Založ si blog

Duch slovenských Vianoc sa vytráca?

V nedeľu 10. decembra 2017 som bola v jednom z prešovských obchodných centier. Keďže som tam na niekoho čakala, potešilo ma, že sa môžem pozerať na tancujúce a šantiace deti z prešovských materských a základných škôl. Na nakupovanie mi čas nezostal.

Vianočná besiedka a k tomu hlučná hudba a spev speváčok, ktorý sa hodil skôr na veľký štadión, ako do komorného priestoru v obchodnom dome. Ľutovala som predavačky a nakupujúcich. Niektorí sa s opovržením pozreli na malé pódium, odkiaľ sa ozývali vianočné piesne. Chvíľku sa tam zdržali, pokrútili hlavou a odišli. Niekto poznamenal: „Chcel som tie speváčky počuť.“ Mávol rukou a odišiel aj s kamarátom.

Netrpezlivo som čakala, kedy sa predvedú malí tanečníci zo škôlky. Aj im bolo súdené, aby ich krehké ušká bojovali s hlučnými speváčkami. Odtancovali si svoje a potom už iba znudene čakali na čerta, anjela a Mikuláša, ktorý im mal priniesť darčeky.

Z úst speváčok som si vypočula históriu niektorých piesní – kto, kedy a pri akej príležitostí ich vymyslel, ktoré slávne západné hviezdy ich spievali. Nuž a potom ich zaspievali vo vlastnom hlučnom prevedení.

Stále hovorili o nejakom projekte, ktorý realizujú. Nepochopila som, o aký projekt ide, ale ak výsledkom projektu má byť toto, čo som si vypočula, tak nenachádzam slová.

Nezaznela tam ani jedna slovenská koleda, ani jedna slovenská vianočná pieseň. Duch slovenských Vianoc sa jednoducho vytratil a ja sa bojím, že sa už nevráti. Cítila som sa cudzinkou vo vlastnej krajine.

 

Čo je človek a či kto je človek

04.04.2018

Telo je ako kožené vrece plné kostí, krvi, moču, výkalov a iných „príťažlivých“ vecí. Táto veta ma inšpirovala, aby som napísala tento blog. Priblížim vám obsah jednej kapitoly z viac »

Kedy sa nôž vo vrecku otvára?

01.04.2018

Obľúbený výraz môjho bývalého kolegu zo začiatku sedemdesiatych rokov. Jemu sa nôž vo vrecku otváral vždy, keď počul slovo komunista. Iste chápete, že neprešiel „čistiacou komisiou“, viac »

Let s prestreleným krídlom

28.03.2018

Kedysi dávno, za hlbokého socializmu, sa rozprával vtip, na ktorý som si spomenula, keď som počúvala poslanca za SaS Ľubomíra Galka, ktorému sa nesplnil sen o predčasných parlamentných voľbách. viac »

Rastislavice, pavol klinka, pole, kombajn

Najprv pôdu prenajmú, potom ju chcú späť z noci na ráno

22.04.2018 20:00

Napätie medzi malými a veľkými farmármi na východnom Slovensku nepoľavuje.

Salzburg, Rakúsko

Ľudovci sú jasným víťazom volieb v Salzbursku, zelení utrpeli debakel

22.04.2018 19:54

ÖVP získala 37,8 percenta hlasov, čo je o 8,7 percenta viac ako v roku 2013. V 36-člennom krajinskom parlamente bude mať 15 kresiel.

Koliba, počasie, jeseň, turisti

Apríl je netypický ustáleným počasím a vysokým počtom letných dní

22.04.2018 19:51

Tohtoročný apríl je netypický ustáleným počasím a vysokým počtom dní, keď teplota vzduchu vystúpila nad 25 a viac stupňov Celzia.

bielorusko, lukašenko

Srbsko dostalo od Lukašenka štyri stíhačky MiG-29

22.04.2018 19:49

Bielorusko vopred avizovalo, že chce v roku 2018 poskytnúť Srbsku osem migov a dva raketové systémy Buk pod podmienkou, že Belehrad uhradí náklady za ich modernizáciu.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 163
Celková čítanosť: 335691x
Priemerná čítanosť článkov: 2059x

Autor blogu

Kategórie