Založ si blog

Kapitalizmus s ľudskou tvárou

V nedeľnej diskusnej relácii na TA3 V politike som sa dozvedela, že špecifický problém treba riešiť špecifickým spôsobom. Samozrejme, že ho musí riešiť špecialista. Ak máme v meste špecifickú skupinu obyvateľstva, tá potrebuje špecialistu, ktorý bude poznať jej špecifikum – zvláštnosti, ináč sa ďalej nedostane.

Ak máme v meste istú špecifickú skupinu obyvateľov a tá prerastie do väčšiny, špecifikom sa stane druhá skupina. Aký špecialista bude pomáhať v tomto prípade? Musí prísť taký, ktorý sa špecializuje na jej charakterové znaky. Uznajte, že špecialista na goju, nemusí byť špecialistom aj na bryndzové halušky.

Teraz sa pozrime na problém, o ktorom sa hovorí. Východniarski piataci urobili testy iba na 40 percent. Budeme podľa toho posudzovať celý východ republiky? Jednoducho to treba preskúmať, aj keď každý normálny bežný Slovák vie, v čom tkvie problém.

Ak naši ministerskí úradníci potrebujú testovať, skúmať, vyhodnocovať, nech testujú, skúmajú a vyhodnocujú. Hypotézu majú, len ju treba overiť v praxi. Overujte teda, čo sa stane so žiackym kolektívom, ak bude v triede jeden žiak, ak budú dvaja, a ak tam bude polovica takých žiakov, ktorí vyrastajú v špecifických podmienkach, nevhodných pre ľudský život v treťom tisícročí. Skúmajte, čo to urobí s učiteľom a robte závery.

Východniari zvládajú školu na 40 percent? Čo robia, aby problém vyriešili? Snažia sa dostať svoje dieťa na osemročné gymnázium alebo do súkromnej základnej školy. Miska váh sa už naklonila na druhú stranu.  Každá akcia totiž vyvoláva reakciu. Ak chceme, aby bolo menej žiakov na osemročných gymnáziách a v súkromných školách, vytvorme také podmienky, aby aj na základných štátnych školách dostali deti adekvátne vzdelanie. V mnohých školách na východe republiky také podmienky neexistujú. Prečo sa hrnú deti v iných kútoch Slovenska do súkromných škôl a osemročných gymnázií, neviem posúdiť.

Máme kapitalizmus. Na Slovensku ho chceme s ľudskou tvárou. A dá sa to, existuje taký?

Podľa KSSJ z roku 1987 je kapitalizmus spoločensko-ekonomická formácia založená na súkromnom vlastníctve výrobných prostriedkov a na vykorisťovaní námezdnej pracovnej sily.

Novšia definícia: Kapitalizmus je spoločenské zriadenie typické súkromným vlastníctvom výrobných prostriedkov a voľným trhom.

Zdroj: http://www.cudzieslova.sk

Pripomínam, že socializmus s ľudskou tvárou sa nám nepodaril. Vybudovať kapitalizmus s ľudskou tvárou sa nám asi tiež nepodarí.

Braňo Dobšinský, skúste to so stranou Smer-SD

11.10.2018

Sobotné dialógy s Braňom Dobšinským boli pre niekoho úžasným zážitkom. Počúvať neomylného moderátora, ktorý psychicky deptá politika, ktorému nedovolí prejaviť názor, ba ani dokončiť viac »

Andrej Kiska First

02.10.2018

Vo Valnom zhromaždení OSN už zaznelo a udialo sa všeličo. V ostatnom čase v mnohých ušiach rezonujú slová slovenského prezidenta Andreja Kisku, ktoré adresoval americkému prezidentovi Donaldovi viac »

Od obedov k bičom a obuškom

20.09.2018

Za čias socializmu sa hovorilo, že deti sú živé kvety zeme. Záleží predovšetkým na dospelých, aké plody prinesú. Niektoré sú skromné malé fialôčky ukryté v tieni stromov, iné prekrásne viac »

Trump Putin Summit

Trump varoval Honduras pred prerušením pomoci, ak nezastaví migračný tok

16.10.2018 21:18

Trump tento rok už Honduras varoval v súvislosti s rozvetvením inej karavány, ktorá skôr, ako sa vytratila, smerovala k USA.

stíhačka, Ukrajina

Havária stíhačky na Ukrajine si vyžiadala životy dvoch pilotov

16.10.2018 20:23

K nešťastiu došlo počas medzinárodného vojenského cvičenia vzdušných síl členských krajín NATO Čisté nebo 2018.

Ropa, ťažba, nafta, benzín, ropný vrt

Saudská Arábia prelomila tabu, pohrozila ropou

16.10.2018 20:22

Ak by Saudská Arábia využila ropu ako zbraň, tak by destabilizovala trhy tak, že obchodný konflikt Spojených štátov a Číny by vyzeral ako stolná hra.

ťažba uhlia, suroviny, uhlie

Prieskum: Občania sú za útlm ťažby hnedého uhlia

16.10.2018 20:08

V septembri na otázky spojené s ťažbou uhlia odpovedalo tisíc občanov v reprezentatívnom celoslovenskom prieskume.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 179
Celková čítanosť: 398033x
Priemerná čítanosť článkov: 2224x

Autor blogu

Kategórie