Založ si blog

Sirôtka

Existujú drobné, na prvý pohľad nepodstatné epizódky v živote, ktoré si zapamätáme na celý život a nechápeme prečo. Niektoré sa nečakane aj niekoľkokrát objavia. Možno nám chcú niečo naznačiť a my tomu nerozumieme. Rovnako, ako v mojom príbehu o sirôtke.

Chodila som na prvý stupeň základnej školy. Do triedy vošla nová súdružka učiteľka a v rukách držala kvetináč, v ktorom bol zasadený guľatý ostnatý kaktus. Postavila ho na stôl. Zapôsobila nielen na mňa, ale aj na ostatných v triede. Bola mladá, sympatická, v pekných letných šatách a nesmierne milá.

Dodnes si pamätám lúče slnka, ktoré prenikali do triedy cez okno starého kaštieľa a vytvárali takú zvláštnu atmosféru. Kaktus bol z jednej strany žiarivo zelený a na druhej strane tmavý. Vrhal tieň. Vysvetlila nám, že aj svetlo a tieň sa dá nakresliť. Toto sa mi navždy vrylo do pamäti.

Posledných 7 rokov svoje pracovnej kariéry som učila na základnej škole. V jeden pekný slnečný deň prišlo za mnou dievčatko: „Pani učiteľka, chcem vám niečo ukázať.“ Bola som zvedavá! V ruke držala výkres. Po chvíľke pokračovala: … to ste namaľovali vy, keď ste chodili na základnú školu.“ a podala mi výkres. Bol môj. Bola na ňom sirôtka. Bola naozaj pekná.

Spomínané dievčatko chodilo do školy v tej istej dedine ako ja. Po rokoch tam upratovali a zbavovali sa starých výkresov a mnohých iných nepotrebných vecí. Pani riaditeľka povedala deťom, že ak sa mi niečo zapáči, môžu si zobrať domov. Dievčatko si vybralo môj výkres. Vtedy ešte netušilo, že ju budem učiť. Keď videla, ako ma to dojalo, darovala mi ho.

Uplynul krátky čas a ja som stretla svoju pani učiteľku výtvarnej výchovy a ruštiny. Povedala mi, že vždy, keď ma stretne, spomenie si na sirôtku, ktorú som namaľovala na hodine  výtvarnej výchovy. Výkres sa jej veľmi páčil a nechala si ho ako názornú pomôcku. Keď odišla do dôchodku, nechala ho v škole.

Táto zvláštna zhoda okolností ma primäla k tomu, aby som sa zamyslela nad tým, kam by sa uberal môj život, keby sa výtvarné umenie stalo mojou prioritou. Život ma ale posunul úplne iným smerom. Viem štrikovať, háčkovať, šiť i vyšívať, ale nikdy som sa nevenovala maľovaniu, aj keď mnohé obrazy, nielen slávnych majstrov, ma vedia vyprovokovať k premýšľaniu rovnako, ako dobrá kniha.

 

Poznámka:

Začal sa školský rok a ja som vybrala jeden malý čriepok z mozaiky mojich spomienok na základnú školu.

Rétorika pána Kisku sa nezmenila

16.12.2018

V nedeľnej relácii V politike som sa nič nové nedozvedela. Pán prezident vždy koná v dobrom úmysle, je najpopulárnejšou politickou osobnosťou na Slovensku a usilovne pracuje pre dobro svojho viac »

Biely dom, Kremeľ, Ukrajina, my a zlaté prasiatko

15.12.2018

Keďže sa všeličo zmenilo a pred sviatkami nedávame pokoj zbraniam, štrajkujeme, hašteríme sa a nevieme s tým prestať, rozhodla som sa, že aj môj predvianočný blog sa ponesie v trochu inom viac »

Andrej Kiska = Miroslav Lajčák?

05.12.2018

Uvediem niekoľko faktov, ktoré ma o tom presviedčajú. Nemusíte so mnou súhlasiť, ale ma môžete presvedčiť, že sa mýlim. Som prístupná argumentom. Je pravda, že všeličo musí preveriť viac »

koľajnice, zmena

Pri zrážke rýchlika s autom zomrela žena s dcérou

17.12.2018 10:45

39-ročná žena a jej 11-ročná dcéra boli spolujazdkyne v aute, ktoré vošlo na nechránené železničné priecestie.

poplatok, dane, odvody, peniaze, banka

Harmonizovaná inflácia v novembri spomalila tempo na 2 percentá

17.12.2018 10:33

Harmonizovaná inflácia dosiahla na Slovensku v novembri 2 %. V porovnaní s októbrom sa spomalila o 0,5 percentuálneho bodu.

Mikuláš Vareha

Mikulášovi Varehovi nepovolili obnovu konania

17.12.2018 10:26, aktualizované: 10:49

Podnikateľ spochybňuje daňové kontroly v jeho firmách, ktoré údajne neboli príslušné.

hranica, múr, usa, mexiko, migranti

Vláde USA sa môžu pre spor o múr tento týždeň minúť peniaze

17.12.2018 09:57

Postihnutá by bola asi štvrtina vládnych inštitúcií.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 190
Celková čítanosť: 437467x
Priemerná čítanosť článkov: 2302x

Autor blogu

Kategórie