Založ si blog

Duch slovenských Vianoc sa vytráca?

V nedeľu 10. decembra 2017 som bola v jednom z prešovských obchodných centier. Keďže som tam na niekoho čakala, potešilo ma, že sa môžem pozerať na tancujúce a šantiace deti z prešovských materských a základných škôl. Na nakupovanie mi čas nezostal.

Vianočná besiedka a k tomu hlučná hudba a spev speváčok, ktorý sa hodil skôr na veľký štadión, ako do komorného priestoru v obchodnom dome. Ľutovala som predavačky a nakupujúcich. Niektorí sa s opovržením pozreli na malé pódium, odkiaľ sa ozývali vianočné piesne. Chvíľku sa tam zdržali, pokrútili hlavou a odišli. Niekto poznamenal: „Chcel som tie speváčky počuť.“ Mávol rukou a odišiel aj s kamarátom.

Netrpezlivo som čakala, kedy sa predvedú malí tanečníci zo škôlky. Aj im bolo súdené, aby ich krehké ušká bojovali s hlučnými speváčkami. Odtancovali si svoje a potom už iba znudene čakali na čerta, anjela a Mikuláša, ktorý im mal priniesť darčeky.

Z úst speváčok som si vypočula históriu niektorých piesní – kto, kedy a pri akej príležitostí ich vymyslel, ktoré slávne západné hviezdy ich spievali. Nuž a potom ich zaspievali vo vlastnom hlučnom prevedení.

Stále hovorili o nejakom projekte, ktorý realizujú. Nepochopila som, o aký projekt ide, ale ak výsledkom projektu má byť toto, čo som si vypočula, tak nenachádzam slová.

Nezaznela tam ani jedna slovenská koleda, ani jedna slovenská vianočná pieseň. Duch slovenských Vianoc sa jednoducho vytratil a ja sa bojím, že sa už nevráti. Cítila som sa cudzinkou vo vlastnej krajine.

 

Brutálna inteligencia

18.01.2018

Premiér Róbert Fico v nedeľnej diskusnej relácii V politike, ktorú odvysielala TA3 14. januára povedal, že český prezident Miloš Zeman je brutálne inteligentný človek. Zaujímavé slovné viac »

Telesná výchova nie je iba o pohybe

16.01.2018

Telesnú výchovu na základnej škole vnímam ako predmet, v ktorom sa žiaci učia zvládať techniku jednotlivých športových disciplín, ovládať pravidlá rôznych športových hier a mnoho iných viac »

Tichá voda do Dunajka padala . ..

12.01.2018

Smrť Mariána Labudu bola rýchla. Vravia, že ju očakával. Dnes mal pohreb. Nech odpočíva v pokoji. Mnohí sme sa tešili z jeho hereckého umenia a iste sa budeme tešiť aj z dedičstva, ktoré viac »

Grécko, Solún, protest

Tisíce ľudí žiadali v Solúne zmenu názvu susedného Macedónska

21.01.2018 18:24

Desaťtisíce Grékov demonštrovali v nedeľu v prístavnom meste Solún za to, aby susedné Macedónsko zmenilo svoj názov.

raketa, výbuch,

Pri raketovom útoku v Turecku prišiel o život civilista

21.01.2018 17:39

Tri rakety zasiahli v nedeľu turecké mesto Reyhanli ležiace v provincii Hatay neďaleko turecko-sýrskych hraníc.

Martin Schulz

Pokračovanie veľkej koalície v Nemecku sa priblížilo, socialisti začnú rokovať s konzervatívcami

21.01.2018 16:42, aktualizované: 17:29

Nemeckí sociálni demokrati (SPD) začnú koaličné rozhovory s konzervatívnou úniou CDU / CSU kancelárky Angely Merkelovej.

Turecko, Sýria

Francúzi sa ozvali: Žiadajú o stretnutie na pôde OSN pre turecký útok na Sýriu

21.01.2018 16:13

Francúzsko požiadalo o mimoriadne rokovanie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov k situácii v Sýrii, na ktorú v začali útočiť turecké vojská.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 144
Celková čítanosť: 275211x
Priemerná čítanosť článkov: 1911x

Autor blogu

Kategórie