Založ si blog

Novembrová nostalgia, ale za čím?

V tomto novembrovom čase by človek očakával, že sa bude spomínať na novembrové udalosti z roku 1989, hrdiť sa výsledkami, ktoré sme dosiahli za 30 rokov slobody. Namiesto toho sa vraciame hlbšie do minulosti – do obdobia socialistickej republiky.

Desať, dvadsať, tridsať i štyridsať rokov po vojne sa už nerozlišuje. Kto by dbal na také detaily! Z mozaiky histórie sa vyberajú také fragmenty, ktoré poslúžia svojmu účelu. Veď vy viete ktoré. Ak sa k ním primieša trochu klamstva, …

Ak vynechám prvých desať ťažkých rokov po vojne, ostane mi tridsať. Presne toľko, koľko uplynulo od roku 1989. Mám otázku: Prečo sa tak často vraciame do obdobia pred nežnou? Pre niekoho z nostalgie, pre iného z pomsty za príkorie?

Spomínajme nielen na 17. november 1989, ale spomínajme aj na to, čo sa udialo po ňom. Kam sa posunula naša spoločnosť. Kam ju posunuli dnešní čistí a bezúhonní budovatelia demokracie.

Prežila som 20 ekonomicky aktívnych rokov v socializme a 20 rokov v rozvíjajúcej sa demokracii. Môžem porovnávať, ale nebudem. Som dôchodkyňa, je to, hádam, dostatočne výrečné.

Tejto dobe som vďačná za knihy, ku ktorým som sa  za čias socializmu nemohla dostať. Vďačná som jej aj za to, že mi umožnila odlíšiť priateľov od  „priateľov“ v duchu hesla: „Prepáč, že som ťa nespoznal, ja som sa totiž veľmi zmenil.“ A nakoniec som jej vďačná aj za to, že som sa na vlastnej koži mohla presvedčiť, či mi moji rodičia hovorili pravdu o kapitalizme.

  • 17. november 1939 – Protifašistická demonštrácia v Prahe
  • 17. november 1989 – Nežná revolúcia

Hľadáte paralelu medzi týmito dvoma udalosťami? Radšej sa ponorte do hlbšieho štúdia histórie a vytvorte si vlastný názor, lebo aj vy raz budete skladať účty. Začať sa dá aj tu:

https://refresher.sk/29750-Studenti-pozor-17-november-je-sviatok-vas-vsetkych-a-postarali-sa-o-to-vasi-rodicia-a-stari-rodicia

 

O pravde a tajomstvách

02.12.2019

Tento blog som napísala 5. decembra 2015. Rozhodla som sa, že ho v skrátenej verzii znovu zverejním. Zistila som totiž, že sa pre bežného voliča skoro nič nezmenilo. Je všeobecne známe, že viac »

Tlačová beseda, ktorá zabrala.

27.11.2019

Kašľať na všetkých. Vie, čo chce. Vie, ako to chce. Nech si psi štekajú, jeho karavána pôjde ďalej, až do vytúženého cieľa. Po jeho pravici je inteligentná, pekná a výrečná žena, viac »

SOS pre Slovensko?

05.11.2019

Členovia Smeru - SD si uvedomujú, že volebný program nemožno splniť zo dňa na deň. Urobiť čo len jedinú dobre premyslenú a užitočnú systémovú zmenu je naozaj zložité. A kto z voličov viac »

lietadlo, letisko, doprava, Frankfurt, Mesiac

V Čile zmizlo vojenské lietadlo s 38 osobami

10.12.2019 06:29

Lietadlo smerovalo na čilskú antarktickú Základňu prezidenta Eduarda Freia Montalvu.

vajíčka

O čo ide v ľútom boji o sliepky

10.12.2019 06:00

Bojovníci za práva sliepok žiadajú zmenu technológie - klietkový chov nahradiť podstielkovým. Hydinári považujú podstielkový chov za prekonaný.

Marcela Pastoreková

Bratislavská nemocnica bude vysvetľovať smrť bábätka na súde

10.12.2019 06:00

Prípad smrti jedenásťmesačného Miria bude mať dohru na súde. Matka Marcela Pastoreková vyčíta lekárom, že posledné chvíle nemohla stráviť so synom.

SR Bratislava OBSE Zasadnutie BAX

Americký diplomat: Jednoznačne podporujeme ukrajinského prezidenta

10.12.2019 06:00

USA sa nevrátia k bežným vzťahom s Ruskom, kým neukončí okupáciu územia Ukrajiny,“ povedal pre Pravdu vysokopostavený americký diplomat Philip Reeker.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 36731x
Priemerná čítanosť článkov: 2161x

Autor blogu

Kategórie