Založ si blog

Od obedov k bičom a obuškom

Za čias socializmu sa hovorilo, že deti sú živé kvety zeme. Záleží predovšetkým na dospelých, aké plody prinesú. Niektoré sú skromné malé fialôčky ukryté v tieni stromov, iné prekrásne ruže ožiarené slnkom. Predstavte si kvety čerešní, jabloní, či iných ovocných stromov s prísľubom bohatej úrody. Moja teta milovala kvety zemiakov. Rozkvitnuté zemiakové pole, keď dozrie čas, prinesie úrodu, bez ktorej si život nevieme predstaviť. Môžem sa rozpísať aj o divo rastúcich stromoch a rastlinách a prirovnať ich k deťom, ale radšej sa poberiem iným smerom.

Všetko si vyžaduje svoju opateru, ak chceme, aby nám neskôr prinieslo úžitok. Tu nejde o to, že Richard Sulík momentálne, v širšom ponímaní, netrpí hladom, ale o to, že v každej komunite „Ten umí to a ten zas tohle, a všichni dohromady udělají moc“, ako by nám zaspieval pán Werich. Poviem to polopate: Niekto je poslancom, niekto robotníkom, iný drie na poli. Sú aj iné kategórie ľudí, ba aj taká, ktorá sa nedokáže postarať o svoje potomstvo. Pripomínam, že nie je to len jej potomstvo, ale tiež potomstvo krajiny, v ktorej žije aj pán Sulík.

Hádam vám toto prinesie trochu optimizmu:

https://www.youtube.com/watch?v=4MK_vNkiPRk

Všetko, čo dáme deťom, ak sa o ne dobre postaráme, sa neskôr zúročí, aj diskutované obedy. Najradšej by som bola, keby sa všetkým deťom zaplatil aj plavecký výcvik. Boli by ste prekvapení, koľko ľudí v našej republike nevie plávať. Mnohí sa k tomu hanbia priznať. Keď idú s deťmi k vode, čliapkajú sa s nimi pri brehu.

Slovo plávať má veľa významov, lebo plávať sa dá všelikde, aj v politike. Rovnako výraz vyhrievať sa na výslní má tiež minimálne dva významy.

Teraz vlastná skúsenosť z obdobia učiteľovania na sklonku mojej pracovnej kariéry. Bolo to pred viac ako desiatimi rokmi, ale veď v našom školstve sa predsa až tak veľa nezmenilo.

Sociálne odkázaným rodičom na obedy pre deti prispieval štát. Vyzdvihnúť si stravné lístky u zástupkyne riaditeľa školy, bol pre niektoré chudobné deti problém. Prečo? Jedno dievčatko so mnou vyjednávalo: „A vy by ste mi pani učiteľka nemohli priniesť stravenky tak, aby to nikto nevidel?“ spýtala sa ma. Nechápala som, tak mi vysvetlila: „Viete, keď spolužiaci uvidia, že idem s Rómami žobrať o jedlo, budú sa mi posmievať.“

Rovnako ako dospelí aj deti majú veľké i malé problémy a riešia ich im vlastným spôsobom. Nevieme, čo z nich vyrastie a nevieme, aké bôle skrývajú.  Možno niektoré ich problémy majú jednoduché riešenie. Napríklad obed zadarmo pre každé dieťa – bohatých aj chudobných rodičov.  Empatia a dobrá rada včas zmôže veľa.

Politici majú rôzne jednoduché spôsoby, ako sa prihovoriť svojim voličom. Ján Slota kedysi dávno radil, ako si poradiť s neprispôsobivými ľuďmi, vraj by „potreboval veľký bič a malý dvor“.  Nuž a Richard Sulík rozmýšľa podobne, je tu ale malý rozdiel, malý dvor chce nahradiť vlakmi a biče obuškami. O tom (možno) niekedy nabudúce.

Už len jeden malý dodatok z pesničky J. Ježka, J. Voskovca a J. Wericha:

„Když ten dá to a ta zas tohle,
tak všichni dohromady budeme mít dost.“

Čo tejto spoločnosti dávajú manuálne pracujúci, to každý vidí a čo dávate vy pán európsky poslanec Richard Sulík? Vo mne najviac zarezonovali policajti vo vlakoch. Myšlienku nezastavíš – už teraz si chcete zabezpečiť viac policajtov, aby sa dal udržať poriadok v krajine, ktorej chcete vládnuť?

 

Rétorika pána Kisku sa nezmenila

16.12.2018

V nedeľnej relácii V politike som sa nič nové nedozvedela. Pán prezident vždy koná v dobrom úmysle, je najpopulárnejšou politickou osobnosťou na Slovensku a usilovne pracuje pre dobro svojho viac »

Biely dom, Kremeľ, Ukrajina, my a zlaté prasiatko

15.12.2018

Keďže sa všeličo zmenilo a pred sviatkami nedávame pokoj zbraniam, štrajkujeme, hašteríme sa a nevieme s tým prestať, rozhodla som sa, že aj môj predvianočný blog sa ponesie v trochu inom viac »

Andrej Kiska = Miroslav Lajčák?

05.12.2018

Uvediem niekoľko faktov, ktoré ma o tom presviedčajú. Nemusíte so mnou súhlasiť, ale ma môžete presvedčiť, že sa mýlim. Som prístupná argumentom. Je pravda, že všeličo musí preveriť viac »

koľajnice, zmena

Pri zrážke rýchlika s autom zomrela žena s dcérou

17.12.2018 10:45

39-ročná žena a jej 11-ročná dcéra boli spolujazdkyne v aute, ktoré vošlo na nechránené železničné priecestie.

poplatok, dane, odvody, peniaze, banka

Harmonizovaná inflácia v novembri spomalila tempo na 2 percentá

17.12.2018 10:33

Harmonizovaná inflácia dosiahla na Slovensku v novembri 2 %. V porovnaní s októbrom sa spomalila o 0,5 percentuálneho bodu.

Mikuláš Vareha

Mikulášovi Varehovi nepovolili obnovu konania

17.12.2018 10:26, aktualizované: 10:49

Podnikateľ spochybňuje daňové kontroly v jeho firmách, ktoré údajne neboli príslušné.

hranica, múr, usa, mexiko, migranti

Vláde USA sa môžu pre spor o múr tento týždeň minúť peniaze

17.12.2018 09:57

Postihnutá by bola asi štvrtina vládnych inštitúcií.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 190
Celková čítanosť: 437455x
Priemerná čítanosť článkov: 2302x

Autor blogu

Kategórie