Založ si blog

Devana

Pred niekoľkými rokmi sa hovorilo, že v lesoch v južnom cípe okresu Bardejov, ak budete mať šťastie, uvidíte bieleho jeleňa. Človek by si myslel, že poľovníci zorganizujú na toto vzácne zviera hon. Ale je v tom malý háčik, možno veľký hák.

Traduje sa totiž, že také zviera nemožno zastreliť, ani iným spôsobom usmrtiť, lebo sa stane dáke nešťastie. Táto povera má svoju moc aj dnes, aj keď je z čias, kedy ľudia verili iba v pohanských bohov.

O slovanskej mytológii sa v ostatnom čase píše veľa a mnohé v napísanom si odporuje. Napríklad aj to, kto bola matka Devany. Najčastejšie sa spomína Lada – bohyňa lásky, manželstva a všetkého, čo súviselo s jarou – orba, siatba, …

Boh Perún bol bohom búrok, blesku a hromu. Jedného dňa, keď jeho krásna zlatovlasá dcéra Devana – bohyňa svetla vyrástla, poveril ju, aby sa starala o lesy, lúky, rieky a jazerá, o lovcov divých zvierat, aby odmeňovala čestných a trestala tých, ktorí nežili v súlade s prírodou.

Perún vlastnil stádo krásnych bielych jeleňov. Biele jelene boli pod ochranou Perúna. Lovci ich nesmeli loviť. Devana sa však zaľúbila do jedného z lovcov a na jeho naliehanie mu dovolila uloviť si bieleho jeleňa z otcovho stáda. Keď to uvideli ostatní bohovia, jeleňa zachránili. Perún sa o tom dozvedel, lovca premenil na vodu a osadu aj s obyvateľmi zničil.

Prešiel istý čas a otec dcére odpustil. Dostala luk a šípy a v lesoch znovu zavládol mier a poriadok. Dospela a stala sa z nej spravodlivá bohyňa. Nielen lovci v dávnych časoch, ale aj súčasní poľovníci ju pokladajú za svoju patrónku.

Obludy na politickej scéne

14.01.2019

V nedeľnej relácii „O päť minút dvanásť“ som sa dozvedela, kto sú obludy na slovenskej politickej scéne, aj že v slovenskom parlamente sedia fašisti. Ficofóbia pôsobiaca na niektorých viac »

Vytrhnuté z mojej diplomovky

10.01.2019

Gustáv Husák sa narodil v 10. januára 1913. Utrela som prach z kníh, ktoré som dlhšie nezobrala do rúk a padol mi zrak na moju diplomovú prácu. Ako to súvisí s posledným prezidentom éry socializmu? viac »

Nezabudnuteľný prezident Policajného zboru

06.01.2019

Žije si svoj pokojný život a myslí si, že bežný človek, ako som napríklad ja, na neho zabudol. Nie je to tak. Robila som novoročné upratovanie v počítači a objavila som niekoľko myšlienok viac »

viktor orbán

Protivládne protesty Fideszu neprospeli, stratil 250.000 priaznivcov

16.01.2019 19:29

Z aktuálnych výsledkov jeho prieskumu vyplýva, že z decembrových 35 percent by Fidesz v januári volilo iba 32 percent voličov.

zdravotnícka škola košice, sestričky

Nemocnice kritizujú škrty na školách

16.01.2019 18:35

So znižovaním počtu žiakov na stredných zdravotníckych školách zásadne nesúhlasí Asociácia nemocníc Slovenska.

igor matovič

Matovič dostal od prezidentských kandidátov košom

16.01.2019 18:25

Opoziční kandidáti sa spájať nechcú. Tábor môže navyše rozdrobiť aj Veronika Remišová.

Sýria, manbidž, útok, výbuch, reštaurácia, dom, teroristický

Pri atentáte v Sýrii zahynulo 18 ľudí, vrátane amerických vojakov

16.01.2019 18:23

Útočník sa odpálil pri medzinárodnej hliadke v meste Manbidž.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 196
Celková čítanosť: 462889x
Priemerná čítanosť článkov: 2362x

Autor blogu

Kategórie