Založ si blog

Telesná výchova nie je iba o pohybe

Telesnú výchovu na základnej škole vnímam ako predmet, v ktorom sa žiaci učia zvládať techniku jednotlivých športových disciplín, ovládať pravidlá rôznych športových hier a mnoho iných vecí.

Na výtvarnej výchove sa nielen maľuje, na hudobnej výchove sa nielen spieva, na literárnej výchove sa nielen číta … jednoducho povedané – výchova nie je iba o výchove, ale aj o učení. Učitelia výchovných predmetov rovnako dlho študujú na vysokej škole ako slovenčinári, dejepisári, matematikári, …

Len tak na okraj, máme dostatok učiteľov telesnej výchovy, alebo si snáď myslíme, že to zvládne hocikto? Myslíte si, že na telesnej výchove stačí hodiť deťom loptu, aby si zahrali futbal, či volejbal a dávať pozor, aby si neublížili?

Deti na dedinách majú pohybu nadmieru. Voľný vstup na ihriská, malý prírodný bazén, v ktorom sa dá v lete plávať, v zime korčuľovať, všelijaké vedľajšie cesty, aj lesné, využívajú nielen na turistiku, ale aj na bicyklovanie. Nezalesnené svahy slúžia na sánkovanie a lyžovanie.

Zostáva ešte vyriešiť tento problém v mestách.

Je tu jedna možnosť. Vybudujme v areáloch škôl ihriská, bazény, telocvične a dodajme platený pedagogický dozor, a dovoľme aj rodičom, aby športovali so svojimi deťmi. A bude po problémoch. Deti budú v týchto areáloch tráviť (mimo vyučovania) viac času, ako si viete predstaviť. Športuje sa predsa vo voľnom čase, nie na vyučovaní. Keď sú deti mľandravé, vinu nesú predovšetkým rodičia a nikto iný.

Rétorika pána Kisku sa nezmenila

16.12.2018

V nedeľnej relácii V politike som sa nič nové nedozvedela. Pán prezident vždy koná v dobrom úmysle, je najpopulárnejšou politickou osobnosťou na Slovensku a usilovne pracuje pre dobro svojho viac »

Biely dom, Kremeľ, Ukrajina, my a zlaté prasiatko

15.12.2018

Keďže sa všeličo zmenilo a pred sviatkami nedávame pokoj zbraniam, štrajkujeme, hašteríme sa a nevieme s tým prestať, rozhodla som sa, že aj môj predvianočný blog sa ponesie v trochu inom viac »

Andrej Kiska = Miroslav Lajčák?

05.12.2018

Uvediem niekoľko faktov, ktoré ma o tom presviedčajú. Nemusíte so mnou súhlasiť, ale ma môžete presvedčiť, že sa mýlim. Som prístupná argumentom. Je pravda, že všeličo musí preveriť viac »

Jemen, Hudajda, boje, vojna, vojaci, povstalci, bojovníci

V prístave Hudajda zaznamenali aj napriek prímeriu prudké boje

16.12.2018 16:00

Vyslanec OSN Griffiths naliehavo vyzval súperiace strany v Jemene, aby rešpektovali dohodu o prímerí.

Mochovce, elektráreň

Tretí blok Mochoviec podstúpi dôležitú skúšku

16.12.2018 13:45

Slovenské elektrárne pokračovali s dostavbou tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce aj počas jesenných dní.

Kažimír

Kažimír: Vyrovnaný rozpočet si môžeme dovoliť aj s istými rezervami

16.12.2018 13:21

Víťazmi rozpočtu na rok 2019 sú podľa ministra financií rezort obrany a zdravotníctva.

Pavel Brunovský

Vo veku 84 rokov zomrel matematik Pavel Brunovský

16.12.2018 12:48

Matematik a vysokoškolský pedagóg, profesor Brunovský zomrel po ťažkej chorobe.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 190
Celková čítanosť: 435634x
Priemerná čítanosť článkov: 2293x

Autor blogu

Kategórie