Založ si blog

Duch slovenských Vianoc sa vytráca?

V nedeľu 10. decembra 2017 som bola v jednom z prešovských obchodných centier. Keďže som tam na niekoho čakala, potešilo ma, že sa môžem pozerať na tancujúce a šantiace deti z prešovských materských a základných škôl. Na nakupovanie mi čas nezostal.

Vianočná besiedka a k tomu hlučná hudba a spev speváčok, ktorý sa hodil skôr na veľký štadión, ako do komorného priestoru v obchodnom dome. Ľutovala som predavačky a nakupujúcich. Niektorí sa s opovržením pozreli na malé pódium, odkiaľ sa ozývali vianočné piesne. Chvíľku sa tam zdržali, pokrútili hlavou a odišli. Niekto poznamenal: „Chcel som tie speváčky počuť.“ Mávol rukou a odišiel aj s kamarátom.

Netrpezlivo som čakala, kedy sa predvedú malí tanečníci zo škôlky. Aj im bolo súdené, aby ich krehké ušká bojovali s hlučnými speváčkami. Odtancovali si svoje a potom už iba znudene čakali na čerta, anjela a Mikuláša, ktorý im mal priniesť darčeky.

Z úst speváčok som si vypočula históriu niektorých piesní – kto, kedy a pri akej príležitostí ich vymyslel, ktoré slávne západné hviezdy ich spievali. Nuž a potom ich zaspievali vo vlastnom hlučnom prevedení.

Stále hovorili o nejakom projekte, ktorý realizujú. Nepochopila som, o aký projekt ide, ale ak výsledkom projektu má byť toto, čo som si vypočula, tak nenachádzam slová.

Nezaznela tam ani jedna slovenská koleda, ani jedna slovenská vianočná pieseň. Duch slovenských Vianoc sa jednoducho vytratil a ja sa bojím, že sa už nevráti. Cítila som sa cudzinkou vo vlastnej krajine.

 

Braňo Dobšinský, skúste to so stranou Smer-SD

11.10.2018

Sobotné dialógy s Braňom Dobšinským boli pre niekoho úžasným zážitkom. Počúvať neomylného moderátora, ktorý psychicky deptá politika, ktorému nedovolí prejaviť názor, ba ani dokončiť viac »

Andrej Kiska First

02.10.2018

Vo Valnom zhromaždení OSN už zaznelo a udialo sa všeličo. V ostatnom čase v mnohých ušiach rezonujú slová slovenského prezidenta Andreja Kisku, ktoré adresoval americkému prezidentovi Donaldovi viac »

Od obedov k bičom a obuškom

20.09.2018

Za čias socializmu sa hovorilo, že deti sú živé kvety zeme. Záleží predovšetkým na dospelých, aké plody prinesú. Niektoré sú skromné malé fialôčky ukryté v tieni stromov, iné prekrásne viac »

Trump Putin Summit

Trump varoval Honduras pred prerušením pomoci, ak nezastaví migračný tok

16.10.2018 21:18

Trump tento rok už Honduras varoval v súvislosti s rozvetvením inej karavány, ktorá skôr, ako sa vytratila, smerovala k USA.

stíhačka, Ukrajina

Havária stíhačky na Ukrajine si vyžiadala životy dvoch pilotov

16.10.2018 20:23

K nešťastiu došlo počas medzinárodného vojenského cvičenia vzdušných síl členských krajín NATO Čisté nebo 2018.

Ropa, ťažba, nafta, benzín, ropný vrt

Saudská Arábia prelomila tabu, pohrozila ropou

16.10.2018 20:22

Ak by Saudská Arábia využila ropu ako zbraň, tak by destabilizovala trhy tak, že obchodný konflikt Spojených štátov a Číny by vyzeral ako stolná hra.

ťažba uhlia, suroviny, uhlie

Prieskum: Občania sú za útlm ťažby hnedého uhlia

16.10.2018 20:08

V septembri na otázky spojené s ťažbou uhlia odpovedalo tisíc občanov v reprezentatívnom celoslovenskom prieskume.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 179
Celková čítanosť: 398034x
Priemerná čítanosť článkov: 2224x

Autor blogu

Kategórie