Založ si blog

Telesná výchova nie je iba o pohybe

Telesnú výchovu na základnej škole vnímam ako predmet, v ktorom sa žiaci učia zvládať techniku jednotlivých športových disciplín, ovládať pravidlá rôznych športových hier a mnoho iných vecí.

Na výtvarnej výchove sa nielen maľuje, na hudobnej výchove sa nielen spieva, na literárnej výchove sa nielen číta … jednoducho povedané – výchova nie je iba o výchove, ale aj o učení. Učitelia výchovných predmetov rovnako dlho študujú na vysokej škole ako slovenčinári, dejepisári, matematikári, …

Len tak na okraj, máme dostatok učiteľov telesnej výchovy, alebo si snáď myslíme, že to zvládne hocikto? Myslíte si, že na telesnej výchove stačí hodiť deťom loptu, aby si zahrali futbal, či volejbal a dávať pozor, aby si neublížili?

Deti na dedinách majú pohybu nadmieru. Voľný vstup na ihriská, malý prírodný bazén, v ktorom sa dá v lete plávať, v zime korčuľovať, všelijaké vedľajšie cesty, aj lesné, využívajú nielen na turistiku, ale aj na bicyklovanie. Nezalesnené svahy slúžia na sánkovanie a lyžovanie.

Zostáva ešte vyriešiť tento problém v mestách.

Je tu jedna možnosť. Vybudujme v areáloch škôl ihriská, bazény, telocvične a dodajme platený pedagogický dozor, a dovoľme aj rodičom, aby športovali so svojimi deťmi. A bude po problémoch. Deti budú v týchto areáloch tráviť (mimo vyučovania) viac času, ako si viete predstaviť. Športuje sa predsa vo voľnom čase, nie na vyučovaní. Keď sú deti mľandravé, vinu nesú predovšetkým rodičia a nikto iný.

Od obedov k bičom a obuškom

20.09.2018

Za čias socializmu sa hovorilo, že deti sú živé kvety zeme. Záleží predovšetkým na dospelých, aké plody prinesú. Niektoré sú skromné malé fialôčky ukryté v tieni stromov, iné prekrásne viac »

Sirôtka

03.09.2018

Existujú drobné, na prvý pohľad nepodstatné epizódky v živote, ktoré si zapamätáme na celý život a nechápeme prečo. Niektoré sa nečakane aj niekoľkokrát objavia. Možno nám chcú niečo viac »

Diabol sa skrýva v detailoch

02.09.2018

Na blahorečenie mladučkej Anny Kolesárovej sa dá pozerať z rôznych uhlov pohľadu. Ten môj má mnoho nezodpovedaných otázok, na ktoré hľadám odpoveď. Babka ma zobrala na cintorín. Bola som viac »

sója - strukoviny

USA počas leta ovládli dovoz sóje do Európy

20.09.2018 22:00

Spojené štáty sa stali hlavným dodávateľom sóje do Európy, pričom dosiahli 52-percentný podiel v porovnaní s vlaňajšími 25 percentami.

Gibraltár

Španielsko chce do októbra dosiahnuť dohodu s Britániou ohľadom Gibraltáru

20.09.2018 21:58

Gibraltár, zámorské teritórium Británie na južnom cípe Pyrenejského polostrova, opustí EÚ spoločne s Britániou budúci rok 29. marca.

Ukrajina, Doneck

Pušilin ohlásil kandidatúru na post lídra Doneckej ľudovej republiky

20.09.2018 21:22

Od novembra 2014 slúži ako vyslanec DĽR na rokovaniach Trilaterálnej kontaktnej skupiny o Ukrajine v bieloruskej metropole Minsk.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 177
Celková čítanosť: 388200x
Priemerná čítanosť článkov: 2193x

Autor blogu

Kategórie