Založ si blog

Zdochýnajúca kobyla najviac kope

Zvykneme hovoriť … za istých okolností. Nedávno taká okolnosť (podľa mojej mienky) nastala – vyskytla sa. Pri tejto vete z titulku mi vždy prebehne mysľou rozhovor s jedným malým dievčatkom, ktoré mi kedysi dávno vysvetľovalo, prečo má rada kone.

„Sú to veľké, nádherné zvieratá, ktoré majú takú istú dušu ako človek. Najradšej sú, keď žijú v prírode na veľkých pastvinách, ale nie vždy sa to dá.

Niektoré musia usilovne pracovať na poli a v lese. Pomáhajú ľuďom pri ich ťažkej práci. Ľudia sa im zato odmenia tak, že ich ošetrujú, nakŕmia ich, postavia im peknú stajňu, aby nemokli na daždi a v zime nemrzli.

Niektoré koníky chcú dokázať, že sú nielen pekné, ale aj rýchle. Usilovne sa pripravujú na preteky.  Rovnako ako ľudia, aj oni sa tešia, že si nájdu nových kamarátov, ktorých tiež zaujíma pretekanie. Spoznávajú všelijaké krajiny, lebo preteky sú všade na svete.

Sú aj také koníky, ktoré sa radi predvádzajú v cirkuse. Aj tým ľudia pomôžu, aby sa páčili. A keď sa zapáčia a ľudia im tlieskajú, dostanú aj kocku cukru.

Niektorí ľudia hovoria, že zdochýnajúci kôň kope, lebo trpí. Keď sa mu už nedá pomôcť, dostane ranu z milosti. Viete, čo to znamená?“ spýtala sa ma a zosmutnela. Chápala to tak, ako to vedela pochopiť jej detská dušička.

Dnes je dospelá a iste vie čítať aj medzi riadkami, aj dávať vecí do súvislostí. Chápať rôzne významy nielen viet, ale aj slov, čítať myšlienky z očí, mimiky tváre, …

3930
313
Posledný 06. 10. 2017, 17:38:40

Rétorika pána Kisku sa nezmenila

16.12.2018

V nedeľnej relácii V politike som sa nič nové nedozvedela. Pán prezident vždy koná v dobrom úmysle, je najpopulárnejšou politickou osobnosťou na Slovensku a usilovne pracuje pre dobro svojho viac »

Biely dom, Kremeľ, Ukrajina, my a zlaté prasiatko

15.12.2018

Keďže sa všeličo zmenilo a pred sviatkami nedávame pokoj zbraniam, štrajkujeme, hašteríme sa a nevieme s tým prestať, rozhodla som sa, že aj môj predvianočný blog sa ponesie v trochu inom viac »

Andrej Kiska = Miroslav Lajčák?

05.12.2018

Uvediem niekoľko faktov, ktoré ma o tom presviedčajú. Nemusíte so mnou súhlasiť, ale ma môžete presvedčiť, že sa mýlim. Som prístupná argumentom. Je pravda, že všeličo musí preveriť viac »

Jemen, Hudajda, boje, vojna, vojaci, povstalci, bojovníci

V prístave Hudajda zaznamenali aj napriek prímeriu prudké boje

16.12.2018 16:00

Vyslanec OSN Griffiths naliehavo vyzval súperiace strany v Jemene, aby rešpektovali dohodu o prímerí.

Mochovce, elektráreň

Tretí blok Mochoviec podstúpi dôležitú skúšku

16.12.2018 13:45

Slovenské elektrárne pokračovali s dostavbou tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce aj počas jesenných dní.

Kažimír

Kažimír: Vyrovnaný rozpočet si môžeme dovoliť aj s istými rezervami

16.12.2018 13:21

Víťazmi rozpočtu na rok 2019 sú podľa ministra financií rezort obrany a zdravotníctva.

Pavel Brunovský

Vo veku 84 rokov zomrel matematik Pavel Brunovský

16.12.2018 12:48

Matematik a vysokoškolský pedagóg, profesor Brunovský zomrel po ťažkej chorobe.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 190
Celková čítanosť: 435585x
Priemerná čítanosť článkov: 2293x

Autor blogu

Kategórie