Založ si blog

Telesná výchova nie je iba o pohybe

Telesnú výchovu na základnej škole vnímam ako predmet, v ktorom sa žiaci učia zvládať techniku jednotlivých športových disciplín, ovládať pravidlá rôznych športových hier a mnoho iných vecí.

Na výtvarnej výchove sa nielen maľuje, na hudobnej výchove sa nielen spieva, na literárnej výchove sa nielen číta … jednoducho povedané – výchova nie je iba o výchove, ale aj o učení. Učitelia výchovných predmetov rovnako dlho študujú na vysokej škole ako slovenčinári, dejepisári, matematikári, …

Len tak na okraj, máme dostatok učiteľov telesnej výchovy, alebo si snáď myslíme, že to zvládne hocikto? Myslíte si, že na telesnej výchove stačí hodiť deťom loptu, aby si zahrali futbal, či volejbal a dávať pozor, aby si neublížili?

Deti na dedinách majú pohybu nadmieru. Voľný vstup na ihriská, malý prírodný bazén, v ktorom sa dá v lete plávať, v zime korčuľovať, všelijaké vedľajšie cesty, aj lesné, využívajú nielen na turistiku, ale aj na bicyklovanie. Nezalesnené svahy slúžia na sánkovanie a lyžovanie.

Zostáva ešte vyriešiť tento problém v mestách.

Je tu jedna možnosť. Vybudujme v areáloch škôl ihriská, bazény, telocvične a dodajme platený pedagogický dozor, a dovoľme aj rodičom, aby športovali so svojimi deťmi. A bude po problémoch. Deti budú v týchto areáloch tráviť (mimo vyučovania) viac času, ako si viete predstaviť. Športuje sa predsa vo voľnom čase, nie na vyučovaní. Keď sú deti mľandravé, vinu nesú predovšetkým rodičia a nikto iný.

Pán Fico, vaša kartečka še už obraca

18.02.2018

Tak sa hovorí u nás na východe, keď nastáva zmena. Dnes som si prvýkrát všimla, že sa v televíznych debatách čosi zmenilo - rétorika vládnucich a opozičných strán sa mení. Málinko, ale viac »

Stanú sa z nich kandidátky na prezidentku?

11.02.2018

Všimla som si, že niektorí ľudia už začali uvažovať o žene prezidentke. Vedela by som si v tejto funkcii predstaviť hneď niekoľko žien. Prvý, ktorého som o tom počula hovoriť, bol predseda viac »

Bude sa prezident Kiska sťahovať?

06.02.2018

Náš prezident je najpopulárnejší politik na Slovensku. Po blate, čo na neho nahádzali, zostali škvrny, ktorých sa ťažko zbaví. Je na výslní a tam tie škvrny priam oslepujú zrak. Neustále viac »

Zbrane, násilie, deti

Od zbrojárskych firiem v USA sa odvracia čoraz viac partnerov, znepokojení sú aj ich akcionári

23.02.2018 22:12

Štatistiky dokazujú súvislosť medzi rozšírenosťou zbraní medzi obyvateľstvom a počtom obetí streleckých útokov. Prezident Trump chce problém riešiť tak, že rozdá zbrane učiteľom.

trump

Bývalý člen Trumpovho tímu sa priznal v rámci vyšetrovania zásahov Ruska

23.02.2018 22:10

Gates sa priznal k trestným činom sprisahania a nepravdivých výpovedí v rámci vyšetrovania údajných ruských zásahov do amerických volieb v roku 2016.

rohing, rohingovia, utecenci

Mjanmarský parlament schválil financovanie múru na hranici s Bangladéšom

23.02.2018 21:41

K hromadnému úteku moslimských Rohingov z Mjanmarska do Bangladéša došlo po násilnostiach, ktoré vypukli v Jakchainskom štáte vlani 25. augusta.

Andrej Babiš

Babiš naznačil, že Česko nemá problém ratiifikovať Istanbulský dohovor

23.02.2018 21:37

Babiš to naznačil po skončení neformálneho summitu EÚ v Bruseli.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 149
Celková čítanosť: 292843x
Priemerná čítanosť článkov: 1965x

Autor blogu

Kategórie