Založ si blog

Sirôtka

Existujú drobné, na prvý pohľad nepodstatné epizódky v živote, ktoré si zapamätáme na celý život a nechápeme prečo. Niektoré sa nečakane aj niekoľkokrát objavia. Možno nám chcú niečo naznačiť a my tomu nerozumieme. Rovnako, ako v mojom príbehu o sirôtke.

Chodila som na prvý stupeň základnej školy. Do triedy vošla nová súdružka učiteľka a v rukách držala kvetináč, v ktorom bol zasadený guľatý ostnatý kaktus. Postavila ho na stôl. Zapôsobila nielen na mňa, ale aj na ostatných v triede. Bola mladá, sympatická, v pekných letných šatách a nesmierne milá.

Dodnes si pamätám lúče slnka, ktoré prenikali do triedy cez okno starého kaštieľa a vytvárali takú zvláštnu atmosféru. Kaktus bol z jednej strany žiarivo zelený a na druhej strane tmavý. Vrhal tieň. Vysvetlila nám, že aj svetlo a tieň sa dá nakresliť. Toto sa mi navždy vrylo do pamäti.

Posledných 7 rokov svoje pracovnej kariéry som učila na základnej škole. V jeden pekný slnečný deň prišlo za mnou dievčatko: „Pani učiteľka, chcem vám niečo ukázať.“ Bola som zvedavá! V ruke držala výkres. Po chvíľke pokračovala: … to ste namaľovali vy, keď ste chodili na základnú školu.“ a podala mi výkres. Bol môj. Bola na ňom sirôtka. Bola naozaj pekná.

Spomínané dievčatko chodilo do školy v tej istej dedine ako ja. Po rokoch tam upratovali a zbavovali sa starých výkresov a mnohých iných nepotrebných vecí. Pani riaditeľka povedala deťom, že ak sa mi niečo zapáči, môžu si zobrať domov. Dievčatko si vybralo môj výkres. Vtedy ešte netušilo, že ju budem učiť. Keď videla, ako ma to dojalo, darovala mi ho.

Uplynul krátky čas a ja som stretla svoju pani učiteľku výtvarnej výchovy a ruštiny. Povedala mi, že vždy, keď ma stretne, spomenie si na sirôtku, ktorú som namaľovala na hodine  výtvarnej výchovy. Výkres sa jej veľmi páčil a nechala si ho ako názornú pomôcku. Keď odišla do dôchodku, nechala ho v škole.

Táto zvláštna zhoda okolností ma primäla k tomu, aby som sa zamyslela nad tým, kam by sa uberal môj život, keby sa výtvarné umenie stalo mojou prioritou. Život ma ale posunul úplne iným smerom. Viem štrikovať, háčkovať, šiť i vyšívať, ale nikdy som sa nevenovala maľovaniu, aj keď mnohé obrazy, nielen slávnych majstrov, ma vedia vyprovokovať k premýšľaniu rovnako, ako dobrá kniha.

 

Poznámka:

Začal sa školský rok a ja som vybrala jeden malý čriepok z mozaiky mojich spomienok na základnú školu.

Braňo Dobšinský, skúste to so stranou Smer-SD

11.10.2018

Sobotné dialógy s Braňom Dobšinským boli pre niekoho úžasným zážitkom. Počúvať neomylného moderátora, ktorý psychicky deptá politika, ktorému nedovolí prejaviť názor, ba ani dokončiť viac »

Andrej Kiska First

02.10.2018

Vo Valnom zhromaždení OSN už zaznelo a udialo sa všeličo. V ostatnom čase v mnohých ušiach rezonujú slová slovenského prezidenta Andreja Kisku, ktoré adresoval americkému prezidentovi Donaldovi viac »

Od obedov k bičom a obuškom

20.09.2018

Za čias socializmu sa hovorilo, že deti sú živé kvety zeme. Záleží predovšetkým na dospelých, aké plody prinesú. Niektoré sú skromné malé fialôčky ukryté v tieni stromov, iné prekrásne viac »

francúzsko, polícia, útok, páska,

Vo Francúzsku zadržali šesť osôb v súvislosti s marcovým terorom na juhu krajiny

16.10.2018 22:52

Útoky, ktoré spáchal Radouan Lakdim v mestách Carcassonne a Trebes si vyžiadali štyri obete.

Trump Putin Summit

Trump varoval Honduras pred prerušením pomoci, ak nezastaví migračný tok

16.10.2018 21:18

Trump tento rok už Honduras varoval v súvislosti s rozvetvením inej karavány, ktorá skôr, ako sa vytratila, smerovala k USA.

stíhačka, Ukrajina

Havária stíhačky na Ukrajine si vyžiadala životy dvoch pilotov

16.10.2018 20:23

K nešťastiu došlo počas medzinárodného vojenského cvičenia vzdušných síl členských krajín NATO Čisté nebo 2018.

Ropa, ťažba, nafta, benzín, ropný vrt

Saudská Arábia prelomila tabu, pohrozila ropou

16.10.2018 20:22

Ak by Saudská Arábia využila ropu ako zbraň, tak by destabilizovala trhy tak, že obchodný konflikt Spojených štátov a Číny by vyzeral ako stolná hra.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 179
Celková čítanosť: 398047x
Priemerná čítanosť článkov: 2224x

Autor blogu

Kategórie