Založ si blog

Prasa

Čínska legenda hovorí, že vládca Nebies – Nefritový cisár prikázal svojmu radcovi, aby mu doviedol dvanásť najzaujímavejších zvierat zo Zeme. Preskúmal ich a podľa schopností im určil poradie vo zvieratníku. Striedajú sa v dvanásťročných cykloch.

Čínsky rok 2019 patrí prasaťu, ktoré sa do zvieratníka dostalo nedopatrením. Rozmaznaný syn bohatého otca premárnil svoj život, aj keď mu veštci predpovedali skvelú budúcnosť. Po smrti sa dostal do pekla. Vládca Nebies na jeho sťažnosť zareagoval: „Sám si si na vine. V ďalšom živote sa narodíš ako prasa a budeš sa živiť pomyjami.“ Žiaľ, strážca to trochu poplietol, reinkarnoval ho síce na prasa, ale zaradil ho aj do zvieratníka, čo nemal urobiť.

Čo z toho vyplýva? Aký rok nás teda čaká? Oplatí sa nám kúpa hlineného (plastového?) prasiatka, do ktorého vhodíme prebytočné mince na horšie časy? Možno radšej malé živé prasiatko, ktoré budeme kŕmiť, aby z neho vyrástla poriadna sviňa. Kým vyrastie, kým si na ňom pochutnáme, uplynie nejaký čas.

Pozrime sa na prasa z európskeho uhla pohľadu. Americkí vedci vraj zistili, že prasa je inteligentné zviera.

Jedno slovenské príslovie hovorí: „Sviňu nepresviníš, vlka neprevlčíš, babu nepreškriepiš a sedliaka neoklameš.“

Ani zistenia amerických vedcov nevymazali tieto slovenské prirovnania:

  • Si špinavý ako prasa.
  • Žerieš ako prasa.
  • Si ožratý ako taká sviňa.
  • Ty si ale riadna sviňa!

Nás sa to netýka, preto si radšej kladieme otázku, ktorá sa ujala aj v slovenskej literatúre: „Ja pán, ty pán, kto bude svine pásť?“

Dúfam, že v čínskom Roku prasaťa zdravého bravčového bude dosť a slová poetky  Kataríny Hudecovej: „Trhové trhliny – Ľudí chytá zlosť: Z pultov zmizlo bravčové, hoci – svíň je dosť pri kdejakom válove.“ neokoreníme príslovečnou slovenskou výrečnosťou.

Na záver načriem do histórie. Verím, že poniektorým neprekáža, že som si vybrala citát ruského klasika Nikolaja Vasiljeviča Gogoľa (1809 -1852): „Všetci sú darebáci. Celé mesto je také; Darebák sedí na darebákovi a darebák ho poháňa. Je tam len jeden poriadny človek – prokurátor, a i ten je, ak mám povedať pravdu, sviňa.“

 

ZDROJE:

MAN-HO KWOK: Čínska astrológia, IKAR 2002

http://www.juko56.dobrosoft.sk/prislovia1.htm

https://citaty-slavnych.sk/svina/

 

 

Dedina dobieha Bratislavu?

18.03.2019

Rozprávajú sa staré babky: „Ta keho ši volila?“ pýta sa jedna z nich. „Ta totu šumnu pani, co ju furt v televizore ukazuju.“ odpovie jej druhá. A ešte jeden príklad: „Ta še mušime viac »

Slováci sú priečni škriepnici

14.03.2019

Aké írečité slová. K Slovákom patria po každej stránke. Sú rýdzo slovenské a vystihujú nás ako národ, aspoň podľa mňa. A možno sa vám viac páči škriepni priečnici. Často sa stretávam viac »

Prezidentku voliť nebudem

07.03.2019

Pri výbere budúceho prezidenta Slovenskej republiky som si zvolila netradičný postup. Vybrala som si niekoľko dôležitých osobností sveta na jednej strane a nášho budúceho prezidenta na strane viac »

France

Rusko rozmiestnilo na Kryme strategické bombardéry Tu-22M3

18.03.2019 18:19

Podľa Viktora Bondareva, ktorý je šéfom branného výboru hornej komory parlamentu, krok ruskej armády "kardinálne mení rovnováhu síl v regióne"

nemocnica, sanitka, levice

Smrť pacientky, ktorá strávila dva dni na chodbe, preverí úrad pre dohľad

18.03.2019 18:00

Ženu, ktorá predminulý týždeň vo štvrtok podstúpila v nemocnici v Leviciach operáciu žalúdka, umiestnili po zákroku na chodbe.

SR prezident Kiska rehabilitačný tábor detský návšteva POX

Výsledky volieb ukázali, že Slováci chcú slušnú a spravodlivú krajinu, tvrdí Kiska

18.03.2019 17:32

Prezident Andrej Kiska to povedal v pondelok počas návštevy rehabilitačného tábora pre ukrajinské deti a vdovy vo Vysokých Tatrách.

hovädzie mäso

Poliaci sľúbili, že sa s mäsom polepšia, Česi, že zrušia kontroly

18.03.2019 17:29

Česko zruší mimoriadne veterinárne opatrenia voči dovozu poľského hovädzieho mäsa, ak Poľsko zaručí, že skutočne prijíma všetky sľúbené opatrenia.