Založ si blog

Kapitalizmus s ľudskou tvárou

V nedeľnej diskusnej relácii na TA3 V politike som sa dozvedela, že špecifický problém treba riešiť špecifickým spôsobom. Samozrejme, že ho musí riešiť špecialista. Ak máme v meste špecifickú skupinu obyvateľstva, tá potrebuje špecialistu, ktorý bude poznať jej špecifikum – zvláštnosti, ináč sa ďalej nedostane.

Ak máme v meste istú špecifickú skupinu obyvateľov a tá prerastie do väčšiny, špecifikom sa stane druhá skupina. Aký špecialista bude pomáhať v tomto prípade? Musí prísť taký, ktorý sa špecializuje na jej charakterové znaky. Uznajte, že špecialista na goju, nemusí byť špecialistom aj na bryndzové halušky.

Teraz sa pozrime na problém, o ktorom sa hovorí. Východniarski piataci urobili testy iba na 40 percent. Budeme podľa toho posudzovať celý východ republiky? Jednoducho to treba preskúmať, aj keď každý normálny bežný Slovák vie, v čom tkvie problém.

Ak naši ministerskí úradníci potrebujú testovať, skúmať, vyhodnocovať, nech testujú, skúmajú a vyhodnocujú. Hypotézu majú, len ju treba overiť v praxi. Overujte teda, čo sa stane so žiackym kolektívom, ak bude v triede jeden žiak, ak budú dvaja, a ak tam bude polovica takých žiakov, ktorí vyrastajú v špecifických podmienkach, nevhodných pre ľudský život v treťom tisícročí. Skúmajte, čo to urobí s učiteľom a robte závery.

Východniari zvládajú školu na 40 percent? Čo robia, aby problém vyriešili? Snažia sa dostať svoje dieťa na osemročné gymnázium alebo do súkromnej základnej školy. Miska váh sa už naklonila na druhú stranu.  Každá akcia totiž vyvoláva reakciu. Ak chceme, aby bolo menej žiakov na osemročných gymnáziách a v súkromných školách, vytvorme také podmienky, aby aj na základných štátnych školách dostali deti adekvátne vzdelanie. V mnohých školách na východe republiky také podmienky neexistujú. Prečo sa hrnú deti v iných kútoch Slovenska do súkromných škôl a osemročných gymnázií, neviem posúdiť.

Máme kapitalizmus. Na Slovensku ho chceme s ľudskou tvárou. A dá sa to, existuje taký?

Podľa KSSJ z roku 1987 je kapitalizmus spoločensko-ekonomická formácia založená na súkromnom vlastníctve výrobných prostriedkov a na vykorisťovaní námezdnej pracovnej sily.

Novšia definícia: Kapitalizmus je spoločenské zriadenie typické súkromným vlastníctvom výrobných prostriedkov a voľným trhom.

Zdroj: http://www.cudzieslova.sk

Pripomínam, že socializmus s ľudskou tvárou sa nám nepodaril. Vybudovať kapitalizmus s ľudskou tvárou sa nám asi tiež nepodarí.

Obludy na politickej scéne

14.01.2019

V nedeľnej relácii „O päť minút dvanásť“ som sa dozvedela, kto sú obludy na slovenskej politickej scéne, aj že v slovenskom parlamente sedia fašisti. Ficofóbia pôsobiaca na niektorých viac »

Vytrhnuté z mojej diplomovky

10.01.2019

Gustáv Husák sa narodil v 10. januára 1913. Utrela som prach z kníh, ktoré som dlhšie nezobrala do rúk a padol mi zrak na moju diplomovú prácu. Ako to súvisí s posledným prezidentom éry socializmu? viac »

Nezabudnuteľný prezident Policajného zboru

06.01.2019

Žije si svoj pokojný život a myslí si, že bežný človek, ako som napríklad ja, na neho zabudol. Nie je to tak. Robila som novoročné upratovanie v počítači a objavila som niekoľko myšlienok viac »

zdravotnícka škola košice, sestričky

Nemocnice kritizujú škrty na školách

16.01.2019 18:35

So znižovaním počtu žiakov na stredných zdravotníckych školách zásadne nesúhlasí Asociácia nemocníc Slovenska.

igor matovič

Matovič dostal od prezidentských kandidátov košom

16.01.2019 18:25

Opoziční kandidáti sa spájať nechcú. Tábor môže navyše rozdrobiť aj Veronika Remišová.

Sýria, manbidž, útok, výbuch, reštaurácia, dom, teroristický

Pri atentáte v Sýrii zahynulo 18 ľudí, vrátane amerických vojakov

16.01.2019 18:23

Útočník sa odpálil pri medzinárodnej hliadke v meste Manbidž.

Pawel Adamowicz

Poslanci Sejmu si uctili starostu Gdanska, pohreb bude mať v sobotu

16.01.2019 18:16

Adamowicz bol starostom mesta Gdansk od roku 1998.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 196
Celková čítanosť: 462879x
Priemerná čítanosť článkov: 2362x

Autor blogu

Kategórie