Založ si blog

Čoho sa bojí Amerika

Počas Vianoc som sa zahĺbila do knihy „Prečo chceme, aby ste boli bohatí“ Autori sú veľmi populárni – miliardár Donald J. Trump a milionár Robert T. Kiyosaki. Vyšla vo Vydavateľstve Motýľ. Prvé vydanie v roku 2007 a druhé vydanie v roku 2017.

Kniha ma na chvíľu vrátila do detstva, aby som si spomenula, čo nás učili na základnej škole. V dobe, keď bol človek lovcom a žil v kmeňoch, všetci si boli rovní.  Potom prišlo poľnohospodárstvo, pôda patrila kráľovi a jeho stúpencom. Druhú vrstvu tvorili tí, ktorí na nej pracovali. Väčšinu úrody odovzdali vlastníkom pôdy a im zostalo toľko, aby prežili a mali silu ďalej pracovať.

V knihe som sa tiež dočítala, že „v etape rozvoja priemyslu sa v Amerike zrodila stredná vrstva a tým aj demokracia. Na otcov dnešnej Ameriky tak zapôsobila Irokézska konfederácia združujúca päť indiánskych kmeňov žijúcich na území terajšieho Nového Anglicka, že použili ich formu spravovania spoločnosti ako model pre našu demokraciu. Podľa nej sa volili zástupcovia do hornej a dolnej snemovne a najvyšší súd (zložený iba zo žien).“

Svet sa mení a mení sa aj Amerika. Čoho sa teda bojí? Citujem Donalda Trumpa: „Prichádzame o našu strednú vrstvu a zmenšujúca stredná vrstva ohrozuje stabilitu Ameriky i samotnú svetovú demokraciu. Chceme, aby ste aj vy boli bohatí a stali sa súčasťou riešenia, nie súčasťou problému.“ A toto je dôvod, prečo vznikla kniha, ktorú spomínam v úvode.

Terajší americký prezident nebol iba podnikateľom, ale tiež učiteľom, vydával knihy, mal svoje vzdelávacie programy v televízii, …

Aký bude slovenský kapitalizmus v roku 2018? O strednú vrstvu prichádzame aj u nás a ľudia sa začínajú deliť na bohatých a chudobných. Naši „vládcovia“ si s chudobnými nevedia rady a zhromažďujú ich okolo veľkých priemyselných centier, provizórne ich ubytujú a veľkopodnikateľom, aj nadnárodným monopolom sú vďační za mzdu, ktorá umožňuje prežiť. Vláda pridá nejaké drobné, aby sa chudoba rýchlejšie adaptovala na nové podmienky života.

A keď sme už pri vláde. Dokáže vláda USA ochrániť vlastných ľudí pred problémami, ktoré prerástli hranice a stali sa globálnymi?

Keď s tým má problémy americká vláda, ako si s nimi má poradiť slovenská? Je ešte dôležité, koho si zvolíme? Bábkou v rukách iných môže byť predsa hocikto. Magické slovo GLOBALIZÁCIA má obrovskú moc. Hlce všetkých, ktorí jej stoja v ceste …

Na záver myšlienka v poradí tretieho amerického prezidenta Thomasa Jeffersona (1743 – 1826), ktorý bol spoluautorom americkej Deklarácie nezávislosti:

„Áno, naozaj sme vytvorili takmer dokonalú Republiku.

Ale zachovajú ju tí po nás?

Alebo si budú užívať hojnosti a zabudnú na slobodu?

Materiálne bohatstvo bez charakteru je najistejšia cesta k deštrukcii.

Skutočne mám obavu o svoju krajinu, keď si uvedomím, že Boh je spravodlivý.“

Brutálna inteligencia

18.01.2018

Premiér Róbert Fico v nedeľnej diskusnej relácii V politike, ktorú odvysielala TA3 14. januára povedal, že český prezident Miloš Zeman je brutálne inteligentný človek. Zaujímavé slovné viac »

Telesná výchova nie je iba o pohybe

16.01.2018

Telesnú výchovu na základnej škole vnímam ako predmet, v ktorom sa žiaci učia zvládať techniku jednotlivých športových disciplín, ovládať pravidlá rôznych športových hier a mnoho iných viac »

Tichá voda do Dunajka padala . ..

12.01.2018

Smrť Mariána Labudu bola rýchla. Vravia, že ju očakával. Dnes mal pohreb. Nech odpočíva v pokoji. Mnohí sme sa tešili z jeho hereckého umenia a iste sa budeme tešiť aj z dedičstva, ktoré viac »

Grécko, Solún, protest

Tisíce ľudí žiadali v Solúne zmenu názvu susedného Macedónska

21.01.2018 18:24

Desaťtisíce Grékov demonštrovali v nedeľu v prístavnom meste Solún za to, aby susedné Macedónsko zmenilo svoj názov.

raketa, výbuch,

Pri raketovom útoku v Turecku prišiel o život civilista

21.01.2018 17:39

Tri rakety zasiahli v nedeľu turecké mesto Reyhanli ležiace v provincii Hatay neďaleko turecko-sýrskych hraníc.

Martin Schulz

Pokračovanie veľkej koalície v Nemecku sa priblížilo, socialisti začnú rokovať s konzervatívcami

21.01.2018 16:42, aktualizované: 17:29

Nemeckí sociálni demokrati (SPD) začnú koaličné rozhovory s konzervatívnou úniou CDU / CSU kancelárky Angely Merkelovej.

Turecko, Sýria

Francúzi sa ozvali: Žiadajú o stretnutie na pôde OSN pre turecký útok na Sýriu

21.01.2018 16:13

Francúzsko požiadalo o mimoriadne rokovanie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov k situácii v Sýrii, na ktorú v začali útočiť turecké vojská.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 144
Celková čítanosť: 275213x
Priemerná čítanosť článkov: 1911x

Autor blogu

Kategórie