Založ si blog

Čoho sa bojí Amerika

Počas Vianoc som sa zahĺbila do knihy „Prečo chceme, aby ste boli bohatí“ Autori sú veľmi populárni – miliardár Donald J. Trump a milionár Robert T. Kiyosaki. Vyšla vo Vydavateľstve Motýľ. Prvé vydanie v roku 2007 a druhé vydanie v roku 2017.

Kniha ma na chvíľu vrátila do detstva, aby som si spomenula, čo nás učili na základnej škole. V dobe, keď bol človek lovcom a žil v kmeňoch, všetci si boli rovní.  Potom prišlo poľnohospodárstvo, pôda patrila kráľovi a jeho stúpencom. Druhú vrstvu tvorili tí, ktorí na nej pracovali. Väčšinu úrody odovzdali vlastníkom pôdy a im zostalo toľko, aby prežili a mali silu ďalej pracovať.

V knihe som sa tiež dočítala, že „v etape rozvoja priemyslu sa v Amerike zrodila stredná vrstva a tým aj demokracia. Na otcov dnešnej Ameriky tak zapôsobila Irokézska konfederácia združujúca päť indiánskych kmeňov žijúcich na území terajšieho Nového Anglicka, že použili ich formu spravovania spoločnosti ako model pre našu demokraciu. Podľa nej sa volili zástupcovia do hornej a dolnej snemovne a najvyšší súd (zložený iba zo žien).“

Svet sa mení a mení sa aj Amerika. Čoho sa teda bojí? Citujem Donalda Trumpa: „Prichádzame o našu strednú vrstvu a zmenšujúca stredná vrstva ohrozuje stabilitu Ameriky i samotnú svetovú demokraciu. Chceme, aby ste aj vy boli bohatí a stali sa súčasťou riešenia, nie súčasťou problému.“ A toto je dôvod, prečo vznikla kniha, ktorú spomínam v úvode.

Terajší americký prezident nebol iba podnikateľom, ale tiež učiteľom, vydával knihy, mal svoje vzdelávacie programy v televízii, …

Aký bude slovenský kapitalizmus v roku 2018? O strednú vrstvu prichádzame aj u nás a ľudia sa začínajú deliť na bohatých a chudobných. Naši „vládcovia“ si s chudobnými nevedia rady a zhromažďujú ich okolo veľkých priemyselných centier, provizórne ich ubytujú a veľkopodnikateľom, aj nadnárodným monopolom sú vďační za mzdu, ktorá umožňuje prežiť. Vláda pridá nejaké drobné, aby sa chudoba rýchlejšie adaptovala na nové podmienky života.

A keď sme už pri vláde. Dokáže vláda USA ochrániť vlastných ľudí pred problémami, ktoré prerástli hranice a stali sa globálnymi?

Keď s tým má problémy americká vláda, ako si s nimi má poradiť slovenská? Je ešte dôležité, koho si zvolíme? Bábkou v rukách iných môže byť predsa hocikto. Magické slovo GLOBALIZÁCIA má obrovskú moc. Hlce všetkých, ktorí jej stoja v ceste …

Na záver myšlienka v poradí tretieho amerického prezidenta Thomasa Jeffersona (1743 – 1826), ktorý bol spoluautorom americkej Deklarácie nezávislosti:

„Áno, naozaj sme vytvorili takmer dokonalú Republiku.

Ale zachovajú ju tí po nás?

Alebo si budú užívať hojnosti a zabudnú na slobodu?

Materiálne bohatstvo bez charakteru je najistejšia cesta k deštrukcii.

Skutočne mám obavu o svoju krajinu, keď si uvedomím, že Boh je spravodlivý.“

Od bicykla ku chalupe

01.07.2018

Dnešný blog som napísala aj preto, že som si spomenula na otázku, ktorá mi nejde z mysle: „A ti sebe mišľiš, že nam, običajnim ľudzom na valaľe treba špecialnu trasu na bicigeľ?“ Sama viac »

Na traktoroch na Bratislavu

24.06.2018

Tak rada by som vedela, kto dostal ten skvostný nápad, aby poľnohospodári nasadli do traktorov a zbrázdili nielen cesty naprieč celým Slovenskom, ale aj ulice Bratislavy. Veď každému bolo od viac »

Sviatok pálenia špinavej bielizne

20.06.2018

Vráťme sa o niekoľko rokov dozadu. Spomínate si? Je jeseň v roku 2015. Členovia skupiny ZTOHOVEN sa rozhodli pre recesiu. Terčom ich záujmu sa stal Pražský hrad – Hrad českých kráľov, československých viac »

Diciotti, migranti, Taliansko

Španielsko a Portugalsko prijmú 100 migrantov z rybárskej lode

15.07.2018 21:51

Španielsko a Portugalsko prijmú 100 zo 450 migrantov, ktorých minulý týždeň zachránila loď a ktorí čakajú pri Sicílii na povolenie vstúpiť do Európy.

Trump, Putin

Čo povie Trump Putinovi o Kryme?

15.07.2018 20:00

Možno sa skamarátia, možno sa pohádajú a možno sa budú na seba raz usmievať a chvíľami zazerať. Obaja však ubezpečujú, že im ide o zlepšenie vzťahov.

Vladimir Putin, Viktor Orbán

Putin a Orbán hovorili v Moskve o futbale, energetike a hospodárskych vzťahoch

15.07.2018 19:27

Majstrovstvá sveta vo futbale, investície do energetiky a hospodárske vzťahy boli témami stretnutia ruského prezidenta Putina a maďarského premiéra Orbána.

Mária Patakyová, Pride

Ombudsmanka Patakyová: Práva LGBTI neohrozujú manželstvo

15.07.2018 19:00

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová tvrdí, že od minulého roka sa nič nezmenilo a štát stále nerešpektuje právo na uznanie a ochranu práv párov rovnakého pohlavia.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 171
Celková čítanosť: 364845x
Priemerná čítanosť článkov: 2134x

Autor blogu

Kategórie