Založ si blog

Kapitalizmus s ľudskou tvárou

V nedeľnej diskusnej relácii na TA3 V politike som sa dozvedela, že špecifický problém treba riešiť špecifickým spôsobom. Samozrejme, že ho musí riešiť špecialista. Ak máme v meste špecifickú skupinu obyvateľstva, tá potrebuje špecialistu, ktorý bude poznať jej špecifikum – zvláštnosti, ináč sa ďalej nedostane.

Ak máme v meste istú špecifickú skupinu obyvateľov a tá prerastie do väčšiny, špecifikom sa stane druhá skupina. Aký špecialista bude pomáhať v tomto prípade? Musí prísť taký, ktorý sa špecializuje na jej charakterové znaky. Uznajte, že špecialista na goju, nemusí byť špecialistom aj na bryndzové halušky.

Teraz sa pozrime na problém, o ktorom sa hovorí. Východniarski piataci urobili testy iba na 40 percent. Budeme podľa toho posudzovať celý východ republiky? Jednoducho to treba preskúmať, aj keď každý normálny bežný Slovák vie, v čom tkvie problém.

Ak naši ministerskí úradníci potrebujú testovať, skúmať, vyhodnocovať, nech testujú, skúmajú a vyhodnocujú. Hypotézu majú, len ju treba overiť v praxi. Overujte teda, čo sa stane so žiackym kolektívom, ak bude v triede jeden žiak, ak budú dvaja, a ak tam bude polovica takých žiakov, ktorí vyrastajú v špecifických podmienkach, nevhodných pre ľudský život v treťom tisícročí. Skúmajte, čo to urobí s učiteľom a robte závery.

Východniari zvládajú školu na 40 percent? Čo robia, aby problém vyriešili? Snažia sa dostať svoje dieťa na osemročné gymnázium alebo do súkromnej základnej školy. Miska váh sa už naklonila na druhú stranu.  Každá akcia totiž vyvoláva reakciu. Ak chceme, aby bolo menej žiakov na osemročných gymnáziách a v súkromných školách, vytvorme také podmienky, aby aj na základných štátnych školách dostali deti adekvátne vzdelanie. V mnohých školách na východe republiky také podmienky neexistujú. Prečo sa hrnú deti v iných kútoch Slovenska do súkromných škôl a osemročných gymnázií, neviem posúdiť.

Máme kapitalizmus. Na Slovensku ho chceme s ľudskou tvárou. A dá sa to, existuje taký?

Podľa KSSJ z roku 1987 je kapitalizmus spoločensko-ekonomická formácia založená na súkromnom vlastníctve výrobných prostriedkov a na vykorisťovaní námezdnej pracovnej sily.

Novšia definícia: Kapitalizmus je spoločenské zriadenie typické súkromným vlastníctvom výrobných prostriedkov a voľným trhom.

Zdroj: http://www.cudzieslova.sk

Pripomínam, že socializmus s ľudskou tvárou sa nám nepodaril. Vybudovať kapitalizmus s ľudskou tvárou sa nám asi tiež nepodarí.

Pán Fico, vaša kartečka še už obraca

18.02.2018

Tak sa hovorí u nás na východe, keď nastáva zmena. Dnes som si prvýkrát všimla, že sa v televíznych debatách čosi zmenilo - rétorika vládnucich a opozičných strán sa mení. Málinko, ale viac »

Stanú sa z nich kandidátky na prezidentku?

11.02.2018

Všimla som si, že niektorí ľudia už začali uvažovať o žene prezidentke. Vedela by som si v tejto funkcii predstaviť hneď niekoľko žien. Prvý, ktorého som o tom počula hovoriť, bol predseda viac »

Bude sa prezident Kiska sťahovať?

06.02.2018

Náš prezident je najpopulárnejší politik na Slovensku. Po blate, čo na neho nahádzali, zostali škvrny, ktorých sa ťažko zbaví. Je na výslní a tam tie škvrny priam oslepujú zrak. Neustále viac »

Zbrane, násilie, deti

Od zbrojárskych firiem v USA sa odvracia čoraz viac partnerov, znepokojení sú aj ich akcionári

23.02.2018 22:12

Štatistiky dokazujú súvislosť medzi rozšírenosťou zbraní medzi obyvateľstvom a počtom obetí streleckých útokov. Prezident Trump chce problém riešiť tak, že rozdá zbrane učiteľom.

trump

Bývalý člen Trumpovho tímu sa priznal v rámci vyšetrovania zásahov Ruska

23.02.2018 22:10

Gates sa priznal k trestným činom sprisahania a nepravdivých výpovedí v rámci vyšetrovania údajných ruských zásahov do amerických volieb v roku 2016.

rohing, rohingovia, utecenci

Mjanmarský parlament schválil financovanie múru na hranici s Bangladéšom

23.02.2018 21:41

K hromadnému úteku moslimských Rohingov z Mjanmarska do Bangladéša došlo po násilnostiach, ktoré vypukli v Jakchainskom štáte vlani 25. augusta.

Andrej Babiš

Babiš naznačil, že Česko nemá problém ratiifikovať Istanbulský dohovor

23.02.2018 21:37

Babiš to naznačil po skončení neformálneho summitu EÚ v Bruseli.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 149
Celková čítanosť: 292845x
Priemerná čítanosť článkov: 1965x

Autor blogu

Kategórie