Založ si blog

O pravde a tajomstvách

Tento blog som napísala 5. decembra 2015. Rozhodla som sa, že ho v skrátenej verzii znovu zverejním. Zistila som totiž, že sa pre bežného voliča  skoro nič nezmenilo.

Je všeobecne známe, že pravda je len jedna a klamstiev nepreberné množstvo. O pravde podloženej faktami sa málo diskutuje, ale klamstvá ľudí fascinujú. Radi o nich diskutujú, rozoberú ich na drobné čiastočky a po svojom znovu pospájajú do neuveriteľných celkov.

Aj politické strany poznajú pravdu a svoje malé i väčšie klamstvá. Zjemním to a nazveme ich tajomstvami.

Napríklad taký Smer, aj on má svoju pravdu a svoje tajomstvá. Vie s nimi narábať. Možno niekedy stačí prezradiť trochu pravdy a k nej primiešať trochu tajomného a už sa dajú usmerniť myšlienkové pochody bežných občanov – voličov. Toto môže robiť len ten, kto má dobrú pamäť. Smer má stabilných členov, o ktorých vie, ako rozmýšľajú a vie ako rozmýšľajú aj jeho stabilní voliči.

Pravicových strán máme veľa. Každá z nich tiež pozná svoju pravdu a svoje tajomstvá a dokáže s nimi pracovať. Možno keby sa nespolčovali proti jednému nepriateľovi, aj by získali dôveru voličov. Pravda ich zjednocuje, ale čo majú robiť s tajomstvami? Každá strana ich má iné. Sem-tam sa niekto preriekne, a keď je tých prerieknutí viac, nastane chaos, všetko sa dopletie a už nikto nevie, čo, kto, kedy, kde a komu povedal. Začne obviňovanie, prebiehanie z jednej strany do druhej, spájanie strán, vznik nových a volič je už taký dopletený, že radšej vsadí na istotu – stabilnú stranu.

Jeden môj známy má veľmi podozrievavú ženu. Ak aj jej povedal pravdu, v jeho slovách vždy objavila malú medzierku, ktorú si potrebovala ujasniť. Takýto spôsob rozhovoru sa mu zdal zdĺhavý, preto sa rozhodol povedať len to, čo chcela počuť, ale bez malinkého klamstva to nešlo. Klamstvá sa kopili a kopili, až bol z toľkých klamstiev dopletený a strácal nad nimi kontrolu. Potom sa to prevalilo. Pohádali sa, zmierili sa, … a všetko pokračovalo v starých koľajach. Trocha pravdy, trocha klamstva, jedna pravda, veľa klamstiev, hádka a po nej zmierovanie.

Tým som chcela povedať, že v politike platí toto isté, čo u vyššie spomenutej dvojice. Ak sa prekročia medze, bude rozvod. Ak sa prekročia medze v politike, bude platiť „padni, komu padni.“ Volič nie je dôležitý, pre politika každého druhu je dôležitá len jediná vec – dostať sa do parlamentu za každú cenu.

Tlačová beseda, ktorá zabrala.

27.11.2019

Kašľať na všetkých. Vie, čo chce. Vie, ako to chce. Nech si psi štekajú, jeho karavána pôjde ďalej, až do vytúženého cieľa. Po jeho pravici je inteligentná, pekná a výrečná žena, viac »

Novembrová nostalgia, ale za čím?

13.11.2019

V tomto novembrovom čase by človek očakával, že sa bude spomínať na novembrové udalosti z roku 1989, hrdiť sa výsledkami, ktoré sme dosiahli za 30 rokov slobody. Namiesto toho sa vraciame hlbšie viac »

SOS pre Slovensko?

05.11.2019

Členovia Smeru - SD si uvedomujú, že volebný program nemožno splniť zo dňa na deň. Urobiť čo len jedinú dobre premyslenú a užitočnú systémovú zmenu je naozaj zložité. A kto z voličov viac »

vajíčka

O čo ide v ľútom boji o sliepky

10.12.2019 06:00

Bojovníci za práva sliepok žiadajú zmenu technológie - klietkový chov nahradiť podstielkovým. Hydinári považujú podstielkový chov za prekonaný.

Marcela Pastoreková

Bratislavská nemocnica bude vysvetľovať smrť bábätka na súde

10.12.2019 06:00

Prípad smrti jedenásťmesačného Miria bude mať dohru na súde. Matka Marcela Pastoreková vyčíta lekárom, že posledné chvíle nemohla stráviť so synom.

SR Bratislava OBSE Zasadnutie BAX

Americký diplomat: Jednoznačne podporujeme ukrajinského prezidenta

10.12.2019 06:00

USA sa nevrátia k bežným vzťahom s Ruskom, kým neukončí okupáciu územia Ukrajiny,“ povedal pre Pravdu vysokopostavený americký diplomat Philip Reeker.

Macron, Putin, Zelenskyj, normandský formát

Summit o Ukrajine dosiahol dohodu, ako ďalej postupovať

10.12.2019 00:00

Účastníci summitu tzv. normandskej štvorky, ktorý sa konal v Paríži, dosiahli dohodu o ďalších krokoch pre vyriešenie konfliktu na východe Ukrajiny.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 36729x
Priemerná čítanosť článkov: 2161x

Autor blogu

Kategórie