Založ si blog

Slováci sú priečni škriepnici

Aké írečité slová. K Slovákom patria po každej stránke. Sú rýdzo slovenské a vystihujú nás ako národ, aspoň podľa mňa. A možno sa vám viac páči škriepni priečnici.

Často sa stretávam s názorom, že ľudia, ktorí boli proti vzniku Slovenskej republiky, nemajú právo aktívne sa zúčastňovať na jej živote. Vraj taký človek nemôže byť prezidentom, predsedom parlamentu, predsedom vlády, poslancom, …

Ani ten najlepší návrh na posunutie Slovenska dopredu sa neberie od toho, kto bol proti rozdeleniu Československa. Aj ja som bola proti rozdeleniu Československa. Dnes musím uznať, že sa mi v samostatnej republike páči. Dúfam, že ste pochopili, ako to myslím. Radšej dopoviem. Páči sa mi rozdelenie Československa, no v našej samostatnej republike ešte všeličo škrípe.

Postupne vymierajú tí, ktorí prežili veľkú časť svojho života v socialistickej republike a začína chýbať nový nepriateľ demokracie. Stane sa ním skostnatený Čechoslovakista? A kto príde na rad po ňom? Slováci potrebujú aspoň vymysleného vnútroštátneho nepriateľa. Ak bude v širokom kontexte a variabilný, bude sa dať použiť na mnohé účely. Dokonca máme ústav, ktorý sa o také záležitostí stará. Hromadí tam informácie o ľuďoch, ktorí sa za istých okolností môžu stať nepohodlnými.

Konšpirátorov (neviem, či je to ten správny výraz, možno aj áno) je na Slovensku ako maku. Nájdete ich v dedinskej krčme, mestskej kaviarni, ba aj v parlamente. Konkurentov dokážu šmahom ruky odstaviť. Budoval si socializmus aktívnejšie, ako väčšina? Dnes si odpísaný. Bol si proti vzniku Slovenskej republiky, lebo nemáš rád zmenu? Si odpísaný.

A viete, prečo je to tak? Sme škriepny národ. Škriepili sme sa s Maďarmi, že nám chcú ukradnúť južnú časť republiky, s Čechmi, že na nich doplácame a teraz s Poliakmi, že k nám dovážajú nekvalitné mäso. A čo Rakúšania? Keď k nám chodili na lacné a kvalitné potraviny (bolo to dávno), tiež sa nám to nepáčilo. Čo napísať o Ukrajincoch? Akosi mi nič nenapadá. Možno preto, že ak by nebolo ukrajinských zubných lekárov, východniarov by boleli zuby.

Dedina dobieha Bratislavu?

18.03.2019

Rozprávajú sa staré babky: „Ta keho ši volila?“ pýta sa jedna z nich. „Ta totu šumnu pani, co ju furt v televizore ukazuju.“ odpovie jej druhá. A ešte jeden príklad: „Ta še mušime viac »

Prezidentku voliť nebudem

07.03.2019

Pri výbere budúceho prezidenta Slovenskej republiky som si zvolila netradičný postup. Vybrala som si niekoľko dôležitých osobností sveta na jednej strane a nášho budúceho prezidenta na strane viac »

Slovenská republika, a. s.

21.02.2019

Igor Matovič je vo svojom živle, ibaže nerozmýšľa, čo vypúšťa z úst. Zarezonovali vo mne slová Slovenská republika, a.s., symbolická vražda a nakoniec výzva pre predsedu vlády. Igor Matovič viac »

nemocnica, sanitka, levice

Smrť pacientky, ktorá strávila dva dni na chodbe, preverí úrad pre dohľad

18.03.2019 18:00

Ženu, ktorá predminulý týždeň vo štvrtok podstúpila v nemocnici v Leviciach operáciu žalúdka, umiestnili po zákroku na chodbe.

SR prezident Kiska rehabilitačný tábor detský návšteva POX

Výsledky volieb ukázali, že Slováci chcú slušnú a spravodlivú krajinu, tvrdí Kiska

18.03.2019 17:32

Prezident Andrej Kiska to povedal v pondelok počas návštevy rehabilitačného tábora pre ukrajinské deti a vdovy vo Vysokých Tatrách.

hovädzie mäso

Poliaci sľúbili, že sa s mäsom polepšia, Česi, že zrušia kontroly

18.03.2019 17:29

Česko zruší mimoriadne veterinárne opatrenia voči dovozu poľského hovädzieho mäsa, ak Poľsko zaručí, že skutočne prijíma všetky sľúbené opatrenia.

odvody, dane, peniaze, SZČO, živnostník

Štát pripravuje štvrtý antibyrokratický balíček

18.03.2019 16:24

Ministerstvo hospodárstva SR už pripravuje v poradí štvrtý antibyrokratický balíček opatrení.