Založ si blog

Duch slovenských Vianoc sa vytráca?

V nedeľu 10. decembra 2017 som bola v jednom z prešovských obchodných centier. Keďže som tam na niekoho čakala, potešilo ma, že sa môžem pozerať na tancujúce a šantiace deti z prešovských materských a základných škôl. Na nakupovanie mi čas nezostal.

Vianočná besiedka a k tomu hlučná hudba a spev speváčok, ktorý sa hodil skôr na veľký štadión, ako do komorného priestoru v obchodnom dome. Ľutovala som predavačky a nakupujúcich. Niektorí sa s opovržením pozreli na malé pódium, odkiaľ sa ozývali vianočné piesne. Chvíľku sa tam zdržali, pokrútili hlavou a odišli. Niekto poznamenal: „Chcel som tie speváčky počuť.“ Mávol rukou a odišiel aj s kamarátom.

Netrpezlivo som čakala, kedy sa predvedú malí tanečníci zo škôlky. Aj im bolo súdené, aby ich krehké ušká bojovali s hlučnými speváčkami. Odtancovali si svoje a potom už iba znudene čakali na čerta, anjela a Mikuláša, ktorý im mal priniesť darčeky.

Z úst speváčok som si vypočula históriu niektorých piesní – kto, kedy a pri akej príležitostí ich vymyslel, ktoré slávne západné hviezdy ich spievali. Nuž a potom ich zaspievali vo vlastnom hlučnom prevedení.

Stále hovorili o nejakom projekte, ktorý realizujú. Nepochopila som, o aký projekt ide, ale ak výsledkom projektu má byť toto, čo som si vypočula, tak nenachádzam slová.

Nezaznela tam ani jedna slovenská koleda, ani jedna slovenská vianočná pieseň. Duch slovenských Vianoc sa jednoducho vytratil a ja sa bojím, že sa už nevráti. Cítila som sa cudzinkou vo vlastnej krajine.

 

Obludy na politickej scéne

14.01.2019

V nedeľnej relácii „O päť minút dvanásť“ som sa dozvedela, kto sú obludy na slovenskej politickej scéne, aj že v slovenskom parlamente sedia fašisti. Ficofóbia pôsobiaca na niektorých viac »

Vytrhnuté z mojej diplomovky

10.01.2019

Gustáv Husák sa narodil v 10. januára 1913. Utrela som prach z kníh, ktoré som dlhšie nezobrala do rúk a padol mi zrak na moju diplomovú prácu. Ako to súvisí s posledným prezidentom éry socializmu? viac »

Nezabudnuteľný prezident Policajného zboru

06.01.2019

Žije si svoj pokojný život a myslí si, že bežný človek, ako som napríklad ja, na neho zabudol. Nie je to tak. Robila som novoročné upratovanie v počítači a objavila som niekoľko myšlienok viac »

zdravotnícka škola košice, sestričky

Nemocnice kritizujú škrty na školách

16.01.2019 18:35

So znižovaním počtu žiakov na stredných zdravotníckych školách zásadne nesúhlasí Asociácia nemocníc Slovenska.

igor matovič

Matovič dostal od prezidentských kandidátov košom

16.01.2019 18:25

Opoziční kandidáti sa spájať nechcú. Tábor môže navyše rozdrobiť aj Veronika Remišová.

Sýria, manbidž, útok, výbuch, reštaurácia, dom, teroristický

Pri atentáte v Sýrii zahynulo 18 ľudí, vrátane amerických vojakov

16.01.2019 18:23

Útočník sa odpálil pri medzinárodnej hliadke v meste Manbidž.

Pawel Adamowicz

Poslanci Sejmu si uctili starostu Gdanska, pohreb bude mať v sobotu

16.01.2019 18:16

Adamowicz bol starostom mesta Gdansk od roku 1998.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 196
Celková čítanosť: 462880x
Priemerná čítanosť článkov: 2362x

Autor blogu

Kategórie