Založ si blog

Telesná výchova nie je iba o pohybe

Telesnú výchovu na základnej škole vnímam ako predmet, v ktorom sa žiaci učia zvládať techniku jednotlivých športových disciplín, ovládať pravidlá rôznych športových hier a mnoho iných vecí.

Na výtvarnej výchove sa nielen maľuje, na hudobnej výchove sa nielen spieva, na literárnej výchove sa nielen číta … jednoducho povedané – výchova nie je iba o výchove, ale aj o učení. Učitelia výchovných predmetov rovnako dlho študujú na vysokej škole ako slovenčinári, dejepisári, matematikári, …

Len tak na okraj, máme dostatok učiteľov telesnej výchovy, alebo si snáď myslíme, že to zvládne hocikto? Myslíte si, že na telesnej výchove stačí hodiť deťom loptu, aby si zahrali futbal, či volejbal a dávať pozor, aby si neublížili?

Deti na dedinách majú pohybu nadmieru. Voľný vstup na ihriská, malý prírodný bazén, v ktorom sa dá v lete plávať, v zime korčuľovať, všelijaké vedľajšie cesty, aj lesné, využívajú nielen na turistiku, ale aj na bicyklovanie. Nezalesnené svahy slúžia na sánkovanie a lyžovanie.

Zostáva ešte vyriešiť tento problém v mestách.

Je tu jedna možnosť. Vybudujme v areáloch škôl ihriská, bazény, telocvične a dodajme platený pedagogický dozor, a dovoľme aj rodičom, aby športovali so svojimi deťmi. A bude po problémoch. Deti budú v týchto areáloch tráviť (mimo vyučovania) viac času, ako si viete predstaviť. Športuje sa predsa vo voľnom čase, nie na vyučovaní. Keď sú deti mľandravé, vinu nesú predovšetkým rodičia a nikto iný.

Od bicykla ku chalupe

01.07.2018

Dnešný blog som napísala aj preto, že som si spomenula na otázku, ktorá mi nejde z mysle: „A ti sebe mišľiš, že nam, običajnim ľudzom na valaľe treba špecialnu trasu na bicigeľ?“ Sama viac »

Na traktoroch na Bratislavu

24.06.2018

Tak rada by som vedela, kto dostal ten skvostný nápad, aby poľnohospodári nasadli do traktorov a zbrázdili nielen cesty naprieč celým Slovenskom, ale aj ulice Bratislavy. Veď každému bolo od viac »

Sviatok pálenia špinavej bielizne

20.06.2018

Vráťme sa o niekoľko rokov dozadu. Spomínate si? Je jeseň v roku 2015. Členovia skupiny ZTOHOVEN sa rozhodli pre recesiu. Terčom ich záujmu sa stal Pražský hrad – Hrad českých kráľov, československých viac »

Diciotti, migranti, Taliansko

Španielsko a Portugalsko prijmú 100 migrantov z rybárskej lode

15.07.2018 21:51

Španielsko a Portugalsko prijmú 100 zo 450 migrantov, ktorých minulý týždeň zachránila loď a ktorí čakajú pri Sicílii na povolenie vstúpiť do Európy.

Trump, Putin

Čo povie Trump Putinovi o Kryme?

15.07.2018 20:00

Možno sa skamarátia, možno sa pohádajú a možno sa budú na seba raz usmievať a chvíľami zazerať. Obaja však ubezpečujú, že im ide o zlepšenie vzťahov.

Vladimir Putin, Viktor Orbán

Putin a Orbán hovorili v Moskve o futbale, energetike a hospodárskych vzťahoch

15.07.2018 19:27

Majstrovstvá sveta vo futbale, investície do energetiky a hospodárske vzťahy boli témami stretnutia ruského prezidenta Putina a maďarského premiéra Orbána.

Mária Patakyová, Pride

Ombudsmanka Patakyová: Práva LGBTI neohrozujú manželstvo

15.07.2018 19:00

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová tvrdí, že od minulého roka sa nič nezmenilo a štát stále nerešpektuje právo na uznanie a ochranu práv párov rovnakého pohlavia.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 171
Celková čítanosť: 364804x
Priemerná čítanosť článkov: 2133x

Autor blogu

Kategórie