Založ si blog

Nad Tatrou sa blýska, hromy divo bijú

Máme aj nežnejšiu poéziu. Spomínate si na Sládkovičovu Marínu? Vybrala som verše, ktoré si pamätám zo základnej školy.  Slovensko prirovnám k človeku. Predstavte si ho ako personu, ktorej pripíšete ľudské vlastnosti. Dá sa to urobiť rôznymi spôsobmi. Zvolila som si tento:

A čo je mladosť?- Dvadsaťpäť rokov?

Ružových tvárí hlaď jará?

Či údov sila? Či strmosť krokov?

Toto všetko sa zostará!

Bude mať naše Slovensko krásnu ružovú hladkú tvár na oslave svojej 25, alebo bude zvráskavená a skrivená bolesťou, plná zloby? Bude mať silné údy, strmý krok, alebo jeho údy zmľandraveli a strmý krok sa stratil, lebo barličky ponúkla Európska únia. „Rozumy“ dostáva od bohatej Ameriky. Nuž a brániť sa už nepotrebuje, lebo má za sebou siláka – NATO.

Mladosť je túžba živá po kráse,

je hlas nebeský v zemskom ohlase,

je nepokoj duší svätý,

Po akej kráse túži naše Slovensko? Trošku si to prispôsobím a spýtam sa: Po akej kráse prahnú naše deti? Tu ponechám priestor vašej fantázii. Moje postrehy by neladili s nasledujúcimi vetami o nebeskom hlase, ktorý k nám dolieha omnoho intenzívnejšie ako za socializmu, neprichádza iba z nebies, ale aj od vyvolených pozemšťanov – poslov božích. Akého ohlasu sa hlasu nebeskému dostáva? Je to svätý nepokoj, ktorý ženie človeka dopredu, aby sa zapáčil tomu na nebesiach, alebo sa satan pomaly ale isto zmocňuje tohto sveta?

je tá mohutnosť, čo slávu hľadá,

je kvetín lásky rajská záhrada

je anjel v prachu zaviaty!

Mohutné ego vyznieva smiešne, ak si predstavíme, že našu rajskú záhradu, s ľuďmi, ktorí nepáchajú hriech len preto, aby sa množili, nežijú z nej, nezveľaďujú ju pre budúce pokolenia, ale  postupne menia na jedno veľké šrotovisko.

A čo budeme v budúcnosti robiť so šrotoviskom? Šikovných remeselníkov potrebuje každá doba – minulá, dnešná, aj tá budúca. Železný odpad prerobia na motyky, rýle a hrable, aby sme prežili. Problém príde, keď zistíme, že niet ani dreva na zrub – na strechu nad hlavou. Železo totiž chladí.

Zaželajme si veľa zdravia do toho umierania. Radšej nie. Treba optimistickú víziu pretavenú do želania. Pozdrav nech znovu príde z Česka:

„Ať mír dál zůstává s touto krajinou.
Zloba, závist, zášt, strach a svár,
ty ať pominou, ať už pominou.
Teď když tvá ztracená vláda věcí tvých
zpět se k tobě navrátí, lide, navrátí.
 

Z oblohy mrak zvolna odplouvá
a každý sklízí setbu svou.
Modlitba má ta ať promlouvá k srdcím,
která zloby čas nespálil
jak květy mráz, jak mráz.“

Kto by bol pred 30 rokmi povedal, že hlas Marty Kubišovej bude rokmi naberať na intenzite,

a že aktuálnou zostane každučká veta piesne, ktorú tak precítene zaspieval Karel Gott pred 50 rokmi:

https://www.youtube.com/watch?v=dQB6BXUbAQI

 

Čo je človek a či kto je človek

04.04.2018

Telo je ako kožené vrece plné kostí, krvi, moču, výkalov a iných „príťažlivých“ vecí. Táto veta ma inšpirovala, aby som napísala tento blog. Priblížim vám obsah jednej kapitoly z viac »

Kedy sa nôž vo vrecku otvára?

01.04.2018

Obľúbený výraz môjho bývalého kolegu zo začiatku sedemdesiatych rokov. Jemu sa nôž vo vrecku otváral vždy, keď počul slovo komunista. Iste chápete, že neprešiel „čistiacou komisiou“, viac »

Let s prestreleným krídlom

28.03.2018

Kedysi dávno, za hlbokého socializmu, sa rozprával vtip, na ktorý som si spomenula, keď som počúvala poslanca za SaS Ľubomíra Galka, ktorému sa nesplnil sen o predčasných parlamentných voľbách. viac »

Rastislavice, pavol klinka, pole, kombajn

Najprv pôdu prenajmú, potom ju chcú späť z noci na ráno

22.04.2018 20:00

Napätie medzi malými a veľkými farmármi na východnom Slovensku nepoľavuje.

Salzburg, Rakúsko

Ľudovci sú jasným víťazom volieb v Salzbursku, zelení utrpeli debakel

22.04.2018 19:54

ÖVP získala 37,8 percenta hlasov, čo je o 8,7 percenta viac ako v roku 2013. V 36-člennom krajinskom parlamente bude mať 15 kresiel.

Koliba, počasie, jeseň, turisti

Apríl je netypický ustáleným počasím a vysokým počtom letných dní

22.04.2018 19:51

Tohtoročný apríl je netypický ustáleným počasím a vysokým počtom dní, keď teplota vzduchu vystúpila nad 25 a viac stupňov Celzia.

bielorusko, lukašenko

Srbsko dostalo od Lukašenka štyri stíhačky MiG-29

22.04.2018 19:49

Bielorusko vopred avizovalo, že chce v roku 2018 poskytnúť Srbsku osem migov a dva raketové systémy Buk pod podmienkou, že Belehrad uhradí náklady za ich modernizáciu.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 163
Celková čítanosť: 335679x
Priemerná čítanosť článkov: 2059x

Autor blogu

Kategórie