Založ si blog

Sirôtka

Existujú drobné, na prvý pohľad nepodstatné epizódky v živote, ktoré si zapamätáme na celý život a nechápeme prečo. Niektoré sa nečakane aj niekoľkokrát objavia. Možno nám chcú niečo naznačiť a my tomu nerozumieme. Rovnako, ako v mojom príbehu o sirôtke.

Chodila som na prvý stupeň základnej školy. Do triedy vošla nová súdružka učiteľka a v rukách držala kvetináč, v ktorom bol zasadený guľatý ostnatý kaktus. Postavila ho na stôl. Zapôsobila nielen na mňa, ale aj na ostatných v triede. Bola mladá, sympatická, v pekných letných šatách a nesmierne milá.

Dodnes si pamätám lúče slnka, ktoré prenikali do triedy cez okno starého kaštieľa a vytvárali takú zvláštnu atmosféru. Kaktus bol z jednej strany žiarivo zelený a na druhej strane tmavý. Vrhal tieň. Vysvetlila nám, že aj svetlo a tieň sa dá nakresliť. Toto sa mi navždy vrylo do pamäti.

Posledných 7 rokov svoje pracovnej kariéry som učila na základnej škole. V jeden pekný slnečný deň prišlo za mnou dievčatko: „Pani učiteľka, chcem vám niečo ukázať.“ Bola som zvedavá! V ruke držala výkres. Po chvíľke pokračovala: … to ste namaľovali vy, keď ste chodili na základnú školu.“ a podala mi výkres. Bol môj. Bola na ňom sirôtka. Bola naozaj pekná.

Spomínané dievčatko chodilo do školy v tej istej dedine ako ja. Po rokoch tam upratovali a zbavovali sa starých výkresov a mnohých iných nepotrebných vecí. Pani riaditeľka povedala deťom, že ak sa mi niečo zapáči, môžu si zobrať domov. Dievčatko si vybralo môj výkres. Vtedy ešte netušilo, že ju budem učiť. Keď videla, ako ma to dojalo, darovala mi ho.

Uplynul krátky čas a ja som stretla svoju pani učiteľku výtvarnej výchovy a ruštiny. Povedala mi, že vždy, keď ma stretne, spomenie si na sirôtku, ktorú som namaľovala na hodine  výtvarnej výchovy. Výkres sa jej veľmi páčil a nechala si ho ako názornú pomôcku. Keď odišla do dôchodku, nechala ho v škole.

Táto zvláštna zhoda okolností ma primäla k tomu, aby som sa zamyslela nad tým, kam by sa uberal môj život, keby sa výtvarné umenie stalo mojou prioritou. Život ma ale posunul úplne iným smerom. Viem štrikovať, háčkovať, šiť i vyšívať, ale nikdy som sa nevenovala maľovaniu, aj keď mnohé obrazy, nielen slávnych majstrov, ma vedia vyprovokovať k premýšľaniu rovnako, ako dobrá kniha.

 

Poznámka:

Začal sa školský rok a ja som vybrala jeden malý čriepok z mozaiky mojich spomienok na základnú školu.

Dedina dobieha Bratislavu?

18.03.2019

Rozprávajú sa staré babky: „Ta keho ši volila?“ pýta sa jedna z nich. „Ta totu šumnu pani, co ju furt v televizore ukazuju.“ odpovie jej druhá. A ešte jeden príklad: „Ta še mušime viac »

Slováci sú priečni škriepnici

14.03.2019

Aké írečité slová. K Slovákom patria po každej stránke. Sú rýdzo slovenské a vystihujú nás ako národ, aspoň podľa mňa. A možno sa vám viac páči škriepni priečnici. Často sa stretávam viac »

Prezidentku voliť nebudem

07.03.2019

Pri výbere budúceho prezidenta Slovenskej republiky som si zvolila netradičný postup. Vybrala som si niekoľko dôležitých osobností sveta na jednej strane a nášho budúceho prezidenta na strane viac »

Venezuela Guaidó

Venezuelská opozícia získala kontrolu nad troma diplomatickými budovami Venezuely v USA

18.03.2019 23:35

Venezuelská opozícia získala kontrolu nad dvoma budovami vo Washingtone, ktoré patria venezuelskému ministerstvu obrany, a konzulátom v New Yorku.

Občianske združenie pre Tadeáša

Občianske združenie pre Tadeáša

18.03.2019 22:52

Občianske združenie Úsmev pre Tadeáš, ktoré pomáha chlapcovi s nevyliečiteľným ochorením.

Mozambik cyklón obete nárast

Cyklón Idai si v Mozambiku mohol vyžiadať až 1000 obetí na životoch

18.03.2019 22:22

Humanitárne organizácie medzitým upozornili, že celkový rozsah škôd spôsobených cyklónom a následnými záplavami nie je zatiaľ možné odhadnúť.

Vladimir Putin

Putin podpísal zákony proti falošným správam a "prejavom neúcty" voči úradom

18.03.2019 21:21

Putin podpísal legislatívu napriek odporúčaniu aktivistov za ľudské práva, ktorí upozornili, že zákony budú zneužívané na zásahy proti slobode prejavu.