Založ si blog

Devana

Pred niekoľkými rokmi sa hovorilo, že v lesoch v južnom cípe okresu Bardejov, ak budete mať šťastie, uvidíte bieleho jeleňa. Človek by si myslel, že poľovníci zorganizujú na toto vzácne zviera hon. Ale je v tom malý háčik, možno veľký hák.

Traduje sa totiž, že také zviera nemožno zastreliť, ani iným spôsobom usmrtiť, lebo sa stane dáke nešťastie. Táto povera má svoju moc aj dnes, aj keď je z čias, kedy ľudia verili iba v pohanských bohov.

O slovanskej mytológii sa v ostatnom čase píše veľa a mnohé v napísanom si odporuje. Napríklad aj to, kto bola matka Devany. Najčastejšie sa spomína Lada – bohyňa lásky, manželstva a všetkého, čo súviselo s jarou – orba, siatba, …

Boh Perún bol bohom búrok, blesku a hromu. Jedného dňa, keď jeho krásna zlatovlasá dcéra Devana – bohyňa svetla vyrástla, poveril ju, aby sa starala o lesy, lúky, rieky a jazerá, o lovcov divých zvierat, aby odmeňovala čestných a trestala tých, ktorí nežili v súlade s prírodou.

Perún vlastnil stádo krásnych bielych jeleňov. Biele jelene boli pod ochranou Perúna. Lovci ich nesmeli loviť. Devana sa však zaľúbila do jedného z lovcov a na jeho naliehanie mu dovolila uloviť si bieleho jeleňa z otcovho stáda. Keď to uvideli ostatní bohovia, jeleňa zachránili. Perún sa o tom dozvedel, lovca premenil na vodu a osadu aj s obyvateľmi zničil.

Prešiel istý čas a otec dcére odpustil. Dostala luk a šípy a v lesoch znovu zavládol mier a poriadok. Dospela a stala sa z nej spravodlivá bohyňa. Nielen lovci v dávnych časoch, ale aj súčasní poľovníci ju pokladajú za svoju patrónku.

Braňo Dobšinský, skúste to so stranou Smer-SD

11.10.2018

Sobotné dialógy s Braňom Dobšinským boli pre niekoho úžasným zážitkom. Počúvať neomylného moderátora, ktorý psychicky deptá politika, ktorému nedovolí prejaviť názor, ba ani dokončiť viac »

Andrej Kiska First

02.10.2018

Vo Valnom zhromaždení OSN už zaznelo a udialo sa všeličo. V ostatnom čase v mnohých ušiach rezonujú slová slovenského prezidenta Andreja Kisku, ktoré adresoval americkému prezidentovi Donaldovi viac »

Od obedov k bičom a obuškom

20.09.2018

Za čias socializmu sa hovorilo, že deti sú živé kvety zeme. Záleží predovšetkým na dospelých, aké plody prinesú. Niektoré sú skromné malé fialôčky ukryté v tieni stromov, iné prekrásne viac »

francúzsko, polícia, útok, páska,

Vo Francúzsku zadržali šesť osôb v súvislosti s marcovým terorom na juhu krajiny

16.10.2018 22:52

Útoky, ktoré spáchal Radouan Lakdim v mestách Carcassonne a Trebes si vyžiadali štyri obete.

Trump Putin Summit

Trump varoval Honduras pred prerušením pomoci, ak nezastaví migračný tok

16.10.2018 21:18

Trump tento rok už Honduras varoval v súvislosti s rozvetvením inej karavány, ktorá skôr, ako sa vytratila, smerovala k USA.

stíhačka, Ukrajina

Havária stíhačky na Ukrajine si vyžiadala životy dvoch pilotov

16.10.2018 20:23

K nešťastiu došlo počas medzinárodného vojenského cvičenia vzdušných síl členských krajín NATO Čisté nebo 2018.

Ropa, ťažba, nafta, benzín, ropný vrt

Saudská Arábia prelomila tabu, pohrozila ropou

16.10.2018 20:22

Ak by Saudská Arábia využila ropu ako zbraň, tak by destabilizovala trhy tak, že obchodný konflikt Spojených štátov a Číny by vyzeral ako stolná hra.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 179
Celková čítanosť: 398040x
Priemerná čítanosť článkov: 2224x

Autor blogu

Kategórie