Založ si blog

Zdochýnajúca kobyla najviac kope

Zvykneme hovoriť … za istých okolností. Nedávno taká okolnosť (podľa mojej mienky) nastala – vyskytla sa. Pri tejto vete z titulku mi vždy prebehne mysľou rozhovor s jedným malým dievčatkom, ktoré mi kedysi dávno vysvetľovalo, prečo má rada kone.

„Sú to veľké, nádherné zvieratá, ktoré majú takú istú dušu ako človek. Najradšej sú, keď žijú v prírode na veľkých pastvinách, ale nie vždy sa to dá.

Niektoré musia usilovne pracovať na poli a v lese. Pomáhajú ľuďom pri ich ťažkej práci. Ľudia sa im zato odmenia tak, že ich ošetrujú, nakŕmia ich, postavia im peknú stajňu, aby nemokli na daždi a v zime nemrzli.

Niektoré koníky chcú dokázať, že sú nielen pekné, ale aj rýchle. Usilovne sa pripravujú na preteky.  Rovnako ako ľudia, aj oni sa tešia, že si nájdu nových kamarátov, ktorých tiež zaujíma pretekanie. Spoznávajú všelijaké krajiny, lebo preteky sú všade na svete.

Sú aj také koníky, ktoré sa radi predvádzajú v cirkuse. Aj tým ľudia pomôžu, aby sa páčili. A keď sa zapáčia a ľudia im tlieskajú, dostanú aj kocku cukru.

Niektorí ľudia hovoria, že zdochýnajúci kôň kope, lebo trpí. Keď sa mu už nedá pomôcť, dostane ranu z milosti. Viete, čo to znamená?“ spýtala sa ma a zosmutnela. Chápala to tak, ako to vedela pochopiť jej detská dušička.

Dnes je dospelá a iste vie čítať aj medzi riadkami, aj dávať vecí do súvislostí. Chápať rôzne významy nielen viet, ale aj slov, čítať myšlienky z očí, mimiky tváre, …

3930
313
Posledný 06. 10. 2017, 17:38:40

Statný, mužný a odvážny Andrej

14.12.2017

Náš pán prezident je populárny človek. Ktovie prečo. Ľudia o ňom radi hovoria, píšu. Nemusí to byť len v superlatívoch. Slovenskú spoločnosť rozdelil. Misky na jeho váhach sa pohybujú viac »

Duch slovenských Vianoc sa vytráca?

11.12.2017

V nedeľu 10. decembra 2017 som bola v jednom z prešovských obchodných centier. Keďže som tam na niekoho čakala, potešilo ma, že sa môžem pozerať na tancujúce a šantiace deti z prešovských viac »

Z dlane päsť neurobíš

23.11.2017

Náš prezident Andrej Kiska má zvláštny dar – vie inšpirovať. Prieskum ukázal, že je najpopulárnejší medzi seberovnými – tými, čo robia v politike. Inšpiroval aj mňa. Jedna z inšpirácií viac »

Pakistan, útok

Atentátnik zaútočil na kostol v Pakistane, úrady hlásia päť mŕtvych

17.12.2017 09:47

Samovražedný útočník zaútočil na kostol v meste Kvéta.

Mýto - logo

Mýto zatiaľ vynieslo diaľničiarom 186 miliónov eur

17.12.2017 09:28

Na mýte sa za jedenásť mesiacov vybralo spolu 186,96 milióna eur, čo je medziročne viac o 4,4 %, resp. o 7,81 milióna eur.

kim, korea

Chytili sme Kimovho agenta, veria v Austrálii. Mal dohadovať obchody pre totalitnú krajinu

17.12.2017 09:13

Zadržaný muž čelí obvineniam z predaja uhlia, softvéru o vojenského know how. Takýmito obchodmi mohol KĽDR zaistiť desiatky miliónov.

California Wildfires

Mimoriadne ničivá sezóna pokračuje. Kaliforniu sužuje ďalší požiar, zničil už vyše 700 domov

17.12.2017 08:35

Niekoľko dní bojujú so živlom desiatky hasičov, požiar živí sucho v kombinácii so silným vetrom.

Hedviga Imrová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 135
Celková čítanosť: 259437x
Priemerná čítanosť článkov: 1922x

Autor blogu

Kategórie