť aj pohľad na dávne časy? Dospelého človeka neprerobíš, nezmeníš jeho myslenie, ale môžeš zmeniť jeho správanie nariadeniami a príkazmi a zákazmi. Uzavrie sa, lebo vo svojom veku túži iba po jednom – pokojne dožiť svoj život.

Traja najdôležitejší ľudia nášho štátu si pamiatku padlých sovietskych vojakov uctili položením vencov k pamätníku. Čo sa asi odohrávalo v duši Igora Matoviča, ktorá je plná nenávisti ku komunistom?

Možno si to vykompenzoval v ďalší deň, ktorý je nielen Dňom Európy, ale aj Dňom víťazstva nad fašizmom v Rusku. (9. máj).

Traja najvyšší ústavní činitelia prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady SR Boris Kollár a predseda vlády SR Igor Matovič podpísali spoločné vyhlásenie pri príležitosti Dňa Európy. Deklaráciou sa prihlásili k pokračovaniu proeurópskeho smerovania Slovenska a plneniu záväzkov vyplývajúcich z členstva v Severoatlantickej aliancii (NATO).

Poznámka na záver v štýle vyjadrovania Igora Matoviča. Je to metafora – skupinka robotníkov predstavuje malú vzorku z celej našej krajiny. Na dedine, vo dvore rodinného domu usilovne pracovali niekoľkí robotníci, keď sa z cesty ozvalo: „Pánboh pomáhaj. Tebe ne Dušan, bo ti ši komunista a v Boha neveriš.“ Tak nejako berie nielen komunistov, ale aj všetkých tých, ktorí s ním nesúhlasia slovenský premiér Igor Matovič.

 

Zdroje:

https://slovensko.hnonline.sk/2144211-politicka-spicka-slovenska-si-pripomenula-75-vyrocie-konca-druhej-svetovej-vojny

https://www.databazeknih.cz/citaty/george-santayana-19226

https://www.databazeknih.cz/zivotopis/vasil-bilak-35825

https://dennikn.sk/475807/co-hovoria-pamatniky-komunistov-poslanci-danko-bugar-prochazka-galko-dalsi/?ref=in

https://www.databazeknih.cz/citaty/vasil-bilak-35825

https://sk.wikipedia.org/wiki/Slav%C3%ADn_(Bratislava)

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/550963-najvyssi-ustavni-cinitelia-chcu-spolupracovat-v-zahranicnej-a-obrannej-politike/