Založ si blog

Devana

Pred niekoľkými rokmi sa hovorilo, že v lesoch v južnom cípe okresu Bardejov, ak budete mať šťastie, uvidíte bieleho jeleňa. Človek by si myslel, že poľovníci zorganizujú na toto vzácne zviera hon. Ale je v tom malý háčik, možno veľký hák.

Traduje sa totiž, že také zviera nemožno zastreliť, ani iným spôsobom usmrtiť, lebo sa stane dáke nešťastie. Táto povera má svoju moc aj dnes, aj keď je z čias, kedy ľudia verili iba v pohanských bohov.

O slovanskej mytológii sa v ostatnom čase píše veľa a mnohé v napísanom si odporuje. Napríklad aj to, kto bola matka Devany. Najčastejšie sa spomína Lada – bohyňa lásky, manželstva a všetkého, čo súviselo s jarou – orba, siatba, …

Boh Perún bol bohom búrok, blesku a hromu. Jedného dňa, keď jeho krásna zlatovlasá dcéra Devana – bohyňa svetla vyrástla, poveril ju, aby sa starala o lesy, lúky, rieky a jazerá, o lovcov divých zvierat, aby odmeňovala čestných a trestala tých, ktorí nežili v súlade s prírodou.

Perún vlastnil stádo krásnych bielych jeleňov. Biele jelene boli pod ochranou Perúna. Lovci ich nesmeli loviť. Devana sa však zaľúbila do jedného z lovcov a na jeho naliehanie mu dovolila uloviť si bieleho jeleňa z otcovho stáda. Keď to uvideli ostatní bohovia, jeleňa zachránili. Perún sa o tom dozvedel, lovca premenil na vodu a osadu aj s obyvateľmi zničil.

Prešiel istý čas a otec dcére odpustil. Dostala luk a šípy a v lesoch znovu zavládol mier a poriadok. Dospela a stala sa z nej spravodlivá bohyňa. Nielen lovci v dávnych časoch, ale aj súčasní poľovníci ju pokladajú za svoju patrónku.

Čo je človek a či kto je človek

04.04.2018

Telo je ako kožené vrece plné kostí, krvi, moču, výkalov a iných „príťažlivých“ vecí. Táto veta ma inšpirovala, aby som napísala tento blog. Priblížim vám obsah jednej kapitoly z viac »

Kedy sa nôž vo vrecku otvára?

01.04.2018

Obľúbený výraz môjho bývalého kolegu zo začiatku sedemdesiatych rokov. Jemu sa nôž vo vrecku otváral vždy, keď počul slovo komunista. Iste chápete, že neprešiel „čistiacou komisiou“, viac »

Let s prestreleným krídlom

28.03.2018

Kedysi dávno, za hlbokého socializmu, sa rozprával vtip, na ktorý som si spomenula, keď som počúvala poslanca za SaS Ľubomíra Galka, ktorému sa nesplnil sen o predčasných parlamentných voľbách. viac »

Rastislavice, pavol klinka, pole, kombajn

Najprv pôdu prenajmú, potom ju chcú späť z noci na ráno

22.04.2018 20:00

Napätie medzi malými a veľkými farmármi na východnom Slovensku nepoľavuje.

Salzburg, Rakúsko

Ľudovci sú jasným víťazom volieb v Salzbursku, zelení utrpeli debakel

22.04.2018 19:54

ÖVP získala 37,8 percenta hlasov, čo je o 8,7 percenta viac ako v roku 2013. V 36-člennom krajinskom parlamente bude mať 15 kresiel.

Koliba, počasie, jeseň, turisti

Apríl je netypický ustáleným počasím a vysokým počtom letných dní

22.04.2018 19:51

Tohtoročný apríl je netypický ustáleným počasím a vysokým počtom dní, keď teplota vzduchu vystúpila nad 25 a viac stupňov Celzia.

bielorusko, lukašenko

Srbsko dostalo od Lukašenka štyri stíhačky MiG-29

22.04.2018 19:49

Bielorusko vopred avizovalo, že chce v roku 2018 poskytnúť Srbsku osem migov a dva raketové systémy Buk pod podmienkou, že Belehrad uhradí náklady za ich modernizáciu.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 163
Celková čítanosť: 335690x
Priemerná čítanosť článkov: 2059x

Autor blogu

Kategórie