Založ si blog

Nad Tatrou sa blýska, hromy divo bijú

Máme aj nežnejšiu poéziu. Spomínate si na Sládkovičovu Marínu? Vybrala som verše, ktoré si pamätám zo základnej školy.  Slovensko prirovnám k človeku. Predstavte si ho ako personu, ktorej pripíšete ľudské vlastnosti. Dá sa to urobiť rôznymi spôsobmi. Zvolila som si tento:

A čo je mladosť?- Dvadsaťpäť rokov?

Ružových tvárí hlaď jará?

Či údov sila? Či strmosť krokov?

Toto všetko sa zostará!

Bude mať naše Slovensko krásnu ružovú hladkú tvár na oslave svojej 25, alebo bude zvráskavená a skrivená bolesťou, plná zloby? Bude mať silné údy, strmý krok, alebo jeho údy zmľandraveli a strmý krok sa stratil, lebo barličky ponúkla Európska únia. „Rozumy“ dostáva od bohatej Ameriky. Nuž a brániť sa už nepotrebuje, lebo má za sebou siláka – NATO.

Mladosť je túžba živá po kráse,

je hlas nebeský v zemskom ohlase,

je nepokoj duší svätý,

Po akej kráse túži naše Slovensko? Trošku si to prispôsobím a spýtam sa: Po akej kráse prahnú naše deti? Tu ponechám priestor vašej fantázii. Moje postrehy by neladili s nasledujúcimi vetami o nebeskom hlase, ktorý k nám dolieha omnoho intenzívnejšie ako za socializmu, neprichádza iba z nebies, ale aj od vyvolených pozemšťanov – poslov božích. Akého ohlasu sa hlasu nebeskému dostáva? Je to svätý nepokoj, ktorý ženie človeka dopredu, aby sa zapáčil tomu na nebesiach, alebo sa satan pomaly ale isto zmocňuje tohto sveta?

je tá mohutnosť, čo slávu hľadá,

je kvetín lásky rajská záhrada

je anjel v prachu zaviaty!

Mohutné ego vyznieva smiešne, ak si predstavíme, že našu rajskú záhradu, s ľuďmi, ktorí nepáchajú hriech len preto, aby sa množili, nežijú z nej, nezveľaďujú ju pre budúce pokolenia, ale  postupne menia na jedno veľké šrotovisko.

A čo budeme v budúcnosti robiť so šrotoviskom? Šikovných remeselníkov potrebuje každá doba – minulá, dnešná, aj tá budúca. Železný odpad prerobia na motyky, rýle a hrable, aby sme prežili. Problém príde, keď zistíme, že niet ani dreva na zrub – na strechu nad hlavou. Železo totiž chladí.

Zaželajme si veľa zdravia do toho umierania. Radšej nie. Treba optimistickú víziu pretavenú do želania. Pozdrav nech znovu príde z Česka:

„Ať mír dál zůstává s touto krajinou.
Zloba, závist, zášt, strach a svár,
ty ať pominou, ať už pominou.
Teď když tvá ztracená vláda věcí tvých
zpět se k tobě navrátí, lide, navrátí.
 

Z oblohy mrak zvolna odplouvá
a každý sklízí setbu svou.
Modlitba má ta ať promlouvá k srdcím,
která zloby čas nespálil
jak květy mráz, jak mráz.“

Kto by bol pred 30 rokmi povedal, že hlas Marty Kubišovej bude rokmi naberať na intenzite,

a že aktuálnou zostane každučká veta piesne, ktorú tak precítene zaspieval Karel Gott pred 50 rokmi:

https://www.youtube.com/watch?v=dQB6BXUbAQI

 

Od bicykla ku chalupe

01.07.2018

Dnešný blog som napísala aj preto, že som si spomenula na otázku, ktorá mi nejde z mysle: „A ti sebe mišľiš, že nam, običajnim ľudzom na valaľe treba špecialnu trasu na bicigeľ?“ Sama viac »

Na traktoroch na Bratislavu

24.06.2018

Tak rada by som vedela, kto dostal ten skvostný nápad, aby poľnohospodári nasadli do traktorov a zbrázdili nielen cesty naprieč celým Slovenskom, ale aj ulice Bratislavy. Veď každému bolo od viac »

Sviatok pálenia špinavej bielizne

20.06.2018

Vráťme sa o niekoľko rokov dozadu. Spomínate si? Je jeseň v roku 2015. Členovia skupiny ZTOHOVEN sa rozhodli pre recesiu. Terčom ich záujmu sa stal Pražský hrad – Hrad českých kráľov, československých viac »

Diciotti, migranti, Taliansko

Španielsko a Portugalsko prijmú 100 migrantov z rybárskej lode

15.07.2018 21:51

Španielsko a Portugalsko prijmú 100 zo 450 migrantov, ktorých minulý týždeň zachránila loď a ktorí čakajú pri Sicílii na povolenie vstúpiť do Európy.

Trump, Putin

Čo povie Trump Putinovi o Kryme?

15.07.2018 20:00

Možno sa skamarátia, možno sa pohádajú a možno sa budú na seba raz usmievať a chvíľami zazerať. Obaja však ubezpečujú, že im ide o zlepšenie vzťahov.

Vladimir Putin, Viktor Orbán

Putin a Orbán hovorili v Moskve o futbale, energetike a hospodárskych vzťahoch

15.07.2018 19:27

Majstrovstvá sveta vo futbale, investície do energetiky a hospodárske vzťahy boli témami stretnutia ruského prezidenta Putina a maďarského premiéra Orbána.

Mária Patakyová, Pride

Ombudsmanka Patakyová: Práva LGBTI neohrozujú manželstvo

15.07.2018 19:00

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová tvrdí, že od minulého roka sa nič nezmenilo a štát stále nerešpektuje právo na uznanie a ochranu práv párov rovnakého pohlavia.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 171
Celková čítanosť: 364803x
Priemerná čítanosť článkov: 2133x

Autor blogu

Kategórie