Založ si blog

Kapitalizmus s ľudskou tvárou

V nedeľnej diskusnej relácii na TA3 V politike som sa dozvedela, že špecifický problém treba riešiť špecifickým spôsobom. Samozrejme, že ho musí riešiť špecialista. Ak máme v meste špecifickú skupinu obyvateľstva, tá potrebuje špecialistu, ktorý bude poznať jej špecifikum – zvláštnosti, ináč sa ďalej nedostane.

Ak máme v meste istú špecifickú skupinu obyvateľov a tá prerastie do väčšiny, špecifikom sa stane druhá skupina. Aký špecialista bude pomáhať v tomto prípade? Musí prísť taký, ktorý sa špecializuje na jej charakterové znaky. Uznajte, že špecialista na goju, nemusí byť špecialistom aj na bryndzové halušky.

Teraz sa pozrime na problém, o ktorom sa hovorí. Východniarski piataci urobili testy iba na 40 percent. Budeme podľa toho posudzovať celý východ republiky? Jednoducho to treba preskúmať, aj keď každý normálny bežný Slovák vie, v čom tkvie problém.

Ak naši ministerskí úradníci potrebujú testovať, skúmať, vyhodnocovať, nech testujú, skúmajú a vyhodnocujú. Hypotézu majú, len ju treba overiť v praxi. Overujte teda, čo sa stane so žiackym kolektívom, ak bude v triede jeden žiak, ak budú dvaja, a ak tam bude polovica takých žiakov, ktorí vyrastajú v špecifických podmienkach, nevhodných pre ľudský život v treťom tisícročí. Skúmajte, čo to urobí s učiteľom a robte závery.

Východniari zvládajú školu na 40 percent? Čo robia, aby problém vyriešili? Snažia sa dostať svoje dieťa na osemročné gymnázium alebo do súkromnej základnej školy. Miska váh sa už naklonila na druhú stranu.  Každá akcia totiž vyvoláva reakciu. Ak chceme, aby bolo menej žiakov na osemročných gymnáziách a v súkromných školách, vytvorme také podmienky, aby aj na základných štátnych školách dostali deti adekvátne vzdelanie. V mnohých školách na východe republiky také podmienky neexistujú. Prečo sa hrnú deti v iných kútoch Slovenska do súkromných škôl a osemročných gymnázií, neviem posúdiť.

Máme kapitalizmus. Na Slovensku ho chceme s ľudskou tvárou. A dá sa to, existuje taký?

Podľa KSSJ z roku 1987 je kapitalizmus spoločensko-ekonomická formácia založená na súkromnom vlastníctve výrobných prostriedkov a na vykorisťovaní námezdnej pracovnej sily.

Novšia definícia: Kapitalizmus je spoločenské zriadenie typické súkromným vlastníctvom výrobných prostriedkov a voľným trhom.

Zdroj: http://www.cudzieslova.sk

Pripomínam, že socializmus s ľudskou tvárou sa nám nepodaril. Vybudovať kapitalizmus s ľudskou tvárou sa nám asi tiež nepodarí.

„A predsa sa točí! “ . .. alebo netočí?

12.08.2018

Včera pred polnocou vzbudila moju pozornosť debata na TV Lux. Bola zaujímavá. Nebudem ju rozoberať do najmenších podrobností, ale pozastavím sa pri otázkach, ktoré ma zaujali. Ak človek fajčí, viac »

Symboly možno nájsť aj v SaSsss. . .

04.08.2018

Je uhorková sezóna. Zrodili sa uhorky podľa nariadení Európskej únie, ale aj všelijako pokrivené. Mlčať a hovoriť sa dá o všeličom. Čo vyslovíme a čo zamlčíme, je len na nás. Aj tak viac »

Od bicykla ku chalupe

01.07.2018

Dnešný blog som napísala aj preto, že som si spomenula na otázku, ktorá mi nejde z mysle: „A ti sebe mišľiš, že nam, običajnim ľudzom na valaľe treba špecialnu trasu na bicigeľ?“ Sama viac »

Islamský štát, džihád

V Nemecku obvinili muža z plánovania útoku na klzisko v Karlsruhe

14.08.2018 23:08

Muž podstúpil výcvik ostreľovača u Islamského štátu v Iraku v roku 2016, potom sa v roku 2017 vrátil do Nemecka.

Erdogan

Ignorujte iPhone. Erdogan žiada od Turkov bojkot elektroniky z USA

14.08.2018 22:46

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utorok vyhlásil bojkot elektroniky zo Spojených štátov.

maduro

V súvislosti s pokusom o atentát na Madura zatkli generála

14.08.2018 20:43

Podľa venezuelských predstaviteľov boli pri pokuse o atentát využité dva drony naložené plastickými trhavinami.

Jozef Roháč

Jozef Roháč sa priznal k vražde, za ktorú si odpykáva trest iný človek

14.08.2018 20:27

Slovák sa priznal k vražde podnikateľa Józsefa Prisztása, pričom súd pred dvoma rokmi právoplatne odsúdil za tento skutok Istvána Hatvaniho.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 173
Celková čítanosť: 372582x
Priemerná čítanosť článkov: 2154x

Autor blogu

Kategórie