Založ si blog

Tam, dze idzem, mi pomňik ňetreba

Prvý november je sviatok, ktorý vo vás prebúdza spomienky na ľudí, ktorí sa už nevrátia, ktorých už nemôžete objať, rozprávať sa s nimi, počúvať ich názory, ktoré vo svojich ďalších rozhodnutiach zohľadníte, alebo aj nie. Vyslovili ich a vám stále  vŕtajú v hlave. Napríklad aj tie:

„Nestavajce mi pomňik za drahe peňeži, tam dze idzem, mi ho ňetreba. Ked dreveni križ zňije, zrovnajce žem, žeby bulo mesco pre daľšeho. A ňenošce za mnu čarninu, bo ja o to ňestojim. Vy mušice žic a ňe plakac za na nič ňevalušnu staru babu.“ (Nestavajte mi pomník za drahé peniaze, tam kde idem, mi poník netreba. Keď drevený kríž zhnije, zrovnajte zem, aby bolo miesto pre ďalšieho. A nenoste za mnou černinu, lebo ja o to nestojím. Vy musíte žiť a nie plakať za starou babou, ktorá už nie je na nič súca) To sú slová mojej babky z čias, keď vedela, že sa jej dní krátia, že sviečka jej života dohorieva.

Už počas života si vybrala malý ozdobný mini krík, ktorý chcela mať na hrobe a také kríky zasadila na všetky hroby, o ktoré sa starala. Jeden rok, práve z jej hrobu krík zmizol. Niekto ho premiestnil na iné miesto na cintoríne. Babka sa celý  život vyhýbala sporom a zachovali sme sa tak, ako by sa zachovala ona – zo záhrady sme jej priniesli ďalší. Pestujeme ich, lebo sú spomienkou na ňu.

Nemala rada umelé kvety, preto pokračujeme v ďalšej tradícii, ktorú sme od nej prevzali. Každú jeseň zdobia našu záhradu nenáročné kvety jesene – chryzantémy. Z tých, ktoré sa jej najviac páčili, jej každý rok zanesieme na hrob. Zapálime sviečku a spomíname. Aj na jej želanie zrovnať hrob so zemou, aby bolo miesto pre ďalšieho mŕtveho.

Hrobových miest ubúda, počet obyvateľov rastie a dnes aj jednoduchému človeku, ktorý má solventných potomkov, postavia pomník, ktorý môže súperiť s pomníkmi významných dejateľov slovenského národa. Aj tí majú problém – raz sú uznávaní, inokedy ich poníky prenesú do depozitu múzeí, alebo jednoducho do niečej pivnice, na povalu, či stodoly, aby ich potom, keď sa politická klíma ináč vyhrotí, vyniesli von a znovu ovenčili slávou.

Raz som kdesi čítala, že v ďalekom ázijskom preľudnenom štáte skúsili zvýšiť teplotu pri kremácií z 1000 na 6000 °C a ľudský popol sa zmenil na malú dúhovú guľôčku. Hýrila takými farbami, ako človek žil, aké minerály do tela spolu s potravou prijímal.

Priložená fotografia a text k nej zapôsobili na mňa silnejšie, ako samotný článok. Z priesvitnej malej urny s niekoľkými guľôčkami vybral ktosi jednu a položil si ju na dlaň: „To je môj strýko, žiari najkrajšími farbami.“

My, bežní smrteľníci na malom Slovensku máme iné starostí. Bojíme sa, či nám nejakí vandali nezničia pomníky, neukradnú drahé vence a kahance a či sme dostatočne vyzdobili  hrob, aby nás neohovárali. Slovákov sa rodí stále menej a hádam sa na najbližších sto rokov nájde päť a pol milióna hrobových miest pre pomníky súčasníkov.

Poznámka:

Tento príspevok som napísala pred deviatimi rokmi. Bol uverejnený v týždenníku Bardejovské novosti. Trochu som ho skrátila. Stále je aktuálny. Nič sa nezmenilo, problém s mŕtvymi pretrváva. V mnohých mestách niet kde pochovávať v duchu starých tradícií.

 

Od bicykla ku chalupe

01.07.2018

Dnešný blog som napísala aj preto, že som si spomenula na otázku, ktorá mi nejde z mysle: „A ti sebe mišľiš, že nam, običajnim ľudzom na valaľe treba špecialnu trasu na bicigeľ?“ Sama viac »

Na traktoroch na Bratislavu

24.06.2018

Tak rada by som vedela, kto dostal ten skvostný nápad, aby poľnohospodári nasadli do traktorov a zbrázdili nielen cesty naprieč celým Slovenskom, ale aj ulice Bratislavy. Veď každému bolo od viac »

Sviatok pálenia špinavej bielizne

20.06.2018

Vráťme sa o niekoľko rokov dozadu. Spomínate si? Je jeseň v roku 2015. Členovia skupiny ZTOHOVEN sa rozhodli pre recesiu. Terčom ich záujmu sa stal Pražský hrad – Hrad českých kráľov, československých viac »

Diciotti, migranti, Taliansko

Španielsko a Portugalsko prijmú 100 migrantov z rybárskej lode

15.07.2018 21:51

Španielsko a Portugalsko prijmú 100 zo 450 migrantov, ktorých minulý týždeň zachránila loď a ktorí čakajú pri Sicílii na povolenie vstúpiť do Európy.

Trump, Putin

Čo povie Trump Putinovi o Kryme?

15.07.2018 20:00

Možno sa skamarátia, možno sa pohádajú a možno sa budú na seba raz usmievať a chvíľami zazerať. Obaja však ubezpečujú, že im ide o zlepšenie vzťahov.

Vladimir Putin, Viktor Orbán

Putin a Orbán hovorili v Moskve o futbale, energetike a hospodárskych vzťahoch

15.07.2018 19:27

Majstrovstvá sveta vo futbale, investície do energetiky a hospodárske vzťahy boli témami stretnutia ruského prezidenta Putina a maďarského premiéra Orbána.

Mária Patakyová, Pride

Ombudsmanka Patakyová: Práva LGBTI neohrozujú manželstvo

15.07.2018 19:00

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová tvrdí, že od minulého roka sa nič nezmenilo a štát stále nerešpektuje právo na uznanie a ochranu práv párov rovnakého pohlavia.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 171
Celková čítanosť: 364851x
Priemerná čítanosť článkov: 2134x

Autor blogu

Kategórie