Založ si blog

Devana

Pred niekoľkými rokmi sa hovorilo, že v lesoch v južnom cípe okresu Bardejov, ak budete mať šťastie, uvidíte bieleho jeleňa. Človek by si myslel, že poľovníci zorganizujú na toto vzácne zviera hon. Ale je v tom malý háčik, možno veľký hák.

Traduje sa totiž, že také zviera nemožno zastreliť, ani iným spôsobom usmrtiť, lebo sa stane dáke nešťastie. Táto povera má svoju moc aj dnes, aj keď je z čias, kedy ľudia verili iba v pohanských bohov.

O slovanskej mytológii sa v ostatnom čase píše veľa a mnohé v napísanom si odporuje. Napríklad aj to, kto bola matka Devany. Najčastejšie sa spomína Lada – bohyňa lásky, manželstva a všetkého, čo súviselo s jarou – orba, siatba, …

Boh Perún bol bohom búrok, blesku a hromu. Jedného dňa, keď jeho krásna zlatovlasá dcéra Devana – bohyňa svetla vyrástla, poveril ju, aby sa starala o lesy, lúky, rieky a jazerá, o lovcov divých zvierat, aby odmeňovala čestných a trestala tých, ktorí nežili v súlade s prírodou.

Perún vlastnil stádo krásnych bielych jeleňov. Biele jelene boli pod ochranou Perúna. Lovci ich nesmeli loviť. Devana sa však zaľúbila do jedného z lovcov a na jeho naliehanie mu dovolila uloviť si bieleho jeleňa z otcovho stáda. Keď to uvideli ostatní bohovia, jeleňa zachránili. Perún sa o tom dozvedel, lovca premenil na vodu a osadu aj s obyvateľmi zničil.

Prešiel istý čas a otec dcére odpustil. Dostala luk a šípy a v lesoch znovu zavládol mier a poriadok. Dospela a stala sa z nej spravodlivá bohyňa. Nielen lovci v dávnych časoch, ale aj súčasní poľovníci ju pokladajú za svoju patrónku.

Brutálna inteligencia

18.01.2018

Premiér Róbert Fico v nedeľnej diskusnej relácii V politike, ktorú odvysielala TA3 14. januára povedal, že český prezident Miloš Zeman je brutálne inteligentný človek. Zaujímavé slovné viac »

Telesná výchova nie je iba o pohybe

16.01.2018

Telesnú výchovu na základnej škole vnímam ako predmet, v ktorom sa žiaci učia zvládať techniku jednotlivých športových disciplín, ovládať pravidlá rôznych športových hier a mnoho iných viac »

Tichá voda do Dunajka padala . ..

12.01.2018

Smrť Mariána Labudu bola rýchla. Vravia, že ju očakával. Dnes mal pohreb. Nech odpočíva v pokoji. Mnohí sme sa tešili z jeho hereckého umenia a iste sa budeme tešiť aj z dedičstva, ktoré viac »

Grécko, Solún, protest

Tisíce ľudí žiadali v Solúne zmenu názvu susedného Macedónska

21.01.2018 18:24

Desaťtisíce Grékov demonštrovali v nedeľu v prístavnom meste Solún za to, aby susedné Macedónsko zmenilo svoj názov.

raketa, výbuch,

Pri raketovom útoku v Turecku prišiel o život civilista

21.01.2018 17:39

Tri rakety zasiahli v nedeľu turecké mesto Reyhanli ležiace v provincii Hatay neďaleko turecko-sýrskych hraníc.

Martin Schulz

Pokračovanie veľkej koalície v Nemecku sa priblížilo, socialisti začnú rokovať s konzervatívcami

21.01.2018 16:42, aktualizované: 17:29

Nemeckí sociálni demokrati (SPD) začnú koaličné rozhovory s konzervatívnou úniou CDU / CSU kancelárky Angely Merkelovej.

Turecko, Sýria

Francúzi sa ozvali: Žiadajú o stretnutie na pôde OSN pre turecký útok na Sýriu

21.01.2018 16:13

Francúzsko požiadalo o mimoriadne rokovanie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov k situácii v Sýrii, na ktorú v začali útočiť turecké vojská.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 144
Celková čítanosť: 275212x
Priemerná čítanosť článkov: 1911x

Autor blogu

Kategórie