Založ si blog

Debata – verejná výmena názorov

Umelci, ktorých živí humor, by sa mohli priživiť na rôznych debatách úplne obyčajných ľudí, lebo tí, na rozdiel od humoristov, humorom priam sršia, aj preto si tie debaty rada čítam. A nielen preto.

Začnem od tých, ktorým debata slúži na niečo úplne iné, ako by ste predpokladali. Píšem o nich hneď na začiatku, lebo si zvyčajne blog nedočítajú až do konca.

Nevedia si poradiť s vlastnými problémami, ktoré ich kvária. Sú to nešťastníci, ktorí si neuvedomujú, že to, čo hovoria, hovorí o nich. Odkrývajú svoje vnútro a ostatní, len trochu inteligentní, v nich čítajú ako v otvorenej knihe. Každého, kto im oponuje, zosmiešnia, zrovnajú so zemou. Ak nenájdu podnet v blogu, príde na rad bloger.

A teraz o druhej skupine blogerov, ktorú možno rozdeliť do niekoľkých podskupín, ale to teraz nie je podstatné.

V debate sa zvyčajne diskutuje o niečom, niekedy aj o názoroch blogéra, ale aj o názoroch niekoho tretieho, o kom blogér píše. Snažia sa blog obohatiť, vniesť nový pohľad na načrtnuté problémy. Je pravda, že požiadavky na blogera sú vysoké, niekedy mám pocit, že som sa ocitla na nejakom dôležitom vedeckom sympóziu.

Rada by som vysvetlila, prečo píšem blogy. Uvediem aspoň tri dôvody:

Kým som ešte životaschopný človek a nechcem iba vegetovať, na čo sa dá veľmi ľahko zvyknúť, musím svoje myšlienky prevetrávať, aby som vedela, či do tohto sveta ešte patrím, či mi mozog funguje normálne.

Čím viac píšem, tým ľahšie hľadám slová, aby som vyjadrila svoje myšlienky. Snažím sa, aby bolo menej slov a viac myšlienok. J. W. Goethe napísal svojmu priateľovi dlhý list a nakoniec pridal vetu: „Preto ti píšem taký dlhý list, lebo nemám čas.“

Veľmi sa poteším, ak sa v debate objaví niekto, kto ma posunie ďalej. Žiaľ, takých je málo. Vysvetľujem si to aj tým, že tie isté „slová, slová, slová …“ znejú dnes ináč, ako zneli za čias Hamleta, ale aj za čias Dubčeka. Poviete si, čo nám dnes môže povedať človek nasiaknutý socializmom? Asi to, že … radšej nedopoviem, nedozrel čas.

 

Dedina dobieha Bratislavu?

18.03.2019

Rozprávajú sa staré babky: „Ta keho ši volila?“ pýta sa jedna z nich. „Ta totu šumnu pani, co ju furt v televizore ukazuju.“ odpovie jej druhá. A ešte jeden príklad: „Ta še mušime viac »

Slováci sú priečni škriepnici

14.03.2019

Aké írečité slová. K Slovákom patria po každej stránke. Sú rýdzo slovenské a vystihujú nás ako národ, aspoň podľa mňa. A možno sa vám viac páči škriepni priečnici. Často sa stretávam viac »

Prezidentku voliť nebudem

07.03.2019

Pri výbere budúceho prezidenta Slovenskej republiky som si zvolila netradičný postup. Vybrala som si niekoľko dôležitých osobností sveta na jednej strane a nášho budúceho prezidenta na strane viac »

France

Rusko rozmiestnilo na Kryme strategické bombardéry Tu-22M3

18.03.2019 18:19

Podľa Viktora Bondareva, ktorý je šéfom branného výboru hornej komory parlamentu, krok ruskej armády "kardinálne mení rovnováhu síl v regióne"

nemocnica, sanitka, levice

Smrť pacientky, ktorá strávila dva dni na chodbe, preverí úrad pre dohľad

18.03.2019 18:00

Ženu, ktorá predminulý týždeň vo štvrtok podstúpila v nemocnici v Leviciach operáciu žalúdka, umiestnili po zákroku na chodbe.

SR prezident Kiska rehabilitačný tábor detský návšteva POX

Výsledky volieb ukázali, že Slováci chcú slušnú a spravodlivú krajinu, tvrdí Kiska

18.03.2019 17:32

Prezident Andrej Kiska to povedal v pondelok počas návštevy rehabilitačného tábora pre ukrajinské deti a vdovy vo Vysokých Tatrách.

hovädzie mäso

Poliaci sľúbili, že sa s mäsom polepšia, Česi, že zrušia kontroly

18.03.2019 17:29

Česko zruší mimoriadne veterinárne opatrenia voči dovozu poľského hovädzieho mäsa, ak Poľsko zaručí, že skutočne prijíma všetky sľúbené opatrenia.