Založ si blog

Brutálna inteligencia

Premiér Róbert Fico v nedeľnej diskusnej relácii V politike, ktorú odvysielala TA3 14. januára povedal, že český prezident Miloš Zeman je brutálne inteligentný človek. Zaujímavé slovné spojenie slov – brutálny a inteligentný. Toto by mi nikdy nenapadlo.

V KSSJ sa píše, že inteligencia je duševná vyspelosť charakterizovaná chápavosťou a súdnosťou a slovo brutálny znamená surový, hrubý. Ako to ide dokopy? Pán Fico sa asi nevedel rozhodnúť, ktoré z tých slov má vysloviť, preto ich spojil. Alebo to bolo trochu ináč?

Možno reagoval spontánne. Začal slovom brutálny (hrubý, surový, divoký – sú aj ďalšie synonyma), lebo asi bol nazlostený. Bleskovo si uvedomil, že premiér si také niečo nemôže dovoliť a tak pridal aj slovko inteligentný. Nuž a vznikol z toho výraz, ktorý znie zaujímavo – brutálne inteligentný. Aj vlk sa nasýtil, aj ovca zostala celá.

O ktorom slovenskom politikovi môžeme povedať, že je brutálne inteligentný? Ináč povedané, ktorý sa najviac podobá prezidentovi Milošovi Zemanovi? Povedala by som, že tu platí, že „podľa seba, súdim teba“.

Braňo Dobšinský, skúste to so stranou Smer-SD

11.10.2018

Sobotné dialógy s Braňom Dobšinským boli pre niekoho úžasným zážitkom. Počúvať neomylného moderátora, ktorý psychicky deptá politika, ktorému nedovolí prejaviť názor, ba ani dokončiť viac »

Andrej Kiska First

02.10.2018

Vo Valnom zhromaždení OSN už zaznelo a udialo sa všeličo. V ostatnom čase v mnohých ušiach rezonujú slová slovenského prezidenta Andreja Kisku, ktoré adresoval americkému prezidentovi Donaldovi viac »

Od obedov k bičom a obuškom

20.09.2018

Za čias socializmu sa hovorilo, že deti sú živé kvety zeme. Záleží predovšetkým na dospelých, aké plody prinesú. Niektoré sú skromné malé fialôčky ukryté v tieni stromov, iné prekrásne viac »

Trump Putin Summit

Trump varoval Honduras pred prerušením pomoci, ak nezastaví migračný tok

16.10.2018 21:18

Trump tento rok už Honduras varoval v súvislosti s rozvetvením inej karavány, ktorá skôr, ako sa vytratila, smerovala k USA.

stíhačka, Ukrajina

Havária stíhačky na Ukrajine si vyžiadala životy dvoch pilotov

16.10.2018 20:23

K nešťastiu došlo počas medzinárodného vojenského cvičenia vzdušných síl členských krajín NATO Čisté nebo 2018.

Ropa, ťažba, nafta, benzín, ropný vrt

Saudská Arábia prelomila tabu, pohrozila ropou

16.10.2018 20:22

Ak by Saudská Arábia využila ropu ako zbraň, tak by destabilizovala trhy tak, že obchodný konflikt Spojených štátov a Číny by vyzeral ako stolná hra.

ťažba uhlia, suroviny, uhlie

Prieskum: Občania sú za útlm ťažby hnedého uhlia

16.10.2018 20:08

V septembri na otázky spojené s ťažbou uhlia odpovedalo tisíc občanov v reprezentatívnom celoslovenskom prieskume.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 179
Celková čítanosť: 398017x
Priemerná čítanosť článkov: 2224x

Autor blogu

Kategórie